Економски факултет (reloaded)

Член од
14 октомври 2009
Мислења
431
Поени од реакции
295
Член од
5 ноември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
0
kolega FPI dali znaes ako prv kol mi e polozen a na vtor ne sum bila, mozam vtor kol da go polagam vo januari ili na ispit idam ?
 
Член од
10 август 2010
Мислења
323
Поени од реакции
138
Еј луѓее имам трговско право 25 поени на 2кол. а со 26 се положува и сега цццц:(
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Да не знае некој како е скалата Финансиски пазари и институции за оцени и дали може да попушти за бод два :)
Како што ми кажаа мене ако имаш стручен труд пуштале и да ти фалат неколку поени па сега ке видиме ....
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
73
Поени од реакции
6
‎1-b, 2-v, 3-a, 4-a, 5-a, 6-v, 7-v, 8-a

11 тема не треба да се учи, 315-319 страна е скратено, и од 14 тема треба да се учат само 14.1 и 14.2:)
Да ве прашам? - кога се вели дека реалниот девизен курс ќе се намали, се мисли дека ќе апрецира или депрецира?!?! Зашто ако се мисли дека вредноста ќе се намали тогаш е деприцијација како што е за номиналниот девизен курс?!?!? Амам ај ве молам кажете ми за да знам во тестовите на што се мисли!
И ако ги имате одговорите и на 8ма, 9та, 12та, 13та, 14та,15та и 16та глава?
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Како што ми кажаа мене ако имаш стручен труд пуштале и да ти фалат неколку поени па сега ке видиме ....
Ама колегава ваљда збори за оценки скала значи него не му е за положување :)) Мисли на тоа за оценки дали попуштаат ФПИ :))
--- надополнето: 27 декември 2011 во 17:18 ---
Колеги како учевте минатата година Макроекономија втор колоквиум??? Само од прашања не се положува... Ќе има 3 на пишување... Како да се снаоѓаме искуство?? :)
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
73
Поени од реакции
6
Да ве прашам макроекономија? - кога се вели дека реалниот девизен курс ќе се намали, се мисли дека ќе апрецира или депрецира?!?! Зашто ако се мисли дека вредноста ќе се намали, а девизниот курс се зголемува тогаш е деприцијација кога се работи за номиналниот девизен курс?!?!? Ама ај ве молам кажете ми за да знам во тестовите на што се мисли!
И ако ги имате одговорите и на 8ма, 9та, 12та, 13та, 14та,15та и 16та глава?
--- надополнето: 27 декември 2011 во 17:21 ---
Ама колегава ваљда збори за оценки скала значи него не му е за положување :)) Мисли на тоа за оценки дали попуштаат ФПИ :))
--- надополнето: 27 декември 2011 во 17:18 ---
Колеги како учевте минатата година Макроекономија втор колоквиум??? Само од прашања не се положува... Ќе има 3 на пишување... Како да се снаоѓаме искуство?? :)
Зошто мислиш дека само со прашања не се положува? Па и на првиот колоквиум имаше 2 отворени прашања и една задача! Значи не би требало да е различно!?!?
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Дали прашањата макроекономија од фотокопирница на факултет се исти со оние од домашно и ако не се дали некој ке може да ми ги прати ???
 
Член од
4 август 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ај ве молам некој ако знае да пише сметководство дали пуштаат или не за 2 поена?
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Да ве прашам макроекономија? - кога се вели дека реалниот девизен курс ќе се намали, се мисли дека ќе апрецира или депрецира?!?! Зашто ако се мисли дека вредноста ќе се намали, а девизниот курс се зголемува тогаш е деприцијација кога се работи за номиналниот девизен курс?!?!? Ама ај ве молам кажете ми за да знам во тестовите на што се мисли!
И ако ги имате одговорите и на 8ма, 9та, 12та, 13та, 14та,15та и 16та глава?
--- надополнето: 27 декември 2011 во 17:21 ---


Зошто мислиш дека само со прашања не се положува? Па и на првиот колоквиум имаше 2 отворени прашања и една задача! Значи не би требало да е различно!?!?

Епа овој пат ќе има мн повеќе... Ќе бидат 1/3 прашања на пишување... Во Струга имало вкупно 12 на заокружување кои носеле 48 поени и 3 од кои некои под а и б кои вкупно носеле 52, така да дефф не се положува само со прашања овој пат :/
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Дали некој се сеќава лани на колоквиум финансиски менџмент дали имало од овој статистичкиов дел: коваријанси, варијанси, пресметување девијации и слично?!
 
Член од
12 мај 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Колеги ај ако има некој прашања по Меѓународен маркетинг или Јавни финансии за испит или прашања што ги имало на колоквиумите да ми ги испрати на маил:angelova_marijana@yahoo.com.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom