А1 Македонија (VIP)

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
За продолжување на договор во вип те следува одреден телефон без долплата,а ако сакаш солиден телефон си доплаќаш,зависи од телефонот и претплатаата.Исто така многу зависи и која претплата си ја имал претходно.Не може јас да плаќам претплата 1790 или 2990 ден,а ти 240 или 390 ден и да земеме ист телефон со исти бенефиции???? Договорот го продолжуваш по новите тарифи место 1000 имаш 2000 минути во мрежата на вип,а и тоа исто зависи на која претплата си со толку броја ќе имаш бесплатн минути и кај има цена за проверување на сметка во пост пејд,а интернетот моментално е подобрен,треба само брзината на download да ја зголемат.Едниот договр ми истекува за десетина дена,а другиот во јуни 2012 и без размислување ќе останам во вип
Само да знаеш дека во новите претплати, освен минути немаш вклулечено ниту СМС ниту Дата пренос, за разлика од старите паките. Значи, сите СМС-и што ќе ги пратиш ке ти бидат екстра. И јас тргнав да потпишам нов договор и кога го разбрав ова се пишманив. Ја пишам во просек по 100-150 смс-и, што значи уште плус 800 денари секој месец!
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
1. Е како бе да имам иста понуда на тој "солиден телефон" како некој кој станува сега корисник а јас уназад (барем) 2 години сум бил? А и тие телефони кои се поефтини а подобри никогаш ги нема, и секогаш дури 5тиот телефон на мојата листа на желби е достапен... :cautious: Плус, сите посолидни телефони ги направија со 1гб пакет во превод 390 денари повеќе во сметката, за интернет кој никогаш нема да го потрошиш...
2. Во суштина е така, мојата претплата на пример е 590 и јасно ми е дека не можам да имам бенефиции како тие што имаат од 2990, ама зошто немам ама баш никакви бенефиции е работата... 2 сметки, просечно околу 1500 денари месечно му плаќам на vip и што добивам како награда на мојата "верност" тие 2 години? :гик:
3. и 10 000 минути да имам, сепак станува збор за ограничување, затоа што претходно било бесконечно/неограничено... :вонзем:
4. :pos: Во што е подобрен кога и самиот велиш дека треба да ја зголемат брзината? :sneaky: Брзината е очајна, а е прескап... Како што кажав погоре 42 мегабајта мизерен интернет ми дојдоа 400 денари...

Да не ме сфатиш погрешно, немам ништо против тебе :)... Него општо се залагам да сите пост-пејд корисници да имаме поголеми бенефиции, и да не ни мачкаат очи со нивните реклами...
веке си добила ефтини разговори, незнам што повеке сакаш? до вчера плачевте скапи разговори, ете Вип дојде и напави боом, се плачете па телефоните биле скапи,иди у т-мобиле и уживај со поскапи разговор.
Јас бев на Релах фамили 2 години, си ги задржав броевите еве уште малце ке бидат и 2 години со Вип, и не ги мењам за жива глава, телефон не ми е битен , битно ми е ефтини телефонски разговори.
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
773
Поени од реакции
344
веке си добил ефтини разговори, незнам што повеке сакаш? до вчера плачевте скапи разговори, ете Вип дојде и напави боом, се плачете па телефоните биле скапи,иди у т-мобиле и уживај со поскапи разговор.
Значи или прочитај ме комплетно, или воопшто не ме цитирај.
Точно, скапи беа и -Т- и Cosmofon, влезе vip со пониски цени... Не велам не! :)
Со тоа што сум потпишал во претходните договори, сум се согласил на тогашни услови кои ми биле понудени... Сега што ми нудат??? Полоши услови од претходните.

Мој проблем е кај ќе си идам, али во секој случај ти благодарам за советот.

Само да знаеш дека во новите претплати, освен минути немаш вклулечено ниту СМС ниту Дата пренос, за разлика од старите паките. Значи, сите СМС-и што ќе ги пратиш ке ти бидат екстра.
И ова е ептен ебење на здрав мозок... Што влегва тогаш во основната претплата? ништо освен разговорите...
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Дечки утре сакам да земам од VIP Xperia X8 и сакам да ја земам на 390 претплата, таму пиши дека е 0 денари, читам погоре нешто то VIP Surf треба да се плаќа сметката посебно, а на пример ако не користам интернет ќе плаќам 390 денари или ова е некоја скриена игра? сакам претплатата да иди 390. Може некој да ми објасни...Фала
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
1. X8 немаат во вип салоните повеќе од месец дена (оди на фејсбук профилот на вип ке ти стане јасно).
2. X8 без сурф пакетот кој треба да го плаќаш +390, е 3999 на претплата од 390 ден. Ако сакаш со сурф пакет тогаш имаш 390+390= 780 и телефонот ти е 0 денари.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
1. X8 немаат во вип салоните повеќе од месец дена (оди на фејсбук профилот на вип ке ти стане јасно).
2. X8 без сурф пакетот кој треба да го плаќаш +390, е 3999 на претплата од 390 ден. Ако сакаш со сурф пакет тогаш имаш 390+390= 780 и телефонот ти е 0 денари.
Бев имаат, и тргна настрана за мене, а им пиши дека е 0 денари со претплата 390, а тој интернетот не го ни спомнуваат дека месечно ќе ти дојде 780 сметка.....буљаши да им ебам матер. Вгаз нека си го пикнат телефонот, не го земам
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Не се лажете за еден х8 шо може да се купи во мобилара за ефтина пара, ќе робувате две години за него
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Значи или прочитај ме комплетно, или воопшто не ме цитирај.
Точно, скапи беа и -Т- и Cosmofon, влезе vip со пониски цени... Не велам не! :)
Со тоа што сум потпишал во претходните договори, сум се согласил на тогашни услови кои ми биле понудени... Сега што ми нудат??? Полоши услови од претходните.

Мој проблем е кај ќе си идам, али во секој случај ти благодарам за советот.


И ова е ептен ебење на здрав мозок... Што влегва тогаш во основната претплата? ништо освен разговорите...

Ако веќе си се согласила со предходните услови, пак се си продужиш со старите услуги кога си го потишала договорот, нема потреба да идеш на новите услуги ако не ти се допагаат.
 
Член од
31 октомври 2007
Мислења
10
Поени од реакции
18
Четири години сум на Т-мобиле и задоволен сакав да си продолжам договор но незнам кој ѓавол ме натера да ја отворам страната на ВИП. LG optimus 2x за 590 ден претплата +390 ден 1G интернет + 6000 телефонот и со некои мои пресметки ми испадна примамлива понудата па денот на истекот на договорот со Т-мобиле отидов до ВИП и како услов за мое потпишување на договор со нив им наведов дека е телефонот и само телефонот. Госпоѓата ми гарантираше дека го имаат телефонот и дека се што треба е да го потпишам договорот и да одам утре да го подигнам од нивниот салон. Го потпишав договорот си дојдов дома и истата таа госпоѓа ми се јавува и ми вика дека тој телефон го немаат па утре да си изберам друг модел и ми спушти телефон :( . Сега прашањето ми е дали има некој излез јас да го поништам договорот и да се вратам на Т-мобиле иако бројот веќе ми е префрлен на ВИП.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Четири години сум на Т-мобиле и задоволен сакав да си продолжам договор но незнам кој ѓавол ме натера да ја отворам страната на ВИП. LG optimus 2x за 590 ден претплата +390 ден 1G интернет + 6000 телефонот и со некои мои пресметки ми испадна примамлива понудата па денот на истекот на договорот со Т-мобиле отидов до ВИП и како услов за мое потпишување на договор со нив им наведов дека е телефонот и само телефонот. Госпоѓата ми гарантираше дека го имаат телефонот и дека се што треба е да го потпишам договорот и да одам утре да го подигнам од нивниот салон. Го потпишав договорот си дојдов дома и истата таа госпоѓа ми се јавува и ми вика дека тој телефон го немаат па утре да си изберам друг модел и ми спушти телефон :( . Сега прашањето ми е дали има некој излез јас да го поништам договорот и да се вратам на Т-мобиле иако бројот веќе ми е префрлен на ВИП.
Во договорот го пишува моделот на телефонот,претплатата и интернет претплатата.Барај таков телефон а ако не ти обезбедат речи дека ти си потпишал договор за таков телефон и дека сакаш исклучиво таков телефон во спротивно дека ќе ги тужиш за измама.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Немможе пошто најверојатно тие полиња за телефон ги оставиле празни, копиљи се они. Али можеш да се јавиш во АЕК и да се пожалиш па ке видиш што можеш а што неможеш да очекуваш.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Абе ВИП ќе си оди од Македонија затоа далавери прават.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
тврдиш? или рекла казала
Така се збори.Денеска плаќав сметки и слушнав муабети дека биле во загуба во Македонија и дека размислувале да си одат.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.334
Поени од реакции
504
Ako vip se u zaguba vo Makedonija ne znam koj e vo dobivka! stanaa vtor operator po vaznost ai odsekogas od avstriskata centrala kazuvale deka tokmu makedonskiot im nosi golemi profiti, plus se prijavija za 4g tehnologija...mislite deka ako nekoj saka da si odi ke se prijavuva za 4g tehnologija da instalira? mislam deka ova e tipicen rumour nisto poveke.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom