Уредување на дом - Идеи и контакти од мајстори

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Па у глобала најверојатно секаде е по таа цена за ламинат од по 7 мм.
Тука во Тетово сосе монтажа ти е 8,5 евра од квадрат.
И јас мислев дека секаде е исто, пошто оваа цена што ти ја кажувам е од дукан на Кнауф!

Имам и другар таму и тој самиот ми рече дека имало во Куманово во Мега сигурно едно 20-30 посто поефтин.
Исто така и друг ми кажа во Струмица имало ефтин

Но и сабјле коа пребарував видов на Пазар 3 , Ламинат во Пробиштип (имало прставништво и во Штип некаде) и се продава по 350 квадрато од 7 мм!
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Но и сабјле коа пребарував видов на Пазар 3 , Ламинат во Пробиштип (имало прставништво и во Штип некаде) и се продава по 350 квадрато од 7 мм!
Што ламинат е тоа жити се, да не е половен случајно :)
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Што ламинат е тоа жити се, да не е половен случајно :)
Е ајде де и ја се чудев!

Ако го најдам дуканот во Штип ке ти пишам дали е поволен! :)
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Јас вчера земав од Хиподром ламинат што беше на акција 7мм,390 денари со се филц и лајсните за 21 квадрат.Ми рекоа дека ламинатот е од поновите типови бидејќи беше малку порапав(понова технологија) и ми рекоа дека мазниот многу помалку се бара веќе.За монтажаа бараа по 1 евро од квадрат.Не ми текнува како се викаше продавницата,се наоѓа пред кривината кај што врти последна 50ка од лева страна и бааѓи е голема и има голем натпис: Се на 1 место .Ламинатот беше нешто Fussboden во плаво бела опаковка,он кажуваше марка бидејќи се разбира во тоа.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Најадекватна ми изгледа темава, па тука ќе пишам. Ме интересира, ако може некој што се разбира да сподели, кое дрво е најквалитетно за паркет (ако е возможно така да се генерализира), се мислиме меѓу даб, јасен и бамбус.. И дали има некој искуство со Tarkett како алтернатива на класичниот паркет?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Еден од најквалитетните ламинати и паркети е Quick-step од Белгија. Поскап е од оние што ги гледате во продавниците, но затоа се неспоредливи. Ова е официјалната страна на компанијата, таму може да видите и како би се вклопил одбраниот паркет или ламинат со вашиот мебел дома.
http://www.quick-step.com/
Доколку сакате во живо да го видите и почувствувате, ќе се обратите во Ками Флоринг кој се главни узвозници на овој белгиски гигант. Нив може да ги најдете на партизански одреди над Броз кафичот неколку чекори (кога доаѓаш од центар накај Карпош).
Е за ова немам зажалено.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Еден од најквалитетните ламинати и паркети е Quick-step од Белгија. Поскап е од оние што ги гледате во продавниците, но затоа се неспоредливи. Ова е официјалната страна на компанијата, таму може да видите и како би се вклопил одбраниот паркет или ламинат со вашиот мебел дома.
http://www.quick-step.com/
Доколку сакате во живо да го видите и почувствувате, ќе се обратите во Ками Флоринг кој се главни узвозници на овој белгиски гигант. Нив може да ги најдете на партизански одреди над Броз кафичот неколку чекори (кога доаѓаш од центар накај Карпош).
Е за ова немам зажалено.
Не се воопшто поскапи од останатите, барем не на одредени модели на ламинати кој ги имаат во залиха и на лагер кој се окаректиризирани како втора класа. Јас го одбрав Wenge passionata U 1300 од кај нив за 590 ден од квадрат што е дури и поефтин од ламинатите на Таркет или пак други производители кои не ме бендисаа воопшто. http://www.quick-step.com.mk/content/eligna-ламинат
--- надополнето: 17 декември 2011 во 21:57 ---
Најадекватна ми изгледа темава, па тука ќе пишам. Ме интересира, ако може некој што се разбира да сподели, кое дрво е најквалитетно за паркет (ако е возможно така да се генерализира), се мислиме меѓу даб, јасен и бамбус.. И дали има некој искуство со Tarkett како алтернатива на класичниот паркет?
Мислам дека бамбусот е најквалитетен , но и најскап како варијанта, инаку сите паркети се добри кога ќе бидат од А класа, останува на вас кој ќе ви се допадне како шара (даб, бука, јасен).
Што се однесува за готовите паркети од Таркет јас би ги прескокнал од причина што се релативно скапи, а го имаш истиот ефект како да наредиш ламинат на добра подлога.
Ако веќе се одлучувате за нешто што ќе личи на дрво, тогаш земете си класичен паркет зошто е многу потопол како под и кога ќе се оштети по одреден период (10-15 години) доволно е само едно стругање и лакирање за да бидне како нов.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Кажете ми бука и даб како се покажани за материјали за масички?
Сакам да ја порачам оваа маса: pic4a7fde6be82c9.jpg

Со бука или даб беше па ме интересира ваше мислење. Во Кристина Дамил е 17.500 негде а во Дам Ком Гостивар е 14.150 ден.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Не се воопшто поскапи од останатите, барем не на одредени модели на ламинати кој ги имаат во залиха и на лагер кој се окаректиризирани како втора класа. Јас го одбрав Wenge passionata U 1300 од кај нив за 590 ден од квадрат што е дури и поефтин од ламинатите на Таркет или пак други производители кои не ме бендисаа воопшто. http://www.quick-step.com.mk/content/eligna-ламинат
--- надополнето: 17 декември 2011 во 21:57 ---


Мислам дека бамбусот е најквалитетен , но и најскап како варијанта, инаку сите паркети се добри кога ќе бидат од А класа, останува на вас кој ќе ви се допадне како шара (даб, бука, јасен).
Што се однесува за готовите паркети од Таркет јас би ги прескокнал од причина што се релативно скапи, а го имаш истиот ефект како да наредиш ламинат на добра подлога.
Ако веќе се одлучувате за нешто што ќе личи на дрво, тогаш земете си класичен паркет зошто е многу потопол како под и кога ќе се оштети по одреден период (10-15 години) доволно е само едно стругање и лакирање за да бидне како нов.
Кај бамбусот единствено ми смета што мора да е во кафеава нијанса, и тоа би не ограничило во мебелот.. За Таркетот ми имаат спомнато дека побрзо се оштетувал бидејки е само 14 мм, па не знам дали е точно.. За ламинат не размислувам :)

Фала ви во секој случај :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Кај бамбусот единствено ми смета што мора да е во кафеава нијанса, и тоа би не ограничило во мебелот.. За Таркетот ми имаат спомнато дека побрзо се оштетувал бидејки е само 14 мм, па не знам дали е точно.. За ламинат не размислувам :)

Фала ви во секој случај :)
Дај бе малку ослободи го профилот од приватност, си се затворила како турски харем да не можи чоек да пиши порака никако:D.
Кажете ми бука и даб како се покажани за материјали за масички?
Сакам да ја порачам оваа маса: Прегледај го приврзокот 38072

Со бука или даб беше па ме интересира ваше мислење. Во Кристина Дамил е 17.500 негде а во Дам Ком Гостивар е 14.150 ден.
Мене ова ми личи на цреша ако е дрво што чисто се сомневам, инаку да со масивно дрво без разлика дали е бука или даб нема смрт.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не се воопшто поскапи од останатите, барем не на одредени модели на ламинати кој ги имаат во залиха и на лагер кој се окаректиризирани како втора класа. Јас го одбрав Wenge passionata U 1300 од кај нив за 590 ден од квадрат што е дури и поефтин од ламинатите на Таркет или пак други производители кои не ме бендисаа воопшто. http://www.quick-step.com.mk/content/eligna-ламинат
--- надополнето: 17 декември 2011 во 21:57 ---
Јас го одбрав темно брусен бор и навистина се заљубив во него. Значи од оној ламинат ѓубре што е на пазарот ова нема допирна точка.
И паркетот што го носат е совршен, така да можам да ги препорачам за убедливо најквалитетни.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Кажете ми бука и даб како се покажани за материјали за масички?
Сакам да ја порачам оваа маса: Прегледај го приврзокот 38072

Со бука или даб беше па ме интересира ваше мислење. Во Кристина Дамил е 17.500 негде а во Дам Ком Гостивар е 14.150 ден.
Брат а да не се глупираш и да лупаш толку пари за ваква проста масичка,него фино да си отидеш кај некој тишлер и купи му материјал,или он ако има негов, даб,бука,чам, каков сакаш и да ти направи.. се дава ли 300 евра за тој залак,кога иста таква може добар мајстор и за 100 евра да ти ја направи,а со тие останати 200 евра купи нешто друго :facepalm:
--- надополнето: 18 декември 2011 во 16:54 ---
И јас мислев дека секаде е исто, пошто оваа цена што ти ја кажувам е од дукан на Кнауф!

Имам и другар таму и тој самиот ми рече дека имало во Куманово во Мега сигурно едно 20-30 посто поефтин.
Исто така и друг ми кажа во Струмица имало ефтин

Но и сабјле коа пребарував видов на Пазар 3 , Ламинат во Пробиштип (имало прставништво и во Штип некаде) и се продава по 350 квадрато од 7 мм!
У Мега Куманово цена на ламинат е од 390 ден нагоре 7 мм ..
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Мега Куманово е ш класа ламинатот.
Па незнам која класа е Ш ли е В ли е..знам само дека имаат голем избор од најразлично дрво.. цената е од 390 до 2000 и кусур по квадрат, Германско производство.. квалитетот според мене е ОК,ја 2 пати земав од кај нив и нормално си е .
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Па незнам која класа е Ш ли е В ли е..знам само дека имаат голем избор од најразлично дрво.. цената е од 390 до 2000 и кусур по квадрат, Германско производство.. квалитетот според мене е ОК,ја 2 пати земав од кај нив и нормално си е .
Епа ти Цитро ни ламинат незнаеш да одбереш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom