Дежа ву - Дали некогаш ви се случило?

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Тоа е моментот кога воспоставуваш врска помеѓу ти и ТИ од друг универзум, во нашиот мултиверзум. Тогаш се создава нов универзум каде нештото што требало да се случи тука таму не се случило. И таму нештата ќе се одвиваат поинаку.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Да да мислам дека е многу нормално... најчесто знам дека сум го сонувал тоа... и онака само за да ги искомплицирам работите застанувам и се сеќавам што треба да се случи и си викам е сега ќе направам нешто обратно од тоа и од кога ќе го направам обратното ми се враќа некоја слика дека уствари ова истото (обратното) сум го направил... чудно е чуството, среќен сум секогаш после де жа ву не знам зошто и секогаш се запрашувам за истото како е можно ова да сум го сонувал и дали само си мислам дека сум го видел, и во принцип никогаш не ни се трудам да најдам одговор на прашањата.

--- надополнето ---

Има еден муабет многу интересен треба сите да размислиме, вели зошто сме сигурни дека вистинскиот живот е оној кога сме разбудени, можеби вистинскиот живот ни е случува додека спиеме... можеби дежавуто е некое поврзување помеѓу тие два света, малку изгледа смешно но кога ќе се подразмислиш можеби вистинскиот живот е сонот, а сонот е реалниот живот.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Тоа е моментот кога воспоставуваш врска помеѓу ти и ТИ од друг универзум, во нашиот мултиверзум. Тогаш се создава нов универзум каде нештото што требало да се случи тука таму не се случило. И таму нештата ќе се одвиваат поинаку.
Колку си сигурен во тоа што го пишуваш, но да ти кажам повеќе ми звучи како некој научно фантастичен филм отколку да е тоа вистина. :wink:
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Колку си сигурен во тоа што го пишуваш, но да ти кажам повеќе ми звучи како некој научно фантастичен филм отколку да е тоа вистина. :wink:
Моментално тоа е само претпоставка на денешните научници. еве линк

http://en.wikipedia.org/wiki/Multiverse
 
Член од
2 август 2009
Мислења
1.739
Поени од реакции
136
Да да мислам дека е многу нормално... најчесто знам дека сум го сонувал тоа... и онака само за да ги искомплицирам работите застанувам и се сеќавам што треба да се случи и си викам е сега ќе направам нешто обратно од тоа и од кога ќе го направам обратното ми се враќа некоја слика дека уствари ова истото (обратното) сум го направил... чудно е чуството, среќен сум секогаш после де жа ву не знам зошто и секогаш се запрашувам за истото како е можно ова да сум го сонувал и дали само си мислам дека сум го видел, и во принцип никогаш не ни се трудам да најдам одговор на прашањата.

--- надополнето ---

Има еден муабет многу интересен треба сите да размислиме, вели зошто сме сигурни дека вистинскиот живот е оној кога сме разбудени, можеби вистинскиот живот ни е случува додека спиеме... можеби дежавуто е некое поврзување помеѓу тие два света, малку изгледа смешно но кога ќе се подразмислиш можеби вистинскиот живот е сонот, а сонот е реалниот живот.
Убаво напишано.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
310
Поени од реакции
79
Да да мислам дека е многу нормално... најчесто знам дека сум го сонувал тоа... и онака само за да ги искомплицирам работите застанувам и се сеќавам што треба да се случи и си викам е сега ќе направам нешто обратно од тоа и од кога ќе го направам обратното ми се враќа некоја слика дека уствари ова истото (обратното) сум го направил... чудно е чуството, среќен сум секогаш после де жа ву не знам зошто и секогаш се запрашувам за истото како е можно ова да сум го сонувал и дали само си мислам дека сум го видел, и во принцип никогаш не ни се трудам да најдам одговор на прашањата.

--- надополнето ---

Има еден муабет многу интересен треба сите да размислиме, вели зошто сме сигурни дека вистинскиот живот е оној кога сме разбудени, можеби вистинскиот живот ни е случува додека спиеме... можеби дежавуто е некое поврзување помеѓу тие два света, малку изгледа смешно но кога ќе се подразмислиш можеби вистинскиот живот е сонот, а сонот е реалниот живот.
Кога спиеш се одмараш и го пушташ мозокот на пасење, и он треска секакви глупости па сонуваш нелогични работи шо не са поврзани едно со друго. Ако скршеш нога у сон, кога ке се разбудеш ќе ти е здрава, ама ако поебеш ногата у вистинскио живот, наебал си :)

--- надополнето ---

Дежа ву е едно од следните:
1.Стварно нешто два пати ти се десило.
2.Си мислел некогаш дека ке ти се десе и сеа стварно ти се дешава.
3.Сонувал си нешто.
4.Некој другар намерно ке ти рече нешто два пати, мајтап да си играе со тебе.
5.You are high.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Мене ми се случува на периоди, ама кога ќе почне - се случува често и во серии! Уууу...чудно навистина, деновиве пак почна. А кога се случува ми се случуваат битни работи, пресврти, ова - она...
Isto i mene na periodi.. :vozbud:
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
179
Поени од реакции
49
[/COLOR]Има еден муабет многу интересен треба сите да размислиме, вели зошто сме сигурни дека вистинскиот живот е оној кога сме разбудени, можеби вистинскиот живот ни е случува додека спиеме... можеби дежавуто е некое поврзување помеѓу тие два света, малку изгледа смешно но кога ќе се подразмислиш можеби вистинскиот живот е сонот, а сонот е реалниот живот.
хехех и јас ова еднаш си го мислев, па решив да го споделам со цимерките... Абе ти хај да не си? - ме прашаа :)
Ама кога би почнал да размислуваш навистина би можел да наидеш на секакви идеи и фантазии.
Верувам во дежа ву. ми се има случено повеќе пати .Интересно е чувството, како да знаеш што ќе ти каже некој, или што ќе се случи, а сепак имаш моќ да го промениш текот на нештата.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Кога спиеш се одмараш и го пушташ мозокот на пасење, и он треска секакви глупости па сонуваш нелогични работи шо не са поврзани едно со друго. Ако скршеш нога у сон, кога ке се разбудеш ќе ти е здрава, ама ако поебеш ногата у вистинскио живот, наебал си :)

--- надополнето ---

Дежа ву е едно од следните:
1.Стварно нешто два пати ти се десило.
2.Си мислел некогаш дека ке ти се десе и сеа стварно ти се дешава.
3.Сонувал си нешто.
4.Некој другар намерно ке ти рече нешто два пати, мајтап да си играе со тебе.
5.You are high.


Абе ок е јас не тврдам и неможам да тврдам дека ставот мој е точен и дека мора да е така, само онака како пример го наведов, а ти многу површно гледаш на работите, можеби не ни е мозокот до тој степен развиен за да може да запамети што сме сонувале до детали и затоа гледаме само испрекинати слики.
Нашиот мозок и сетилата ни се многу ограничени, замисли секој ден до нас има 10000 бактерии 10000 звуци кои не ги слушаме а сме свесни дека ги има околу нас, е па ај сега поврзи го муабетот и за паралелниот живот за кои пишував.
 
Член од
3 јуни 2010
Мислења
46
Поени од реакции
6
И мене ми се има истото случено .... Повеќе пати ми се има дежа ву случено ама ќе издвојам два случаи ...
Се шетам со другар ми т.е. одиме кај друго другарче кое живее на др дел од градот и одиме по пат кој никогаш го немам поминато предходно, се сеќавам дека од лева страна имаше бандера и наеднаш застанав и другарчето ме праша шо ти е бе шо застана .. неможев да зборам во тој момент бев мн збунет и му викам дека од лева страна од патот покрај бандерата ќе се појави такси и ми вели престани бе шо се губиш, и оп таксито помина :|
Вториот случај седиме така во друштво нешто муабет праиме и повторно тоа чувство на збунетост и се вртам кон другарми и чекам да кажи нешто а во мислите знам шо ќе кажи и одма по некоја секунда го кажа тоа шо го мислев ............
Доста чудна ствар ова дежа ву то :toe:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Постои еден клучен момент кога се случува дежа-ву, многу е просто, ама заборавено од сите.

Дежа-вуто нели, се случува два пати. Е сега, помислете малку подлабоко, ќе сфатите дека и првиот пат кога ви се случува дежа-ву работа, вас ви е чудно. Бар мене ми е така, се наоѓам во ситуација која не ми е позната, а ја чуствувам како важна во иднината.

И заради тоа ја приметувам и вториот пат кога ќе се случи, технички, кога ќе биде дежа-вуто. Но, ако проба да се мисли подлабоко од ова, ќе наидеме на brain freeze...така да. :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Да.Често.Постојано!
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
57
Да, имаше еден период кога ми се случуваше по 5-10 пати на ден. Тој период траење 2-3 месеци и ме излудуваше. Тој период исто така бев и во депресивна фаза, а имам приметено не само дежаву-то туку и многу такви слични феномени (посебно "SLI" ефектот ) се случуваат во депресивна фаза.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Многу. Најчесто ми се случува кога стартувам веб прелистувач и гледам гугл. чудно. Освен тоа се случува многу често и при разговор со некој или некоја ситуација. На почетокот ми беше чудно но повеќе не е, се навикнав. Секој ден исти активности па нормално е дека ќе се повторат некои моменти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom