Општо: Помош околу Linux

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Во школо ни ги преинсталираа компјутерите и сега е едубунту 7.10 но нема терминал...Има ли некое чаре?
Ако немаш големо познавање од областа на информатиката не вреди да се обидуваш.Терминалот е забранет од секаде, од кај професорот преку италк неможеш админ да станеш.Решение има, јас успеав да станам админ но одлучив да не го објавувам на форум за да не го поправат за брзо време.
Часе засега нема, ке чекате некој добар да се појави и да објави јавно.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
249
има некој доброволец да ми одговори на прашањетооо :(
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
зошто не ми работи Убунту Софтвер Центарот кога стискам инстал несака да ми даде да го напишам пасвордот за да се инсталира .. нема функција кога стискам Install . Како да го средам ова!?
Инаку ја користам најновата верзија на убунту 11.10
Треба да бидеш поврзан на интернет за да можеш да снимаш програми од USC.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
249
а како пишувам тогаш на кајгана :О
--- надополнето: 16 декември 2011 во 20:09 ---
поврзан сум.. незнам зошто нејке да ми го прикаже прозорчето за пишување пасворд и да почне да се симиња
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
ако може некој да ми каже како да инсталирам игрици на едубунту.. Комплетен н00б сум кога се работи за линукс, секоја помош е добредојдена :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
ако може некој да ми каже како да инсталирам игрици на едубунту.. Комплетен н00б сум кога се работи за линукс, секоја помош е добредојдена :)
Преку Убунту софтвер центарот или ќе си најдеш на интернет и во зависност од типот, соодветно ќе си ја инсталираш.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Преку Убунту софтвер центарот или ќе си најдеш на интернет и во зависност од типот, соодветно ќе си ја инсталираш.
а на македонски како ќе го објасниш тоа :) ?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Зошто сѐ сакате на готово? Ubuntu Software Center - ќе го најдеш во менито и имаш категорија „Games“... Фино лепо си бираш игричка и кликаш Install и тоа е.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
249
Зошто сѐ сакате на готово? Ubuntu Software Center - ќе го најдеш во менито и имаш категорија „Games“... Фино лепо си бираш игричка и кликаш Install и тоа е.
а имаш некое решение за мојов проблем!?
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
а имаш некое решение за мојов проблем!?
Отиди во Synaptic Package Manager>Edit>Fix broken packages ова е единственото нешто на кое ми текнува во моментот, ако после ова сеуште го имаш истиот проблем обрати се на ubuntuforums.org тука сигурно ќе го најдеш решението за твојот проблем ;)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
А да ги научите 2-3те команди што се за презимање и инсталирање, па преку терминал да си ја вршите сета работа? :)
 
Член од
13 март 2011
Мислења
42
Поени од реакции
12
Имам проблем со конектирање на Wi-Fi на едубунту..Имам 2 програма но никако не сака да се конектира..всушност на крајот од секој обид да се конектирам ми излегува порака: "Could not get ip address".
Порано се конектирав преку двете компјутерчиња, но сега ги немам, незнам како и зошто сега ги нема. Некој за помош?
 

Attachments

Г

Грејвдигер

Гостин
Ок, и што можеме ние да направиме со сликата со двете компјутерчиња? :)
Гледам се работи за школските компјутери и штом ти јавува проблем со IP адресата, значи некој чепкал кај шо не треба и зезнал поставувањата. Прашај го одговорниот или види ги поставувањата од некој друг компјутер (мислам дека може да се види).
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Имам проблем со конектирање на Wi-Fi на едубунту..Имам 2 програма но никако не сака да се конектира..всушност на крајот од секој обид да се конектирам ми излегува порака: "Could not get ip address".
Порано се конектирав преку двете компјутерчиња, но сега ги немам, незнам како и зошто сега ги нема. Некој за помош?
Edubuntu 7.04? 7.04 е најголемата крнтија од сите крантароски крнтии.

Инсталирај најнов и еден куп проблеми ќе се решат. И плус работат 3 пати побрзо.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
одблокирување,проблем...
Имам root пристап на училиште на edubuntu 7.04 и сеа си додадов јузер според овој туторијал и ги штиклирав тие и пак отвара blocked-website.com/xxxxxxxxxxxxxx....slgluposti.... а доколку ги сменам nameserverite vo /etc/resolv.conf во други се одблокирува интернетот, но на сите корисници значи на тоа куќиште има 40 јузери и сите имаат брз интернет и НЕблокиран. јас сакам да направам само на мојот јузер пример мојот јузер е dev.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom