LCD телевизори

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
За сите заинтересирани кои сакаат да купуваат ЛЏ телевизори!!!

Пред 2 месеци купив нов ЛЏ/ LG LW5500 42 инчен, лед 3д тв. Го платив 1000 евра во Нептун.

Не го препорачувам ЛЏ то. ТВ-то е перфект само има еден мал односно голем проблем. Кога сакам да гледам ХД филм на усб стик не го чита гласот. Всушност не го чита DTS audio file-от кој го има само на 720п и 1080п филмовите. Другите дивкс филмови ги чита. Работата била во тоа што ЛЏ и фирмата од дтс-фајловите немале склучено договор. Јас следниот пат кога ќе купувам ТВ строго ќе земам СОНИ. Царој за све се они.
Добро бе друже, а кажи ми зашто ти трошиш мегабајти на DTS аудио, ако ги гледаш преку TV на usb?

На два канали што ќе осетиш од DTS? Затоа не ни има логика да биде поддржано, ама ај многу симнуваат, па не знаат. :) Си имаш од секој филм и AC3 верзија, симни ја таа и уживај.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Сони се добри амаа имаат една голема мана нај големи дефеци на сони телевизорите се процесорите тоа им е нај слаба точка и не се поправливи ако се расипе фрли го телевизорот
Да, после 10 години и да не се расипе сам ќе го фрлам :)
Не се нервирам со срања како ЛЏ и Панасоник повеќе, да знаев дека е така ич не го земав. Зошто ќе ми е фул хд тв ако не го чита гласот?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.847
За сите заинтересирани кои сакаат да купуваат ЛЏ телевизори!!!

Пред 2 месеци купив нов ЛЏ/ LG LW5500 42 инчен, лед 3д тв. Го платив 1000 евра во Нептун.

Не го препорачувам ЛЏ то. ТВ-то е перфект само има еден мал односно голем проблем. Кога сакам да гледам ХД филм на усб стик не го чита гласот. Всушност не го чита DTS audio file-от кој го има само на 720п и 1080п филмовите. Другите дивкс филмови ги чита. Работата била во тоа што ЛЏ и фирмата од дтс-фајловите немале склучено договор. Јас следниот пат кога ќе купувам ТВ строго ќе земам СОНИ. Царој за све се они.
Со кој програм го пушти филмот? ХД филмовите се пуштаат со посебен програм.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Добро бе друже, а кажи ми зашто ти трошиш мегабајти на DTS аудио, ако ги гледаш преку TV на usb?

На два канали што ќе осетиш од DTS? Затоа не ни има логика да биде поддржано, ама ај многу симнуваат, па не знаат. :) Си имаш од секој филм и AC3 верзија, симни ја таа и уживај.
Знам Мац, за жал така ги гледам. Ама верувај има голема разлика помеѓу фул хд сликата што ја дава ДТС то (30 гига филм) и 720п филм со АЦ3 глас (2 гб филм).
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.847
За сите заинтересирани кои сакаат да купуваат ЛЏ телевизори!!!

Пред 2 месеци купив нов ЛЏ/ LG LW5500 42 инчен, лед 3д тв. Го платив 1000 евра во Нептун.

Не го препорачувам ЛЏ то. ТВ-то е перфект само има еден мал односно голем проблем. Кога сакам да гледам ХД филм на усб стик не го чита гласот. Всушност не го чита DTS audio file-от кој го има само на 720п и 1080п филмовите. Другите дивкс филмови ги чита. Работата била во тоа што ЛЏ и фирмата од дтс-фајловите немале склучено договор. Јас следниот пат кога ќе купувам ТВ строго ќе земам СОНИ. Царој за све се они.
Ама Сони и дупло поскапи ти се.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Со кој програм го пушти филмот? ХД филмовите се пуштаат со посебен програм.
Торрент.
--- надополнето: 14 декември 2011 во 14:47 ---
Ама Сони и дупло поскапи ти се.
Повеќе од 1000 евра? Ч)
Се правам пишман што ми отидоја толку пари. Гледам ти бараш ТВ нов или на старо. Прајме работа? Ч)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Знам Мац, за жал така ги гледам. Ама верувај има голема разлика помеѓу фул хд сликата што ја дава ДТС то (30 гига филм) и 720п филм со АЦ3 глас (2 гб филм).
Ќе забегаме офтопик, ама разликата на 40ки-42ки при гледање од 2 и пол метри па натака (како и што треба да гледаш) е минимална, не ни вреди.

Добро сеа, ја ова го зборам за мојот телевизор кој е поврзан преку HDMi, па PC-то ми ги процесира филмчињата. Не знам, можеби вака кога TV-то ги пушта преку USB да има разлика, иако ти викам, во идеални сетинзи не би требало. Одличен формат е MKV. :)

Едит - кажи ми, 3D SBS филмови ти пушта преку усб?
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Ќе забегаме офтопик, ама разликата на 40ки-42ки при гледање од 2 и пол метри па натака (како и што треба да гледаш) е минимална, не ни вреди.

Добро сеа, ја ова го зборам за мојот телевизор кој е поврзан преку HDMi, па PC-то ми ги процесира филмчињата. Не знам, можеби вака кога TV-то ги пушта преку USB да има разлика, иако ти викам, во идеални сетинзи не би требало. Одличен формат е MKV. :)
Кај мојот ТВ има и тоа разлика измеѓу 720п АЦ3 филм од 2 ГБ во ави формат и фулл хд ДТС филм од 30 ГБ и тоа гооолема.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.277
Поени од реакции
1.577
Со кој програм го пушти филмот? ХД филмовите се пуштаат со посебен програм.
После 2-3 година се јавува тој девек и за тоа и ја сони не земав, иначе и ја работам како сервисер за телевизори до сеа сите што сим ги отварал , немале таков дефек повекето горат кај напојувањето што и не е толку страшно сони последен пат отворив пред 3 месеца проблем беше процесорот многу е скап делот и лугето не се навакаат да го прават а и никој не ти гарантира дека и тој нов процесор ке оди долго

а тоа со филмовите може ке се среди со некој firmware ако пуштат од LG
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.847
Торрент.
--- надополнето: 14 декември 2011 во 14:47 ---

Повеќе од 1000 евра? Ч)
Се правам пишман што ми отидоја толку пари. Гледам ти бараш ТВ нов или на старо. Прајме работа? Ч)
Кој точно програм незнам кој беше, зошто јас ги гледам не-фул ХД филмовите. Прогуглај и ќе најдеш. Иначе немам пари за толку скап ТВ. И послаб ТВ од твојот имам. Самсунг 32 инчи. Го купив пред 3 години 40.000 ден. Губам многу но сакам подобар да земам. Технологијата секој ден се менува. Би правел трампа ама за некој поефтин. До 500 евра некој. Било да е нов или стар.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.020
Поени од реакции
22.927
Што мислите?

Sony:
1920x1080 60000:1
Full HD
DVB-T/C
4xHDMI
KDL-32BX4000
mp3, jpeg, video
270€

LG:
1920x1080 100000:1
Full HD
DVB-T/C
3xHDMI
32LK451
divxHD, mp3, jpeg
300€
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Кој точно програм незнам кој беше, зошто јас ги гледам не-фул ХД филмовите. Прогуглај и ќе најдеш. Иначе немам пари за толку скап ТВ. И послаб ТВ од твојот имам. Самсунг 32 инчи. Го купив пред 3 години 40.000 ден. Губам многу но сакам подобар да земам. Технологијата секој ден се менува. Би правел трампа ама за некој поефтин. До 500 евра некој. Било да е нов или стар.
Мислиш која верзија на уторрент?
Да, јас сакав квалитетен телевизор кој ќе ја покаже разликата во резолуцијата. Се е во ред мојот ТВ, далеку од тоа, ама единствена мана му е тоа со гласот.
Најдов решение, кога ќе го поврзан лаптопот со хдми кабел во тој случај гласот се репродуцира и го чита.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.277
Поени од реакции
1.577
Мислиш која верзија на уторрент?
Да, јас сакав квалитетен телевизор кој ќе ја покаже разликата во резолуцијата. Се е во ред мојот ТВ, далеку од тоа, ама единствена мана му е тоа со гласот.
Најдов решение, кога ќе го поврзан лаптопот со хдми кабел во тој случај гласот се репродуцира и го чита.
Провери ли дали има по нов firmware ?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.277
Поени од реакции
1.577
Не си прв ја кога го земав samsung-oв кога видов дека не ми чита ни divix а камоли мkv. фајлови, само MP3 и слики ми идеше од глава да си го удрам ти барем слика имаш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom