Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
10 август 2009
Мислења
63
Поени од реакции
17
За тоа што го бараш одма најтопло ти прпорачувам VW Tuareg:

Volkswagen Touareg 2.5 R5 TDI-R line-XENON-NAVI-CROM



линк до страната за продажба

За моторот нема потреба да збориме, 2.5 ТДИ 4х4
Возилово ти е одлична цена и со одлична опрема.
Многу е скап за таа година/модел... а и позади има кука, значи кога се купува на старо кола/џип, не се купува со кука! Истиов џип, исто годиште, ист мотор, исто километри, со све опрема, со кожни седишта, без кука, се во ред со него, со 1 година гаранција има за 9.800 евра (можно е и да се спушти уште)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
а и позади има кука, значи кога се купува на старо кола/џип, не се купува со кука!
Хахаха, по кое правило? Да не пренесувал градежни матерјали со него?

Куката најчесто ја клаваат за влечкање на камп приколка или некое бродче/јахта од овде до онде...

За цената не коментирам... ако незнаш шта је боље питај шта је скупље. Чисто за пример, имаш Ауди А4 со исто ниво на опрема исти мотор, од 3500 до 5500 евра. Која е разликата измеѓу едното и другото... откако ќе се повозиш во двете ќе ти стани јасно.
 
Член од
10 август 2009
Мислења
63
Поени од реакции
17
Хахаха, по кое правило? Да не пренесувал градежни матерјали со него?

Куката најчесто ја клаваат за влечкање на камп приколка или некое бродче/јахта од овде до онде...

За цената не коментирам... ако незнаш шта је боље питај шта је скупље. Чисто за пример, имаш Ауди А4 со исто ниво на опрема исти мотор, од 3500 до 5500 евра. Која е разликата измеѓу едното и другото... откако ќе се повозиш во двете ќе ти стани јасно.
Незнам, и никој нема да знае, половна кола е, ете затоа. Ако мкнел цело време нешто, не е исто, шасија, амортизација, моторот не му е сеедно дали влечел 1 тон повеќе, (ако не и потешко), у таков случај не е ист моторот со 150.000 со кука, и 150.000 без, мислам дека барем ти знаеш за ова, значи има избор, препорачливо е без кука, се сложуваме?

А споредби што за колку, нема потреба да ми објаснуваш а4 а6 на мене... значи дечкото сака џип, ја шо да му правам сеа? Ако сакаш иди него преубедувај го.

А за цената треба ептен да се помачи и да бара ако иде сам, за да најде коска џип и fair price, најубаво ќе му биде ако има со некој што се разбира, (пошто има секакви превари, крадени, сечени на пола па заварувани, лупани, поплавени) да отиде и да среди, нормално и да му плати за услугата, вака гледање џипови по интернет ок е за занимација, или па ако сака да лупне кеш и да не се замара ич, има тука за 16-17000 се наоѓа, и ке го однесе на мајстор да го проверат се тоа...
--- надополнето: Dec 8, 2011 7:48 PM ---
Хахаха, по кое правило? Да не пренесувал градежни матерјали со него?

Куката најчесто ја клаваат за влечкање на камп приколка или некое бродче/јахта од овде до онде...

За цената не коментирам... ако незнаш шта је боље питај шта је скупље. Чисто за пример, имаш Ауди А4 со исто ниво на опрема исти мотор, од 3500 до 5500 евра. Која е разликата измеѓу едното и другото... откако ќе се повозиш во двете ќе ти стани јасно.
Извини, не го прочитав овој дел убаво, да, нормално, се си има своја цена, нормално дека неможат сите да се исти, и затоа немаат исти цени :), тоа јасно, али во случајов, и се да е во ред со гореспомнатиот џип, скапо е.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Еве и јас да допринесам. Летоска купивме Subaru Forester 2.0X почетна му е 24 000 али нас ни ја дадоа за троа пониско. Иди и распрашај се, разбрани луѓе се газдите, може ќе ја наредите.

Во мојата (основната) верзија добиваш 6 или 8 ербега не ме фаќај за збор,ESP, TCS, електрични стакла, греење на седишта, брисачи и ретровизори, автоматска мануелна клима, цд радио со аукс влез, константен 4х4. За комфорот - иди и седни, особено позади, и после тоа седни во Мерцедес S класа и најди разлика. Покомфорно седење позади за тие пари па и нешто поише нема да најдеш. И амортизацијата е изненадувачки мека. Имаат салов до МИДА на Илинденска.

Еве и слика

 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Ме интересира колку би коштал cd-player со можност за читање на usb.Немора да биде некоја марка,само да нема некој проблеми како неможност за отварање на одредени usb-a,неотварање на cd-a и слично.
P.S Знам дека имаше тема за вакви работи само неможев да ја најдам па затоа пишав овде.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Ме интересира колку би коштал cd-player со можност за читање на usb.Немора да биде некоја марка,само да нема некој проблеми како неможност за отварање на одредени usb-a,неотварање на cd-a и слично.
P.S Знам дека имаше тема за вакви работи само неможев да ја најдам па затоа пишав овде.
Ај ти пишав понуда на ПП
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
Дека неможе да влези во возило се зезнал тој што тврди,на мене и неколку дистрибутери с штравцигер метален,дрвена рачка и на дното од рачката шеска за клуч долг околу 30см,пука цилиндер и здравје работа.
А за купување возило. Мора ново?
Имаш еден куп избор за добра цена возила.
--- надополнето: Dec 8, 2011 9:57 PM ---
Размисли убаво и земи во предвид резервни делови,сервис,услужност(си е...е мајката секаде и на крајот едно правило било ефтино возило скапо одржување и обратно
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
п.с. тој шо пробвал врска немал од отварање... на тој начин нема никогаш да успее да провали во колата.
Може до сеа обивал југовци и кецови па речил да оди на поголемо :icon_lol:
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
Може до сеа обивал југовци и кецови па речил да оди на поголемо :icon_lol:
Само не знам што мислел ако воопшто стигнел до палење на моторот. Има имобилизер, само со чипот од клучот може да запали. На официјален сервис потребно му е 3-4 саати да го најде чипот во клучот. А колата беше празна (нема никакви вредни работи), ме чуди зошто не го скршил стакло.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Само не знам што мислел ако воопшто стигнел до палење на моторот. Има имобилизер, само со чипот од клучот може да запали. На официјален сервис потребно му е 3-4 саати да го најде чипот во клучот. А колата беше празна (нема никакви вредни работи), ме чуди зошто не го скршил стакло.
Јас се кладам дека ни самиот незнаел што барал. Моја претпоставка наркоман во криза кај мене во мало порано имаше многу вакви и бељи правеа по коли и двапати ми крадеа акумулатори од камион мамата нивна.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.216
Поени од реакции
7.277
И јас имам само пофални зборови за Форестерот. Мој другар има.
 
D

D_NazGUL

Гостин
Многу е скап за таа година/модел... а и позади има кука, значи кога се купува на старо кола/џип, не се купува со кука! Истиов џип, исто годиште, ист мотор, исто километри, со све опрема, со кожни седишта, без кука, се во ред со него, со 1 година гаранција има за 9.800 евра (можно е и да се спушти уште)
Значи не е дека не се сложувам со твоите констатации во врска со куката и со цената, но морам да прокоментирам бидејки вака со вадење цени од ракав не се дискутира пријателе. Молим те достави тука линк со тоа возилио, да видиме перформанси, цена и све остало па да коментираме. Дечкото побара идеи за возило до 20000ЕУ и сметав дека треба да се биде конструктивен и затоа му постував линк до возило. Можев да му кажам: „Имаш Туарег до 9800 добар и тоа“, па сега он нека му ја мисли каде се наоѓа тоа мистично возило.
--- надополнето: Dec 9, 2011 8:14 AM ---
Автоматик - типтроник менувачот на VW (море не само нив, на сите марки исто е) недај боже да се сјеби... не за друго, во Македонија не познавам мајстор што знае да го отвори и да го поправи асолно. Така да мој совет ти е ако веќе имаш избор, барај рачен...
Истово и јас заборавив да го напоменам. Значи автоматикот е доста незгоден за проверка. Во суштина кога ја стартуваш колата и кога тргаш треба да приметиш дали возилото е „послушно“. Незнам како инаку да го објаснам ова и мене така ми го пренесоа. Значи ако нешто се тромави при поагање ондак стискај NEXT. Има еден сервис пред Тетово некаде бил, каде за 1500ЕУ ти МЕНУВААТ расипан менувач со стар не-расипан, бидејки навистина нема мајстор кај нас за вакви менувачи.
--- надополнето: Dec 9, 2011 8:17 AM ---
Да да стварно е топ, еве едно не толку старо А6 со 2.5 тди машина (за мене одличен мотор)
Мајсторе ако во некоја кола сум заљубен ондак тоа е деф АУДИ. Проблемот е што овие коли се скапи за одржување и тоа проектирано скапи веруј. Како што би рекол еден мој познаник „Ауди намерно ги прави така колите за да се навлечеш на нив, но ти навлекува и куп проектирани големи трошоци“.
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Да не знае некој колку одприлика изнесува прва регистрација на Голф 4 TDI 81 KW 110 КС 2000 год. без табли и осигурување само регистрацијата :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom