Аквариумски риби (општи дискусии)

D31

Член од
6 јули 2011
Мислења
48
Поени од реакции
13
Ја истурив и тоа од двете кеси (n)
 
L

Lu

Гостин
^ Епа тоа е грешката, бидејќи си ја истурил водата од кесите во аквариумот затоа ти умреле сите риби.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Имам бета борец 1 година и 7 месеци ја чувам во кугла. Пред некој ден приметив на задниот дел кај опашката две мали дупчиња. Инфекција? старост? :(
 
V

Vollstandig

Гостин
Имам бета борец 1 година и 7 месеци ја чувам во кугла. Пред некој ден приметив на задниот дел кај опашката две мали дупчиња. Инфекција? старост? :(
Бактериско распаѓање на опашката...не користи лекарства полошо ќе напраиш. Измиј ја куглата многу добро, и целосно миење на песок вода и целосно мењање вода. И полека со храната може и расипана била од неа да се создава..почесто миење, ако оздрави арно ако продолжи со дупчињата фрли ја на мачката да не се мачи и земи си нов ...
 
Член од
29 ноември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
i jas imam najnovo od pred 2 dena bakterisko opaganje na opaskata kaj dve japonki. ednata pogolema drugata e pomalecka.
e sega stosot e sto tie ribi mi se kupeni pred edna nedela znaci novi se, a vo isto vreme kupeni se i 2 skalari i uste 2 ripcinja, a samo kaj japonkite se javi bolesta
site drugi ribi i starite i novite se vo red
mislenje da cujam ? fala vi
 
V

Vollstandig

Гостин
i jas imam najnovo od pred 2 dena bakterisko opaganje na opaskata kaj dve japonki. ednata pogolema drugata e pomalecka.
e sega stosot e sto tie ribi mi se kupeni pred edna nedela znaci novi se, a vo isto vreme kupeni se i 2 skalari i uste 2 ripcinja, a samo kaj japonkite se javi bolesta
site drugi ribi i starite i novite se vo red
mislenje da cujam ? fala vi
Nekoja riba donesla parazit, tie so poslab imunitet dobivaat bolest, tie so pojak ne. Moze i cel akvarium da zarazis nisto cudno ama imaat jak imunitet i ne se site zarazeni. drug pat, karantince..
 
Член од
29 ноември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Nekoja riba donesla parazit, tie so poslab imunitet dobivaat bolest, tie so pojak ne. Moze i cel akvarium da zarazis nisto cudno ama imaat jak imunitet i ne se site zarazeni. drug pat, karantince..
fala ti Soundwave dali sega da gi stavam vo karantin bidejki seuste ne se ozdraveni i dali da gi lecam so nesto vo karantinot
i uste nesto sakav da te prasam: kako da gi opedelam svojstvata na vodata (nitriti, nitrati, amonijak, ph, mekost itn)
jas sum nov na forumov pa dali ima momentalno vo MK nekoj poaktiven forum za akvaristika
 
V

Vollstandig

Гостин
fala ti Soundwave dali sega da gi stavam vo karantin bidejki seuste ne se ozdraveni i dali da gi lecam so nesto vo karantinot
i uste nesto sakav da te prasam: kako da gi opedelam svojstvata na vodata (nitriti, nitrati, amonijak, ph, mekost itn)
jas sum nov na forumov pa dali ima momentalno vo MK nekoj poaktiven forum za akvaristika
Има. Напиши на гугл “Акваристика“ ќе те однесе на многу форуми. Одбери си кој е најактивен и на него пишувај учи едуцирај се.

Карантин е посебен аквариум без песок без ништо само вода и добра филтрација. Во него ги ставаш сите нови риби и ги следиш дали се во ред ако се во ред ги префрлаш во главен аквариум, исто и за лечење се користи. Средства против бактериски распаѓања на перките има многу, ама истото се јавува и од загадена вода, премногу храна, премногу амоњак и штеточини, па се распаѓа скоро целата кожа на рибата, пошто ја држиш во затворен систем без “провев“.

Најдобро е, едаш да се одлучиш кој риби ги сакаш, и земаш од еден аквариум од ист човек да речеме 20 риби и крај, а не секој ден по 2-3 нови тогаш се разболуваат.
 
Член од
29 ноември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Nekoja riba donesla parazit, tie so poslab imunitet dobivaat bolest, tie so pojak ne. Moze i cel akvarium da zarazis nisto cudno ama imaat jak imunitet i ne se site zarazeni. drug pat, karantince..
izvini vaka sto ti dosagam, ali se nadevam deka sakas da mi pomognes :)
sakav da te prasam: koga ja menuvas vodata, vadis od 30-50%, dali vnatre gi ostavas ripcinjata, pa ja dodavas novata otstoena voda
ili ako gi vadis ripcinjata kolku vreme cekas za povtorno da gi vratis vo glavniot akvarium
fala ti
 
V

Vollstandig

Гостин
izvini vaka sto ti dosagam, ali se nadevam deka sakas da mi pomognes :)
sakav da te prasam: koga ja menuvas vodata, vadis od 30-50%, dali vnatre gi ostavas ripcinjata, pa ja dodavas novata otstoena voda
ili ako gi vadis ripcinjata kolku vreme cekas za povtorno da gi vratis vo glavniot akvarium
fala ti
Абе рибите не ги вадиш ич од вода ќе изумрат:)))

Еве ти неколку совети:

Менуваш вода еднаш до два пати неделно, 30 % или еднаш неделно 40 -50 %
додаваш нова вода, одстоена 24 саати, ако не и повеќе. Гледаш новата вода да има слична температура со таа во аквариумот да не ги стресиш.

Кога менуваш ја чистиш со сифонско црево песокта и истовремено излегува водата.
И после ја носиш друга вода и го дополнуваш аквариумот.

Храни ги умерено немој многу се праи ѓубре во аквариумот, живи тревки убавезно да ставиш.

П.С. Филтерот не го периш со вода обична туку со вода од акварумо малце го плакниш и назад го носиш.
 
Член од
29 ноември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Nekoja riba donesla parazit, tie so poslab imunitet dobivaat bolest, tie so pojak ne. Moze i cel akvarium da zarazis nisto cudno ama imaat jak imunitet i ne se site zarazeni. drug pat, karantince..
ke te prasam uste nesto da mi dades mislenje :)
akvariumot mi e 78 litri a imam potopna pumpa Atman At-2018F http://aquashop.com.mk/index.php/filtriranje/potopni-filtri/potopna-pumpa-atman-at-2019f-415.html
dali e vo red taa pumpa i po kolku vreme na den treba da se pusta ?

i da te prasam dali da koristam bioloski materijali za filtrinje i ako treba dali toa da bide aktiven jaglen ili keramika prsteni i kako se koristi najdoro
fala ti
 
V

Vollstandig

Гостин
ke te prasam uste nesto da mi dades mislenje :)
akvariumot mi e 78 litri a imam potopna pumpa Atman At-2018F http://aquashop.com.mk/index.php/filtriranje/potopni-filtri/potopna-pumpa-atman-at-2019f-415.html
dali e vo red taa pumpa i po kolku vreme na den treba da se pusta ?

i da te prasam dali da koristam bioloski materijali za filtrinje i ako treba dali toa da bide aktiven jaglen ili keramika prsteni i kako se koristi najdoro
fala ti
абе на што ти личам јас, онлајн советник за акваристика?
Супер ти е пумпата и треба НОН СТОП да работи, ја чистиш еднаш месечно со вода од аквариум. Вода менуваш 2 пати неделно само 30-40 % од водата и ставаш одстоена ти го кажав и тоа веќе.
Далје, кај ќе стаиш бе јаглен и керамички прстени во пумпата коа има ставено сунгер внатре со активен јаглен си е сунгерот.

И како се користат најдобро, се знај намената е за филтрација,сигурно не за манџа да направиш од нив. Се стават во канистер ама пошто немаш не ти ни требаат, и кер. прстени кај нас се од некоја глупа супстанца што ја прави водата со лош квалитет.
 
L

Lu

Гостин
Еве ти неколку совети:

Менуваш вода еднаш до два пати неделно, 30 % или еднаш неделно 40 -50 %
Многу е да се менува водата 2 пати неделно.
И исто така премногу е да се смени 50% од водата на аквариумот, бидејќи ако наеднаш промениш толкаво количество на вода 50%, тогаш ќе се пореметат параметрите на водата.

Најдобро е еднаш неделно да се променува 30% од водата.

А за останатото ќе се сложам со тебе дека новата вода што ќе се стави во аквариумот треба да биде 24 часа одстоена (за да испари хлорот) и дека новата вода што ќе се додаде треба да биде со иста или приближно иста температура со аквариумската вода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom