Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

B

Borg_Drone

Гостин
До Нова Година, Абадон... Таков е договорот... Ќе подавам рака до Нова Година, ако успее да се фати и да се спаси супер, ако не ...
Убаво е што му даваш шанса од твоја страна, ама гледај си да си биде до Нова Година.И јас пример давам шанси на луѓето кога гледам дека некаде не се во право, за било која област од животот.Пријателства, љубов и.т.н.Кога гледам дека нема ефект ги пуштам да си одат, не ги држам веќе и тоа е тоа.........
 
K

Khabs Staadnau

Гостин
Ако знам дека тој е мизерен и несреќен и пак продолжува да тоне во животот, тогаш колку и да се правам дека сум среќна, нема да бидам.
Некои луѓе едноставно се меланхолични. Не можеш да ја менуваш нечија срж само затоа што не ти се допаѓа. Можно е нечија депресија да е токму она што го одржува во живот.
А можеби мизеријата е само краток пат низ живот илјада пати поисполнет од некој долг и среќен, или пак апатичен.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Абадон напиша:
Како што велеше еден многу мудар чичко со мустаќи, тоа што паѓа треба да се турне...
А зошто да не се фати за рака и да се спаси од паѓање..
:) Еве ги Боговите. Тие туркаат луѓе зашто некој се наместил на ивица. Како деца кога бевме и ако застанеш на врвот на базенот ама не влезеш веднаш знаеш дека мочкото у друштвото ќе те бутне унутра и ќе се смее. Заувек тој остануе мочко.

Nessa, се претвори твојот муабет у „проблем“, али јебига. Вистина е дека не смееш да си дозволиш ти да се загубиш себе си ако некој решил да тоне, ама во секој случај ако ти си одбрала да бидеш добротвор, стори добро во рамките на нормалата, а вакви малоумни муабети „ако некој паѓа - бутни го“ остави ги за на форум.

Ако ништо друго, оној што сака да бутка сосема е сигурно дека еден ден ќе биде бутнат од некој друг. Сакаш да тепаш - ќе бидеш тепан. Сакаш да вреѓаш - ќе бидеш вреѓан, сакаш да повредуваш - провери се на психијатар, болен си. Simple as that.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
:) Еве ги Боговите. Тие туркаат луѓе зашто некој се наместил на ивица. Како деца кога бевме и ако застанеш на врвот на базенот ама не влезеш веднаш знаеш дека мочкото у друштвото ќе те бутне унутра и ќе се смее. Заувек тој остануе мочко.
Си го бараш Ѓаволот таму каде што можеш да го најдеш, но ме мрзи сега...

Друг пат ќе си играме...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.399
:) Еве ги Боговите. Тие туркаат луѓе зашто некој се наместил на ивица. Како деца кога бевме и ако застанеш на врвот на базенот ама не влезеш веднаш знаеш дека мочкото у друштвото ќе те бутне унутра и ќе се смее. Заувек тој остануе мочко.

Nessa, се претвори твојот муабет у „проблем“, али јебига. Вистина е дека не смееш да си дозволиш ти да се загубиш себе си ако некој решил да тоне, ама во секој случај ако ти си одбрала да бидеш добротвор, стори добро во рамките на нормалата, а вакви малоумни муабети „ако некој паѓа - бутни го“ остави ги за на форум.

Ако ништо друго, оној што сака да бутка сосема е сигурно дека еден ден ќе биде бутнат од некој друг. Сакаш да тепаш - ќе бидеш тепан. Сакаш да вреѓаш - ќе бидеш вреѓан, сакаш да повредуваш - провери се на психијатар, болен си. Simple as that.
Али без мржња кон мочковците :D
Eден ден и тие ќе пораснат.
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
196
Поени од реакции
111
колку мислите дека успева едаш прекината врска (пола година значи сме еден без друг, раскинавме демек еднаш засекогаш, а сме имале и пред тоа раскинувања ама не траеле повеќе од неколку денови, 2 недели највеќе) која траела 2 скоро 3 год и после пак да се спои?
и јас пробав да бидам со други а исто и таа, ама се не носи еден кон друг. уште се немаме заборавено
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
колку мислите дека успева едаш прекината врска (пола година значи сме еден без друг, раскинавме демек еднаш засекогаш, а сме имале и пред тоа раскинувања ама не траеле повеќе од неколку денови, 2 недели највеќе) која траела 2 скоро 3 год и после пак да се спои?
и јас пробав да бидам со други а исто и таа, ама се не носи еден кон друг. уште се немаме заборавено
Ако ја сакаш ќе вреди да пробаш - нели?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.804
Поени од реакции
20.137
колку мислите дека успева едаш прекината врска (пола година значи сме еден без друг, раскинавме демек еднаш засекогаш, а сме имале и пред тоа раскинувања ама не траеле повеќе од неколку денови, 2 недели највеќе) која траела 2 скоро 3 год и после пак да се спои?
и јас пробав да бидам со други а исто и таа, ама се не носи еден кон друг. уште се немаме заборавено
Пробајте уште еднаш, можеби сеуште многу се сакате, ако не ја бива никому ништо, прво онака неофицијално па со време зацврстете го она што го имате.
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
196
Поени од реакции
111
Ако ја сакаш ќе вреди да пробаш - нели?
точно. ама ме прави несигурен тоа дека (таа сега сигурно е и осамена и да речеме дека сфатила дека ме сака мене) еден ден повторно ќе почне да ми префрлува за минатото зошто не е личност која толку лесно заборава....на пример ако почнам само да разговарам со некоја жена, другарка....во тој момент ќе го разбудам минатото и демонот во неа и ќе ми наплати и за тоа што не сум го направил.
инаку јас никогаш не сум ја изневерил ама таа беше многу љубоморна на една женска која постојано беше во моја близина, станавме горе-доле пријатели, беше многу убава, преубава жена навистина, и таа почна да и завидува и да губи самодоверба...од тогаш врската почна да ни станува пекол и после некој месец раскинавме....обично таа мене ме шутираше кога сме раскинувале повремено, овој пат јас ставив крај, а тоа ме прави уште понесигурен зошто обично жените “летаат“ по оние кои ги откачуваат и сакаат пак да освојуваат, и си мислам дека откако ќе си го задоволи егото пак ќе ме откачи. знам дека ме сака ама нејзе тоа очигледно не и е најбитно.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
колку мислите дека успева едаш прекината врска (пола година значи сме еден без друг, раскинавме демек еднаш засекогаш, а сме имале и пред тоа раскинувања ама не траеле повеќе од неколку денови, 2 недели највеќе) која траела 2 скоро 3 год и после пак да се спои?
и јас пробав да бидам со други а исто и таа, ама се не носи еден кон друг. уште се немаме заборавено
On/off relationship немој ....
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
196
Поени од реакции
111
јас би поминал и преку неверство за жената што ја сакам, тоа не е правење услуга на неа туку на себе, едноставно со неа сум поцелосен отколку без неа. ама луѓето не гледаат така на работите. одбираат да живеат мизерно и без љубов во име на егото
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.387
еееехехехе љубовни проблеми, дечко ми се игра со видео игри повише него со мене :). Да ви ебам дечковците, и вие сте имале мужи. Тоа не се дечковци или вие не сте доволно жени. Пичка е најголем наркотик.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
јас би поминал и преку неверство за жената што ја сакам, тоа не е правење услуга на неа туку на себе, едноставно со неа сум поцелосен отколку без неа. ама луѓето не гледаат така на работите. одбираат да живеат мизерно и без љубов во име на егото
Рак си во хороскоп така :?.Другар ми привлекува толку женски што ми ја зема пред очи таа што ми даде корпа,но тоа не значи дека направи нешто со неа.Едно прашање си размислил ли дека за да ја задржиш претходната ти ги познава сите карти во твојот ракав и колку и да се трудиш џабе ќе ти е секогаш ќе ти рече на крај не сум среќна со тебе и ќе прекинете и пак ќе помине време и пак ќе бидете заедно.Клише моменти немој...
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
точно. ама ме прави несигурен тоа дека (таа сега сигурно е и осамена и да речеме дека сфатила дека ме сака мене) еден ден повторно ќе почне да ми префрлува за минатото зошто не е личност која толку лесно заборава....на пример ако почнам само да разговарам со некоја жена, другарка....во тој момент ќе го разбудам минатото и демонот во неа и ќе ми наплати и за тоа што не сум го направил.
инаку јас никогаш не сум ја изневерил ама таа беше многу љубоморна на една женска која постојано беше во моја близина, станавме горе-доле пријатели, беше многу убава, преубава жена навистина, и таа почна да и завидува и да губи самодоверба...од тогаш врската почна да ни станува пекол и после некој месец раскинавме....обично таа мене ме шутираше кога сме раскинувале повремено, овој пат јас ставив крај, а тоа ме прави уште понесигурен зошто обично жените “летаат“ по оние кои ги откачуваат и сакаат пак да освојуваат, и си мислам дека откако ќе си го задоволи егото пак ќе ме откачи. знам дека ме сака ама нејзе тоа очигледно не и е најбитно.
Прво, најпрво, расчисти си со себе. Ако не си сигурен околу своите чувства не превземај ништо :) Кога ќе бидеш сигурен дека навистина нешто сакаш и нема да се каеш околу тоа кога ќе стане густо, go for it.
Ако веќе си решен да пробаш пак, кажи и и побарај и таа да расчисти со себе, и тоа што го сака.
Кога ќе си бидете двајцата на чисто со себе, расчистувате со вашето минато :)
Да ти префрла за минатото кога веќе сте решиле да преминете преку тоа, значи дека не преболела навистина..
Да го заборави сигурно нема, ама да го преболи и да продолжи понатаму без непотребни ретроспективи во моменти кога ја јаде сомнеж е тоа што треба да го постигне :)
Објасни и дека единствениот начин да функционирате пак е да не оставате ништо недоречено.. Побарај да ти каже што ја јаде, ако не е во право докажи и додека не се увери и самата, ако е во право врати се на првиот чекор и среди си го проблемот..
Ако наидеш на зелено светло, не тргај одма, остај простор малку да си ги среди мислите и побарај од неа пред да започнете нова етапа од врската да сте сигурни дека нема да се сопнувате на истите камчиња двапати :)
And you're good to go :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom