Дозволи и забрани

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ај просветли ме молим те зашто не ја гледам поентата овде со мислењава мои во други теми и ова за кое моментално дискутираме.

И објасни го ова на македонски :Па ти Лет 3 .???

Па потоа ќе ти објаснам зашто треба сериозно да ги сватиш моите мислења, одкако ќе одговориш на овие моиве погоре.
Јас па не глеам поента да се натегам со тебе за нешто што сум кажал и за кое неам намера да сменам мислење. Во краен случај јас со Пума дискутирав не со тебе а со неа веќе се разбравме иако не се слагаме.

За Лет 3 некој друг нека ти објасни јас иам попаметна работа.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Слушај сега момче и читај убаво, знам ја што значи Лет 3 а знаеш ли ти што значи интезивна нега .???

Ако твојот речник е сиромашен немој да го обогатиш во државна, зашто како што лесно пишувам вака можам уште полесно да те осакатам, затоа ако незнаеш што да пишеш немој да вреѓаш за да не се покаеш подоцна, ова ти е чисто другарски Ок.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.671
Обидувајќи се да бидеш интересен..... не ти успеа.
Мора да расчистиш малце со термините ;) На пример, што е тоа компромис. Што е забрана. Што е дозвола.
Ти можеш да продаваш тука приказни дека девојката ти е максимално среќна и исполнета што не може да пие кафе со другарот од средно. Ама реалноста... не оди во твоја корист.
Колку си ти среќен и задоволен кога не смееш да пиеш пиво со другарите или со нив на викенд да отидеш?!

На крајот, компромисот не е за секого, туку за двајца кои се спремни да отстапат од нешто, за да добијат нешто.
И тоа не е никаква наредба, забрана, дозвола. ДОГОВОР.

Ме фати сега на финта, семантика еј.. Аман доста ја откриваш женска ми, ќе и направиш проблеми.. ја обеледенуваш РЕАЛНОСТА, немој жити се остај ја да глуми среќна. :pos:

Ајде, ќе се обидам да разграничам забрана од компромис од договор.
У принцип, да.. во право си, и ние како сите нормални се договараме. Се договараме да не иде на кафе со бившиот иликакваи хипотетичка ситуација спомнуваше поназад. И тебе те "договараат". Whatever rocks your boat.
Остани си либерте на хартија, наивна за дечко ти, дрво за нас, форумџиите.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Да не ти одговорам на се, твое мислење, но едно нешто што посочи - дечко ми излегува на кафе со бивши девојки (неколку) кои му се останати пријателки и со кои и јас пијам кафе и јас излегувам (и без него). Јас исто така, со поголемиот дел од моите бивши сум во добар однос, и понекогаш се гледам со нив.
Тој го знае тоа и јас го знам.
Не мораш да веруваш, не ти зависи ништо во животот од мојот стил на живеење.
Секако дека ама баш ништо не ми зависи од твојот стил на живот, а и богами не си за верување. Јасно ми е дека луѓето се обидуваат да ја шитнат најдобрата приказна за себе и својот живот. Камо среќа секој да беше толку среќен колку што се прикажува, и камо среќа паровите да функционираат онака како што се претставуваат. Ама вистината е толку поинаква што е смешно. Твојот дечко се ми се чини дека се вика Каспер.

Баш и не те разбирам. Ти со мене се спориш или се согласуваш. Гледам ти се допаѓа моето мислење во кое те негирам, поправи ме ако грешам ама сигурно чичко Фројд ( ти студент на психологија беше рајт?) би имал нешто да каже околу вакво однесување. Зошто цитираш мое мислење во кое не си спомната освен ако не се чувстуваш засегнато? Или се обидуваш да продадеш приказна, или имаш проблем со својот став. Друго нема.
Да ти кажам кој тип на луѓе ми се на врвот на листа кои не ги сакам, оние кои го разголуваат целиот свој живот пред цела една јавност. Нешто налик на она што го правиш ти. Човече, јас мислам дека нема овде форумски лик што не знае како тоа другарка ти сакала да ти го легне дечкото, како дечко ти не знаел дека си невина, бла бла. ( а кога ќе ми текне дека Ставрогин го направивте манијак зашто само те потсетуваше што се тресеш по форумов. Во најмала рака му должиш извинување). Мислам, ако постои типов, и да е некој здраворазумен на негово место една таква клоца би ти удрил да леташ до Менхетн право кај Саманта. Уште ЕМБГ фали негово да кажеш.

Него доста за тоа. Да се доискажам во однос на темава. Гледам дека повеќето забраната ја поврзувате со излегување и ја мешате со љубомора. Ако сте доволно разумни и љубите рационално, тогаш кликерот ќе ви работи доволно добро за да го проучите човекот кој е со вас. Он е живо суштество и секако има работи кои го повредуваат и му пречат. Ако го сакате, значи дека нема намерно да го повредувате кога му ги знаете болните страни и нема да го правите она што му пречи. Е тоа е забрана. Ма колку сакате негирајте, оној совесен глас кој ви се јавува секој пат кога имате чувство дека со одредена постапка ќе нагазите црвена линија, е забрана за однесување.

И не е тоа толку страшно. Страшното е да живеете во илузија дека секој може да прави што сака. Врска не е битка за слобода. Целосна слобода имате кога сте сами. Врска е обврска. Самиот збор ви кажува. Не продавајте приказни за мали деца. Баш некни ми претрча еднорог преку улица, самовили ми играа во двор, а ангели пееја песни за мир и здравје. Да, де.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Секако дека ама баш ништо не ми зависи од твојот стил на живот, а и богами не си за верување. Јасно ми е дека луѓето се обидуваат да ја шитнат најдобрата приказна за себе и својот живот. Камо среќа секој да беше толку среќен колку што се прикажува, и камо среќа паровите да функционираат онака како што се претставуваат. Ама вистината е толку поинаква што е смешно. Твојот дечко се ми се чини дека се вика Каспер.

Баш и не те разбирам. Ти со мене се спориш или се согласуваш. Гледам ти се допаѓа моето мислење во кое те негирам, поправи ме ако грешам ама сигурно чичко Фројд ( ти студент на психологија беше рајт?) би имал нешто да каже околу вакво однесување. Зошто цитираш мое мислење во кое не си спомната освен ако не се чувстуваш засегнато? Или се обидуваш да продадеш приказна, или имаш проблем со својот став. Друго нема.
Да ти кажам кој тип на луѓе ми се на врвот на листа кои не ги сакам, оние кои го разголуваат целиот свој живот пред цела една јавност. Нешто налик на она што го правиш ти. Човече, јас мислам дека нема овде форумски лик што не знае како тоа другарка ти сакала да ти го легне дечкото, како дечко ти не знаел дека си невина, бла бла. ( а кога ќе ми текне дека Ставрогин го направивте манијак зашто само те потсетуваше што се тресеш по форумов. Во најмала рака му должиш извинување). Мислам, ако постои типов, и да е некој здраворазумен на негово место една таква клоца би ти удрил да леташ до Менхетн право кај Саманта. Уште ЕМБГ фали негово да кажеш.

Него доста за тоа. Да се доискажам во однос на темава. Гледам дека повеќето забраната ја поврзувате со излегување и ја мешате со љубомора. Ако сте доволно разумни и љубите рационално, тогаш кликерот ќе ви работи доволно добро за да го проучите човекот кој е со вас. Он е живо суштество и секако има работи кои го повредуваат и му пречат. Ако го сакате, значи дека нема намерно да го повредувате кога му ги знаете болните страни и нема да го правите она што му пречи. Е тоа е забрана. Ма колку сакате негирајте, оној совесен глас кој ви се јавува секој пат кога имате чувство дека со одредена постапка ќе нагазите црвена линија, е забрана за однесување.

И не е тоа толку страшно. Страшното е да живеете во илузија дека секој може да прави што сака. Врска не е битка за слобода. Целосна слобода имате кога сте сами. Врска е обврска. Самиот збор ви кажува. Не продавајте приказни за мали деца. Баш некни ми претрча еднорог преку улица, самовили ми играа во двор, а ангели пееја песни за мир и здравје. Да, де.
Ако некој прочитал се што сум напишала, очигледно било во најмала рака тоа интересно. Дали е тоа што го зборувам реалност или не - не можеш да знаеш, исто како што јас и било кој тука не може да знае за тебе.

Ти благодарам на анализата од мојот лајк на твоето мислење (не мора да се согласувам со тебе, за да ми се допадне начинот на кој размислуваш, зошто размислуваш така итн...) и да, јас прво тргнувам од сопствениот живот, од тоа како јас функционирам, а не како функционира другарката на другарка ми.

Очигледно имаш друга цел, а не дискусија.
Мило ми беше, пријатно.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Ако некој прочитал се што сум напишала, очигледно било во најмала рака тоа интересно. Дали е тоа што го зборувам реалност или не - не можеш да знаеш, исто како што јас и било кој тука не може да знае за тебе.

Ти благодарам на анализата од мојот лајк на твоето мислење (не мора да се согласувам со тебе, за да ми се допадне начинот на кој размислуваш, зошто размислуваш така итн...) и да, јас прво тргнувам од сопствениот живот, од тоа како јас функционирам, а не како функционира другарката на другарка ми.

Очигледно имаш друга цел, а не дискусија.
Мило ми беше, пријатно.
:cool: Вака одговара човек кој останува без аргумент.
И мене ми беше мило златна. Сајонара. :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ме фати сега на финта, семантика еј.. Аман доста ја откриваш женска ми, ќе и направиш проблеми.. ја обеледенуваш РЕАЛНОСТА, немој жити се остај ја да глуми среќна. :pos:

Ајде, ќе се обидам да разграничам забрана од компромис од договор.
У принцип, да.. во право си, и ние како сите нормални се договараме. Се договараме да не иде на кафе со бившиот иликакваи хипотетичка ситуација спомнуваше поназад. И тебе те "договараат". Whatever rocks your boat.
Остани си либерте на хартија, наивна за дечко ти, дрво за нас, форумџиите.
Нормално дека секој своето го смета за правилно.
Мене ме интересира мојата среќа. Сум успеала да ја најдам.
Ако тебе тоа не ти е јасно, или мислиш дека е хартија... well... not my problem.
--- надополнето: Nov 14, 2011 5:03 PM ---
:cool: Вака одговара човек кој останува без аргумент.
И мене ми беше мило златна. Сајонара. :D
Сигурно не очекуваш да ти го аргументирам мојот живот?
Ти само зборуваш каква сум јас, а замисли, не ме познаваш, и што би направила на местото на дечко ми, кој замисли, не го познаваш.
Тоа е далеку од темата.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Слушај сега момче и читај убаво, знам ја што значи Лет 3 а знаеш ли ти што значи интезивна нега .???

Ако твојот речник е сиромашен немој да го обогатиш во државна, зашто како што лесно пишувам вака можам уште полесно да те осакатам, затоа ако незнаеш што да пишеш немој да вреѓаш за да не се покаеш подоцна, ова ти е чисто другарски Ок.
Абе момче, што ти е толку интересно да се натегаме? Зар не виде дека кажав што имав, зборев со Пума и ти се убаци у муабет. Што имав ти кажав, што имаше ми кажа, ниту јас тебе ниту ти мене ќе ме убедиш да сменам СТАВ. Твојот е цементиран од твое ислкуство ама и мојот е цементиран од мое искуство.

Каде виде навреда? Сум ти рекол дека си ГЛУП, НЕ, сум рекол дека нешто ти фали НЕ, што спомнуваш навреда када ја НЕМА. Баш ако си специјалец како што викаш треба да си поминал сито и решето и да можеш да сфатиш обична дискусија од НАВРЕДА. Ако сакам да навредам ќе осетиш ама јас НИКОГАШ не вреѓам освен ако некој претходно не ме навредил мене.

За Лет 3 ти реков кого и да прашаш ќе ти објасни какви му се постовите, ете може он лично ќе ти каже.

Не ми прети со физичка сила тоа кај мене не пали, ти си трениран и јас сум трениран. Најверојатно ќе ме осакатиш и победиш као што викаш затоа што си специјалец а јас не сум ама ако мислиш дека ќе ти седам како стока на клање да ме касапиш се лажеш.

И ова сфати го чисто другарски.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.671
Ти само зборуваш каква сум јас, а замисли, не ме познаваш, и што би направила на местото на дечко ми, кој замисли, не го познаваш.
Тоа е далеку од темата.
Ама... нели.. ама.. девојками не беше.. среќна..

Пума ЦАР! :pos:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Нормално дека секој своето го смета за правилно.
Мене ме интересира мојата среќа. Сум успеала да ја најдам.
Ако тебе тоа не ти е јасно, или мислиш дека е хартија... well... not my problem.
--- надополнето: Nov 14, 2011 5:03 PM ---

Сигурно не очекуваш да ти го аргументирам мојот живот?
Ти само зборуваш каква сум јас, а замисли, не ме познаваш, и што би направила на местото на дечко ми, кој замисли, не го познаваш.
Тоа е далеку од темата.
Поштеди ме од аргументирање. Уствари ти остана нешто од интимниот живот што не го изаргументира овде?
А ти wot, kaiser или мене ме познаваш што не анализираш?Абе ај жити се, бар повлечи се дур ти е време, мислењава ти се жива кал.

П.С Нели нешто фала, чао, пријатно беше или не?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Лични преписки по пп, не на темава.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Поштеди ме од аргиментирање. Уствари ти остана нешто од интимниот живот што не го изаргументира овде?
А ти wot, kaiser или мене ме познаваш што не анализираш?Абе ај жити се, бар повлечи се дур ти е време, мислењава ти се жива кал.

П.С Нели нешто фала, чао, пријатно беше или не?
Тебе не се ни потрудив да те анализирам, Кејзер го знам, Вот не - него го прашав просто прашање на кое не добив одговор.
Во некоја друга димензија ти држи муабетот, но темата е дозволи и забрани, а не лично перцепирање на сопствените граници.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ама... нели.. ама.. девојками не беше.. среќна..

Пума ЦАР! :pos:
Јас не реков дека девојка ти не е среќна. Прашав што мислиш, и дадов конкретни примери, ако си се пронашол во нив, дали мислиш дека се нормални.
Не се труди да извртуваш муабети, ќе те потсетам не е проблем ;)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Тебе не се ни потрудив да те анализирам, Кајзер го знам, Вот не - него го прашав просто прашање на кое не добив одговор.
Ми имаш кажано дека сум балкански шовинист и сељак е фала на такво „знаење“ :D.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom