Економски факултет (reloaded)

Член од
28 октомври 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
Имаше предавање денес финансиско сметководство? Ако имаше дали кажа љубиша нешто за резултатите, увид не дај боже или спуштање граница? :)
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
21
Поени од реакции
2
знае некој какви прашања ќе има еколошки, од претходните години што се паѓало?
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Колегии има ли некој Макроекономијаа од искуство што положил само со прашањата од домашно , задачите на час што ги решава и минимално од одбивната книга или треба доста внимание да посветиме на книгата?
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.377
Дечки ај вака совет некој да ми даете. 4та година сум сеа и планирам да идам на економски се мислам меѓу маркетинг, менаџмент и надворешна трговија.Кој од овие е онака по лесен и кој би го препорачале?
 
Член од
13 март 2010
Мислења
56
Поени од реакции
8
Дечки ај вака совет некој да ми даете. 4та година сум сеа и планирам да идам на економски се мислам меѓу маркетинг, менаџмент и надворешна трговија.Кој од овие е онака по лесен и кој би го препорачале?
Ако не ти оди математика баш добро, одличен ти е менаџмент. Таму одат обично тие на кои слабо им оди математиката. Само да си знаеш дека на тој смер се учи претежно механички, со запомнување на цели реченици, поделби, набројувања, малку има предмети кои се најсуштински за економијата.
 
Член од
27 август 2010
Мислења
105
Поени од реакции
5
Вистина е дека макроекономија првата недела пуштил список и само тие што се потпишани ќе можат да го полагаат на колоквиум? Ако отидам а не сум потпишана, нема да ми даде да полагам? :mad:
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Дечки ај вака совет некој да ми даете. 4та година сум сеа и планирам да идам на економски се мислам меѓу маркетинг, менаџмент и надворешна трговија.Кој од овие е онака по лесен и кој би го препорачале?
Од наброениве најлесен смер е надворешна трговија... Менаџмент имаат незгодни професори и на учењето на памет му нема крај...
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.739
Поени од реакции
1.492
Вистина е дека макроекономија првата недела пуштил список и само тие што се потпишани ќе можат да го полагаат на колоквиум? Ако отидам а не сум потпишана, нема да ми даде да полагам? :mad:
ова несмее сопред кредит трансвер систем сите што го запишале предметот во семестар мора да им биде дозволено да полагаат
--- надополнето: Nov 10, 2011 8:28 PM ---
Колегии има ли некој Макроекономијаа од искуство што положил само со прашањата од домашно , задачите на час што ги решава и минимално од одбивната книга или треба доста внимание да посветиме на книгата?
Треба максимално внимание да посветиш на прашањата задачите може и да не ја решаваш точно а да добиеш поени за обид а во книгата незнам што пишува патем имам 8
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
ова несмее сопред кредит трансвер систем сите што го запишале предметот во семестар мора да им биде дозволено да полагаат
--- надополнето: Nov 10, 2011 8:28 PM ---

Треба максимално внимание да посветиш на прашањата задачите може и да не ја решаваш точно а да добиеш поени за обид а во книгата незнам што пишува патем имам 8
Лелеее една колешка ми вика од минатата година само со прашања не се положува и јас тупам глава цел ден еве 10 саати 3 теми научив уште три ми останаа(помали) и сега ова ШОК... Добро прашањата се учат за 4 саати амааа зошто губев време, ах ах... а колега задачи две има така? Можеш да се сетиш за што ти беа или не...?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.596
Вистина е дека макроекономија првата недела пуштил список и само тие што се потпишани ќе можат да го полагаат на колоквиум? Ако отидам а не сум потпишана, нема да ми даде да полагам? :mad:
Да , пушти негде на првите часови. Рече дека ти што ги нема нема да можат да полагаат , ама јас мислам дека нема да ви прави проблеми , и оди си најнормално на полагање , како да ништо не е :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Ова се однесува на оние што полагаат макроекономија.
Вие сте на факултет да научите нешто, или да положите од прашања, да земете диплома, па да пцуете Влада дека сте невработени.
Или нешто друго е финатата, не можам да се сфатам.
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Ова се однесува на оние што полагаат макроекономија.
Вие сте на факултет да научите нешто, или да положите од прашања, да земете диплома, па да пцуете Влада дека сте невработени.
Или нешто друго е финатата, не можам да се сфатам.
Да колега на факултет сме да научиме нешто ама тоа нешто се заборава што е учено во текот на месецот и треба повеќе време сега од 2 слободни дена меѓу колоквиумите за да се помине материјалот покрај сите други предмети .
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Ова се однесува на оние што полагаат макроекономија.
Вие сте на факултет да научите нешто, или да положите од прашања, да земете диплома, па да пцуете Влада дека сте невработени.
Или нешто друго е финатата, не можам да се сфатам.
Да, да научиме нешто. Само што за да се научи нешто треба и да се обезбедат услови ЈАС МИСЛАМ, а не да ни дадат да учиме од преведена книга на Gooogle Translate па дури и таму подобро ќе ја преведе... И уште една мн битна работа, книгата оригинал е пишувана од мн почитувани економисти, а професорот ни дава на час прашања од кои две истата сосема реченица ја има во учебник, а тој ни вика НЕ Е ТАКА, му ја читаме од учебник, ај ќе размислам ќе ви кажам другиот час, ама да знаете не е точно... Епа извини колега ама чим книгата не е точна логика некоја е да учиме од неговите прашања за да положиме...
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
53
Поени од реакции
3
Знае некој дали има резултати Финансиски пазари и институции ако некој ги сликал нека ги прикачи
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Знае некој дали има резултати Финансиски пазари и институции ако некој ги сликал нека ги прикачи
ФПИ ги ставаат и на интернет... Ваљда у понеделник ќе има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom