Економски факултет (reloaded)

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Колеги знам дека на сите ни е колоквиумска и ни е кнап, но ВЕ МОЛАМ некој да најде време да ми каже како да учам Фин. пазари и институции... Сите велат лесен е со разбирање, ама како е тоа? Јас го читам и додека читам се разбирам а сега вака без книга пред мене на пример незз да набројам примари функции на финансиски пазари или слично, а се разбирам не велам не... ВЕ МОЛАМ насочете ме... Фала однапред :)
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
77
Поени од реакции
5
Колеги знае некој каков ќе биде колоквиумот политика на социјален развој, и некој од постарите колеги ако има да сподели искуство од претходните години дали лесно се положува, бидејќи мн мн го неам учено... :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.934
Поени од реакции
12.437
Ај ако има некој математичар нека помогне околу 2 задачи...Едната е за максимизирање на профит, а другата..Појма неам шо е :)

1.
TC(Q)=0.4Q2+3Q+40
P(Q)=0.2(45+0.5Q)

Се бара нивото на производство Q, при кое ќе се добие максимален профит.

2.Дадено
Q(K,L)=600K2L2- K3L3
a) Најди MPk и MPL
b) ако K=10 и L=8 дали поголем обем на производство ќе носи единечно зголемување на капиталот или на работната сила?

forum.kajgana.com - LAST HOPE :)
те молам не вели дека ова е економија.....
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
84
Поени од реакции
35
Колеги знам дека на сите ни е колоквиумска и ни е кнап, но ВЕ МОЛАМ некој да најде време да ми каже како да учам Фин. пазари и институции... Сите велат лесен е со разбирање, ама како е тоа? Јас го читам и додека читам се разбирам а сега вака без книга пред мене на пример незз да набројам примари функции на финансиски пазари или слично, а се разбирам не велам не... ВЕ МОЛАМ насочете ме... Фала однапред :)
Немој ни да се трудиш да ги запомниш набројуванките, туку пробај да ја сфатиш суштината и со свој зборови.За да ти е полесно пробај да си ги претставиш сите примери во реалноста и како би требало да се реагира.Исто така доколку си следел предавања од професорот забелешки и други информации кои ги кажал би ти помогнале, ако не пробај да ги добиеш од некој друг.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Колеги знам дека на сите ни е колоквиумска и ни е кнап, но ВЕ МОЛАМ некој да најде време да ми каже како да учам Фин. пазари и институции... Сите велат лесен е со разбирање, ама како е тоа? Јас го читам и додека читам се разбирам а сега вака без книга пред мене на пример незз да набројам примари функции на финансиски пазари или слично, а се разбирам не велам не... ВЕ МОЛАМ насочете ме... Фала однапред :)
Колега не е тежок предметот, со разбирање, значи најосновно што пишува во книгата, и да имаш свој пример за тоа, немаш гајле лесен предмет е.
Исто така прочитај ги времените делови, сигурно ќе ви паднат најмалку 2 прашања, и исто така треба да ги знаеш тие малите задачи што сигурно ви ги има објаснето асистентот на некој час по вежби.
Добри 35% од тестот се задачи и пресметки.
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
73
Поени од реакции
6
Колеги знам дека на сите ни е колоквиумска и ни е кнап, но ВЕ МОЛАМ некој да најде време да ми каже како да учам Фин. пазари и институции... Сите велат лесен е со разбирање, ама како е тоа? Јас го читам и додека читам се разбирам а сега вака без книга пред мене на пример незз да набројам примари функции на финансиски пазари или слично, а се разбирам не велам не... ВЕ МОЛАМ насочете ме... Фала однапред :)
Финансиски пазари и институции треба да го читаш со разбирање и по логика на нештата -значи од секојдневното искуство ќе можеш да одговориш! Тие што се тестовите од Либро многу ќе ти помогнат!
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Јас земав белешки од една колешка, и гледам и од таму... Незз стварно незз на кој принцип е колоквиумот, бидејќи ете ви викам на пример функции нема, не ги знам вака на изуст да ги набројам сега, ама на пример деноминационо посредување и незз такви некои работи знам ги разбирам и можам со свои зборови да ги опишам и сега вака без понудени одговори, и незз дали знам или не... хахах... А да ги прочитав врамените делови што ни рече од 3 до 8, и бев на часот по вежби, асистентот супер ни ги објасни задачите, и тие што он ги објаснуваше јас ги знам... Други викаат со едно читање пазари не се положува, а јас само со еднаш прочитано и еднаш повторено планирам да одам на колоквиум, мн ќе ми биде мака да го паднам, а сите викаат лесен е... :( А прашањата повеќето се со еден или два точни? :)
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Јас земав белешки од една колешка, и гледам и од таму... Незз стварно незз на кој принцип е колоквиумот, бидејќи ете ви викам на пример функции нема, не ги знам вака на изуст да ги набројам сега, ама на пример деноминационо посредување и незз такви некои работи знам ги разбирам и можам со свои зборови да ги опишам и сега вака без понудени одговори, и незз дали знам или не... хахах... А да ги прочитав врамените делови што ни рече од 3 до 8, и бев на часот по вежби, асистентот супер ни ги објасни задачите, и тие што он ги објаснуваше јас ги знам... Други викаат со едно читање пазари не се положува, а јас само со еднаш прочитано и еднаш повторено планирам да одам на колоквиум, мн ќе ми биде мака да го паднам, а сите викаат лесен е... :( А прашањата повеќето се со еден или два точни? :)
Повеќето се со еден. Убаво читај ги прашањата, обично кај тие што се со еден одговор има употребено еднина во прашањето. :)
И не е тешко ако го разбираш. Немаш потреба од тоа да ги знаеш на памет функциите... Бар кај Михаил на логика најубаво можеш да пројдеш.
Може да ти даде различно формулиран одговор од она што е во книга, ама суштината да ти е иста... Не ти е ова менаџмент кај што ти се бара од збор до збор исто како во книга. :)
Да те ослободам малце-лани најдобри резултати имавме по ФПИ. ;)
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Повеќето се со еден. Убаво читај ги прашањата, обично кај тие што се со еден одговор има употребено еднина во прашањето. :)
И не е тешко ако го разбираш. Немаш потреба од тоа да ги знаеш на памет функциите... Бар кај Михаил на логика најубаво можеш да пројдеш.
Може да ти даде различно формулиран одговор од она што е во книга, ама суштината да ти е иста... Не ти е ова менаџмент кај што ти се бара од збор до збор исто како во книга. :)
Да те ослободам малце-лани најдобри резултати имавме по ФПИ. ;)
Ама вас и во втор семестар ви беше и веројатно сте можеле поише внимание да му обнете, јас се вкупно поише од 1 недела му немам обрнато, 2 дена пред колоквиумска и сега 3-4... Се надевам дека нема да сум црна овца... Плус сакам логични предмети со мислење да решиш, мене економија ми беше таков и најлесна 10ка што сум земала ми беше :) Само да положам, фала ви мн на сите за помошта :)
 

Cyber Knight

House music
Член од
16 мај 2007
Мислења
785
Поени од реакции
186
те молам не вели дека ова е економија.....
Математика за економисти..Мислам ова не е од Економски факултет од Факулстет за бизнис економија е (Неоком) али ок е, преживеав, успеав да ги решам некако :) Ништо страшно не било :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
37
Поени од реакции
1
Финансиско сметководство резултати кога???
--- надополнето: Nov 8, 2011 12:26 PM ---
Финансиски пазари и институции треба да го читаш со разбирање и по логика на нештата -значи од секојдневното искуство ќе можеш да одговориш! Тие што се тестовите од Либро многу ќе ти помогнат!
А дефиниции и сл???
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Ама вас и во втор семестар ви беше и веројатно сте можеле поише внимание да му обнете, јас се вкупно поише од 1 недела му немам обрнато, 2 дена пред колоквиумска и сега 3-4... Се надевам дека нема да сум црна овца... Плус сакам логични предмети со мислење да решиш, мене економија ми беше таков и најлесна 10ка што сум земала ми беше :) Само да положам, фала ви мн на сите за помошта :)
Да, во втор ни беше, али Михаил секогаш го става на крај на колоквиумска недела, така да секако го спремавме откако ќе пројдеа другите колоквиуми... што пак се сведува на 3-4 дена спремање. :)
Не паничи, имаш време и лесно е.
Од додатоците обавезно знај ги информациите (кај има бројки, проценти научи го тоа), спреми задачи, а од другото ќе видиш дека е дадено само она што е најбитно.
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
73
Поени од реакции
6
Финансиско сметководство резултати кога???
--- надополнето: Nov 8, 2011 12:26 PM ---

А дефиниции и сл???
Нема дефиниции! Има нешто во тие точно/неточно , ама не се баш стриктни дефиниции. И мислам дека се 12 Т/Н и 21 прашање од кои 5 се отворени прашања.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Нема дефиниции! Има нешто во тие точно/неточно , ама не се баш стриктни дефиниции. И мислам дека се 12 Т/Н и 21 прашање од кои 5 се отворени прашања.
За ФПИ збориш?
На прв колоквиум немаше отворени прашања...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom