Дали е исто кога изневерува машко, и кога изневерува девојка?

С

Сатори

Гостин
Разликата не е голема, vague одговор заслужува исто реплицирање. Не гледам аргументи, како што кај мене, така и кај тебе. Можеби ќе ме сфатеше ако постот ти беше иронично вметнување на оригиналниот аргумент женско - курва, машко - фраер, знаеш метафората со клучот и бравата..

Машко изневерило само оти не му се седи на маса со другарите.
Не познавам јас женско без агенда. Prove me wrong, можеби стварно сум ограничен.

Дотогаш ќе те викам детуле. Не во негативна конотација и да те навредам. Колку за иритација, да не звучиш како 70% oд сите 30 страни.
wot љубави, ама јас сериозно верувам дека ако жената изневери е курва, а мажот е фраер ... сега ти звучам како 90% од мажите на форумов?
Иронијата е преценета, дури и кога оној што го потенцира тоа ја користи, не и се дава на вредност со самиот поим.

И да, вистина е дека мажите изневеруваат зошто можат, исто како и жените.
Постојат жени кои што изневеруваат само за да им биде забавно, зошто не им се седи на маса со другарите ... што ја прави тоа нејзе злато?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.553
Поени од реакции
33.799
Сега го кажуваш ова дека е спротивно за да се рачуна како аргумент. Слатка си. :X3: Дали ти си компетентна, дали можеш да го потврдиш тоа што го пишуваш? Јас на пример имам изневерено баш ОНАКА, дека не ми се идеше дома порано пола саат. Имав другарка која беше најпромискуетното суштество што го знам, и никогаш, никогаш не беше изневерила без мал милион позадински причини. За девојките е лично. Влегуваат со намери, емоции, или колку да предизвикат реакции. И како што напоменав, друг мал милион причини. Од другата страна пак, мажите влегуваат.. whoa, pun unintended. Мажите влегуваат колку да влезат. Fucking period. Не дека нема и такви со причини. Значи од мене, од другари, од промискуетни девојки, од повлечени кои изневериле, од сите жени во мојот универзумот што сум ги познавал и познавам го дедуцирам ова.
 
С

Сатори

Гостин
Сега го кажуваш ова дека е спротивно за да се рачуна како аргумент. Слатка си. :X3: Дали ти си компетентна, дали можеш да го потврдиш тоа што го пишуваш? Јас на пример имам изневерено баш ОНАКА, дека не ми се идеше дома порано пола саат. Имав другарка која беше најпромискуетното суштество што го знам, и никогаш, никогаш не беше изневерила без мал милион позадински причини. За девојките е лично. Влегуваат со намери, емоции, или колку да предизвикат реакции. И како што напоменав, друг мал милион причини. Од другата страна пак, мажите влегуваат.. whoa, pun unintended. Мажите влегуваат колку да влезат. Fucking period. Не дека нема и такви со причини. Значи од мене, од другари, од промискуетни девојки, од повлечени кои изневериле, од сите жени во мојот универзумот што сум ги познавал и познавам го дедуцирам ова.
Не познаваш доволно жени.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Сега го кажуваш ова дека е спротивно за да се рачуна како аргумент. Слатка си. :X3: Дали ти си компетентна, дали можеш да го потврдиш тоа што го пишуваш? Јас на пример имам изневерено баш ОНАКА, дека не ми се идеше дома порано пола саат. Имав другарка која беше најпромискуетното суштество што го знам, и никогаш, никогаш не беше изневерила без мал милион позадински причини. За девојките е лично. Влегуваат со намери, емоции, или колку да предизвикат реакции. И како што напоменав, друг мал милион причини. Од другата страна пак, мажите влегуваат.. whoa, pun unintended. Мажите влегуваат колку да влезат. Fucking period. Не дека нема и такви со причини. Значи од мене, од другари, од промискуетни девојки, од повлечени кои изневериле, од сите жени во мојот универзумот што сум ги познавал и познавам го дедуцирам ова.
Не познаваш доволно жени.
Интересно е како генерализирате теми :D Али океј, иначе форумот би немал функција.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.553
Поени од реакции
33.799
Не познаваш доволно жени.
See, that's the thing. Пораснав со 5 другарки, бев со нив кога ги сокапаа, кога се изгубија во тој нов сексуален фрагмент од нивниот живот, но бев и со тие кои го прегрнаа и уживаа максимално. Во моето друштво имаше повеќе девојки на почеток. Сум имал толку искрени другарки што ми ги кажуваа најмрачните тајни кога доаѓаше прашање сексот. Сум бил изневеруван. Сум изневерувал. Значи кое поголемо искуство ми е потребно за да те сфатам. Стоиш зад магла. Да кажеше да, сум изневерила оти ми беше сува устата и сакав плунка, можеби ќе продолжев да дискутирам.. а не вака, ги знам жените изневеруваат исто онака ко мажите, така е во филмовите. Во ребелде веј.
 
С

Сатори

Гостин
See, that's the thing. Пораснав со 5 другарки, бев со нив кога ги сокапаа, кога се изгубија во тој нов сексуален фрагмент од нивниот живот, но бев и со тие кои го прегрнаа и уживаа максимално. Во моето друштво имаше повеќе девојки на почеток. Сум имал толку искрени другарки што ми ги кажуваа најмрачните тајни кога доаѓаше прашање сексот. Сум бил изневеруван. Сум изневерувал. Значи кое поголемо искуство ми е потребно за да те сфатам. Стоиш зад магла. Да кажеше да, сум изневерила оти ми беше сува устата и сакав плунка, можеби ќе продолжев да дискутирам.. а не вака, ги знам жените изневеруваат исто онака ко мажите, така е во филмовите. Во ребелде веј.
Јас сум светица и не изневерувам + не пораснав со 5 мажи за да ми го откријат машкиот свет ... o_O
И иако не можам да стојам зад сопственото искуство на таа тема, затоа што кај мене секогаш имало причини, (кога веќе се занимаваме со рекла-казала?!) имам прилично блиска другарка која изневерува затоа што во моментот и е сува устата.
Сега сме рамноправни со фактите во темава?
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.553
Поени од реакции
33.799
Интересно е како генерализирате теми :D Али океј, иначе форумот би немал функција.
Tи текнува? Се' е релe..вант..ивн..о.. :pos:

Јас сум светица и не изневерувам + не пораснав со 5 мажи за да ми го откријат машкиот свет ... o_O
И иако не можам да стојам зад сопственото искуство на таа тема, затоа што кај мене секогаш имало причини, (кога веќе се занимаваме со рекла-казала?!) имам прилично блиска другарка која изневерува затоа што во моментот и е сува устата.
Сега сме рамноправни со фактите во темава?

Да.

Те лажам. Не.
Јас имам изневерено онака. Ти не. iWin.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Неверство си е неверство не е битно кој изневерил според мене. Но ако изневери девојката одма етикета курва и лепат, а мажот фраер, јебига таков народ сме. Не е мој стил да изневерувам, нема нешто подобро од водење љубов со девојката што ја сакаш
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
Е сега, јас кај ја гледам разликата.
Речиси на секое машко можи да му се случи ИНЦИДЕНТНО да подпадни под провокација на некоја (секси) женска.Поготово ако не е во трезна состојба. Еве, за пример ќе се земам јас. Сум бил во долга, и сериозна врска. Сум бил заљубен како никогаш, и тоа вистински заљубен. Се случило во пијана состојба , некоја да ме “собери“ вечерта. Станувам утрото, и поглупо и пониско во животот не сум се чуствувал.Чак, во тие моменти сваќам колку стварно ја сакам девојката.
ЗНАЧИ: Јас, да сум ја изневерил. али ни во една милисекунда не сум ја изневерил љубовта што ја чуствувам према незе.
Има, не велам не, и машки што нема да си дозволат да се испулат наоколу. (меѓутоа, кој се тие машки, и како им е во врската, поготово на девојките, покасно ќе објаснам, доколку се разгори дискусија)

Од друга страна се девојките.
Не можам да кажам од мое искуство, пошо сум машко :) меѓутоа ке кажам што мислам, а истово ми потврдиле речиси сите девојки што сум разговарал на оваа тема, а бројот е прилично голем.
Имено, мислам, и потврдено ми е, дека вие девојките, во случај да изневерите, сето тоа ви е однапред испланирано. Значи однапред знаете со кого би изневериле, кога би изневериле, и како би изневериле. Пример, би се опијаниле,само за да се оправдате пред себе си, а и да имате изговор пред некој друг, али во секој случај уште пред да почните да пијате, макар и потсвесно знаете што ке се случи на крајот од денот.( ова е само пример, не мора да биди точно баш вака)
Е сега, бидејќи знаете од напред, значи дека вие при здрава свест помислувате не некој друг. Одтука, за вас не можи да се речи дека вие во ниеден момент не сте ја изневериле љубовта спрема партнерот.
Добро, има девојки што не изневеруваат,меѓутоа не е темава за нив.
.
Во право си. Твојата девојка ако има макар и два грама мозок, не би требала воопшто да полемизира со тебе во врска со настанот. Секое неверство што се прави само со тело, без позадински интенции туку бај аксидент, според мене, НЕ треба да се смета за неверство. Што би требало да значи ако спие секоја вечер со тебе, но во мислите се ... кхм, кхм... со сите комшии по ред, дали тоа значи дек ти е верна ко куче можеби???:eek:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
mnogu prosto e toa,vo prirodata maskite sekogas se borat megu sebe za da oplodat nekoja zenka,i sekogas najjakiot oploduva,sto znaci deka najjakiot moze da oplodi mnooooooooooogu zenki(pa neli i vo edna farma eden petel oploduva mnooooogu kokoski(a isto e kaj drugite zivotinki)) hehehehehehe
a be se znae men rules.hehehehehehehehehee:):):)
Ме мрзи да видам како се ти објасниле дека грешиш, затоа и јас.
Во природата на мажјакот е да има повеќе женки, тоа е вистина.
Но во природата на женката е да биде со најспособниот мажјак.
Според тоа, женката ќе ги шутне сите досегашни удварачи, за да биде со најсилниот.
Според тоа... па тешко дека на женката не и е во природа да изневерува...
--- надополнето: Oct 17, 2011 1:31 AM ---
Мислам дека нема реално разлика, се е до карактерот на партнерите.
Во мојот случај, кога јас бев изневерена, не страдав до тој степен да не знам што да правам, ниту пак го сметав тоа за крај на светот. Најголем дел од тоа се должи на моите либерални сфаќања, и со оглед на тоа дека стануваше збор за one night stand, му беше простено веднаш, но тој од тогаш ме нема изневерено, барем 99% сум сигурна.
Сепак, кога јас изневерив, не ми беше туку така прогледано низ прсти.
Дечко ми е многу поемотивен од мене, и јасно ми беше што се е во прашање.
ЕГО-то, најмногу.
Но како и да е, реално нема разлика.

Неверството е лоша работа, предизвикува лоши чувства, ако изневеруваш личност која што ја сакаш.
Јас ја научив мојата лекција, имам среќа што ми беше простено.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Ме мрзи да видам како се ти објасниле дека грешиш, затоа и јас.
Во природата на мажјакот е да има повеќе женки, тоа е вистина.
Но во природата на женката е да биде со најспособниот мажјак.
Според тоа, женката ќе ги шутне сите досегашни удварачи, за да биде со најсилниот.
Според тоа... па тешко дека на женката не и е во природа да изневерува...
--- надополнето: Oct 17, 2011 1:31 AM ---
Мислам дека нема реално разлика, се е до карактерот на партнерите.
Во мојот случај, кога јас бев изневерена, не страдав до тој степен да не знам што да правам, ниту пак го сметав тоа за крај на светот. Најголем дел од тоа се должи на моите либерални сфаќања, и со оглед на тоа дека стануваше збор за one night stand, му беше простено веднаш, но тој од тогаш ме нема изневерено, барем 99% сум сигурна.
Сепак, кога јас изневерив, не ми беше туку така прогледано низ прсти.
Дечко ми е многу поемотивен од мене, и јасно ми беше што се е во прашање.
ЕГО-то, најмногу.
Но како и да е, реално нема разлика.

Неверството е лоша работа, предизвикува лоши чувства, ако изневеруваш личност која што ја сакаш.
Јас ја научив мојата лекција, имам среќа што ми беше простено.
И после неверствата среќно си ја терате врската ? (ако точно сум разбрал дека сеуште сте заедно)
Разбуди се, ти. Или пробај да го разбудиш твојот партнер, со твоите либерални(психолошки?!) сфќања ....
И те молам немој репликата да содржи како тоа јас сум бил со затворен(социјално-комунистички) ум ............
А секако се согласувам со тебе дека, реално, нема разлика кој кого изневерува, дека неверството е зезната работа(одкако ќе се дознае).
Но не се согласувам дека тоа ти е искрено простено ;) (гледано од машка страна)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Сега прочитав некаде една интересна споредба со неверството, а тоа е: Ако една брава ја отклучуваат десет клуча тогаш бравата не е во ред и треба да се замени, а доколку еден клуч отклучува десет брави тогаш тој е добар клуч! Ме интересира Вашето мислење!
Ааа не така...чим си mislitel,мора да мислиш и на дискриминирањето.

По ново,ради застапеноста на педерите,и лезбејките треба да додадеш пример со "две брави" и "два клуча":coffee:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
И после неверствата среќно си ја терате врската ? (ако точно сум разбрал дека сеуште сте заедно)
Разбуди се, ти. Или пробај да го разбудиш твојот партнер, со твоите либерални(психолошки?!) сфќања ....
И те молам немој репликата да содржи како тоа јас сум бил со затворен(социјално-комунистички) ум ............
А секако се согласувам со тебе дека, реално, нема разлика кој кого изневерува, дека неверството е зезната работа(одкако ќе се дознае).
Но не се согласувам дека тоа ти е искрено простено ;) (гледано од машка страна)
Па, долго време помина од тогаш.
Всушност, уште подобро функционираме.
Како што кажав, се е до карактер.
Познавам секакви мажи, секакви жени.
Познавам жени кои изневеруваат многу, нивните партнери сеуште не го знаат тоа (или го знаат, а се прават будали?!), познавам мажи кои изневеруваат, ама не можат да простат неверство... познавам се и сешто.
Нормално дека такви работи не се забораваат. Да се забораваа немаше да пишувам на темава.
Но, исто така, само себичен ум може да мисли на опција ,,никогаш нема да ти простам,,.
Кога си со некого долго, и го познаваш тој човек, не е така лесно да му кажеш ,,чао,,.
Посебно кога знаеш дека тој човек се кае за своите постапки.

Реков - сите сме различни. Јасно ми е дека е простено, но не и заборавено. Исто е и од моја страна - простено му е... многу одамна. Не и заборавено.
Но покрај сето тоа, сме пробале да не бидеме заедно, и не ни успеа. После подолго време се смиривме, сеуште сме заедно.
Јас мислам дека добро ни оди.
Но секој човек, секој живот... сите сме различни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom