Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Неможноста за избор не ти е поставен од македонска, туку од бугарска страна. Бугарите бараат да бидеш Бугарин. Никој од тебе не бара да бидеш Македонец за да имаш Македонско државјанство.
Не е проблем, што сакате правете. Само немојте да не убедувате дека е тоа ,,правилното,,.
Еве ти, лично, зашто конкретно ти треба бугарски пасош?
Don't put your eggs in one basket, нас ни забрануваат ствари како на пр ако увезеш нешто ти маваат упм царина од скоро 50% (и шипингот ти го рачунаат у царинската основа), не ти дозволуваат да купуваш ни малку злато чија цена расте, не ти дозволуваат да си отвориш сметка у странска банка а уште повеќе да штедиш не дај Боже тоа итн итн. Јбг ќе ми треба додека да влеземе у ЕУ па после ваљда ќе се откажам од него што ќе ми е.

Не ми смета се додека ми дадат глупо документче на кое треба да се стави потпис, али тоа со камерата ако е точно нека си е* три мајчини..
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Неможноста за избор не ти е поставен од македонска, туку од бугарска страна. Бугарите бараат да бидеш Бугарин. Никој од тебе не бара да бидеш Македонец за да имаш Македонско државјанство.
Не е проблем, што сакате правете. Само немојте да не убедувате дека е тоа ,,правилното,,.
Еве ти, лично, зашто конкретно ти треба бугарски пасош?
Бугариja направи това за да овозможи на бугарската диаспора зад граница по една или друга причина да плучи бугарски пасош. Пример ти е диаспората во Украjна, во Молдавиja, во Србиja. Места,каде има бугари, кои живеjaт тамо от стотици години и немат бугарско државjaнство. За да не им бара да са живеели 5 години овде како на сите други, држвата стави сите, кои се изjaснат како бугари да получат државjaнсто.
Един голем дел от македонските државjaни го използваха този закон и продолжуват.
--- надополнето: Oct 15, 2011 10:52 PM ---
Правевте така до пред некое време:pos:
По филмите да.:pos:
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Не разбирам што се замарате до толку, најбоље е земи си, користи ги бенефитите што ги има, и кога ќе влеземе во еу земи отиди и речи се откажувам, that's it.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
185
Поени од реакции
96
Не разбирам што се замарате до толку, најбоље е земи си, користи ги бенефитите што ги има, и кога ќе влеземе во еу земи отиди и речи се откажувам, that's it.
Објаснето многу добро поназад на темава.Има едно големо ЗАТОА,пролистај прочитај.
--- надополнето: Oct 15, 2011 10:57 PM ---
Don't put your eggs in one basket, нас ни забрануваат ствари како на пр ако увезеш нешто ти маваат упм царина од скоро 50% (и шипингот ти го рачунаат у царинската основа), не ти дозволуваат да купуваш ни малку злато чија цена расте, не ти дозволуваат да си отвориш сметка у странска банка а уште повеќе да штедиш не дај Боже тоа итн итн. Јбг ќе ми треба додека да влеземе у ЕУ па после ваљда ќе се откажам од него што ќе ми е.

Не ми смета се додека ми дадат глупо документче на кое треба да се стави потпис, али тоа со камерата ако е точно нека си е* три мајчини..
Дечко ти арен ли си?Царина скоро за ништо и да нема,злато кога сакаш можеш да купиш не разбирам кој ти забранува,кој не ти дозволува сметка да отвараш?Што ќе биде полесно ако земеш татарки пасош и се потпишеш дека си нешто што не си.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не разбирам што се замарате до толку, најбоље е земи си, користи ги бенефитите што ги има, и кога ќе влеземе во еу земи отиди и речи се откажувам, that's it.
После влезот во ЕУ 5-6 години нема да можиш да работиш со тоja пасош во странство, па пак ке има треба ми бугарски.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
185
Поени од реакции
96
Бугариja направи това за да овозможи на бугарската диаспора зад граница по една или друга причина да плучи бугарски пасош. Пример ти е диаспората во Украjна, во Молдавиja, во Србиja. Места,каде има бугари, кои живеjaт тамо от стотици години и немат бугарско државjaнство. За да не им бара да са живеели 5 години овде како на сите други, држвата стави сите, кои се изjaснат како бугари да получат државjaнсто.
Един голем дел от македонските државjaни го използваха този закон и продолжуват.
--- надополнето: Oct 15, 2011 10:52 PM ---

По филмите да.:pos:
Фемчо бе ,не ни продавај тука прикаски.Со тој закон убивате две муви:Едната е да правите вештачко малцинство у МК, а другата е вештачки да си го зголемите бројот на блгари зашто знаеме дека според проценките до 2025 ќе станете малцинство во сопствена држава а газда и мнозинство ќе ви бидат циговците.Земја циганска,Есма Реџепова ќе ви биде народен херој:pos:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Реален случаj 2006 година. Патувам от Софиja за Билота.
На граничен премин Делчево, 2 македонки со бугарски пасоши на македонската граница ги свалиха от автобус да ги прашат зашто зели бугарски пасош. Вратиха се нервирани и викаха.
Стварно немам вакво нешто видено. Това зборува како е третманот.
--- надополнето: Oct 15, 2011 11:05 PM ---
Фемчо бе ,не ни продавај тука прикаски.Со тој закон убивате две муви:Едната е да правите вештачко малцинство у МК, а другата е вештачки да си го зголемите бројот на блгари зашто знаеме дека според проценките до 2025 ќе станете малцинство во сопствена држава а газда и мнозинство ќе ви бидат циговците.Земја циганска,Есма Реџепова ќе ви биде народен херој:pos:
:pos: и вештачки да направиме малцинства во Русиja, Украjна, Молдавиja, Србиja :pos:
Или викаш да ги асимилираме?:pos:
Не само што не стануваме малцинство, ами како % се зголемуваме.
2001- бугарите са 83.9%
2011-бугарите са 84.8%
И тука ти се разтури илузиjaта за малцинство.
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
fmi сигурен си дека ова со камерава не е точно? Ти ваљда живееш во Бугарија па не знаеш, јас го слушнав ова од бугарски преведувач кој ми ги преведуваше документите од амбасада за аплицирање..
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
fmi сигурен си дека ова со камерава не е точно? Ти ваљда живееш во Бугарија па не знаеш, јас го слушнав ова од бугарски преведувач кој ми ги преведуваше документите од амбасада за аплицирање..
А на пасоша или личната ти карта нема ли да стават слика? За такво сликане ти зборуват.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
185
Поени од реакции
96
fmi сигурен си дека ова со камерава не е точно? Ти ваљда живееш во Бугарија па не знаеш, јас го слушнав ова од бугарски преведувач кој ми ги преведуваше документите од амбасада за аплицирање..
Ајде фемчо ќе ти среди.Нема да те снима ама мора да те сликне,иначе како ќе правда парите што ги цица.
Иначе не ми одговори на прашањето од пред малку.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
По цена да бидам потполно погрешно разбран, ќе ви кажам дека Бугарско Македионскиот спор околу тоа кој е кој, е еден од најсмешните и највештачките во историјата на нациите...

Кој е умен, ова му е доволно...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
По цена да бидам потполно погрешно разбран, ќе ви кажам дека Бугарско Македионскиот спор околу тоа кој е кој, е еден од најсмешните и највештачките во историјата на нациите...

Кој е умен, ова му е доволно...
Јас се согласувам со тебе.
Ама кај што е тенко, таму се кине.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom