Фан Клуб: Пелистер

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Од моја гледна точка само ќе кажам:.......
Додека во Пелистер играат ШИТКАЧИ како Лавци,Питошка...на чело со тренерот Џате јас не одам на утакмици....
Се заколнав уште по утакмицата со Вардар лани во ноември,дека на фудбал не стапнувам појќе,и толку беше..........(и неам ни намера да одам).....
Да ми наместат најголемо дерби,со најголемите ривали,па уште и капитени ги клале на тимот,а јас да одам и да ги гледам....:eek:....:pipi::tapp:
Секоја чест....:cuc:
И шо се превзеде околу местенката?НИШТО....
Не беше муабетот за тепање,не е поентата да се тепаат играчите,ништо немаше да се постигни-иако во друга земја да се случеше ова,ќе останеше некој играч без нозе.....(сигурно).....муабетот е шо туку клубот,градот останаа неми....
Местеа на големо,се истурија...и пак ПАРИ немаше летово шо е најтрагично....
Ете ги истите играчи,пак играат,прва постава....истите тие шиткачи пак кукаат нема пари....е па нема пари шо да прајме сега,пола град стана тешка социјала,не пак фудбалерите....
Па после ќе кукаме Двојче,Мојче поможвај....:tapp:...
Сите местат,да не се лажиме,ама најголемо дерби да наместиш за ситна пари е преседан....:tapp:
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
Tomas во право си за играчите и управа и тренерот па за тоа Среда ќе има чистка и сосома нова управа и нов тренер и помошници негови а за играчите тоа брат сега до полусезона останваат овие а потоа ќе се бараат засилувања инаку денес тие што ги наброја нема да играат оти имаа црвени картони на пртеходната утакмица со скопје исто и другите шиткачи ничето и голманчето како што знајш повеќе не се во клубот Можеш слободно денес да дојдиш на утакмица ;)
 

Pelister 2008

Ветеран
Член од
28 ноември 2010
Мислења
1.044
Поени од реакции
525
Ајде браво колку толку пак се враќаме на врвот иако сеуште владее безспарицата.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
Pelister dobiva nov pretsedatel

Nekade pred polovina od esenskiot del od Vtorata fudbalska liga, Pelister ke svrti nova stranica vo svoeto postoewe. V sreda ke se odrzi vonredno sobranie na klubot, na koe ke bide razresen stariot upraven odbor i pretsedatelot Krume Volnarov. Pelister ke dobie nov pretsedatel, cie ime i natamu e nepoznato. Se spekulira deka opstina Bitola ke bide glavniot izvor na finansii, a za sportskiot del vo klubot ke se grizat dva bivsi fudbaleri na klubot, Saso Zdravevski kako sportski i Mile Dimov kako tehnicki direktor.
Se ocekuva rekonstrukcija na klubot na site nivo, a ke sledat i promeni vo igrackiot kadar. Celta e da se zasili ekipata vo obidot Pelister da se vrati po samo edna sezona vo Prvata liga. Fudbalerite naskoro ke dobijat i edna zaostanata plata, a vednas po sobranieto pod novite operativci, Pelister ke go igra vozvratniot mec od osminafinaleto na Kupot so Horizont Turnovo. Na prviot natprevar na stadionot Kukus, prvoligasot slave{e so 1:0.



25 SEPTEMBER 2011

Поинтересно за битолската фудбалска јавност од резултатите кои ги постигнува Пелистер е она што се случува со формирањето на новата управа.

Деновиве се случила средба на претседателот Круме Волнаров, кој бил согласен да го предаде управувањето со Пелистер на новиот претседател, но било договорено се да биде регуларно и да се случи на вонредно собрание.
Пуштени и поканите за одржување на собранието, а по законскиот рок од 8 дена, во среда во 11 часот во старата просторија на Советот на Општина Битола, истото треба и да се одржи, на кое се очекува да се појават сите членови.
Иако никој официјално не соопштува кој и под какви услови ќе седне на претседателската фотелја на Пелистер, која не е многу посакувана во овој момент, се очекува тоа да биде поранешниот фудбалер на Пелистер, Сашо Здравевски. Тој во овој момент би бил човекот кој најпрво би ги обединил сите во клубот, а потоа со помош на локал-ната самоуправа би го вратил Пелистер во Првата лига

Ovie novinarite za vgaz ebanaje se cela nedela kuteja sega pisat za ova a se zanese celo vreme a i nisto cudo od tuka da procitaja !:rolleyes:
Vasilev i Dragarski za "zelena Pelagonija"


Vtora fudbalska liga - 7 - kolo

Pelister - Pobeda Junior 2:0 (2:0)

Gradski stadion pod Tumbe kafe - Bitola. Gledaci: 800
Glaven sudija: Simeon Stefkov
Asistenti: Marijan Stojanovski i Dejan Dimitrijevic (site od Skopje)
Delegat: Blaze Pendev (Kavadarci)
Strelci: Vasilev vo 11 i Dragarski vo 17 minuta za Pelister
Zolti kartoni: Ivanovic, Vasilev (Pelister), a Taleski, Karceski i Kolcakoski (Pobeda Junior)
Crveni kartoni: Saso Veljanovski (Pelister) vo 64 minuta

Pelister:

Gonovski, Ivanovic, Panovski, Dragarski, T. Kitanovski, Maglovski, Konjarski, S. Veljanovski, Vasilev (od 68m. Anastasov), Altiparmakovski (od 85m. Ralevski), Dimitrovski (od 90m. Milenkovski)

Pobeda Junior:

Apostolovski, Taleski, Karceski, V. Veljanovski, Ivanoski, Kolcakoski (od 46m. Ginovski), Risteski, Petreski, Ceselkovski (od 46m. Trajkoski), Zojceski, Zdravevski (od 78m. Dimitrijoski)

Prekrasen ambient, dve navivacki grupi i prvo pelagonisko derbi vo Vtorata liga pod Tumbe kafe. Pelister na rutina i kvalitet posebno vo prvoto poluvreme ja prekina serijata od cetiri meca bez pobeda i ja dobi “bitkata” za Pelagonija. Mnogu pomotivirano i fizicki mokno Pelister go pocna mecot i od prvite dve sansi ja pogodi mrezata na Apostolovski. Vo 11 minuta Milan Ivanovic ubavo mina po desnata strana i po zemja go najde Vasilev vo srceto na sesnaesetnikot. Domasniot napagac plasirase vo nebranetata mreza. Samo sest minuti podocna po kornerot na Saso Veljanovski odbranata na prilepcani ne ja rascisti opasnosta i Hristijan Dragarski od samo 2-3 metri ja vturna topkata vo mrezata. Do odmorot Pelister imase uste dva udari na Tome Kitanovski od distanca, no na poluvreme se otide so komotna prednost na domasnata ekipa.
Vo vtoriot del gostinskiot strucen stab gi vnese Ginoski i Trajkoski i Pobeda Junior nametna igra na poleto na bitolcani. No mladata prilepska ekipa pokraj posedot na topkata, maka macese da kreira sansi za gol. Koga vo 64 minuta skopskiot sudija prestrogo go iskluci Saso Veljanovski zaradi profesionalen prekrsok, se cinese Pobeda Junior ima sansa za vralanje vo mecot. Sepak Pelister organizirano se branese i ne ja povtorni greskata od mecot so Osogovo. Cetvrta pobeda za izbranicite na Husein vo sezonata i najavi za nova pobednicka serija za timot od pod Tumbe kafe.
Добра утакмица на нашите фудбалери и се надевам дека ќе имаат сили и Среда да ги победиме хоризонт во Битола и да одиме понатаму во купот со некој по интресен противник
За навивањето што да се кажи освен дека беше во рамките на очекуваното односно беше добро но со мала бројка кој за мене и не битна ;)и да дојдоја на крсте децата и тие повикаја малку :D

ps.снимката на орбис е во тек :cool:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Не ми е јасно зарем после заебавањето у сала кај вас и силење зад полиција од Пирати сте си дозволиле ова
..Па дури и без инциденти испод чест ви е со овие да се дружите непа после тој клипот со саша матич:pos:
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Не ми е јасно зарем после заебавањето у сала кај вас и силење зад полиција од Пирати сте си дозволиле ова
..Па дури и без инциденти испод чест ви е со овие да се дружите непа после тој клипот со саша матич:pos:
Шо те чуди дечко толку сликава?Шо не е ЈАСНО?
Не е прв пат на репрезентација да се сликаат и дружат групи од Скопје и Битола...:D
Малку е чудно за некој,ама е (жива) вистина...
Кога можеа некогашните први луѓе на Комити и Чкембари да пијат по кафани заедно и во Скопје и во Битола(уште на времето,крајот на 90итете),а и денес се пријатели,ништо чудно и за помладите шо го повторуваат истотото....
Кога можат да се сликаат со Комити,зошто да не и со Пирати...
Мене не ми се смета,иако е малку чудно,сепак кога на репрезентација одат да навиваат повеќе групи,од ривалски градови,сепак треба да преовладува разумот,да не пукни резил....
Мене на сликата ептен ми смета друга работа....РЕКВИЗИТИТЕ:eek:
Мајците и шалови Чкембари:tapp:-глеам дуксеви Пирати:tapp:.....:mad:
Не знам до кога ќе ја тераме оваа практика....:tapp:
Нема на репрезентација обележје од клуб:mad:,и не смее во никој случај да има....
Ај порано немаше интернет,немаше информираност,ама на денешно време уште со реквизити на клубови...:cenzura:
Добро е барем шо немаше знамиња и трансови од групите на трибини како во Задар на ракомет....:D
Ајде млади сме,зелени:Dќе научиме нешто-ова првенство беше трето големо натпреварување кај шо се одеше поорганизирано за репрезентацијата...второ во кошарка...
Првиот пат во Задар и Вараждин на ракомет беше далеку помасовно,во Полска не беше ништо посебно,сега на крај на првенството во кошарка се напрај еуфорија...
Имаме шанса за поправен во Ниш....
Ако не ја искористиме овде шансата,на толкава бројка на навивачи алал да ни е...:)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
^^ не викам да се тепаат али несватливо ми е со овие да седат ..коа можеа на утакмица да се прават курнази можеле и тука да пробаат:D иначе не очекувај нешто у ниш..картите се испокупени па не верувам навивачи да ги купиле сите..ке имаш од естрадни ѕвезди па и све остало :)
 
П

Паспарту

Гостин
Абе на трибини нека има јадење го*на, ама ни јас не гледам причина зашто да нема пријателство помеѓу сите навивачки групи надвор од стадионите и салите, МАКЕДОНЦИ сме пред се! :)
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
110
Поени од реакции
63
Собраните со случи денеска,извршена е промена на управниот одбор и на претседателската функција.Нов претседател на Пелистер е Шервоски,а нови членови во управен се димов,здравевски,пресиловски,драганчо,никола котевски,јовко крстевски,од Чкембарите Томе.Ај ете има најави за подобри денови па да видиме шо ке биди сите се надевмае на подобро со оглед на новите луѓе шо влегоја.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Е па аирлија нека им е на новите УПРАВИТЕЛИ....
Да се надеваме дека ќе имаат подобра среќа и успех од претходниците...
П.С.
За денешниот меч,коефициентот за нерешено малце паѓа в очи....:)..
После ја блокираа утакмицата на онлајн кладење.....
http://www.rezultati.com/detail/p6SGcAyj/#detalji-utakmice
Не велам дека е местено,зошто не бев на утакмица,и нејќам да коментирам на празно....
Извештајот од Мишевски...
http://zoran-misevski.blogspot.com/
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
http://zoran-misevski.blogspot.com/

Според ова шо го прочитав заслуживме да играме 1/4 финале
Да да требаше и мораше да одиме понатаму но за жал тоа е фудбалот тие имаа две шанси од кои едната ја искористија и не отпаднаа од куп наптреварувањето
Ние имавме повќе полу шанси и топката беше во наши нозе и доста боребно играа децата и наредија еден куп жолти картони и мораше Миленковски да искористи зицерот кога беше сам пред голманот но за жал тој беше убедливо нај слаб на утакмицата исто како и братму на мацата дават беа чорба Мора да се засилеиме ако сакаме експресно дда се вратиме прва лига и тоа голман еден во средината и напаѓач и тоа минимум од играчи што ни требаат ! Наводно сите дологови за оваа сеозна односно двете плати ќе му бидат исплатени деновиве и ќе се среди работата со новата управа но како и да е 100% ќе биди подобро од што беше до сега и Недела играме пак дома со влазрими па сите на стадион ! Добра впечаток ми остави тоа што после неколку години односно после победата против вардар на домашанет терен со голот на мацата играчите дојдоја да отпоздрават за подршка и тоа иако бевме со лош резултат очигледно дека работата оди во добар смер :cool:
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680


29 SEPTEMBER 2011

На вонредното собрание разрешен беше стариот претседател и Управниот одбор, а едногласно беше избран Шеровски за претсадетел и нив Управен одбор.
Според новите членови на Собраноето може да се заклучи дека градоначалникот на Битола, Владимир Талески е решен да го врати Пелистер во Првата лига.

Директорот на јавнотом претријатие, бизнисменот Димче Шеровски е новиот претседател на ФК Пелистер по одржаното вонредно собрание, со кое заседаваше Томе Аџиев. На собранието беа разрешени сите делегати кои поради било која причине не можат да помогнат да се врати Пелистер во првата лига.
По резрешувањето на десетина членови на Собранието беа предложени и изгласани на нивно место нови членови, кои се блиски на Градоначалникот кој по се изгледа става рака да помогни во фудбалот. Сега во собранието и во Управниот одбор се наоѓаат Јовко Крстевски координатор на ВМРО-ДПМНЕ, Николче Котевски, екс-пратеник, Трајче Масалковски и друго кои ќе се залагаа за враќање на Пелистер и на европска сцена.

Како потвдра на ова е донесената одлука на Советот на Битола на вчерашната седница за помош од 500.000 денари, а за брзо време се очекуваат уште толку, што ќе биде вистинска финанскиска инјекција за измрцварените фудбалери.
-Мораме да се залагаме Пелистер да се врати најбрзо уште оваа сезона во Првата лига, и да влези во борба за титула и за излез на Европска сцена. Јас сам не можам да го постигнам ова но со помош на останатите членови на Собранието и Управниот одбор тоа сигурно ќе го постигнеме, рече Шеровски, веднаш по изборот за претаседател.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom