Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Повторно несоодветна компарација. Ако некој реши да провери дали татко му е биолошки родител, за тоа има начини кој може да му дадат одговор. На кој начин ти ќе го сториш истото за Алах? Во која лабараторија ќе докажеш? Со ДНК ли? Со приватен детектив ли? Како?
ima priatelce samo tvoite oci se zaslepeni pa ne gledaat, tvoite usi, zapecateni pa ne mozat da slusaat. dokolku gi brois allahovite dokazi i blagodeti nema da gi nabrois.
ke ti dadam eden kuranski citat i razmisli podlaboko za i okolu toj aet..
glasi;

na zemjata ima dokazi za tie sto veruvaat cvrsto, a i vo vas samite zarem ne gledate!

razmisli za svoeto zdravje razmisli za oniee bolnite za onie invalidite ,, zarem mislis deka tvojot cvrst son ne vredi nisto ,, dodeka onie bolnite mnogu mina invalidi , bolkata nivna gi sprecuva da spijat ,,a ti go polnis stomakot so razni vidovi na hrana razni vidovi na pijaloci dodeka mnogu zaradi bolest ne mozat nitu da jadat nitu da pijat ,, razmisli za tvojot sluh sproti nekoi gluvonemi, za svojot vid sproti sleposta,, da ne odime daleku blagodeti i dokazi imaaa kolku i da sakas koristigo razumot, i bidi blagodaren na toa sto go poseduvaas ,, na boga ne mu treba dokaz bidiiki toj se dokazuva toj e sam po sebe jasna vistina , bog se pokazuva vo zakonite redot i ubavinata, , pocni od listot na stebloto vo perduvot na paunot kriloto na peperutkata mirisot na rozata pesnata na slavejot ,, dokazi imaa kolku i da sakas no imaa takvi lugeee koi toaa go negiraaat kade Allah dz,s, veli ; tiee priznavaat deka blagodetta e od allah, pa potoaa ja negiraat ,,,
zatoaa priatelce razmisluvaaj za svoeto semejstvo domot rabotata zdravjeto, priatelite i svetot okolu sebee,, mozebi ki gi uvides dokazitee i blagotetite na boga..
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
ima priatelce samo tvoite oci se zaslepeni pa ne gledaat, tvoite usi, zapecateni pa ne mozat da slusaat. dokolku gi brois allahovite dokazi i blagodeti nema da gi nabrois.
ke ti dadam eden kuranski citat i razmisli podlaboko za i okolu toj aet..
glasi;

na zemjata ima dokazi za tie sto veruvaat cvrsto, a i vo vas samite zarem ne gledate!

razmisli za svoeto zdravje razmisli za oniee bolnite za onie invalidite ,, zarem mislis deka tvojot cvrst son ne vredi nisto ,, dodeka onie bolnite mnogu mina invalidi , bolkata nivna gi sprecuva da spijat ,,a ti go polnis stomakot so razni vidovi na hrana razni vidovi na pijaloci dodeka mnogu zaradi bolest ne mozat nitu da jadat nitu da pijat ,, razmisli za tvojot sluh sproti nekoi gluvonemi, za svojot vid sproti sleposta,, da ne odime daleku blagodeti i dokazi imaaa kolku i da sakas koristigo razumot, i bidi blagodaren na toa sto go poseduvaas ,, na boga ne mu treba dokaz bidiiki toj se dokazuva toj e sam po sebe jasna vistina , bog se pokazuva vo zakonite redot i ubavinata, , pocni od listot na stebloto vo perduvot na paunot kriloto na peperutkata mirisot na rozata pesnata na slavejot ,, dokazi imaa kolku i da sakas no imaa takvi lugeee koi toaa go negiraaat kade Allah dz,s, veli ; tiee priznavaat deka blagodetta e od allah, pa potoaa ja negiraat ,,,
zatoaa priatelce razmisluvaaj za svoeto semejstvo domot rabotata zdravjeto, priatelite i svetot okolu sebee,, mozebi ki gi uvides dokazitee i blagotetite na boga..
На кој начин моето здравје е доказ дека не Тор, Не зевс, Не маниту, Не браман....итн, туку баш Алах е вистинскиот бог? На кој начин листот од стеблото, пеперутката, бла, бла, бла, бла, се доказ дека Не Хорус туку Алах е вистинскиот бог?

На кој начин воопшто се ова за тебе е доказ??! Моето здравје било доказ? Пеперутката била доказ? Ти ме заебаваш мене?
 
Член од
25 август 2011
Мислења
109
Поени од реакции
6
Повторно несоодветна компарација. Ако некој реши да провери дали татко му е биолошки родител, за тоа има начини кој може да му дадат одговор. На кој начин ти ќе го сториш истото за Алах? Во која лабараторија ќе докажеш? Со ДНК ли? Со приватен детектив ли? Како?
Nesoodvetna komparacija?Zar treba komparacijata da bide bukvalna pa da sfatite?Zar za vas treba se da bide nacrtano za da veruvate?Za sto vi sluzi mozokot, za da vi tezi vo glavata?
Dobro da go prenasocam prasanjeto
Dali toj sto smetas deka ti e tatko e tvojot vistinski papi?Ili si pobaral na tvojata mami da ti donese DNK?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Nesoodvetna komparacija?Zar treba komparacijata da bide bukvalna pa da sfatite?Zar za vas treba se da bide nacrtano za da veruvate?Za sto vi sluzi mozokot, za da vi tezi vo glavata?
Dobro da go prenasocam prasanjeto
Dali toj sto smetas deka ti e tatko e tvojot vistinski papi?Ili si pobaral na tvojata mami da ti donese DNK?
Соодветна компарација значи владеење на идентични услови или својства кај двата примери кој се споредуваат. Или просто кажано, ако споредуваш човечки особини, потребен ти е друг човек а не кукла! Сваќаш?
Ти правиш споредба со татко и син, кој се опипливи и подложни на испитување, наспроти вашиот Алах кој ниту е опиплив, ниту подложен на било какво испитување!
Дали јас ќе побарам од мојата мајка доказ или не, не го менува фактот дека доказ МОЖЕ да се обезбеди! Сосема е небитно дали мене ќе ми треба или не тој доказ! Важно можно е да се добие.
За разлика од вториов случај, кога без разлика дали сакале или не, дали сметале дека треба или не, доказ НЕМОЖЕТЕ да обезбедите!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Go menuva faktot i toa kako i ti toa dobro go znaes.Vo sprotivno nemase da go izbegnuvas odgovorot.Ili vi e strav da odgovorite ;)?
Е на кој начин го менува ај просветли ме жити се?
Можноста - начинот да се докаже постои! Без разлика дали јас ќе го барам или не тој доказ! За разлика од твојов случај, кога без разлика дали ти сакаш или не, доказ неможеш да дадеш.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
109
Поени од реакции
6
Темава е за прашања до вас, а не до мене. Но како што и многу пати досега сум кажал и немањето одговор е одговор сам по себе.
Hahahah :pos: tolku simpaticen mi stana.Od pusta gordost uste 100 komentari ke dade, samo da go izbegne odgovorot.I posle pak bile oni vo pravo :tapp:
 
Н

нихилист

Гостин
Nesoodvetna komparacija?Zar treba komparacijata da bide bukvalna pa da sfatite?Zar za vas treba se da bide nacrtano za da veruvate?Za sto vi sluzi mozokot, za da vi tezi vo glavata?
Dobro da go prenasocam prasanjeto
Dali toj sto smetas deka ti e tatko e tvojot vistinski papi?Ili si pobaral na tvojata mami da ti donese DNK?
Ајде да си поиграме со глупавава аналогија. Еве јас признавам, не знам со стопроцентна сигурност дали татко ми е мојот вистински папи (?!), ама ете може набрзина да се докаже со днк тест. Дефиниција знаеш нели, мора двете работи кои ги споредуваш да бидат слични за да споредбата функционира. Е сега, по проста логика, штом може да се докаже дали мојот "папи" е навистина мојот биолошки татко или не, иако јас слепо верувам дека тој е, по аналогијава значи дека и постоењето на Господ, поточно на Алах од сите неколку илјади богови познати низ историјата, може да се докаже со некаков тест или експеримент. На кој начин може да се докаже дека Господ постои?

Повели одговори. Попросто од ова не можам, ако и ова не го сфатиш, тогаш...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Zar za vas treba se da bide nacrtano za da veruvate?Za sto vi sluzi mozokot, za da vi tezi vo glavata?
Мозокот служи за да размислуваш. Кога веруваш - не размислуваш.

Затоа, прашањето, у ствари, е: Зошто тебе ти служи мозокот, кога не размислуваш?
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Прашањето колку што можев да го разберам е: зошто не ви треба доказ за вашиот биолошки татко (дека ви е татко) , а ви треба за небесниот татко?
Ако ги согледаме работите, безусловната љубов јас ја добивам од мојот биолошки татко. Тој никогаш не се користи со зборовите: Зошто така е напишано, зошто така треба да биде и т.н. И дали напоменав безусловна љубов! Ако згрешам нешто, нема да ме казни, туку ќе разговара со мене за да си ја видам грешката и јас сама да одлучам дали ќе продолжам да ја правам. Никогаш не ми кажал овие ти се заповеди и мора по нив да живееш. Зошто ништо не ми било никогаш забрането од мојот татко, затоа јас никогаш и не сум ја изневерила неговата доверба или сум ја прекршила почитта кон него. Е сега, се јавува еден друг татко, кој никој не го видел никој не ја осетил неговата љубов (не зборам за цвеќиња и пеперутки и здравје), никој не си направил муабет со него и сега ти вели вака и вака ќе правиш, не смееш ова, не смееш она ...
Јас немам ништо против вас дека верувате, но неможете единствен доказ да ви биде „Зошто така е напишано“. Ако некој сака да ме укори дека правам нешто грешно еве нека повели и нека ми каже, или па неколкуте милјарда луѓе се премногу за на сите да им се појавува „таткото“? Нели беше семоќен?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom