Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 мај 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
Некое спортско количе да предложите до кај 3000 евра,и да е до 100 коња,мене ми паѓа во очи Алфа Ромео 145,и Фиат Браво...Дајте некој предлог...Ми се зима некое спортско...Гледам овие 145-киве скоро сите се над 100 коња,а за Фиатот шо викате.......
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
Како да го поправам светлото тоа што е внатре да свети кога ќе се отвараат вратите? Осигурачот е во ред, свети кога ќе го пуштам на off/on ама не свети кога ќе се отворат вратите исто и тоа во багашник не свети а се во ред е сијаличето, инаку се работи за ровер 200
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Како да го поправам светлото тоа што е внатре да свети кога ќе се отвараат вратите? Осигурачот е во ред, свети кога ќе го пуштам на off/on ама не свети кога ќе се отворат вратите исто и тоа во багашник не свети а се во ред е сијаличето, инаку се работи за ровер 200
Најверојатно тастерите на врата/багажник се за`рѓани... Се наоѓаат на стубовите од колата (слични се со оние од фрижидер) со едно штрафче е фиксиран (најчесто) извади го и исчисти го добро од `рѓата. Тоа е тоа, треба да свети.

Тастерот од багажникот или е на капакот или некаде околу отворот.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
колку се плаќа увоз за кола со 2500 кубика ( Passat B5 2.5 TDI V6 )...знам имаше листа со цени за колкав мотор колку се доплаќа но не можев да ја најдам...итно ми е ако знае некој нека пише (y)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
колку се плаќа увоз за кола со 2500 кубика ( Passat B5 2.5 TDI V6 )...знам имаше листа со цени за колкав мотор колку се доплаќа но не можев да ја најдам...итно ми е ако знае некој нека пише (y)
Не важи то појќе... 20 евра е разликата дали моторот е 1.9 или 3.0
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Некое спортско количе да предложите до кај 3000 евра,и да е до 100 коња,мене ми паѓа во очи Алфа Ромео 145,и Фиат Браво...Дајте некој предлог...Ми се зима некое спортско...Гледам овие 145-киве скоро сите се над 100 коња,а за Фиатот шо викате.......
Продавам Фиат Браво, ако сакаш ѕирни го. Не сум прекупец и сум задоволен од колата. Ако ти се допадне, ќе правиме муабет. http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=nQZ2sPfxWQk=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVFgP/sYqDiXhVUnoNCJAKnt55/RtLIaSUy5Xb5SEAr52/JMGQnbRCAw=
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
Најверојатно тастерите на врата/багажник се за`рѓани... Се наоѓаат на стубовите од колата (слични се со оние од фрижидер) со едно штрафче е фиксиран (најчесто) извади го и исчисти го добро од `рѓата. Тоа е тоа, треба да свети.

Тастерот од багажникот или е на капакот или некаде околу отворот.
А дали е можно да е некако поврзано преко имобилајзерот зошто тој ми е исклучен?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
Ми рекоа дека сум го угушил моторот у градска, а моторот инаку имал одлична компресија и бил ок... па за да го освежам треба да го возам на повисоки обртаи и да го издувам надвор, на обиколница или автопат.
Сте користеле инџектор клинер течности за во гориво? Има ли ефекти ако гуши при вожња и ако сецка?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
А дали е можно да е некако поврзано преко имобилајзерот зошто тој ми е исклучен?
Ако го има она чудото да седи запалена сијалицата уште 10 секунди откако ќе ја затвориш вратата, можеби. Инаку, невервам.

Ми рекоа дека сум го угушил моторот у градска, а моторот инаку имал одлична компресија и бил ок... па за да го освежам треба да го возам на повисоки обртаи и да го издувам надвор, на обиколница или автопат.
Сте користеле инџектор клинер течности за во гориво? Има ли ефекти ако гуши при вожња и ако сецка?
Дизел или бензин? Во секој случај, сум користел чистачи и има ефект. Мада ништо неможе да го замени старото добро вадиш, цревото миеш, и местиш назад.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
Дизел или бензин? Во секој случај, сум користел чистачи и има ефект. .
бензинец, 96. Мислам дека е исузу мотор, не сум сигурен.
Мада ништо неможе да го замени старото добро вадиш, цревото миеш, и местиш назад
Дали под инџектори се подразбираат вбризгувачки дизни и дали е можно и механичко перење на дизните?
Според некои информации што ги најдов по нетот, препорачано е (доколку почнат да се јавуваат вакви проблеми) да се користи чистач на секои 8-10 полнења на резервоарот. Не знам дали е вистина или не ама ако чистачот ми помогне, ќе мора да го користам редовно
 
Член од
10 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
1
која брзина на километраж е најекономичен моторот 1.9 ТДИ 90к.с. голф
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
бензинец, 96. Мислам дека е исузу мотор, не сум сигурен.
За шо возило се работи поточно? Опел?
Дали под инџектори се подразбираат вбризгувачки дизни и дали е можно и механичко перење на дизните?
Можно е, само дали се исти како кај дизел возилата не би знаел да ти одговорам. Ако се исти, чистењето и подмачкувањето на дизните можиш да го средиш кај бошист.
Според некои информации што ги најдов по нетот, препорачано е (доколку почнат да се јавуваат вакви проблеми) да се користи чистач на секои 8-10 полнења на резервоарот. Не знам дали е вистина или не ама ако чистачот ми помогне, ќе мора да го користам редовно
Кузнај како да речи чоек... според она што го читам, од чистачот има и негативни работи, од типот на побрзо разјадување на гумените и пластичните елементи во системот за довод на гориво. Е сега колку е тоа така...

Патем, си пробал да видиш како ќе реагира на новото Екто гориво на лук оил? Според она што го кажуваш, мислам дека менување на свеќички + кабли, и адитивот би требало да го решат проблемот. И за нареден пат не се штеди, завртија до 6.000-6.500 вртежи барем еднаш неделно :) Нема зијан.

која брзина на километраж е најекономичен моторот 1.9 ТДИ 90к.с. голф
Ваљда 2000-2200 вртежи, 5-та брзина. Колку оди, толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom