Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
И дали ти или било кој има право да им се меша во тоа чувство? Ако осеќаат дека се бугари или џедаи или јапонци тоа е лично право на секој човек.
Нема Македонија да пропадне ради таквите не се секирај, ако некогаш пропадне тоа ќе биде ради нашите мили политичари.

ПС: Немам бугарски пасош, не ни планирам да вадам, само сум либерален атеист. :)
чувство? денес си ова утре она.........додуша тоа станува навика.....(не е поврзано со тебе, да не имаме недоразбирање :) )
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
чувство? денес си ова утре она.........додуша тоа станува навика.....(не е поврзано со тебе, да не имаме недоразбирање :) )
Абе пошто нема некоја Uber-светска установа која кажува што си и како треба да се чувствуваш, тоа е слободно право на секој човек.
Туку вистинското прашање е, која е главната цел на бугарите? Зошто даваат пасоши како бомбони?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Туку вистинското прашање е, која е главната цел на бугарите? Зошто даваат пасоши како бомбони?
да прикаже еден народ во две држави
таканаречено македонизирање на бугарите во Вардарска Македонија
тоа доведува до уништување на идентитетот на Македонија....
***
затоа даваат пасоши во Косово, Македонија, Молдавија, Албанија.....
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Абе пошто нема некоја Uber-светска установа која кажува што си и како треба да се чувствуваш, тоа е слободно право на секој човек.
Туку вистинското прашање е, која е главната цел на бугарите? Зошто даваат пасоши како бомбони?
Почна да ми се сфиѓаш...сеа, коа почна да збориш за бомбони ;)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Почна да ми се сфиѓаш...сеа, коа почна да збориш за бомбони ;)
Ај одма да заработам -1 поен од тебе.
Значи немам ништо против луѓето да земаат пасоши, секој човек е слободен да прави што сака, ме чуди само што добиваат бугарите со тоа што ќе дадат пасоши на цел Балкан.Мислат дека со тоа нешто ќе постигнат? Дека на некој во светот го заболе таквото за нив?
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ок ај сега кажете нешто во врска со Бг пасошите ... како на пример имам информација дека кога одиш да вадиш пасош ти прават матичен број, адреса на живеење и место на раѓање во БГ и сл. па си мислам како може еден да биде роден и во БГ и во МК, дали е легално една иста личност да има два различни матични броеви и сл. и кои се последици може да настанат од сето тоа.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Ок ај сега кажете нешто во врска со Бг пасошите ... како на пример имам информација дека кога одиш да вадиш пасош ти прават матичен број, адреса на живеење и место на раѓање во БГ и сл. па си мислам како може еден да биде роден и во БГ и во МК, дали е легално една иста личност да има два различни матични броеви и сл. и кои се последици може да настанат од сето тоа.
накратко утката на летање......еден човек еден матичен.....
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
накратко утката на летање......еден човек еден матичен.....
Ај ќе те молам биди љубезен и пошироко објасни ми :) btw и јас го мислам тоа еден човек еден матичен меѓутоа во БГ не е така !?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
да земам бугарски пасош е исто ко да ми рекол некој да се откажам од се што е македонско од мене.
 
T

Tetro

Гостин
Ок ај сега кажете нешто во врска со Бг пасошите ... како на пример имам информација дека кога одиш да вадиш пасош ти прават матичен број, адреса на живеење и место на раѓање во БГ и сл. па си мислам како може еден да биде роден и во БГ и во МК, дали е легално една иста личност да има два различни матични броеви и сл. и кои се последици може да настанат од сето тоа.
Не. Еден човек, еден матичен број, една локација на раѓање. И привремена адреса на престој.
Исто како некој што отишол да работи у Америка и се стекнал со државјанство од е-са-де, па сега ви пишува тука дека не било убаво да земате б`лгарски паспорти.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
да земам бугарски пасош е исто ко да ми рекол некој да се откажам од се што е македонско од мене.
Како се викал последниот македонски крал? Ајде брзо одговори, ама без Википедиа! Да те видиме што патриот си!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Абе toecutter да не знаев дека си вака надвор од сите шеми на политичариве ќе ме зачудеше твојов либерален став... единствено што сум приметил во твоите постови е омраза према Србите а сега и некако претерано дефанзивен став завземаш кон татариве и нивната македонска тоалетна хартија-болварски пасош. Човек би помислил дека одработуваш нешто чисто онака анализирајки те кога ти веќе го правиш тоа со други луѓе...
да беее...и полека но сигурно пропагатор го лоцира бугарофилот....:vozbud:и предавникот.
Добар си...:pos:

Сериозно ќе се загрижев ако пропагатор приметеше нешто повеќе во моите постови...вака е се во ред...:)

Јас поддржувам барање на сопствениот пат низ животот,индивидуален, према тоа и земање пасош на друга земја од онаа во која си роден ако со тоа правиш добро на себеси и на блиските, без разлика дали е бугарски,турски,нигериски или парагвајски. Дали е либерално тоа или не, воопшто не ме интересира. Ти се перцепираш како македонец, други како бугари, трети како срби четврти како индонезијци или либанци...ваш проблем е тоа, и вие и бугарите и србите и хрватите... решете си ги еднаш прашањата нацијонални, можеби војна како онаа 1991-95 би била корисна...па продложете понатаму, еден ден да се гледате како луѓе а не како “националности“.

Јасно е дека ентитетот наречен Р.Бугарија издава пасоши поради политички причини со цел еден ден да тврди дека ете има многу “бугари“ во ентитетот сосед наречен Р.Македонија.
А уште појасно дека раја притисната од проблеми и поради предностите на парчето хартија со поинаков грб на него го користи тоа за да замине од РМ. Исто и раја од србија,украина,молдавија земале такви пасоши. А има и срби кои земаат хрватски ради бегање некаде...
Порано постоел ентитет наречен СФРЈ и никој не барал странски пасоши, бидејќи за среќа можел да избега од Југославија и со таквиот пасош.:D Како што на пример масовно бега раја и од Бугарија.
Економски причини,миграции по цел свет.
На кој не му се допаѓа или допаѓа не е многу важно,ниту ќе смени нешто.

Да не забегуваме оф-топик премногу... околу “нациите“ и државите, треба некоја друга тема...
Ентитет кој кумулативно ти одзема пола од заработеното во животот по насилен пат и треба да е предмет на љубов. Како е можно да мразиш нешто што те ограбува? Мислам стварно...200 и кусур ги има, мора да е тоа нешто добро.
Бидејќи животот и онака ќе помине...шо ти е гајле, важно си ти дел од поголема група на луѓе.
Државите се делат на помало и поголемо зло. Тоа е се.

Се надевам (иако не премногу) дека разбираш...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Седи, кец! Персеј Македонски, а посебно прочитај за татко му, многу интересен лик.Патриоти бе, каде вака...
:$ кога може да го поправам кецот? :) зарем уште на почеток на школска година ми акна кец бе човек?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom