Напојувања

Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
здраво, ми треба помош :)
имам некое 550W delux напојување кое што сакам да го сменам затоа што мислам дека ми прави проблеми при играње на игри. т.е при играње на World of Warcraft.
односно во последно време сум разочаран од fps-to при играње кое што паѓа и на 15fps кога сум во Stormwind или во raid :) а се случува некогаш кога е пуштена е играта и 3-4 други програми во позадина CPU usage да летни 100%.
(претходно имам сменето графичка и хард диск)
конфигурацијата на мојот PC е
intel pentium core 2 duo 2.66ghz,
4 GB рам dd2,
1000 гига хард диск
VGA Geforce GTS 250 1gb
и некоја си асус матична.
е сега би ве замолил да ми помогните да одберам напојување не многу скапо кое што ќе ми брка работа за оваа конфигурација.
Гледав некои Gembird напојувања во Anhoch и ме бендиса ова. но незнам како стојат со квалитет.
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=30166
значи 1500-2000ден е макс што можам да си дозволам за напојување и PC стар 5 години :)
фала однапред за помошта
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Ај да те прашам нешто, откако смени графичка, ги избриша ли целосно старите драјвери и инсталираше најнови? И дали хард дискот е некој Green/F3 Eco серија итн.? Зашто овие Green/Eco серии возат со 5400рпм, наместо 7200, можеби и тоа ти прави проблеми. Инаку за напојување нема шанси да најдеш квалитетно за 1500-2000 ден., (Gembird/Delux/Hantol/GlacitalTech и no-name напајањата се ѓубре) барем 3500-4000 ден. за Чифтек 450-500W.

И пак, битен момент, од кога ги стави новите делови ли почна да ти прави проблеми?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
Ај да те прашам нешто, откако смени графичка, ги избриша ли целосно старите драјвери и инсталираше најнови? И дали хард дискот е некој Green/F3 Eco серија итн.? Зашто овие Green/Eco серии возат со 5400рпм, наместо 7200, можеби и тоа ти прави проблеми. Инаку за напојување нема шанси да најдеш квалитетно за 1500-2000 ден., (Gembird/Delux/Hantol/GlacitalTech и no-name напајањата се ѓубре) барем 3500-4000 ден. за Чифтек 450-500W.

И пак, битен момент, од кога ги стави новите делови ли почна да ти прави проблеми?
нормално up to date сум со последните драјвери за графичката се е работено по прописи. хард дискот е seagate 7200rpm. значи сакам да сменам напојување затоа што на мајстор ми го чистеја 2-3 пати и тој мајсторо рече кај да е треба да го менуваш не работело ко шо треба :)
не сум стручен незнам колку ампери треба да биди новото напојување за мојава конфигурација за да немам проблеми при играње.
гледам во ист кош ги ставаш гембирд со делух и хантол а цената му е сосема различна.
за споредба делух 550w 800ден, гембирд 550w 2000ден.
значи не ми треба некое нај нај ми треба само да си ја брка работата и да не брчи многу нормално :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Напојувањето е инвестиција, квалитетно напојување трае најмалце едно 6-7 години, подобро фукни 5к ден. сега и да не те боли глава 7-8 години него ли секоја 2-3 година да даваш по 2к ден. и приота да има ризик побрзо од 2-3 години да рикне напојувањето и да земе некоја компнента со себе, како матична/графичка :)

На напојување, матична и монитор никогаш не треба да се штедат пари.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
Напојувањето е инвестиција, квалитетно напојување трае најмалце едно 6-7 години, подобро фукни 5к ден. сега и да не те боли глава 7-8 години него ли секоја 2-3 година да даваш по 2к ден. и приота да има ризик побрзо од 2-3 години да рикне напојувањето и да земе некоја компнента со себе, како матична/графичка :)

На напојување, матична и монитор никогаш не треба да се штедат пари.
се во ред дека не треба да се штеди на тие делови, но компјутерот е бајаги стар од 2005та, така да не планирам да го користам уште 5+ години. затоа не ми се фрлаат толку пари. сметам во блиска иднина да го продадам да земам нов па реков нешто поскромно да земам да брка работа ама незнам што :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Како сакаш, земи Gembird/Hantol али ипак да те предупредам, ќе ја ставиш цела машина на ризик.
Башка, напојувањето сега што ќе го земеш за 5-6к ќе ти трае за 2-3 конфигурации, али добро ипак ништо не форсирам, јас ти кажав што како околу напојувањава, твој избор.
 

shifty

En Taro Adun, Executor!
Член од
31 август 2009
Мислења
269
Поени од реакции
25
@Champion http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=32930
...за таа конфигурација што ја имаш ќе ти врши работа па и повеќе од доволно, немам лично искуство со напојувањево, но според фабричките спецификации би требало да е повеќе од доволно.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
@Champion http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=32930
...за таа конфигурација што ја имаш ќе ти врши работа па и повеќе од доволно, немам лично искуство со напојувањево, но според фабричките спецификации би требало да е повеќе од доволно.
А зошто да не земе некое солидно Coolermaster од 460w, за неговата конфигурација ќе биде сосема доволно а и цената не е над 3000 ден.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
А зошто да не земе некое солидно Coolermaster од 460w, за неговата конфигурација ќе биде сосема доволно а и цената не е над 3000 ден.
Истото го имам и јас и фура супер 4870 и E3200 со 43% Overclock. И цената е 2400 ден...но можеби некој денар поефтин сега. Јас го купив пред неколку месеци за таа цена.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
А зошто да не земе некое солидно Coolermaster од 460w, за неговата конфигурација ќе биде сосема доволно а и цената не е над 3000 ден.
Колку што паметам, нема Real Power/Silent Pro од 460W. Значи или е некој Extreme Модел или GX, што не чинат.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Колку што паметам, нема Real Power/Silent Pro од 460W. Значи или е некој Extreme Модел или GX, што не чинат.
Затоа реков солидно, ако тоа не чини тогаш што да кажам за Hantol или Gembird... Брат ми има extreme 460w и за таа цена врши работа за HD 5770 и amd 6000+
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
Колку што паметам, нема Real Power/Silent Pro од 460W. Значи или е некој Extreme Модел или GX, што не чинат.
ме интересира ако може подетално да објасниш зошто Extreme или GX не чинат а Silent Pro чинат? и дали има голема разлика во цена?
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Момци ми треба помош за едно прашање...
земав компјутер, со SB i5-2500 @ 3.30GHz, 4GB Ram, HDD 1TB, Asus NVIDIA GTX 560 1GB.
ми понудија Cooler Master напојување со 400w real power. дали ќе биде доволно?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Момци ми треба помош за едно прашање...
земав компјутер, со SB i5-2500 @ 3.30GHz, 4GB Ram, HDD 1TB, Asus NVIDIA GTX 560 1GB.
ми понудија Cooler Master напојување со 400w real power. дали ќе биде доволно?
Нема да биде доволно, земи Cm Silent Pro 500W. Можеби ќе може Cm 400W-то да тера, ако стварно е Real Power серија али ќе биде при крајни граници кога 560-та ќе биде под фул лоад или ако правиш оверклок.

ме интересира ако може подетално да објасниш зошто Extreme или GX не чинат а Silent Pro чинат? и дали има голема разлика во цена?
Ниска ефикасност, послаб квалитет/квалитет на кондензатори, полош внатрешен дизајн, послабо/неефикасно ладило тело, (кога сме кај ладењето, нема баш некоја голема разлика кај овие две серии на напојувања како што има во останатите сегменти, али кога се работи за бучава Silent Pro се доста потивки, скоро dead silent) послаба over/under voltage/OLP/OTP заштита, итн.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Момци ми треба помош за едно прашање...
земав компјутер, со SB i5-2500 @ 3.30GHz, 4GB Ram, HDD 1TB, Asus NVIDIA GTX 560 1GB.
ми понудија Cooler Master напојување со 400w real power. дали ќе биде доволно?
Не, воопшто, јас имам CM Silent Pro M520 и е одлично, тера 2500K, HD 6870, 4GB ram и 3xHDD, за таа конфигурација не штеди на PSU, кога веќе си земал нов PC мора да фрлиш пари и за напојување, во нико исто така имаш квалитетни Thermaltake напојувања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom