Мистериозно потекло на човекот

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Прво, се извинувам ако веќе има ваква постоечка тема, јас не сретнав.

Темава ја отворам инспириран од документарецот кој го даваат на 24вести, иако е од пред 15 години мислам дека заслужува место за дискутирање ...
Воведот, ќе бидат видеата од документарецот, во кој учесниците даваат контра тези од овие кои денес во учебници ни ги кажуваат за потеклото на човештвото, испреплетени од факти.
Документарецот го водат историчари, археолози, астрономи, астролози, професори, научници итн...кои тврдат дека човештвото има длабоки корени, на назад можеби и со милиони години.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Не ги гледав клипчината но си имам своја теорија за настанокот на човекот.
Според дарвоновата теорија човекот настана од мајмун(извенете ако грешам).Е сега зожто мајмуните не еволуираат во луѓе?
Само по себе јас мислам дека мајмунот не е способен до толку да успее да еволоира и да стане човек.Има нејаснотија овде.Јас тоа го сваќам по мое.
Мислам дека мајмуните се генетски потпомогнати да станат луѓе.Бидејки сум цврсто убеден дека постои живот надвор од земјата, така сум и убеден за настанокот на човекот.Да појаснам:
Мислам дека мајмунот бил грабнат од НЛО и генетски бил преобразн во поинаква форма, далеку поинтелегентна слична на денешнава.Немора да бодат мајмуните, но јас мислам дека луќето не настанале со обично еволуирање туку биле потпомогнати од надвор.
Слободно исмејувајтего моево мислење се навикнав на тоа, и да ова беше целосно мое размислување(не го гледав или слушнав негде)
 
Н

нихилист

Гостин
Не ги гледав клипчината но си имам своја теорија за настанокот на човекот.
Според дарвоновата теорија човекот настана од мајмун(извенете ако грешам).Е сега зожто мајмуните не еволуираат во луѓе?
Само по себе јас мислам дека мајмунот не е способен до толку да успее да еволоира и да стане човек.Има нејаснотија овде.Јас тоа го сваќам по мое.
Мислам дека мајмуните се генетски потпомогнати да станат луѓе.Бидејки сум цврсто убеден дека постои живот надвор од земјата, така сум и убеден за настанокот на човекот.Да појаснам:
Мислам дека мајмунот бил грабнат од НЛО и генетски бил преобразн во поинаква форма, далеку поинтелегентна слична на денешнава.Немора да бодат мајмуните, но јас мислам дека луќето не настанале со обично еволуирање туку биле потпомогнати од надвор.
Слободно исмејувајтего моево мислење се навикнав на тоа, и да ова беше целосно мое размислување(не го гледав или слушнав негде)
Дете, не сакам да те исмевам ама би ти препорачал да останеш на подфорумите кошарка и игри...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Дете, не сакам да те исмевам ама би ти препорачал да останеш на подфорумите кошарка и игри...
Прво ке се изненадиш ако ги дознаеш моите години, второ слободно исмевајме не ми пречи се навикнав на тоа.Всушност имам само еден пријател со кој можам да направам асолен моабет за овие работи.
ДА колку и да звучи глупаво ова мислење си имам став и си стојам на него, секогаш сакам да слушнам нешто ново
--- надополнето: Sep 6, 2011 6:53 PM ---
И грешиш, извинето ти е.
Ке си информирам подобро кога ке имам време.ФАЛА:)
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Мислам дека Дарвиновата теорија беше побиена пред некоја година...или грешам ?
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Прво ке се изненадиш ако ги дознаеш моите години, второ слободно исмевајме не ми пречи се навикнав на тоа.Всушност имам само еден пријател со кој можам да направам асолен моабет за овие работи.
ДА колку и да звучи глупаво ова мислење си имам став и си стојам на него, секогаш сакам да слушнам нешто ново
--- надополнето: Sep 6, 2011 6:53 PM ---

Ке си информирам подобро кога ке имам време.ФАЛА:)
Да беше достапна вистината сите ќе ја знаеа, а не како офци пред
стрижење да се.....
Остај нека се смејат, кој последен се смее најслатко се смее. :)
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
јас се согласувам со дарвиновата теорија што се однесува за животинскиот свет,но не и за настанувањето на човекот
 
Н

нихилист

Гостин
Прво ке се изненадиш ако ги дознаеш моите години, второ слободно исмевајме не ми пречи се навикнав на тоа.Всушност имам само еден пријател со кој можам да направам асолен моабет за овие работи.
ДА колку и да звучи глупаво ова мислење си имам став и си стојам на него, секогаш сакам да слушнам нешто ново.
Е де, можеш и со мене да водиш асолен моабет.

Ајде вака, тие вонземјани кои не грабнале за да не подобрат морале да настанат на некој начин зар не? Лошата работа со панспермијата е тоа што таа не го решава проблемот туку само го преместува на друга планета каде што повторно се поставува прашањето па како настанал животот таму, крајниот резултат е бесконечен регрес. Со оглед на тоа дека универзумот има старост и почеток, теоријата пропаѓа во вода.

Од друга страна тврдиш дека "мајмунот" неможел т.е не бил способен да еволуира во човек. Дали тоа значи дека сите попрости организми не биле способни да еволуираат во посложени или ова само почнува да важи за етапата примат-човек. Ако е така, на кој начин еволуирале тие вонземски цивилизации?

За крај, еволуцијата не вели дека човекот настанал од мајмун. Познатиот контра-аргумент на ова дебилно тврдење е ироничен: ако Америка била колонизирана од Британците зошто тогаш сеуште постои Британија? Значи не сме еволуирале од мајмуни туку имаме заеднички предци со мајмуните.

Прости работи се ова, лесни за сфаќање...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Е де, можеш и со мене да водиш асолен моабет.

Ајде вака, тие вонземјани кои не грабнале за да не подобрат морале да настанат на некој начин зар не? Лошата работа со панспермијата е тоа што таа не го решава проблемот туку само го преместува на друга планета каде што повторно се поставува прашањето па како настанал животот таму, крајниот резултат е бесконечен регрес. Со оглед на тоа дека универзумот има старост и почеток, теоријата пропаѓа во вода.

Од друга страна тврдиш дека "мајмунот" неможел т.е не бил способен да еволуира во човек. Дали тоа значи дека сите попрости организми не биле способни да еволуираат во посложени или ова само почнува да важи за етапата примат-човек. Ако е така, на кој начин еволуирале тие вонземски цивилизации?

За крај, еволуцијата не вели дека човекот настанал од мајмун. Познатиот контра-аргумент на ова дебилно тврдење е ироничен: ако Америка била колонизирана од Британците зошто тогаш сеуште постои Британија? Значи не сме еволуирале од мајмуни туку имаме заеднички предци со мајмуните.

Прости работи се ова, лесни за сфаќање...
:cuc:
За жал сега неможам да ти дадам квалитетна реплика.Нема да залутам, мислам дека имам реплика на твоево мислење, но сакам и на некој начин да го истражам и докажам со факти.Затоа сега само ке ве читам а во меѓу време(додека ги запознаам работите за нијанса подбро) ке се врати „зелениот“ со своите глупави мислења, за сериозна дискусија.
Сеште никој неможе со точност да каже, а секој „научник“ си има своја теорија и цврсто стои зад неа.Така ке биде и со мене.Поздрав и се гледаме скоро...:)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Не ги гледав клипчината но си имам своја теорија за настанокот на човекот.
Според дарвоновата теорија човекот настана од мајмун(извенете ако грешам).Е сега зожто мајмуните не еволуираат во луѓе?
Само по себе јас мислам дека мајмунот не е способен до толку да успее да еволоира и да стане човек.Има нејаснотија овде.Јас тоа го сваќам по мое.
Мислам дека мајмуните се генетски потпомогнати да станат луѓе.Бидејки сум цврсто убеден дека постои живот надвор од земјата, така сум и убеден за настанокот на човекот.Да појаснам:
Мислам дека мајмунот бил грабнат од НЛО и генетски бил преобразн во поинаква форма, далеку поинтелегентна слична на денешнава.Немора да бодат мајмуните, но јас мислам дека луќето не настанале со обично еволуирање туку биле потпомогнати од надвор.
Слободно исмејувајтего моево мислење се навикнав на тоа, и да ова беше целосно мое размислување(не го гледав или слушнав негде)
мислам дека во вториот дел (фатив нешто на 24 часа,од каде е инспирирана темата) се зборува токму за такви модифицирања на ДНКата од страна на вонземјани...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Лошата работа со панспермијата е тоа што таа не го решава проблемот туку само го преместува на друга планета каде што повторно се поставува прашањето па како настанал животот таму, крајниот резултат е бесконечен регрес.
Дали е така? Панспермијата не вика дека оформени повеќе клеточни организми дошле. Тема за размислување....
Зарем Абиогенезата е поверојатна?
Со оглед на тоа дека универзумот има старост и почеток, теоријата пропаѓа во вода.
Универзумот има почеток? Дали?

Но сепак Темава е нешто друго да не се оддалечуваме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom