Зошто во Македонија младите не отвараат бизниси ?

Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
За условите си во право али реално гледано за старт на бизнис ти требаат некои смешни 5 илјади евра, доволно е да се соберат 3,4 другари...
А ако генијалциве со уште побрилјатните идеи до толку немаат пари нема проблем, радим на случај биче и тоа.
;)

Онаа работа мене што стварно ме иритира е тоа секогаш кога ќе се спомне бизнис инкубатор одма на ум паѓа бизнис кој е поврзан со АјТи проблематиката.
Како не се најде еден проект финансиран од невладиниве што подржува млади иноватори кои имаат идеи за прототип производи, производи кои евентуално утре би се продавале во сериски количини...
Со 5000 евра можеш единствено да започнеш бизнис со шминкање и лакирање на нокти :tapp: . За вистински бизнис, особено во производство, треба да ја помножиш таа сума барем со 10. А тоа со собирањето на 3,4 другари ти е ептен несериозен муабет, што ќе прават, ќе играат бељот?:pos:
И друго, за да започниш бизнис со некаква услуга (пример водоинсталатерство, инсталирање електрични мрежи, компјутерски мрежи...) треба да си заштитен со некаква лиценца добиена по точно утврдени критериуми. А не, ти даваш понуда со цена во која е вклучен данок, проектирање, плата и ќе ти дојди некое пичлеме со 4 то оделение (што истовремено е и електричар, водоинстлатер, ѕидар, доктор...) и работи на црно за половина цена, а ти си дал еден куп пари за алати, апарати, обуки на вработени... Има и доста примери кај што вработен во РЕК после работа мести електрични инсталации по куќи, вработен во јавна администрација зема и по 50-60000 евра годишно од јаболката...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Имаш 146 постови и 5 допаѓања споредено со моите 2921 постови и 342 допаѓања, немаш кредибилитет да збориш со мене на оваа тема.

Во овој момент можам да ти набројам најмалце 10 профитабилни идеи кои можеш да ги реализираш со 5 илјади евра.
Ти изгледа не си мрднал подалеку од детската соба штом правиш вакви несериозни муабети.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Имаш 146 постови и 5 допаѓања споредено со моите 2921 постови и 342 допаѓања, немаш кредибилитет да збориш со мене на оваа тема.

Во овој момент можам да ти набројам најмалце 10 профитабилни идеи кои можеш да ги реализираш со 5 илјади евра.
Ти изгледа не си мрднал подалеку од детската соба штом правиш вакви несериозни муабети.
Добро, дали ти се читаш шо пишиш???:tapp: :tapp::tapp:
Ако сите твои 2921 постови се како последниот тогаш можиш единствено (толкав ти е багажот) да збораш за Farville и The Smurfs & Co на Facebook, да билдаш „допаѓања“ и его :tapp:, и да си живејш во твојот замислен свет:pos:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Имаш 146 постови и 5 допаѓања споредено со моите 2921 постови и 342 допаѓања, немаш кредибилитет да збориш со мене на оваа тема.

Во овој момент можам да ти набројам најмалце 10 профитабилни идеи кои можеш да ги реализираш со 5 илјади евра.
Ти изгледа не си мрднал подалеку од детската соба штом правиш вакви несериозни муабети.
Немам обичај а ни време ниту да читам ниту да пишувам во теми надвор од ИТ делот на форумов, али морам да се умешам во темава зашто случајно ја отворив и се испровоцирав од некои постови...

Прва работа што ме интересира е со кого разговарам? Ако не се лажам активен беше во подфорумот за програмирање, па ќе претпоставам дека струката ти е поврзана со ИТ. Друго што ме интересира е што и каде работиш, и дали имаш некој бизнис на страна и нормално што е тој бизнис?

Околу тоа зашто не отвараат бизниси... повеќе од доволно причини се набројаа кои ти едноставно не ги прифаќаш а се надевам дека си свесен дека постојат сите пречки што ги набројаа во темава, така да нема да се навраќам на тоа.

Делот што ме испровоцира е тоа со 5те илјади евра. Свесен си бе што збориш? Знаеш колкави се 5000 евра за семејство што се рани од две просечни плати? Или што се рани само од една плата а другиот родител невработен? Колку треба да трга месечно на страна и колку ГОДИНИ треба да трга пари на страна за да стигне до 5000 евра? Нема да продолжам понатака, се надевам дека ќе се преиспиташ малце и ќе погледнеш околу тебе како живеат 98% од народот.

И да, јас сум во ИТ бизнис навлезен уште од почеток на средно. Нормално почнав тогаш како и секој што правел од мојата/нашата струка, се договараш со фирмине што продаваат хардвер, па стануваш нивни дилер. Многу пари заработив од тоа, и ден денес како трета работа ми е тоа, и сум извадил многу повеќе од 5000 евра само од тоа, со 0 евра вложени, со апсолутно никаков ризик.
Како што стекнував знаење почнав да работам и на помали и поголеми проекти, до скоро примарно ми беше тоа (инаку уште сум студент, 3та година на ФЕИТ односно сега на ФИНКИ). Од пред година и пол имам и моја фирма да можам се тоа да го легализирам, да може да се плаќа на фактура и слично... Али пак ќе кажам, ИТ бизнис е, тоа ми е струката и најважното 0 евра вложувам:) Океј не е баш 0 со фирмата, али смешни трошоци имаш за фирма на годишно ниво што ќе ги имаш со билокоја дејност, али муабетот ми е не треба да купувам роба, не треба да правам обрт (да трошам месечно 500 кила патлиџани, инаку ќе ми ја кренат цената добавувачите...:)), практично за ништо не ми требаат пари. Продавам воздух на некој начин. И моментално од пред 1 месец се вработив во една компанија каде си зимам убава уплата, а се останато останува да си постои.

Така да ИТ-то е најчесто во денешно време, али кога ќе видиш се повеќе луѓе отвараат бизниси каде се продава услуга токму поради тие 5те илјади евра кои знаеш и самиот дека не се 5. Татко ми кога отвараше книговодствено биро потоши повеќе само за да ги опреми канцелариите и тоа канцеларија како што би ти требала за што и да работиш. Кај е набавка на роба? Уште па гледам цело време целиш кон тоа да не увезуваме млеко туку да земеме сами да произведуваме, или немора млеко, нешто друго да е... Многу леташ, се надевам знаеш и самот. За услужна дејност 5000 евра може да не се доволно, не па да направиш фабрика или да кренеш некаков погон за нешто да произведуваш да правиш и тоа надвор од град каде најефтино ќе ти биде во поглед на трошоци...............

Да не продолжувам, али нема крај муабетов. И да ги нема сите тие сопки, парите се проблем.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Многу пиша малце кажа.
Верувај не се парите проблем еве направи анкета колку од твоите другари со 10 илјади евра(да претпоставиме дека на поклон им ги дал Доналд Трамп) би почнале нешто уникатно, бизнис што ќе создава реална вредност ?
Имаш ли другари кои знаат да работат некој занает, имаат ли вештини со кои ќе создаваат реални вредности ?

Нема такво нешто во Македонија, затоа и сме сиромашни.

Да отидеш во Америка и септички јами ќе чистиш, ќе работиш и во две смени за да ја платиш киријата од 1000 долари и на крај ќе викаш супер ми е, се се само подалеку од Македонија.
Македонија е единствената земја во која луѓето ги обвинуваат другите за својата неспособност.

Во Германија семејните компании се р'бетот на нивната економија, овие фирми палат и гасат на странските пазари, успеваат нивниот производ/услуга да го направат поконкурентен од земјите каде просечните плати се 200 евра.

Не можеш ти да произведуваш копчиња,тенкоминци и водени бои и да им парираш на кинезите со нивните дампинг цени, но доволно е да легнеш во дневната соба............ да се се оптегнеш на каучот и да медитираш............ погледни околку себе, визуелизирај го секој предмет посебно.

Ако е тоа некоја столна ламба во главата обиди си да ја направиш на уникатен начин додади и некоја експресионистичка нота ако треба У ПИЧКУ МАТЕР РАЧНО ЌЕ ГИ ПРАВИШ НА ПОЧЕТОК ДОДЕКА НЕ НАПРАВИШ НЕКОЈ КАПИТАЛ, СЕ ИЗНЕРВИРАВ !!!!!!!!!!!!!!!

Ако имаш братучед, другар, роднина кој е хемичар и се разбира од материјали ќе го искористиш неговото знаење и ќе правиш футроли за Ај подови, мобилни телефони, и Лап-Топи ако треба, во разни бои, дизајни и интересни модни детали !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Значи се работи за креативност и ИМАЊЕ ЖЕЛБА ДА СЕ НАПРАВИ НЕШТО ШТО Е ИЗНАД ПРОСЕК ............................
Го има ли тоа македонецот во себе, тоа јас прашувам ?

Гледав на еден клип имаше шваби едни правеа плочки за во купатило ги продаваа 50 евра од парче, се се работеше рачно значи тоа ти е бизнис кој не бара некои големи инвестиции.
Газдата кажуваше дека ако некој сака ефтини(фабрички произведени) плочки може да отиде во продавница и да си купи но нивните плочки изгледаа исто како пред 300 години и беа со таков квалитет и дизајн што ни во сон не може да се добие со машинска изработка.

Или оние дечки на кабловска што ги имаше што изработуваа кастм коли, PIMP MY RIDE или како се викаа истото тоа можеш да го работиш од тука со клиенти од цел свет, ЗА СТАРТ ЌЕ НАПРАВИШ 10 ЗДЕЛКИ ЗА КЛИЕНТИ ТУКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ИСКУСТВО И КАКО ПОРТФОЛИО

Овие совети да ги добиеш од консултантска компанија(уносен бизнис на Запад) ПО ТАРИФНИК ќе ти наплати 1000 евра од МИНУТА, а еве јас абдал изигравам филантроп !?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Затоа што ако сакаш да почнеш нешто во општиниве не знаат за новите закони,пак е по старо не се обновуваат,само лажат народ дека нешто ќе се отвори,за една ебана градежна дозвола неможат да ти посветат внимание бидејќи сега се легализирале дивоградбите а утре ќе се легализирале и питомите.И кога ќе видиш моралот нивен и дали се на работно место каде што им е правото место не е како што треба и не е ништо стандардизирано,ти им објаснуваш дека има нови закони они баш им е гајле,а секој ден губам заради нив пари што можам да ги остварам со отварање на објектот.Таква соработка никаде не сум видел,а знам полесниот начин со частење и опа веднаш можело.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Многу пиша малце кажа.
Верувај не се парите проблем еве направи анкета колку од твоите другари со 10 илјади евра(да претпоставиме дека на поклон им ги дал Доналд Трамп) би почнале нешто уникатно, бизнис што ќе создава реална вредност ?
Имаш ли другари кои знаат да работат некој занает, имаат ли вештини со кои ќе создаваат реални вредности ?

Нема такво нешто во Македонија, затоа и сме сиромашни.

Да отидеш во Америка и септички јами ќе чистиш, ќе работиш и во две смени за да ја платиш киријата од 1000 долари и на крај ќе викаш супер ми е, се се само подалеку од Македонија.
Македонија е единствената земја во која луѓето ги обвинуваат другите за својата неспособност.

Во Германија семејните компании се р'бетот на нивната економија, овие фирми палат и гасат на странските пазари, успеваат нивниот производ/услуга да го направат поконкурентен од земјите каде просечните плати се 200 евра.

Не можеш ти да произведуваш копчиња,тенкоминци и водени бои и да им парираш на кинезите со нивните дампинг цени, но доволно е да легнеш во дневната соба............ да се се оптегнеш на каучот и да медитираш............ погледни околку себе, визуелизирај го секој предмет посебно.

Ако е тоа некоја столна ламба во главата обиди си да ја направиш на уникатен начин додади и некоја експресионистичка нота ако треба У ПИЧКУ МАТЕР РАЧНО ЌЕ ГИ ПРАВИШ НА ПОЧЕТОК ДОДЕКА НЕ НАПРАВИШ НЕКОЈ КАПИТАЛ, СЕ ИЗНЕРВИРАВ !!!!!!!!!!!!!!!

Ако имаш братучед, другар, роднина кој е хемичар и се разбира од материјали ќе го искористиш неговото знаење и ќе правиш футроли за Ај подови, мобилни телефони, и Лап-Топи ако треба, во разни бои, дизајни и интересни модни детали !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Значи се работи за креативност и ИМАЊЕ ЖЕЛБА ДА СЕ НАПРАВИ НЕШТО ШТО Е ИЗНАД ПРОСЕК ............................
Го има ли тоа македонецот во себе, тоа јас прашувам ?

Гледав на еден клип имаше шваби едни правеа плочки за во купатило ги продаваа 50 евра од парче, се се работеше рачно значи тоа ти е бизнис кој не бара некои големи инвестиции.
Газдата кажуваше дека ако некој сака ефтини(фабрички произведени) плочки може да отиде во продавница и да си купи но нивните плочки изгледаа исто како пред 300 години и беа со таков квалитет и дизајн што ни во сон не може да се добие со машинска изработка.

Или оние дечки на кабловска што ги имаше што изработуваа кастм коли, PIMP MY RIDE или како се викаа истото тоа можеш да го работиш од тука со клиенти од цел свет, ЗА СТАРТ ЌЕ НАПРАВИШ 10 ЗДЕЛКИ ЗА КЛИЕНТИ ТУКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ИСКУСТВО И КАКО ПОРТФОЛИО

Овие совети да ги добиеш од консултантска компанија(уносен бизнис на Запад) ПО ТАРИФНИК ќе ти наплати 1000 евра од МИНУТА, а еве јас абдал изигравам филантроп !?
Дали ти имаш отворено фирма и да работиш нешто?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
.Таква соработка никаде не сум видел,а знам полесниот начин со частење и опа веднаш можело.
За да работи една машина оптимално треба да ја подмачкаш дали со машинско масло или грејс маст, зависи од принципот на работа од таа машина.

Не можам со Маца да ја најдам рекламата зар ја нема никој на Јутуб ставено?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.963
прв проблем недовребата.
се додека се плашат од ортаклукот и бегаат од него како најголемо зло, ништо од бизнисот. сепак да си бидеме реални колку во македонија имаат и пари одповеќе за да почнат посериозен бизнис за производство на пример, а веќе не се зафатени со таков и имаат идеја за бизнис истовремено. реално или немаат идеја или немаат пари или и едното и другото.
друга работа е соработката.
јас досега на форумот ама никаде не забележав ( сепак немам прочитано се така да можи да имам промашено) неколку тука на форумот од различни градови да соработуваат или да почнат некој заеднички проект. некој има нешто , другиот има друго што овај го нема, а цело е кога има се. да не зборувам за логистика или проширување на потенцијалните потрошувачи. не ни мораат да се здружат туку едноставно да соработуваат. форумот е моќна алатка за да се оствари ваква соработка .
еве сега ке ви дадам еден најглуп пример што е остварлив и го има кај нас. дечкото едноставно си мести пвц дограма а од алати и машини има претпоставувам само рачен алат. фино лепо си ги порачува од незнам каде( скопје претпоставувам) и тука си ги мести и си ја зема разликата( работната рака). јас лично на истиот начин местам венецијанки и вариолајт завеси. сега кажете ми кој дел од тоа што го кажав погоре не се совпаѓа со реалноста. тие имаат машини, јас имам пазар.нив секако не им се исплаќа да идат до битола за три прозори, а мене ни на крај на памет не ми е до купвање на тие машини. вакви примери има безброј. така да не е се до парите туку малце треба и во глата да имаш.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Дали ти имаш отворено фирма и да работиш нешто?
Имам моја консултантска фирма, работиме со клиенти од цел свет, фирмата се вика "Продаваме ветер и магла за тврда пара".
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Имам моја консултантска фирма, работиме со клиенти од цел свет, фирмата се вика "Продаваме ветер и магла за тврда пара".
Ти без пари да го советуваш човек ако те послуша в дупка е, не за пари.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Имам моја консултантска фирма, работиме со клиенти од цел свет, фирмата се вика "Продаваме ветер и магла за тврда пара".
Ти имаш само вишок време, ништо повеќе.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Абе знам дека те заинтригирав со мојот нелинеарен начин на размислување али неќеш да признаеш.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Тоа беше шала али за тебе беше репер да процениш дека сум несаглам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom