Гледање во сонцето (sungazing)

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Јас стигнав на 1м и 20с, но веќе еден ден немам гледано бидејќи куќата ми се наоѓа помеѓу два рида и е невозможно изгревањето или заоѓањето да се фати. Претходно кога вежбав, вежбите ги правев во друг град и за време на изгревање на сонцето. Инаку за тие што незнаат гледањето на сонцето треба да се прави најдоцна еден час од изгревањето или еден час пред заоѓање на сонцето.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Јас стигнав на 1м и 20с, но веќе еден ден немам гледано бидејќи куќата ми се наоѓа помеѓу два рида и е невозможно изгревањето или заоѓањето да се фати. Претходно кога вежбав, вежбите ги правев во друг град и за време на изгревање на сонцето. Инаку за тие што незнаат гледањето на сонцето треба да се прави најдоцна еден час од изгревањето или еден час пред заоѓање на сонцето.
И некоја разлика приметуваш или е се исто?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
^Moжеш ако сакаш и со дурбин
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.563
Поени од реакции
1.854
Јас стигнав на 1м и 20с, но веќе еден ден немам гледано бидејќи куќата ми се наоѓа помеѓу два рида и е невозможно изгревањето или заоѓањето да се фати. Претходно кога вежбав, вежбите ги правев во друг град и за време на изгревање на сонцето. Инаку за тие што незнаат гледањето на сонцето треба да се прави најдоцна еден час од изгревањето или еден час пред заоѓање на сонцето.
ako ti e jako bidejki ne mozes da go fatis epten pri izgrev ili zalez a sepak go fakas vo prviot i posledniot cas, kupi edna gaza od apteka i gledaj preku nea, ke si ja odmotas za da si ja pogodis debelinata i cepaj

jas sum utre na 24 minuti
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
a kazete mi kako potoa...ona gazenjeto bosi na zemja...kako zimno vreme koga ima sneg...toa mi e malku bez vrska
--- надополнето: Aug 30, 2011 10:12 AM ---
kako vie se spravuvate so toa
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.563
Поени од реакции
1.854
ne mora da gledas bos po zemja koga e ladno, toa go pravat tie so veke zavrsile obicno, oti nemaat maka od stoenje bos na zemja

sega letoto mozes bos na gledas, iako jas i sega retko toa go pravam, bidejki nautro e ladno, barem mene mi e seuste ladno
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
a posle toa, neli koga ke zavrshish so gledanjeto, koga ke izminat tie 9 meseci treba dozivotno sekoj dn bos da peshacish okolu 45 minuti, znaci ne na treva, ne na kamenja, ima i drugi opsii kako na primer kozni obuvki ili pamucni corapi, ama deka sepak peshacenjeto po zemja e ona vistinskoto...
kaj nas vo nashi uslovi toa e malku oteznato...
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.563
Поени од реакции
1.854
od koga ke stignes do 45 min mozes da prekines no moze i da isteras epten do kraj
znaci od 45 min posle teras sekoj den nadole po 1 minuta na den dodeka ne stignes do 15 min
posle toa ne mora da gledas sekoj den, tuku samo koga ti ke osetis potreba da gledas ili koga ke sakas, inaku moze i pak sekoj den da si gledas

e koga ke si na 15 min teloto ti stanuva ko solaren cip i mnogu brzo ke se polnis so energija od sonceto, taka da namesto da gledas mozes da odis bos po zemja 45 min i pak da si se polnis so energija. toa ti e ako ne gledas, a da kazeme imas nekoja rabota vo bavcata ili nesto slicno i namesto da si so ubovki teraj bos.

odenjeto po zemja bos ne e zadolzitelno, no e preporaclivo, dava podobri i pobrzi rezultati
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Пошто сум на почеток, лошите мисли ми се намалија значително (ретко мислам на нив).
Па не мислев на тоа туку некои бенефити за здравје или нешто друго, ако има кажувај тоа ме интересира.

Сепак фала на одговорот :).
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Па не мислев на тоа туку некои бенефити за здравје или нешто друго, ако има кажувај тоа ме интересира.

Сепак фала на одговорот :).
Па сеуште сум на почетокот, не можам повеќе да ти кажам :)
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.563
Поени од реакции
1.854
Па не мислев на тоа туку некои бенефити за здравје или нешто друго, ако има кажувај тоа ме интересира.

Сепак фала на одговорот :).
namalen diopter, spienje ko top, neverojatna relaksiranost, energija, pomalku spienje, pomalku jadenje, pomala potreba za meso i nezdravi hrani i pijalaci, pobrzo pamtam ko ucam, ne mi treba mnogu vreme za da zapomnam za na ispit... ima uste nesto. inaku sum na 24 min
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
namalen diopter, spienje ko top, neverojatna relaksiranost, energija, pomalku spienje, pomalku jadenje, pomala potreba za meso i nezdravi hrani i pijalaci, pobrzo pamtam ko ucam, ne mi treba mnogu vreme za da zapomnam za na ispit... ima uste nesto. inaku sum na 24 min
Тоа е веќе нешто што ме интересира, значи вреди да се проба. Фала за одговорот, кога ќе почнувам ќе те прашам за детали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom