Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Нешто што повеќето неандарталци овде заборавате е дека струјата неможе да види со голо око ама затоа може да се измери и нејзините ефекти се доста познати. Кој го измери бог? Не ми се верува на некој при цел памет му текнало да спореди електрична енергија со господ, ама полошо е тоа што има будали што навистина сметаат дека ова е добра споредба. Паааааа....
Poleka prijatele, oni gi paraleliziraat rabotite zatoa sto veruvaat deka e toa tokmu taka. Nitu edna naucno dokazan rabota koja ja potkopuva verodostojnosta za postoenjeto na Bog, kje ja ignoriraat i kje napraat kvazi paralela so nekoja rabota od zivotot.

Razgovorot na dokazuvanje deka verbata e slepa vodi vo beskonecni prepukuvanja. Vprocem toa go utvrdivme na temata za Hristijanstvoto. Tuka rabotite se verojatno i polosi.
 
G

galaxy

Гостин
Кога бев мал ми рекоа да не чепкам во штекерот оти има струја и можам да загинам.
Ама кога пораснав не ми беше доволна забраната, барав да ми ДОКАЖАТ дека навистина ќе загинам.
Дознав од логичко размислување, што се случи кога комшијата допрел струја, од доказите за напон измерени со фазомер и други уреди.
Значи вие сте на степен на мали деца и доволно ви е да верувате дека постои Бог. Ако навистина постои нема да биде релевантен кога ќе дојде време да ме суди оти не сум верувал во него, зашто не ми обезбедил докази за неговото постоење кои би го задоволиле мојот мозој од 21 век, како што му обезбедил доказ на Мухамед.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
109
Поени од реакции
6
Нешто што повеќето неандарталци овде заборавате е дека струјата неможе да види со голо око ама затоа може да се измери и нејзините ефекти се доста познати. Кој го измери бог? Не ми се верува на некој при цел памет му текнало да спореди електрична енергија со господ, ама полошо е тоа што има будали што навистина сметаат дека ова е добра споредба. Паааааа....
Koga se pravis deka si mnogu pameten trebalo da ti tekne, strujata e nevidliva so golo oko, isto kako Bog
Isto ke ti odgovoram
Da zatoa sto nekoj VERUVAL, se pomacil da istrazuva (da ja izmeri)za da ti dokaze TEBE.I ti se falis na gotovo deka ima?Zosto ne se falele drugite pred da doznaat sto znaci zborot struja,a ne pak da ja izmerat?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
srce ti ne sakas odgovori od mene, ti sakas od mazi
Srcka aj vaka. NA site im postavuvas prasanja, a na niedno ne odgovaras. Kolku i da e simpaticno veke prerasnuva vo monotonija.

Bidejki ne mozes da odgovoris na prasanjata sto ti gi postavile, ili ne sakas, daj kje zborime za drugo.

Kaj iskacas navecer? I imas li decko?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ако навистина постои нема да биде релевантен кога ќе дојде време да ме суди оти не сум верувал во него, зашто не ми обезбедил докази за неговото постоење кои би го задоволиле мојот мозој од 21 век, како што му обезбедил доказ на Мухамед.
Абе еве да речеме стварно постои и тоа како што го замислуваат вернициве! Со кое право ми забранува нешто кое тој самиот ме предодредил да го имам? Во куранот се вели Алах кого сака му ја покажува вистината и кого сака го носи на крив пат! Е сега ако тој ме носи на крив пат, со кое право после ќе ми суди?!
Тоа е една работа, друга е дали јас барав да бидам создаден, па сега морам да му бидам роб?! Со кое право ми се наметнува како господар, кога јас никому не напишав молба да ме создаде?!
 
Член од
25 август 2011
Мислења
109
Поени од реакции
6
Кој вели тоа?
Ти поставувам прашања, ама ти не ги одговараш.
Da se bide glup e edno ama da se bide TALENT, stvarno e za pofalba.A bi trebalo da si ja tresnes glavata od zemja, ne od sid, moze togas malku ke ti se napolni mozokot so PAMET
Aj vidi sto si napisal
Не барав од тебе одговор, прашањето беше лично до верникот.
ODI LEGNI SI
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Абе еве да речеме стварно постои и тоа како што го замислуваат вернициве! Со кое право ми забранува нешто кое тој самиот ме предодредил да го имам? Во куранот се вели Алах кого сака му ја покажува вистината и кого сака го носи на крив пат! Е сега ако тој ме носи на крив пат, со кое право после ќе ми суди?!
Тоа е една работа, друга е дали јас барав да бидам создаден, па сега морам да му бидам роб?! Со кое право ми се наметнува како господар, кога јас никому не напишав молба да ме создаде?!
Ohoo majstore, pa ova se prasanje za doktorska disertacija:pos:

Daj nesto polesno prasaj gi kolku za 6 ka.:P
 
T

Tetro

Гостин
Da se bide glup e edno ama da se bide TALENT, stvarno e za pofalba.A bi trebalo da si ja tresnes glavata od zemja, ne od sid, moze togas malku ke ti se napolni mozokot so PAMET
Aj vidi sto si napisal

ODI LEGNI SI
Душо, тоа прашање беше лично до господинот поставено, за начинот на испишување на зборовите, додека другите општи прашања беа поставени до верниците.

И немој да ме навредуваш, мила, јас не сум собран од улица за да те читам како ми пишуваш погрдни зборови. За промена, пробај барем денес кога ти е празник да си го поминеш убаво. Уште еднаш да ти го честитам празникот, а да се познававме ќе добиеше и цвеќенце. :pipi:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
:pos:Gospodine slepec i srceto ne go gledas, pa veruvas deka postoi!


Муслим, абе ти да не не си баш 20 години, а?

Ова се учи у V-то, ако не се лажам... идеш у школо или така патуваш по светот и учиш јазици?
--- надополнето: Aug 29, 2011 11:34 PM ---
Dobro sto ete naukata go doznala pred nekolku godini, eve neka bidat i stotici.A sto pred toa nekoj veruval deka postoi srceto, a ete ne go videle?
Толку ти фаќа црпката.

Ловот и војните постојат откога постои човекот. Смртта некогаш била секојдневие. Растргнати тела, човечки или животински, човекот гледал отсекогаш. Срвцето не било мистерија.

А твоите прашања и обидите за дискусија се инфантилни и стварно заморни. Тоа ме тера да се кладам: Ако ти имаш поише од 15 години, ја харикири праам утре за Рамазан, на плоштад... и тоа кај Скендер!
 
Н

нихилист

Гостин
Koga se pravis deka si mnogu pameten trebalo da ti tekne, strujata e nevidliva so golo oko, isto kako Bog
Isto ke ti odgovoram
Da zatoa sto nekoj VERUVAL, se pomacil da istrazuva (da ja izmeri)za da ti dokaze TEBE.I ti se falis na gotovo deka ima?Zosto ne se falele drugite pred da doznaat sto znaci zborot struja,a ne pak da ja izmerat?
Епа тоа е проблемот. Струјата неможе да се види ама може да се измери на милион начини и нејзиното постоење е одамна потврдено, затоа се користи секаде. Кој го измери алах? Кој докажа дека постои? Што е доказот, полуразрушена џамија во Индонезија?

Не ми се верува каква дискусија водам... :tapp:
 
G

galaxy

Гостин
Дискусијата со органите кои не може да ги видиме, а веруваме дека ги имаме има смисла, ама ако сме во 7 век.

Од друга страна пак, дискусијата со струјата има поголема смисла, може да се протолкува вака: некој ни кажал дека жицата има струја, ама не ни докажал, наше е дали ќе веруваме, ако не веруваме ќе ја допреме струјата и смрт, никој не ни е крив што не сме верувале. Така и со Бог, ни кажале дека постои, ама не ни докажале, ако ние не веруваме никој не ни е крив што кога ќе дојде времетп да ни суди ќе одиме во пеколот. Дискусија за во 15 век, иако тогаш немале струја.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
pred da go posatvis toaa prasanjee prvo zasprasajsee sto bi bilo ako sitee bi bile so milsnjee kako homosexsualcite, i lezbejkitee,, sto bi biloo., dali bi postoeel vo idninaa,
Епа тогаш да почнеме да ги бесиме и војниците (што би било со светот ако сите војуваат?), да почнеме да ги бесиме и мрзливците (што би било со светот ако никој ништо не работи?).......Уствари ајде да ги бесиме сите што не размислуваат како вас! Што викаш а?
Ти со цел памет мислиш дека светот може да биде само со хомосексуалци?!? Или само со муслимани? Или само со сатанисти? :tapp:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
.Уствари ајде да ги бесиме сите што не размислуваат како вас! Што викаш а?
Ти со цел памет мислиш дека светот може да биде само со хомосексуалци?!? Или само со муслимани? Или само со сатанисти? :tapp:
За болдот, не само што го мислат тоа, туку и најголема желба им е тоа да се случи:ROFLMAO:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom