Економски факултет (reloaded)

S

Sheldon Cooper

Гостин
А што ти мења дали е задолжителен или изборен? Секако ќе мора да го учиш. Некои изборни се потешки и од самите задолжителни (д. етика и основи на сметководство пример).
Ако сакаш да си имаш 3 предмети прв семестар пиши си ги само задолжителните, па нареден ќе имаш 2 задолжителни и 2 изборни предмети.
Океј фала на инфо :) А кои се најлесни изборни предмети за зимски/летен семестар ?
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Океј фала на инфо :) А кои се најлесни изборни предмети за зимски/летен семестар ?
Па најдобар избор ти се англиски 1, трговско право и аграрна политика. Лесни се за учење, има скратен материјал, презентации и се минува лесно. Е сега не знам кој во кој семестар е зашто правеа некои измени. :)
 
Член од
16 октомври 2010
Мислења
72
Поени од реакции
9

Менаџмент, маркетинг, финансиски менаџмент, и дигитална. Што-како за предметиве, по колку кредити носат, има ли по некои од овие предмети вежби, и кој да оставам за до година, пошто немам простор заради математика.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Менаџмент, маркетинг, финансиски менаџмент, и дигитална. Што-како за предметиве, по колку кредити носат, има ли по некои од овие предмети вежби, и кој да оставам за до година, пошто немам простор заради математика.
Мислам дека дигитална е најлесен. детали не знам за предметот.
--- надополнето: Aug 27, 2011 6:02 PM ---
А што ти мења дали е задолжителен или изборен? Секако ќе мора да го учиш. Некои изборни се потешки и од самите задолжителни (д. етика и основи на сметководство пример).
Ако сакаш да си имаш 3 предмети прв семестар пиши си ги само задолжителните, па нареден ќе имаш 2 задолжителни и 2 изборни предмети.
:P
--- надополнето: Aug 27, 2011 6:04 PM ---
Па најдобар избор ти се англиски 1, трговско право и аграрна политика. Лесни се за учење, има скратен материјал, презентации и се минува лесно. Е сега не знам кој во кој семестар е зашто правеа некои измени. :)
:mad:
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
Менаџмент, маркетинг, финансиски менаџмент, и дигитална. Што-како за предметиве, по колку кредити носат, има ли по некои од овие предмети вежби, и кој да оставам за до година, пошто немам простор заради математика.
Вежби има дигитална само. Сите се по 8 кредити. Најлесен... дигитална. А кој да оставиш за догодина незнам...
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Мислам дека дигитална е најлесен. детали не знам за предметот.
--- надополнето: Aug 27, 2011 6:02 PM ---

:P
--- надополнето: Aug 27, 2011 6:04 PM ---

:mad:
Мали седи бе, не се рчкај не ме знаеш. :pos:

Туку... според распоредот Англиски 1 пак е вратен во зимски семестар. :confused: Ни сами не знаат што прават... значи 2 би требало пак да е во летен?!
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Мали седи бе, не се рчкај не ме знаеш. :pos:

Туку... според распоредот Англиски 1 пак е вратен во зимски семестар. :confused: Ни сами не знаат што прават... значи 2 би требало пак да е во летен?!
Ма шта ме брига, за англиски, ФПИ е стравен во зимски, пак нема да можам да запишам година. :P
 

Vk111

B4 I FU RU 18
Член од
2 јули 2010
Мислења
118
Поени од реакции
6
Колеги , некој да ми даде совет за финансиско сметководство испит.Не сум полагал до сега , па да ми напише некој што да очекувам.Во книгата доминираат книжењата , па само тие ги спремав.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
37
Поени од реакции
1
И сега во втора година зимски семестар ќе имаме 4 задолжителни предмети, а изборен ќе треба да бираме или не???
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
И сега во втора година зимски семестар ќе имаме 4 задолжителни предмети, а изборен ќе треба да бираме или не???
Ако имаш добар просек, можеш да одиш над 35 кредити = можеш да земеш и изборен.
Ама што ќе ти е да се оптоваруваш со 5 предмети во семестар.
 
Член од
24 септември 2010
Мислења
67
Поени од реакции
2
Кој професор е за Дигитална економија?
И знае ли некој што е оној услов што стои на официјалната страна на факултетов, за запишување на финансиски менаџмент - Услов за запишување на предметот: положени испити Основи на сметководство и Математика за економисти/бизнис?
Стварно е така?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
37
Поени од реакции
1
Ако имаш добар просек, можеш да одиш над 35 кредити = можеш да земеш и изборен.
Ама што ќе ти е да се оптоваруваш со 5 предмети во семестар.
Значи нема потреба од изборен :):):)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
Луѓе ако може една информација.Ставивме кладба со еден другар за тоа дали може да се запише на економски ученик кој има училишна матура.Јас му тврдам дека не може,но он вели дека видел на сајтот на факултетот дека може.Дајте ве молам помогнете.За 1000 денари се работи:):)
 
Член од
24 септември 2010
Мислења
67
Поени од реакции
2
Луѓе ако може една информација.Ставивме кладба со еден другар за тоа дали може да се запише на економски ученик кој има училишна матура.Јас му тврдам дека не може,но он вели дека видел на сајтот на факултетот дека може.Дајте ве молам помогнете.За 1000 денари се работи:):)
Нормално дека може.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom