Воена академија

Член од
14 февруари 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ја знам странава ама мометално е во реконструкција. Дали можеби знаете во кој град се наоѓа (најверојатно е во Скопје)?? Сепак фала ти Џену Грл :))
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ја знам странава ама мометално е во реконструкција. Дали можеби знаете во кој град се наоѓа (најверојатно е во Скопје)?? Сепак фала ти Џену Грл :))
Скопје е. Членот Zzanchy е на оваа академија, ама имаше ваква тема, ќе ја спојам, на таа тема има изнапишано работи за неа.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Dali kriv r'bet moze da prestavuva precka za pominuvanje na fizicki testovi na voena ili na policiska ili na kursevite za cajkan?

--- надополнето ---

i uste edno prasanje dali posle e garantirano vrabotuvanje?
грбави никој не сака уште помалку за во воено лице,или пак џандар но со денешниве политички вработувања можеби ке дотераш и до началник во мвр па и грбка да имаш
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Дали е исто Воена Академија = Факултет за безбедност?!!
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Дали е исто Воена Академија = Факултет за безбедност?!!
Не. Сосема две различни установи. На воената академија се обучуваат високообразовани кадри за потребите на министерството за одбрана и армијата како и кадри за управување со кризи и заштитата и спасување, а додека на факултетот за безбедност (поранешна полициска академија од која е останат само центарот за обука за полицајци кој е под МВР, остатокот е под универзитетот Св. Климент Охридски - Битола) се обучуваат високообразовани кадри од областа на безбедноста. Јас сум на факултетот за безбедност па ако ти треба нешто во врска со него прашувај. :)
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Јас сум моментално втора година и сега треба да се одлучам што ќе учам во трета и четврта дали ПРИРОДНО МАТЕМАТИЧКА А или Б или пак втората гранка ОПШТА ХУМАНИСТИЧК А или Б .... па сакам да прашам која од овие ќе ми треба бидејки сакам да се запишам на воена академија поточно од која од овие 4 групи ќе имам највеќе полза и уствари знае ли некој која треба за воена академија ако имал искуство пред тоа ? фала од напред ...:)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Јас сум моментално втора година и сега треба да се одлучам што ќе учам во трета и четврта дали ПРИРОДНО МАТЕМАТИЧКА А или Б или пак втората гранка ОПШТА ХУМАНИСТИЧК А или Б .... па сакам да прашам која од овие ќе ми треба бидејки сакам да се запишам на воена академија поточно од која од овие 4 групи ќе имам највеќе полза и уствари знае ли некој која треба за воена академија ако имал искуство пред тоа ? фала од напред ...:)
Природо математичка дефинитивно бидејќи братучет ми кога се запишуваше му ги вреднуваа поените според оцените од математика (средно и напредно ниво) физика, хемија и слични предмети што идат со природоматематичко подрачје и странски јазик (по можност англиски) :)
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Природо математичка дефинитивно бидејќи братучет ми кога се запишуваше му ги вреднуваа поените според оцените од математика (средно и напредно ниво) физика, хемија и слични предмети што идат со природоматематичко подрачје и странски јазик (по можност англиски) :)
Aма Математичка А или Б пошто не се исти тоа се две сосем различни групи , се водат под смерот математика ама во А има Алгебра, Математика , Географија и Геометрија а во Б има Програмски јазици,Биологија, Хемија , Физика, Географија и Математика итн. ?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Aма Математичка А или Б пошто не се исти тоа се две сосем различни групи , се водат под смерот математика ама во А има Алгебра, Математика , Географија и Геометрија а во Б има Програмски јазици,Биологија, Хемија , Физика, Географија и Математика итн. ?
Математичка Б математика хемија физика англиски плус таму кога ке идеш на упис имаш и дополнителни поени од психофизички вежби, моторика, итн итн и ако имаш толкав мерак за воена академија уште од сега бркни си некој дополнителен поен :)
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
вака .. не си губете џабе време ако немате пријатели внатре во воената академија (најмногу прв чичко или тетин.. професор или висок воен старешина)... Едноставно само че си го изгубите првиот уписен рок... Јас пробав лани.. и тоа со солидни поени се на се 92... МНОООГУУ солидни врски.. ама пак ништо... колку и да сте добри они ќе најдат нешто да ве исфрлат од игра (оштетен заб... незнаење брза математика... или брза географија.. ако сакате повеќе информации за тоа што како е со тестоите пишете во приватна порака).. иначе ве гледам нешто се буните за физичките вежби.. ИЧ да не берите гаље тие минималните мора сите да ги положат а после од то како се положени се прави ранг листа...
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Епа на 17 август со потребните документи(матура, сведителства. државјанство,извод и потврда од суд) во касарната во Аеродром, не собраја во група од 50 кандидати и во амфитеатарот на акаддемијата пополнавме уште молба и пријавен лист при што ги поднесовме документите и добивме ливчина со број од архива(чисто за полесно да ги земиш документите). Јас бев пријавен 70 иако бев на првиот уписен ден во првата група од 50 кандидати Потоа ни ркеоја дека ке ни се јавата наредните денови за прегледи во воената болница.Воедно кој и да конкурира без оргинал документи некане покушва. Ми се јавија во петок за во понеделник во 8и 30 да се јавам во воена болница. Прво не прегледаја кај општ доктор па потоа правевме психички тест на кој тест од 30 кандидати останавме 15.Потоа подлежевме на прашања од општа култура па зедовме потписи. Потоа следеа очно, ушно, оторинголаронгологија, хирургија, кожно забно, рентген снимни(на кој ако не те наместат убо ќе те снимаат повторно) како и најкритичниот дел урина и крв. Вториод ден од 15мина(во мојата група) 6-7 не вратија за трет ден(секој ден идев и се враќав од прилеп). Мене како и другите не вратија поради покачени блирубини(кој не се воопшто важни) како и некој што имаа проблеми во крвта.
Како и да е третио ден цел капнат од пат, стрес, нејаден пошто не натераа да не јадиме поради земање на крв повторно ми прегледаа крв при што имав пак покачени белирубини последниот печат 12тиот(од кој имав 11) не ми беше даден односно демек сум бил неспособен. На останатите кои имаја врски во болницата иако повторно имаа проблеми со урината сепак зедоја печати и продолжија понатаму. Чисто за информација еден од кандиодатите чиј татко предава на акдемијата иако исто имаше лоша крвна слика сепак не се јави повторно на преглед односно продолжи
Самиот водник кој не водеше ми рече ако имаш пројатели во болницава (кој ги немав) белирубините нема да бидат никаков проблем. И така за жал или за среќа ќе видиме потаму си ги зедов документите исе запишав на ЕЛЕкТРО. А за неправилности еве уште еден пример, еден кандидат иако беше тро глув сепак со магија доби печат дека е спиособен
Ex моја Македонио:cautious:
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
9
Поени од реакции
5
Епа на 17 август со потребните документи(матура, сведителства. државјанство,извод и потврда од суд) во касарната во Аеродром, не собраја во група од 50 кандидати и во амфитеатарот на акаддемијата пополнавме уште молба и пријавен лист при што ги поднесовме документите и добивме ливчина со број од архива(чисто за полесно да ги земиш документите). Јас бев пријавен 70 иако бев на првиот уписен ден во првата група од 50 кандидати Потоа ни ркеоја дека ке ни се јавата наредните денови за прегледи во воената болница.Воедно кој и да конкурира без оргинал документи некане покушва. Ми се јавија во петок за во понеделник во 8и 30 да се јавам во воена болница. Прво не прегледаја кај општ доктор па потоа правевме психички тест на кој тест од 30 кандидати останавме 15.Потоа подлежевме на прашања од општа култура па зедовме потписи. Потоа следеа очно, ушно, оторинголаронгологија, хирургија, кожно забно, рентген снимни(на кој ако не те наместат убо ќе те снимаат повторно) како и најкритичниот дел урина и крв. Вториод ден од 15мина(во мојата група) 6-7 не вратија за трет ден(секој ден идев и се враќав од прилеп). Мене како и другите не вратија поради покачени блирубини(кој не се воопшто важни) како и некој што имаа проблеми во крвта.
Како и да е третио ден цел капнат од пат, стрес, нејаден пошто не натераа да не јадиме поради земање на крв повторно ми прегледаа крв при што имав пак покачени белирубини последниот печат 12тиот(од кој имав 11) не ми беше даден односно демек сум бил неспособен. На останатите кои имаја врски во болницата иако повторно имаа проблеми со урината сепак зедоја печати и продолжија понатаму. Чисто за информација еден од кандиодатите чиј татко предава на акдемијата иако исто имаше лоша крвна слика сепак не се јави повторно на преглед односно продолжи
Самиот водник кој не водеше ми рече ако имаш пројатели во болницава (кој ги немав) белирубините нема да бидат никаков проблем. И така за жал или за среќа ќе видиме потаму си ги зедов документите исе запишав на ЕЛЕкТРО. А за неправилности еве уште еден пример, еден кандидат иако беше тро глув сепак со магија доби печат дека е спиособен
Ex моја Македонио:cautious:
Heyyy aj te molam objasni kakvi prasanja pagjat otprilika na toj psihichki test i prasanjata od opshta kultura.
Fala odnapred!
 
Член од
25 август 2011
Мислења
139
Поени од реакции
819
Носам наочари, -1.75 диоптер,значи не гледам на далеку :)
Можно е да ме примат?
Или во најмала рака да бидам нешто како платен војник итн .. ?
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
974
Поени од реакции
308
Што е поентата со математиката во воената академија, кога ќе одиш во војна зар ќе те прашаат колку е 2+2 , и зашто толку врски потребни за влез во воена академија.. Бог да се чувало да бидеш војник врски требало :tapp: Имав план да се запишам на воена академија но после ова што прочитав за ебанава математика нека одат бестрага.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom