PAK-FA наскоро..

S

smart ass

Гостин
Абе русија веќе го има решено проблемот со стелт технологијава и има Радари кои ги детектираат....туку ова е интересно бидејќи моментално не е направено да му конкурира на рапторот...туку за да создаде параноја малце...па знаеме дека руската доктрина не е на фрлање милијарди за Домашни стелтови...ова ќе оди за извоз на јадро де сирија,индија,венецуела...

Русија има други приоритети и приод....SS-30 булава....од тоа и господ нема да ги одбрани(башка што подморницата може од мноогуу далеку да испалува.

Или накратко кажано Русија сега очекува наредниве 5 години модификација на Ф-22 т.е предвидливо од америте...а и трошок бе ќе им направат...а Ф-22 иако го сметам за посупериорен во однос на сегашниов ПАК-ФА...од економски аспект гледано Рапторот е Ѓавол ипол...тоа ненормален ТРОШОК..има на нет интересни Кост-Бенефит анализи...НИЕДНА не го оправдува(освен џејнс дифенс и сл ко нив и производителите)ова Економски гледано...уствари на САД уопште не им е потребен Ф-22... наместо да одат наголемо на модифицирање и мал редизајн на Ф-18ката 15 ката,14... и.т.н(уствари направија веќе ама касно) али:toe:
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Некако тешко им тргнало со булавата да се надеваме дека го пронајдоа проблемот.
Иначе еве ја донекаде реалноста:
наместо да одат наголемо на модифицирање и мал редизајн на Ф-18ката 15 ката,14... и.т.н
By philip ewing
Published: 12 Mar 2010 15:12

U.S. Naval Air Systems Command grounded 104 U.S. Navy and Marine Corps F/A-18 Hornet fighter jets March 12 after inspectors discovered the airframes were developing cracks much earlier than engineers had thought.

Еве и интересна анализа за мајка Русија:)
http://planeman-bluffersguide.blogspot.com/
 
S

smart ass

Гостин
Епа тешко тргна со булавата кога ја предадоа на Московскиот термален институт...наместо оригиналниот дизајнер...оти во суштина е скратен Топољ-М...и е дип страв и трепет и сигурен сум во успех на проектот...барем за ракети русите ги бива и тоа како....а сега со ПАК-ФА ќе инкасираат многу добра пара..ова го увидоа и САД па почнаа и они да продаваат Оружје насекаде дури и на "пријателите" на Израел.

А инаку денес Русија нема никаква потреба од нов авион...ма ЈОК.

Еве и Америте ќе го користат Б-52 до 2025(а може и 5 години плус),ама нее они се расфрлаа пара...и тоа чудо бе да видиш на форум ти велат ПАК-ФА нема авионика,немал радар....па...што да одговориш:tapp::tapp:


П.С плејнман е добар...ама овој конор е одамна надвор од разузнавање па сега ги анализира САМ постројките воглавно во САД,Тајван,Русија,Јапонија,Иран Израел...и др земји...знаеш де каде температурата е повисока
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Конечно Русите официјално го прикажаа авионот Т-50 на меѓународниот саем во предградието на Москва.

Влогот на Русија во овој авион е 10 милијарди долари. Се очекува да излезе на пазарот во 2016-та година,а цената е 140 милиони долари.

Русија најави ќе произведе 150 авиони за потребите на својата војска.

Да се потсетиме уште еднаш, Т-50 е направен во соработка со Индија. Со тоа Индија влезе рамноправно во кругот на другите светски сили на полето на авијацијата.

Еве го:

http://en.rian.ru/video/20110817/165867334.html

.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.670
Конечно Русите официјално го прикажаа авионот Т-50 на меѓународниот саем во предградието на Москва.

Влогот на Русија во овој авион е 10 милијарди долари. Се очекува да излезе на пазарот во 2016-та година,а цената е 140 милиони долари.

Русија најави ќе произведе 150 авиони за потребите на својата војска.

Да се потсетиме уште еднаш, Т-50 е направен во соработка со Индија. Со тоа Индија влезе рамноправно во кругот на другите светски сили на полето на авијацијата.

Еве го:

http://en.rian.ru/video/20110817/165867334.html

.
Mislam deka imas greska vo cenata.... edna t-50ka nema da cini povejce od 70 milioni dolari.

I avionot e razvivan isklucivo od strana na Rusite.
Verzijata so ce ja koristat Indijcite ce bidi druga, proizlezena od T-50kata.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Новост 1:
State tests of fifth-generation fighter engine to begin in 2013

ZHUKOVSKY, Moscow region, August 19 (Itar-Tass) —— State tests of the engine of the fifth-generation fighter jet will begin in 2013, Lyulka Research Center General Designer Yevgeny Marchukov said.

”Preliminary tests are in progress. About 20 engines have been built. The trials are rather successful, and I think that the state testing program will be launched in 2013,” he noted

Новост 2:
http://translate.google.com/translate?u=http://lenta.ru/news/2011/08/18/korolev/&sl=ru&tl=en&hl=&ie=UTF-8












За на крај малце шлаг од sukhoi-35
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Баш би сакал да видам некој клип кај што руски пилоти, со сухои се разбира, и амиерикански пилоти (со фантоми) водат борба (нормално неворужени). Ме интересира како во реална борба би се снаоѓале русите, а и американците посебно, со сите тие руски воздухопловни маневри, на пример маневрот „кобра“. Би било јако да се види тоа.. (море и нека се спукаат малце :))))))))))) )
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Баш би сакал да видам некој клип кај што руски пилоти, со сухои се разбира, и амиерикански пилоти (со фантоми) водат борба (нормално неворужени). Ме интересира како во реална борба би се снаоѓале русите, а и американците посебно, со сите тие руски воздухопловни маневри, на пример маневрот „кобра“. Би било јако да се види тоа.. (море и нека се спукаат малце :))))))))))) )
Фантоми барај пред 40 години во Виетнам како и што било. Сега е актуелен F22 Raptor кој исто така го изведува кобра маневрот.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Не сум го знаел ова за Ф22, мислев дека не може да го изведува кобра маневарот. Знам дека Су-37 Терминатор (сум чул дека така го викаат) може да го фати на радар Ф22 на оддалеченос од 4 км, бидејќи имал на „носот“ радат за да го „улови“. Е сеа колку се тоа празни муабети, а колку стварно има таков радар Су 37 и колку тој радар стварно функционира, не знам. Иначе со Су37 не мислам на оној со обратни крила С-37 Беркут, бидејќи Беркутот е во суштина Су-47 С37 Беркут... Овој Су-37 е друг..
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Eden od prototipovite na Т-50 se ispokrsil ili taka nesto, na MAKS 2011 kako kazuvaat moite ruski prijateli prisutni na salonot....nesto na poletuvanje , ama nikoj nikakva informacija oficijalno ne dava., samo izjavi na ocevidci....se slucilo pri intenziven dozd....
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Не сум го знаел ова за Ф22, мислев дека не може да го изведува кобра маневарот. Знам дека Су-37 Терминатор (сум чул дека така го викаат) може да го фати на радар Ф22 на оддалеченос од 4 км, бидејќи имал на „носот“ радат за да го „улови“. Е сеа колку се тоа празни муабети, а колку стварно има таков радар Су 37 и колку тој радар стварно функционира, не знам. Иначе со Су37 не мислам на оној со обратни крила С-37 Беркут, бидејќи Беркутот е во суштина Су-47 С37 Беркут... Овој Су-37 е друг..
Овие авиони сеуште не се влезени во експлоатација, иако барем Су 37 е извесно дека за 2-3 години ќе биде произведена првата серија, додека тој со обратни крила прашање е дали воопшто некогаш ќе се користи надвор од аеромитинзите. За радарот се спомнува домет над 130 км и повеќе дури 180км , сега прашање е кој прв ќе биде уловен, американците секогаш одат на таа нивна стелт технологија, додека кај Русите тоа барем досега не е случај они одат на суперманеврабилност.

Дури кај PAK FA, чиј дизајн како да е преземен од рапторот, она што се разликуваат барем за секој лајк кога ќе ги погледне се моторите. Русите оделе на 3Д векторски потисок, но колку ваквиот дизајн на моторите е стелт е прашање. Пред се мислам на топлотниот одраз.

Инаку сето ова е скапо и непотребно, каква е употребната вредност на Ф22, кога и Ф15 добро си ја врши работата? Тоа е барем за воздушна превласт, додека Ф35 се очекува дека би бил многу покорисен.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Eden od prototipovite na Т-50 se ispokrsil ili taka nesto, na MAKS 2011 kako kazuvaat moite ruski prijateli prisutni na salonot....nesto na poletuvanje , ama nikoj nikakva informacija oficijalno ne dava., samo izjavi na ocevidci....se slucilo pri intenziven dozd....
Се работи за проблем со десниот мотор:

Баш би сакал да видам некој клип кај што руски пилоти, со сухои се разбира, и амиерикански пилоти (со фантоми) водат борба (нормално неворужени). Ме интересира како во реална борба би се снаоѓале русите, а и американците посебно, со сите тие руски воздухопловни маневри, на пример маневрот „кобра“. Би било јако да се види тоа.. (море и нека се спукаат малце :))))))))))) )
Прочитај повеќе за Red Flag натпреварите:

Што се однесува до радарите:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom