Помош, софтверски проблеми и совети

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Работи ЦД со слики, ги чита сликите... Ако мислеше на тоа.
На висока брзина да не го режеше цд-то? за тој цд-ром да не може да го прочита, или пак не е добро изрежано цдто...ај пробајго тоа на др ком, не твојот, не тој дома, туку на др некој дали ќе го чита.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.753
Поени од реакции
1.501
Едно прашање и совет не најдов ваква тема па се извинувам ако не е за тука. Како да знам дали има компјутерот тв картица? Дали можам да го поврзам со видео рекордер и кој програм можам да го користам за снимање
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.710
Поени од реакции
27.676
ако не знаеш дали има или нема, нема.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Едно прашање и совет не најдов ваква тема па се извинувам ако не е за тука. Како да знам дали има компјутерот тв картица? Дали можам да го поврзам со видео рекордер и кој програм можам да го користам за снимање
Види во Device Manager де. :)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
:pos::pos:

Човек ѕирни во задниот дел на куќиштето..дали имаш влез за ant и av output/in :pos:
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Сакам да си го поврзам компутерот на работа со лаптопот ... па сакам да прашам која е најдобра програма за интернет римут ? Фала :)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Пробувам да форматирам лаптоп MSI U135 со усб. Го ресетирам компјутерот и закочува, и после некое време се појавува буквата „l“ на црн екран o_O Дали имал некој ваков проблем и да не знае некој како да го решам
Види тука
--- надополнето: Aug 9, 2011 10:28 AM ---
Сакам да си го поврзам компутерот на работа со лаптопот ... па сакам да прашам која е најдобра програма за интернет римут ? Фала :)
Hamachi во комбинација со VNC би требало да ти заврши работа
 

iGY

Astronomia
Член од
27 јуни 2011
Мислења
9
Поени од реакции
1
Вака незнам дали е за тука прашањево али некој ако може нека ми одговори....неможам да си го преинсталирам компјутерот не знам што е проблемот го ставам ЦД то и тамам да бутирам и се појавува press any key to BOOT from CD и после тоа ништо се нормално си се крева стариот виндоус....ја извадив и батеријата што е почекав 5 мин пак ја вратив на место и пак пробувам да бутирам и не сака дали е до ЦД то или пак нешто друго дај кајжете како да го преинсталирам
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Помош дур не сум скренал.

првин вака ми праеше мониторот


мислев дека е до графичката или до драјверите пошо го праеше ова само при игри или ствари шо бараат графичка снага (читај фотошопирање на слика со 11000х3500 резолуција)
ја сменив графичката (9500ГТ со 9400ГТ што ја имав по дома) и rate-от на трепкањето се намали ама пак го имаше
драјвери најнови стаив - ништо

ми остана само уште кабелот и мониторот, бога молев да не е мониторот па почнав од кабелот
ставив нов кабел (испробан) и трепкањата се изгубија!!! АМА..
сеа па мониторот вака ми праи (треперат прозорите/позадината)

(ова е најблиска рекреација до тоа што го искусувам)

и не е многу приметливо али штом сум свесен за него само него го “ловам“ со поглед

ПОМОШ!
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Помош дур не сум скренал.

првин вака ми праеше мониторот


мислев дека е до графичката или до драјверите пошо го праеше ова само при игри или ствари шо бараат графичка снага (читај фотошопирање на слика со 11000х3500 резолуција)
ја сменив графичката (9500ГТ со 9400ГТ што ја имав по дома) и rate-от на трепкањето се намали ама пак го имаше
драјвери најнови стаив - ништо

ми остана само уште кабелот и мониторот, бога молев да не е мониторот па почнав од кабелот
ставив нов кабел (испробан) и трепкањата се изгубија!!! АМА..
сеа па мониторот вака ми праи (треперат прозорите/позадината)

(ова е најблиска рекреација до тоа што го искусувам)

и не е многу приметливо али штом сум свесен за него само него го “ловам“ со поглед

ПОМОШ!
А со каков кабел ти е врзан мониторот? Оти ова се симптоми што се појавуваат со VGA кабли и се најлесно се решаваат со DVI кабел.
Друго отстрани било какви електромагнетни извори што се до непосредна близина до кабелот.
--- надополнето: Aug 9, 2011 2:15 PM ---
Вака незнам дали е за тука прашањево али некој ако може нека ми одговори....неможам да си го преинсталирам компјутерот не знам што е проблемот го ставам ЦД то и тамам да бутирам и се појавува press any key to BOOT from CD и после тоа ништо се нормално си се крева стариот виндоус....ја извадив и батеријата што е почекав 5 мин пак ја вратив на место и пак пробувам да бутирам и не сака дали е до ЦД то или пак нешто друго дај кајжете како да го преинсталирам
Епа притисни на копче кога ја појавува таа порака. Ако пак не работи а имаш USB тастатура види во биосот дали е вклучена некаква си емулација за USB тастатури. Ако ништо не работи до ЦДто е.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
А со каков кабел ти е врзан мониторот? Оти ова се симптоми што се појавуваат со VGA кабли и се најлесно се решаваат со DVI кабел.
Друго отстрани било какви електромагнетни извори што се до непосредна близина до кабелот.
--- надополнето: Aug 9, 2011 2:15 PM ---

Епа притисни на копче кога ја појавува таа порака. Ако пак не работи а имаш USB тастатура види во биосот дали е вклучена некаква си емулација за USB тастатури. Ако ништо не работи до ЦДто е.
Oкеј, изглеа кабелот не помогна. Со новиот кабел ги искусувам старите проблеми при поголеми резолуции.
Неам нишо шо ствара електромагнетни полиња близу мониторот.
И да, VGA кабел користам ама само таков излез ми има мониторот а кабелот е сигурно добар пошо на друг монитор топ си работи.
 

Chanel

I feel like a tiny bird with a big song!
Член од
22 мај 2011
Мислења
478
Поени од реакции
307
Вака, моментално имам GOM player, но не сум задоволна многу од него. Може ли некој да ми каже која програма за гледање филмови е добра за да ја симнам.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Член од
4 март 2011
Мислења
17
Поени од реакции
0
Истово и мене ми се деси, па не знам што да правам...

Riki_AMG///, Цдто го чита на друг компјутер... Е сега, прво кажете ми како да видам и како да знам дали ми треба -R или +R да не купувам безвезе од двете и да снимам две... И значи на ново да снимам ЦД и да пробам пак, друго не преостанува?
 
K

kalimer0

Гостин
Неможам да најдам соодветни драјвери за графичката.
Имав Samsung SyncMaster 720n и имав цд со ATI драјвер и се работеше добро се додека од грмеж не ми се расипа мониторот и деновиве сум принуден да користам CRT монитор 15" марката мислам е MPR II.
Проблемот е кога го инсталирам ATI драјверот компјутерот не сака да се пушти па морам во safe mode да го
бришам. Некоја идеја?
ПС Графичката ми е ATI Redeon HD 4300/4500 Series
 

Kajgana Shop

На врв Bottom