ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
11 март 2011
Мислења
131
Поени од реакции
34
имам неколку прашања за колегите од правен, ако се во можност да ми излезат во пресрет со одговори
1. Кои професори се најтешки за полагање и најскржави со поени?
2. Кај кој професор најлесно се поминува?
3. Дали сите испити се полагаат на компјутер со опции а,б,в,г,д..., и ако не, кои испити се полагаат различно и како?
4. Што се случува ако ти се преклопуваат термините за испит и есеј по др. предмет? (на пр. теба да полагаш испит информатика на 13.09. а во исто време имаш есеј по англиски)
5. Кои се термини за косултации за кај Мери по англиски, а кои за по информатика (кој и да предава)?
1.kalamatiev,karakamiseva i site asistentki po ustavno ,asistentkata za primeneta ne dava poeni za esej (spored nekoe moe iskustvo)
2.najlesno kaj gelev pravo na drustva i denko maleski davaat i asistentite dosta od esej i aktivnost
3.da site
4..ne se slucilo do sega da se poklopat a ako se spogoduvaat taka samo da kazes kaj toj sto pravis esej ako moze da go pomesti ako nejke ima poveke termini za esei ke ides na drug
5.termini za konsultacii mislam deka nemaat ne sum sigurna a ako ima objavuvaat na internet edinstveno mozes da gi najdes vo priemno vreme koga im pisuva na kancelariite za da prasas nesto
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
имам неколку прашања за колегите од правен, ако се во можност да ми излезат во пресрет со одговори
1. Кои професори се најтешки за полагање и најскржави со поени?
2. Кај кој професор најлесно се поминува?
3. Дали сите испити се полагаат на компјутер со опции а,б,в,г,д..., и ако не, кои испити се полагаат различно и како?
4. Што се случува ако ти се преклопуваат термините за испит и есеј по др. предмет? (на пр. теба да полагаш испит информатика на 13.09. а во исто време имаш есеј по англиски)
5. Кои се термини за косултации за кај Мери по англиски, а кои за по информатика (кој и да предава)?
И покрај тоа што ти одговори колешката Кети и јас како најтазе студент ке се обидам да кажам збор-два за правен т.е. ке ти кажувам само за прва година.

1. Најтежок професор во прва година испадна проф. Томислав Гроздановски (Економика) и проф. Родна Живковска (Општ дел Граѓанско право). За активност кај Томче малце потешко оти едноставно не сака да ти даде. Ми се случи минатата година да одговорам на неколку прашања што ги постави и на крај кога отидов кај него да се запишам ми рече: Па колега вие не бевте активни!! wtf?!? Не е битно, се помина некако. А активност кај Родна полесно се зема, финтата е што на испит (на испит се полага граѓанско доколку не знаеш) дава многу тешки прашања и тросмислени одговори. Уставно не е тежок предметот колку што е тешка асистентката за активност. Останатите предмети е нешто подобро во врска со активноста само да не заборавам да ја спомнам Тасковска која минатава година испадна крајно неодговорна и не ни ги призна поените од кај асистентот па требаше пола година да го бркаме асистентот, неа и жалбите или што ти знам таму што ги пишуваа...(јас уште од почетокот се откажав од тие поени оти немав нерви секој ден да молам и да барам). Горе-долу тоа е.

2. Најлесно?! Ако мислиш дека книга нема да фатиш и дека ке поминеш се лажеш. Доколку учиш сите ке ти се лесни ама наместо тоа што ако на пример Социологија поминиш со 9 или 10, со истото учење економика или граѓанско ке поминиш со 6 или 7.

3. Сите се полагаат на компјутер само немора да имаш 5 можни одговори. Може да ти се падне некогаш да имаш и 3 и 4. (минатава година мене ми се падна и со 2 можни...само две прашања!)

4. Не се десило досега такво чудо....а не мора да значи дека нема да се деси и во иднина.

5. Консултации за што? За испит? за есеј? Термините ке си ги видиш на странат од факултетот а ако прашуваш за приемно време ке видиш кај нивната канцеларија. На вратата имаат истакнато. До сега не сум имал потреба и затоа не знам кога е точно. Бев со еден колега, имаше нешто да праша за англиски, приемното време кое го запомнив беше Среда 11:00-13:00. Можно е оваа година да ги сменат така да не ти игра некоја битна улога информацијава.

ЗАПОМНИ: Кај секој предмет постои добра и лоша страна. Се на се на крај кога ке сумираш ке ти испадне исто срање. И не е лесно толку како што се шират муабети. До душа не е ни тоооолку тешко ама сепак со муабетите претеруваат. Кога би се запишувал оваа година на факултет би размислил три пати дали тоа би бил Правен

Според прашањава гледам дека треба да се запишуваш така да те разбирам. Имаш дилеми и прашања. Ако уште нешто те интересира слободно прашај и ке се потрудам да ти одговорам.
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
3
Еј благодарам многу за одговорите, не очекував толку брзо и толку опширни одговори.
И веќе се запишав- вонредно ама некако имам впечаток дека нас сите најмалку не есапат. Имаме полош статус од оние проект 45. Помалку сесии, повеќе литература...(исто колку редовните). А консултации ми требаат за материјалите за учење. Пошто знаете, ако не одиш на предавања како изгубен германец си.
И да тоа со поени од редовност и активност не ми менува. А за есеите појма немам што треба да спремам.
Имам положено економика, социологија, вовед во право. Планирам оваа сесија да полагам англиски, информатика и устав. Па ако имате некој совет- што да учам најмногу и како се полага однапред ви благодарам.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Еј благодарам многу за одговорите, не очекував толку брзо и толку опширни одговори.
И веќе се запишав- вонредно ама некако имам впечаток дека нас сите најмалку не есапат. Имаме полош статус од оние проект 45. Помалку сесии, повеќе литература...(исто колку редовните). А консултации ми требаат за материјалите за учење. Пошто знаете, ако не одиш на предавања како изгубен германец си.
И да тоа со поени од редовност и активност не ми менува. А за есеите појма немам што треба да спремам.
Имам положено економика, социологија, вовед во право. Планирам оваа сесија да полагам англиски, информатика и устав. Па ако имате некој совет- што да учам најмногу и како се полага однапред ви благодарам.
Имаш корисни материјали по информатика и устав кај Зоки у Мавровка :)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Еј благодарам многу за одговорите, не очекував толку брзо и толку опширни одговори.
И веќе се запишав- вонредно ама некако имам впечаток дека нас сите најмалку не есапат. Имаме полош статус од оние проект 45. Помалку сесии, повеќе литература...(исто колку редовните). А консултации ми требаат за материјалите за учење. Пошто знаете, ако не одиш на предавања како изгубен германец си.
И да тоа со поени од редовност и активност не ми менува. А за есеите појма немам што треба да спремам.
Имам положено економика, социологија, вовед во право. Планирам оваа сесија да полагам англиски, информатика и устав. Па ако имате некој совет- што да учам најмногу и како се полага однапред ви благодарам.
Исто сте со нас (редовните) само што немате поени од активност а колоквиумите мислам дека ке ви се со 40 прашања поради тоа што тие 10 поени од активност мора некако да се надополнат.
Поени од редовност немаш!

п.с. Ако си заинтересиран/а за совет за учењето може да се обратиш преку пп. Некои работи јавно на форум да не ги кажувам ;)
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
Слушнав дека прашањата по општ дел граѓанско во јунска сесија биле откриени:noze:? тончно е знам! има некој што ќе е дарежлив да ми ги даде...затоа што од предходно прашаните студенти се разочарав:place:...па ајде да видам дали некој ќе има желба да ми помогне...Благодарам однапред.... ;)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Слушнав дека прашањата по општ дел граѓанско во јунска сесија биле откриени:noze:? тончно е знам! има некој што ќе е дарежлив да ми ги даде...затоа што од предходно прашаните студенти се разочарав:place:...па ајде да видам дали некој ќе има желба да ми помогне...Благодарам однапред.... ;)
Озбилен си? :)
Како и да е, ке се дружиме на 7 :)
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
а има некој кој е на политички студии? :)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
а има некој кој е на политички студии? :)
Можеш да поставиш прашање. Имам блиска другарка таму па сум малце запознаен а и плус речиси истите работи се како на правни студии :)
 
Член од
9 август 2011
Мислења
18
Поени од реакции
2
Јас сум матурантка и сакам да се запишам на овој факултет ми помогнавте многу со информациите само може ли да ми кажете дали знаете од кога почнуваме од 12ти или 15 сеп ?????
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Јас сум матурантка и сакам да се запишам на овој факултет ми помогнавте многу со информациите само може ли да ми кажете дали знаете од кога почнуваме од 12ти или 15 сеп ?????
Лани почнавме на 13ти (понеделник), оваа година ваљда на 12ти пошо е понеделник. Батали што си бруцош и демек почнувате свечено со журка во „Борис Трајковски“. За сите е исто.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
81
Поени од реакции
41
Pravnici da ve prasham so kolku boda od matura i uspeh se vleguva vo drzavna kvota ??:)
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
9
Поени од реакции
0
Лани почнавме на 13ти (понеделник), оваа година ваљда на 12ти пошо е понеделник. Батали што си бруцош и демек почнувате свечено со журка во „Борис Трајковски“. За сите е исто.
a shto ako ne si prisuten na priviot den?
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
a shto ako ne si prisuten na priviot den?
Абе моеш да не доаѓаш и цела прва недела, никој не води евиденција ама за твое добро е да дојдеш пошо од првиот ден се почнува со настава па ќе испуштиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom