Општи вело муабети, прашања, совети

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
ГПС има опција СО и БЕЗ интернет... така да,офлајн треба да биде сетирано/
--- надополнето: Aug 2, 2011 11:40 PM ---
Да точно, ама тоа се вика Assisted GPS, а тоа е кога се наоѓаш на место каде има лош сигнал (satellite lock), ја користи мобилната мрежа за позиционирање преку GPRS или 3G. Инаку ГПС-от не прави сметка освен ако ти не подесиш така и нормално нели за даунлодирање на мапи. :)
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Ми треба некој поискусен да ми објасни за професионални велосипеди, какви кочници треба, бандажи и слично, за колку пари можат да се најдат ( за Македонија зборувам ) подетално. И, дали има терени во Македонија за професионален велосипедизам, каде да тренирам и слично.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ми треба некој поискусен да ми објасни за професионални велосипеди, какви кочници треба, бандажи и слично, за колку пари можат да се најдат ( за Македонија зборувам ) подетално. И, дали има терени во Македонија за професионален велосипедизам, каде да тренирам и слично.
Road bike или MT bike, многу битно!
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Road bike или MT bike, многу битно!
MT bike е Mountain Bike? Не ми замерувај те молам, прв пат се среќавам со поимите. MT bike (ако означува тоа) инаку ако не ти е тешко кажи ми и за двата вида велосипеди.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
MT bike е Mountain Bike? Не ми замерувај те молам, прв пат се среќавам со поимите. MT bike (ако означува тоа) инаку ако не ти е тешко кажи ми и за двата вида велосипеди.
Значи продавници има доста избор има многу голем. На тебе е да одлучиш за каква намена ти е точакот дали стрикно ке се држиш до асфалт ке возиш комбинирано или Downhill.
Евети road bike


Еве ти cross country можеш да го тераш и по асфалт и offroad


A евети и downhill точак наменет е стрикно за спустови по стрмни терени скокови итн.


Сега твое е да кажеш што сакаш да возиш и најважното колку пари имаш да одвоиш за точак и опрема а за патеки за тренинг не се секирај има многу.
поздрав.
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
еве за downhill ја што би ти препорачал
рамка- santa cruz v10
бандажи-dt swiss fr 2050
пренос- race face atlas
кочници-avid code
волан- race face atlas
стем-hope direct mount
виљушка- fox 40 kashima
амортизер-cane creek double barel
мењач-sram x0
шалтер-sramx0
колче за седиште-thomson
седиште-selle italia
чеингајд-gamut
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
downhill дефинитивно, за низ пусти терени. Походен е и за планински терен, така? Треба нешто да се тренира, и каде?
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Па и намената му е за планински терен, како и секој спорт треба да се тренира зависи што сакаш да постигнеш, може да се тренира на било која планина.
глеј го видеово и ќе сфатиш http://www.pinkbike.com/video/209727/
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
еве за downhill ја што би ти препорачал
рамка- santa cruz v10
бандажи-dt swiss fr 2050
пренос- race face atlas
кочници-avid code
волан- race face atlas
стем-hope direct mount
виљушка- fox 40 kashima
амортизер-cane creek double barel
мењач-sram x0
шалтер-sramx0
колче за седиште-thomson
седиште-selle italia
чеингајд-gamut
Ти брат претера овде, ова е многу скапа варијанта (профи), освен ако не се натпреваруваш, не ти треба. :D
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
downhill дефинитивно, за низ пусти терени. Походен е и за планински терен, така? Треба нешто да се тренира, и каде?
Треба да се тренира а и главна улога имаат јајцата ако ти се мали тешко дека ке успееш :D
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
Имам една идеја на која се сетив.Да направиме едно резиме и дискусија на велосипедите кои се нудат на пазар3 и другиве огласи.На оваа идеја дојдов откако видов дека има многу луѓе на форумов кои би сакале да купат квалитетен велосипед за возење,но не се во можност да дадат многу пари.Имам предлог во темава да ги разгледуваме понудите,како на нови така и на половни велосипеди кои се нудат на пазарот.Поучен од луѓето кои се неупатени и кои ги дерат со пари за точаци со слаби(неквалитетни) делови сметам дека предлогов ќе биде супер.Со ова мислам дека ќе помогнеме некоја особа која е во план да земе велосипед,истата да земе најдобар велосипед за своите пари.Значи тука можете да давате предлози за добри велосипеди кои сте ги виделе по продавнициве низ македонија,како и користени кои се нудат и ваше мислење за истите.ИСто така тука може да договараме и тури за возење низ Македонија.

П.С Имам голема желба темава за велосипеди да оживее и да повикаме и стекнеме поголемо пријателство меѓу нас(возачите)

еве еден предлог од мене колку да ја започнеме некако дискусијава.
Значи велосипедот не е мој,туку ова е само мој предлог за еден од подобрите половни велосипеди кои ги имам видено како стари се нудат на оглас кај нас.

Код:
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=3tmZQVd+yY4=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/Qv0QZS5qruOTvfY%20jIBBUbucDNc007ye9U7NBmlMQNjZ0DphIEQib4m1%20yuTuNBNNGEhpRbChx1JUWS7amGVBf


Ајде малку да подискутираме за велосипедов.
Според мене велосипедов е опремен со доста добра опрема:
прво:како што можам да забележам станува збор за заден Deore Xt менувач кој е добро сочуван(коментирам гледајќи ги сликите,се разбира)Мана е тоа што овој менувач е стар веќе две генерации,другата опрема е деоре во комбинација со LX.Гледајќи ги сликите можам да најдам забелешка на вилушката(амортизерот) кој е прилично стар и дотраен.
П.С велосипедот на оглас се нуди постојано веќе подолго време,за што сметам дека најверојатно е висока цената.Можеби и цената е добра но друг фактор е причината.Ме интересира дали некој се јавил кај типов и ја знае цената на велосипедов и дали истиот има некакви мани.Ако некој знае нешто ќе го замолам да сподели со нас.Еве еден мала помош од мене како искусен по овие работи:icon_lol:

Другите денови ќе се обидам да најдам и препорачам други велосипеди,се со цел да развиеме поголема дискусија во врска со велосипедиве.

п.с се разбира доколку некаде видите нешто интересно на оглас или во продавници може слободно да го споделите овде па заедно ќе дискутираме за истиот производ т.е дали тој е добар дали вреди за парите итн.
 
С

Спенсер

Гостин
Уфффф.... каква вожња беше овааа/ влае-волково, дожд врне истура... и заклучив дека треба да ги сменам надворешните гуми,зашто убаво се изизгав 2-3 пати,среќа што не паднав :)
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Денес после 5 години прв пат се качив на велосипед. Дестинацијата беше Ново Село - Колешински водопади, 16 километра у два правци, прилично брзо ги извозевме а и има многу угорници, утре ако можам да станам од креветот значи сум добар.:D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
@keksi_mik

Кој е најдобар МТБ бест бај според тебе во моментов за сума од (20.000-25.000 денари) низ продавнициве во МКД.

Возење најверојатно 80% асфалт и 20% макадам.

Zocc ми предложи солиден велосипед пред околу месец дена, само проверувам да не има некоја поинтересна понуда во моментов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom