Сонови, толкување на сонови

Член од
5 октомври 2010
Мислења
974
Поени од реакции
308
Пред некој ден сонував дека ме нападнала змија и во тој момент се разбудив и почуствував болка од раната која што ја имам на ногата. Од кај па сега змии почнаа да ми се вртат низ глава..?
 

Божана

Morning sun
Член од
17 август 2009
Мислења
226
Поени од реакции
111
Што значи да сонуваш да паѓаш од некој рид?
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Што значи да сонуваш да паѓаш од некој рид?
ne cini ...za nesto sto si sovladala ili ti taka mislis , uspeala vo nesto ...se vrakjas na pocetokot, nanazad...ke moras povtorno da se kacuvas, odnovo

ova e opsto ti povrzi si go so tvojot zivot i ona o zivotot i ke ti bide jasno
 
С

Сатори

Гостин
Океј, јас сонувам чудни сонови, така што веројатноста ова да има логика и толкување е мала ај ... да покушам.:oops:

Сонот ми е поделен на два дела.Во првиот дел има некој млад маж и постара жена на околу 50-тина години, седат на огромна маса на нешто што изгледа како веранда со големи коринтски столбови околу нив и разговараат.Не можам да се сетам на разговорот освен на тоа дека она му понуди чај од морски бранови и торта.Дечкото ги прифати, се заблагодари и продолжија со разговорот.
Во вториот дел сум јас со еден старец (да, типичен старец, долга бела брада) и стоиме на карпа која што буквално лебди во вселената и на неа е отцртан зодијакот, освен што не е целосен туку дијагонално пресечен и само се лепат делови на него за да го дооформат.Разговараме и јас прашувам зошто тој, некој би го правел тоа за мене и старчето ми одговара затоа што тоа му било во природата, затоа што бил привлечен.Сонот ми завршува со тоа што јас прашувам како ќе знам и он ми покажува на знакот на Близнаци, ми се смешка и ми вика ќе знаеш.
 
Член од
5 јули 2011
Мислења
310
Поени од реакции
122
сонував како ме брка една машка особа сакаше да ме силова но се спасив бидејки во сонов сум влегла дома одма што значи оваа
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не знам дали имаат или немаат значење.
Имав ситуација каде ме упатија кај човек што гледа на сонови кај други луѓе или така нешто.

Затоа сакав да прашам дали има генерално прифатен став за ова. Мене ми делува како збир на подсвесни мисли се манисфестираат во сонот. Кога мислиш на нешто многу потоа го сонуваш и се обидуваме да му дадеме значење. А ако не мислиш после го нема итн.
Чудни срања...
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
сонот на Игорче....ona sto bi mozel da kazam...promenite sto doagjaat se seriozni , nekoj gi cuvstvuva nekoj ne, nekoj bara odgovori i nacin da se prilagodi , nekoj samo gleda seir i vika se ova ke pomine...jas sum spremen za bilo sto zatoa sto i jas go vidov seto ova niz edna slicna prizma kako doagja dzinovsko cunami i go odnese dolniot del od seloto otkade poteknuva tatko mi , go odnese so eden zamav , a vo Mk nigde more , se cudam sto se slucuva , jas posmatram kako da ne sum na zemjata , kako da ne sum ni pod neboto ...cudno mesto bese toa , dojdov so eden prijatel(Brat) od kogo ucam i koj gi ima site odgovori, ....znaci ne e zaebancija , nesto ke se lsucuva i nema da bide prijatno, ima nekolku vakvi apokalipticni sonovi tuka , i nekoi koi privatno mi pisuvaat isto taka ....
konkretno za ova citirano...ke se najdes zateknat od ogromni promeni sto dovagjaat od gore, zateknat , nespremen, zatoa ke te (ve ) fati panika koga ke primetite deka vsusnost navistina nesto se slucuva , svedok ke si na nesto spektakularno , nesto nesekojdnevno i nepovtorlivo...helikopterite,zvezdata...seto toa se energii i promeni sto doagjaat od gore od vishite dimenzii (sesta, sestokrilnite perki, i peta) , znaci ke vidis nekoi nesekojdnevni raboti i toa ke predizvika panika vo tebe i okolu tebe, zasto nenadejno ke ti go srusi dosegasnoto sekojdnevie...nisto opasno , ama sepak ...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--- надополнето: Jul 28, 2011 10:11 PM ---

ako ste samo vie tamu togas e nesto povrzano so semejstvoto nekoj potresen nastan ili nesto slicno , ako imalo i

drugi lugje togas e nesto na globalno nivo ...a ova ke se slucuva , se poizvesno e , i se povekje lugje gi gledaat

na svoj nacin nastanite sto sledat...ti si znaci so niv tamu , ama ne mozes da podneses zasto ti ne treba da bides

tamu , ne ti e tamu mestoto(vo podzemjeto i propasta) ama si tamu poradi niv, si ostanala zaglavena , a ne treba da

si tamu , sakas da pomognes ama ne mozes , zatoa si besna...ona sto ti izgleda kako izlez ne e toa , nema vsusnost

izlez od takva sostojba, edinstveno nesto sto moze da ti pomogne e crvenata boja sto si ja videla, ama za da ti

pomogne treba da znaes sto e toa...seto ostanato mi izgleda kako nekoja zamka na umot , dobro spremena i osmislena

, a vekje ti kazav so koja cel , prethodno spomnav... a i visokiot covek koj sto ti e nekoj zastitnik , istoto ti go

kazuva ... za da te zaglavat tamu zasti im trebas, ama prethodno treba da te nateraat da se potcinis na nivnata

volja , a toa go pravat so uceni i so napad tamu kade najmnogu boli ...za da se osetis nemojna i da potkleknes...toa

se testovi, iskusenija....a vo isto vreme se i poraki, preku sin ti , poraki od svetlinata da pocnes da postavuvas

prasanja i da baras odgovori, a so toa ke steknes , znaenje, zastita i mokj, ke se spoznaes i izgrsdis sebe si i

nikoj povekje nema da te izmacuva , znaci te stavaat na ispit , te pustaat da se boris samata, i posle te

vadat(budat) , sepak si zastitena, a porakata od sin ti e deka seto ova ne e son(nitu shega)...vistina e , treba da

pocnes da se budis...
pozdrav!
--- надополнето: Jul 28, 2011 10:24 PM ---
vakvite apokalipticni sonovi i vizii se pocesto gi slusam...znaci pogolem del od lugjeto gi gledaat , sekoj na svoj nacin , ama ima zaedniski raboti, toa se katastrofite, nepodgotvenosta i panikata ....treba da se izvlece pouka od seto ova ... zar ne gledate sto se slucuva ... nekade otpriliika ovaa esen treba da pocne nesto da se slucuva na nasite prostori , kaj nas ili kaj komsiite ...nesto novo sto i kako ne znam ne znam ni kako ke pocne , ama ke ima nesto ....taka vikaat .... nemam pricina da ne im veruvam zasto koga slusnav deka ke propadne finansiskiot sistem(ke gi snema parite) mi bese smesno i cudno i nevozmozno...ama koga podobro razmisliv kolku denesse koristat platezni karticki(plastika) , krediti , fondovi(virtuelni pari)...pa si vikam mozebi se vo pravo...porano da kupis nesto ti treba pari ides zimas na zaem od nekogo i posle vrakjas , a sega nema pari nikoj , ides zemas kredit...drzavata nema pari , bara kredit od svetska banka i dobiva , a sto , nisto dobiva dozvola (nekoja virtuelna cifra) da kupuva na primer za tolku milijardi dolari , znaci ne dobiva nikakvi pari , a dolgot posle go vrakja vo kes , vo gotovi pari ...kakvi genijalci .... a poglednete sto se slucuva so dolarot , so Amerika ...finansiski kolaps , bankrot se predviduva ...aaa...ako padne amerika , nema da padne sama, toa e sigurno....pa ete ti sansa za ona sto go predviduvaat , NWO , bar kodovi i cipovi na lugjeto , koga nema pari , a treba da kupuvas nema drug izbor....epa dragi moi , nesto mora da se slucuva , vaka povekje ne ide ......se raspisuvav jas ,a temata ne e za toa , se izvinuvam , ama vasite viduvanja me pottiknaa na ova ...pozdrav!
vo vrska so apokalipsata za koja zboris imam nekoja vizija ,ne znam od kade,megutoa koga go procitav ova ednostavno nekako znam deka ne se raboti za prirodni katastrofi tuku na duhovno nivo.indigo decata se veke tuka,pocnaa da se ragaat i kristalnite,pa potoa se ocekuvaat i deca so vinozitna aura,mislam deka se raboti za nekoja kosmicka evolucija.lugeto ke cuvstvuvaat razni turbulencii,na emotiven i duhoven plan,mozno e i pogolemiot del od lugeto da poluduvaat,verojatno bi bilo da ima promeni vo vlijanieto na planetite okolu nas ,promena na vlijanieto na zodijakot,normalno deka seto ova ke vlijae i na prirodata,ke ima i katastrofi no tie nema da bidat pricina za unishtuvanjeto na pogolem del od covectvoto,ke ima golemi promeni vo klimata i ke izumrat golem broj zivotinski vidivi i rastenija,ke izumre i obicnot covek,erata sto sledi ke bide era na luge so jak duh,tie sto ke preziveat i nivnite potomci,indigo,kristalnite i vinozitnite deca.Era na site duhovno zdravi i razvieni luge od tamu i proroshtvoto za koe sto zboruvavme.znaci ke preziveat site onie koi ke se zastitat pod covekot sto e blagosloven i site onie sto se rodile takvi-blagosloveni,a za parite nemora da znaci deka ke se zamenat so karticki i sl.mozno e i voopshto da ne ni trebaat vo idnina
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
--- надополнето: Jul 28, 2011 10:24 PM ---
vakvite apokalipticni sonovi i vizii se pocesto gi slusam...znaci pogolem del od lugjeto gi gledaat , sekoj na svoj nacin , ama ima zaedniski raboti, toa se katastrofite, nepodgotvenosta i panikata ....treba da se izvlece pouka od seto ova ... zar ne gledate sto se slucuva ... nekade otpriliika ovaa esen treba da pocne nesto da se slucuva na nasite prostori , kaj nas ili kaj komsiite ...nesto novo sto i kako ne znam ne znam ni kako ke pocne , ama ke ima nesto ....taka vikaat .... nemam pricina da ne im veruvam zasto koga slusnav deka ke propadne finansiskiot sistem(ke gi snema parite) mi bese smesno i cudno i nevozmozno...ama koga podobro razmisliv kolku denesse koristat platezni karticki(plastika) , krediti , fondovi(virtuelni pari)...pa si vikam mozebi se vo pravo...porano da kupis nesto ti treba pari ides zimas na zaem od nekogo i posle vrakjas , a sega nema pari nikoj , ides zemas kredit...drzavata nema pari , bara kredit od svetska banka i dobiva , a sto , nisto dobiva dozvola (nekoja virtuelna cifra) da kupuva na primer za tolku milijardi dolari , znaci ne dobiva nikakvi pari , a dolgot posle go vrakja vo kes , vo gotovi pari ...kakvi genijalci .... a poglednete sto se slucuva so dolarot , so Amerika ...finansiski kolaps , bankrot se predviduva ...aaa...ako padne amerika , nema da padne sama, toa e sigurno....pa ete ti sansa za ona sto go predviduvaat , NWO , bar kodovi i cipovi na lugjeto , koga nema pari , a treba da kupuvas nema drug izbor....epa dragi moi , nesto mora da se slucuva , vaka povekje ne ide ......se raspisuvav jas ,a temata ne e za toa , se izvinuvam , ama vasite viduvanja me pottiknaa na ova ...pozdrav!
Ќе се случи во октомври месец катастрофа од глобални размери, каде ќе биде незнам,
но нема многу време до тогаш па ќе може потоа да дискутираме за тоа.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Ќе се случи во октомври месец катастрофа од глобални размери, каде ќе биде незнам,
но нема многу време до тогаш па ќе може потоа да дискутираме за тоа.
vo sekoj slucaj mislam deka ne treba mnogu da ne plasi,ke se slucat nagli promeni naednas i zatoa ke bide teshko za podnesuvanje,inaku nema tuku taka da pomine ,ke vazi za katastrofa mnogu dolgo vreme,mozebi i poveke celi generacii ke pominat na svetot dodeka da se postigne balans
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Ќе се случи во октомври месец катастрофа од глобални размери, каде ќе биде незнам,
но нема многу време до тогаш па ќе може потоа да дискутираме за тоа.
taka e bratko...se gleda deka sme brakja ...odnekade... a ti se narekuvas prijatel...pa pishi BRAT...jasno neka e ...
da te narece nekoj prijatel e golema cest....ama da te narece nekoj brat e deset patti pogolema cest...pozdrav :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Мене ред едно пола саат ме разбуди сонот дури.
Брутално збунувачко и емотивен.
Ако има некој што толкува кажете ми па ќе пишам...не ми се верува дека ќе го заборавам уште некое време.
 
Член од
3 јуни 2011
Мислења
69
Поени од реакции
24
Ke napisham eden son shto go sonuvav mnogu odamna ama onaka mi ostavi golem vpecatok i do den denes ne mozam da go zaboravam.Znam deka znacenjeto na sonot veke se slucilo ,pominalo ama sepak neka mi kaze nekoj neshto...

Sonuvav kako begam po ugornina zaedno so ushte edno devojce.Toa beshe ugornininata na nashtata ulica.I sega i jas i devojceto sme obleceni vo kratki tesni fustani i visoki shtikli se drzime za raka i trcame...a se znae vo takva sostojba kolku ke izbegash...Ne znam od shto begame,duri i bolka osekav na nozete...Koga ja nakacivne ugorninata devojceto go snema i jas prodolziv po edna udolnina sama .....Tamu imalo edna raskrsnica i me zastanuva policijata i me obvinuva za ubistvo na Barbara(demek devojceto so mene se vikalo Barbara,vska neam kako go znaev toa vo sonot).Jas im objasnuvav deka begavme zaedno,deka devojceto naednash go snema,deka ne sum vinovna a tie mi gi stavija lisicite i me kacija vo kola.

Se razbudiv ama onaka epten mi beshe teshko...Potoa moite mi kazaa deka toj den bil praznik Sv.Varvara ...Znaci sum sonuvala vecerta pred praznikot.Koga go kazav sonot me teraa da odime na crkva ama ne sakav..nekako osekav strav.Posle nekolku dena otidovme so majka mi i kako i obichno vnatre vo crkvata ikonite se od levata i desnata strana..Jas CUDNO, vednash znaev kade ke janajdam nejzinata ikona....I do den denes znam koga e premestena na druga strana i kade da ja baram....Vrska nemam kako......
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.366
Поени од реакции
4.891
Епа вака.. Сонував како имам на посета кај мене еден другар од друг град.. Правевме муабет и потоа го прашав кога има воз за да си бега назад и ми кажа во толку и толку и рече да се истуширал и ќе се врател за да го испратам до железничка. Во меѓувреме се наоѓам на едно место не се сеќавам добро на тоа место, само знам дека влегувам во кола која ја возеше некоја моја блиска личност, најверојатно мајка ми али не сум сигурен и додека се возиме ми текна дека другарот никогаш не ми се јави за да го испратам. Го кревам мобилниот за да му се јавам и гопрашувам возачот каде одиме, а таа ми одговори нешто но не се сеќавам што, но се осеќав ко на оние бомбашки самоубици и тоа се потврди. Се забивме во еден објект кој некако ми личеше на автобуската станица..and I woke up..
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
сонот на Игорче....ona sto bi mozel da kazam...promenite sto doagjaat se seriozni , nekoj gi cuvstvuva nekoj ne, nekoj bara odgovori i nacin da se prilagodi , nekoj samo gleda seir i vika se ova ke pomine...jas sum spremen za bilo sto zatoa sto i jas go vidov seto ova niz edna slicna prizma kako doagja dzinovsko cunami i go odnese dolniot del od seloto otkade poteknuva tatko mi , go odnese so eden zamav , a vo Mk nigde more , se cudam sto se slucuva , jas posmatram kako da ne sum na zemjata , kako da ne sum ni pod neboto ...cudno mesto bese toa , dojdov so eden prijatel(Brat) od kogo ucam i koj gi ima site odgovori, ....znaci ne e zaebancija , nesto ke se lsucuva i nema da bide prijatno, ima nekolku vakvi apokalipticni sonovi tuka , i nekoi koi privatno mi pisuvaat isto taka ....
konkretno za ova citirano...ke se najdes zateknat od ogromni promeni sto dovagjaat od gore, zateknat , nespremen, zatoa ke te (ve ) fati panika koga ke primetite deka vsusnost navistina nesto se slucuva , svedok ke si na nesto spektakularno , nesto nesekojdnevno i nepovtorlivo...helikopterite,zvezdata...seto toa se energii i promeni sto doagjaat od gore od vishite dimenzii (sesta, sestokrilnite perki, i peta) , znaci ke vidis nekoi nesekojdnevni raboti i toa ke predizvika panika vo tebe i okolu tebe, zasto nenadejno ke ti go srusi dosegasnoto sekojdnevie...nisto opasno , ama sepak ...
Za kakva spremnost stanuva zbor, ne mi e bas jasno..ako moze da pojasnis?
A i ne veruvam deka moze da bide covek da ne se plasi ako dojde ova, od druga strana. :(
Stravot od vakvi apokalipticni scenarija mu e vrezan dlaboko vo potsvest. Od tamu stravovi
od vodi i slicni raboti, a lugeto nemaat ni videno voda .
Inaku se mislev za perkite na helikopterite, dali 6 ili 5-toagolnici...i uste ne sum siguren.:)
Cudno mi e zosto bas Orion, i toa na zapad bese sozvezdieto (sega mi tekna).
Sto vika prijatelot za vreminjata sto sledat :)
--- надополнето: Jul 30, 2011 11:32 AM ---
Inaku sobirokot mi bese 9
 
T

Tetro

Гостин
Кога бев мал, сонував како летам. И тоа ме одмараше многу и многу бев среќен.
Сонот: излегувам на улица, празна, нема никој, ќе ги раширам рацете и полетувам. Летав не многу високо, на едно 3-4 метри над земјата и бев среќен.
Најозбилно ова. Без сеир, ќе Ве молам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom