Помош, софтверски проблеми и совети

M

Mr.InF3ction

Гостин
Со Spybot Search & Destroy и со AVG бесплатната верзија.
Сега слегнав Tuneup utilities 2011 и решава некои проблеми.Се надевам ќе се среди.:(
Па ок види дали ќе се среди. Може да пробаш и со ова. Ако не се среди за да дознаеме што е проблемот треба да дадеш повеќе инфо. Од кога се случува вака, после некој инсталиран софтвер ? кој оперативен систем го користиш итн и модел на лаптоп. Вака без никакви информации може само да погодуваме што e проблемот :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
^ Па вака, имам проблеми значи ми паѓа интернетот, т.е. поточно пребарувачот паѓа, и по формат истиот проблем повторно, било кој пребарувач да го користам, пробано е скоро со сите можни ист проблем, а воедно се појавија и други проблеми, се рестартира само пц, и несака да инсталира некои по битни проблеми, прави проблем при инсталација пример на неро, мајкрософт, мсн и слично.
Еден мој добар пријател кој располага со одлични познавања околу компјутерската технологија, го прегледа, значи направивме формат, инсталиравме windows 7, бидејќи мислевме дека станува збор за вируси или сличен проблем, направивме напори и тоа да го решиме, и после се токму од него, добив информација дека проблемот бил токму тоа и дека треба на сервис да го решам.
А да пробаш со друга рам меморија ?
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
значи проблемот е следен , форматирав еден компјутер и сега на инсталирањето на windows xp sp2 ми бара да ставам второ CD а целиот windows е само на едно cd исто така е лиценцирано cd-то од коа инсталирм , досега сум правел повеке формати но досега не сум се сретнал со проблемов исто така пишува 'H:\I386' и застанува на 39-тата минута од крајот
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.882
значи проблемот е следен , форматирав еден компјутер и сега на инсталирањето на windows xp sp2 ми бара да ставам второ CD а целиот windows е само на едно cd исто така е лиценцирано cd-то од коа инсталирм , досега сум правел повеке формати но досега не сум се сретнал со проблемов исто така пишува 'H:\I386' и застанува на 39-тата минута од крајот
Пробај со друго цд , и сигурен ли си дека е само на 1 цд ?
 
П

Паган-др

Гостин
Имам Windows 7 (компјутер нов од вчера земен) преска имав звук, сега немам. Ни на слушалици, ни на звучници, ги пробав сите џекови нејќе. Нит ЈуТјуб, нит медиа плеер. Чаре?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Имам Windows 7 (компјутер нов од вчера земен) преска имав звук, сега немам. Ни на слушалици, ни на звучници, ги пробав сите џекови нејќе. Нит ЈуТјуб, нит медиа плеер. Чаре?
Гледал дола кај mixer наместо Speakers да не е на digital output ?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Not plugged in. А приклучени ми се....
Па исклучи слушалки итн се што имаш. Пробај пак..ако нејќе пробај со десен клик и configure speakers next next finish. Ако нејќе направи рестарт може сам ќе се среди :)
 
П

Паган-др

Гостин
Па исклучи слушалки итн се што имаш. Пробај пак..ако нејќе пробај со десен клик и configure speakers next next finish. Ако нејќе направи рестарт може сам ќе се среди :)
Јок, не се средува.

The peripheral does not appear to be plugged in. Check the connection. Proceed to next step to finish.

Да не ми е изместен нешто џекот па да треба да го носам во нико?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Јок, не се средува.

The peripheral does not appear to be plugged in. Check the connection. Proceed to next step to finish.

Да не ми е изместен нешто џекот па да треба да го носам во нико?
А што имаш вклучено освен слушалки? И дали имаш инсталирано драјвери за звуучната ( освен тие default од седмицата) ?
 
П

Паган-др

Гостин
А што имаш вклучено освен слушалки? И дали имаш инсталирано драјвери за звуучната ( освен тие default од седмицата) ?
Имам на еден сплитер ли као се вика, од еден џек извадени два за слушалици и звучници. Драјвери немам ништо чачкано, коа го донесов компјутерот имаше се звук се беше во ред, од преска кога го пуштив нема више.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Имам на еден сплитер ли као се вика, од еден џек извадени два за слушалици и звучници. Драјвери немам ништо чачкано, коа го донесов компјутерот имаше се звук се беше во ред, од преска кога го пуштив нема више.
Па ако нема инсталирани драјвери инсталирај ги си има свој manager за звук можеби ќе го реши проблемот. Ако тоа не го реши проблемот..не знам друго решение.
 
П

Паган-др

Гостин
Па ако нема инсталирани драјвери инсталирај ги си има свој manager за звук можеби ќе го реши проблемот. Ако тоа не го реши проблемот..не знам друго решение.
Да ама ако не биле инсталирани драјверите немаше да има звук ни на почеток.

Ај, ќе видам утре како ќе се однесува па ќе му барам чаре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom