Помош, софтверски проблеми и совети

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.669
Вака, јас имав две различни програми за спуштање на видеата од youtube ама по некое време и двете ми се заебаа и сеа ниедна не работи. Па ај некој нека каже некоја која сигурно ке работи. Спуштив уште 2-3 ама нешто проблеми излгегуваат.
ако користиш firefox инсталирај го следниов add on
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/video-downloadhelper/versions/?page=1#version-4.9.1
верзијата 4.9.3 ти треба

баш малер си, последната официјална верзија(4.9.1) има едно големо багче што се надевам ќе го фикснат
иначе ова се користи не само за јутјуб туку и за други страници каде што има клипчиња
едноставно горе десно или лево ќе ти се појават 3 кругичиња што врат и ќе стиснеш на стрелката до нив за да си го симнеш видеото во каков формат сакаш...
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
ако користиш firefox инсталирај го следниов add on
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/video-downloadhelper/versions/?page=1#version-4.9.1
верзијата 4.9.3 ти треба

баш малер си, последната официјална верзија(4.9.1) има едно големо багче што се надевам ќе го фикснат
иначе ова се користи не само за јутјуб туку и за други страници каде што има клипчиња
едноставно горе десно или лево ќе ти се појават 3 кругичиња што врат и ќе стиснеш на стрелката до нив за да си го симнеш видеото во каков формат сакаш...
ова бидна :) а патем нешто за диркетно мп3 да ја зема? сигурно има некој додаток и за тоа.... :) ме мрзи да гуглам и пак прашање дали ке работи. Ај ако не те мрзи постирај нешто такво :)))
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.669
ова бидна :) а патем нешто за диркетно мп3 да ја зема? сигурно има некој додаток и за тоа.... :) ме мрзи да гуглам и пак прашање дали ке работи. Ај ако не те мрзи постирај нешто такво :)))
имаше многу, престанаа да работат.. имаше и многу страници, повеќето од нив престанаа да работат и се напнав ме мрзеше веќе да барам некоја асална
така да или некој друг ќе ти пише или гуглај :D
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Може, само ќе ги инсталираш на посебна партиција и фураш.
btw За РС имаш Хакинтош, Мек е исклучиво Епл.
Шефе, случајно го видов разложен овој Хаконгтош, и нешто не ми е јансо. Во Виндоус за инсталација има бут цд или ехе хајл, во линукс е бутабилно или има некој вуди фајл, ама во овој Хакингтош нема ништо што знам (пс. аматер). Ај, сега помош. Кога ЦД-т не е бутабилно, дали има фајл што ке го направи бутабилно, мислам на хакингтош, или пак има некој фајл како вуди. во линукс за инсталација?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Шефе, случајно го водиов овој Хаконгтош, и нешто не ми е јансо. Во Виндоус за инсталација има бут цд или ехе хајл, во линукс е бутабилно или има некој вуди фајл, ама во овој Хакингтош нема нишо што знам (пс. аматер). Ај, сега помош. Кога ЦД-т не е бутабилно, дали има фајл што ке го направи бутабилоно, мислам на хакингтош, или пак има некој фајл како вуди. во линукс?
Ќе го изрежиш на CD и во BIOS-от ќе направиш да ти бутира од цд. Не сум инсталиран Хакинтош, ама побарај на гугл сигурно ќе најдеш туторијал како иде инсталацијата.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Ќе го изрежиш на CD и во BIOS-от ќе направиш да ти бутира од цд. Не сум инсталиран Хакинтош, ама побарај на гугл сигурно ќе најдеш туторијал како иде инсталацијата.
Благодарам.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
имам едн документ во ворд е пишан, не е заклучен со пасворд, меѓутоа е заклучен за едитирање, не можам да сменам фонт, големина, да внесам или копирам слики од тука, ако некој знајт некое чаре нека поможит
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.440
Поени од реакции
3.993
Ќе може да ми каже некој како се сменува екодинг во UTF-8 (Кириличен)????
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
имам едн документ во ворд е пишан, не е заклучен со пасворд, меѓутоа е заклучен за едитирање, не можам да сменам фонт, големина, да внесам или копирам слики од тука, ако некој знајт некое чаре нека поможит
Понекогаш помага опцијата...save as....
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
24
имам проблем со blue screen и се јавува STOP 0x00000124 еве и го и minidump file,дај ве молам нека се најде некој хуман за совет бидејќи овој шугав blue screen веќе неколку месеци ми ги јаде живциве.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Понекогаш помага опцијата...save as....
блокирана е и таа опција, тоа е како некој формулар и можам да сменам само име, презиме, адреса и уште некој податок, друго ништо, а ме мрзит да го прекуцвам цел текст
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.669
Ќе може да ми каже некој како се сменува екодинг во UTF-8 (Кириличен)????
Глупаво ти е прашањево најверојатно затоа што не знаеш што всушност е encoding.
Кажи што сакаш да направиш? Ако ти треба латиница во кирилица, ова е најдобриот online converter.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.440
Поени од реакции
3.993
Глупаво ти е прашањево најверојатно затоа што не знаеш што всушност е encoding.
Кажи што сакаш да направиш? Ако ти треба латиница во кирилица, ова е најдобриот online converter.
Не ми отвара мак превод.Ај помош малце
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
блокирана е и таа опција, тоа е како некој формулар и можам да сменам само име, презиме, адреса и уште некој податок, друго ништо, а ме мрзит да го прекуцвам цел текст
Е да го е.......!
Можда некој знае друг начин, од мое лично искуство можам да ти ја предложам следнава постапка.... во случај да документот го вреди изгубеното време за тоа...
... сликај го документот со некоја програма за фаќање на содржината на екранот, потоа со некоја OCR програма за препознавање на текст од слика , мој предлог е ABBYY FineReader, скенирај ја сликата и зачувај ја како MS Office word документ. Потоа прави што сакаш со него.

Абе можда и најпростото решение цело време ни е пред очи:D.... во компјутер, десен клик на иконата од документот, избери properties, ако е штиклирано read-only одштиклирај ....
 
Член од
5 јуни 2011
Мислења
30
Поени од реакции
7
Вака дечки имам еден проблем .... Ми стигна порака на маил ја прочитав и отидов да разговарам на мобилен се вратив пораката ја немаше .. ја немаше ниту во прочитани ниту во канта ... ќе може ли некој да ми објасни ако е возможно да се врати некако пораката ... Однапред ви благодарам .. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom