Помош, софтверски проблеми и совети

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Chrom-от ме зезаше. Gо избришав скроз, со рево значи сосе регистри сосе се комплет, и сеа коа одново го инсталирам ми го дава следново: The installer encountered error 3. Можно е некои регистри да останале ама никако не можам да ги најдам се живо пробав а не ми се преинсталира само ради него
Чаре....? :(
чаре брат земи си мозила или сафари и цепај си. ја незнам зашо воопшто користите хром. толку е добар??
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.669
Chrom-от ме зезаше. Gо избришав скроз, со рево значи сосе регистри сосе се комплет, и сеа коа одново го инсталирам ми го дава следново: The installer encountered error 3. Можно е некои регистри да останале ама никако не можам да ги најдам се живо пробав а не ми се преинсталира само ради него
Чаре....? :(
Пробај симни google chrome верзија од оваа страница

иначе како за информација, последен пат кога користев revo uninstaller(пред 4 години) компјутерот ми се зезна до степен на потреба за формат.

P.S. сега го најдов ова стисни на + до еррор 3

my money is on

Google Update isn't registered properly.
To fix this, verify that GoogleUpdate.exe exists in the location specified in the Windows Registry Editor.

The instructions below involve viewing your registry. If you're uncomfortable or unfamiliar with this, you may want to consult your local computer guru before following these steps.
  1. Go to the Start menu > Run.
  2. Enter regedit.
  3. Click OK. The Registry Editor should appear.
  4. In the tree view on the left, navigate to the following directory:
    HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2F0E2680-9FF5-43C0-B76E-114A56E93598}\LocalServer32
  5. The "Default" value should correspond to the location of your GoogleUpdate.exe or GoogleUpdateOnDemand.exe file. Verify that GoogleUpdate.exe exists at the given path.
    • If GoogleUpdate.exe doesn't exist in this location, try uninstalling and reinstalling Google Chrome.
    • If GoogleUpdate.exe or GoogleUpdateOnDemand.exe exists at a different location, right-click the 'Default' value and select Modify. Enter the correct file path and make sure you use double-quotation marks, e.g. "C:\Documents and Settings\%USERNAME%\Local Settings\Application Data\Google\Update\GoogleUpdate.exe(or GoogleUpdateOnDemand.exe)"
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Chrom-от ме зезаше. Gо избришав скроз, со рево значи сосе регистри сосе се комплет, и сеа коа одново го инсталирам ми го дава следново: The installer encountered error 3. Можно е некои регистри да останале ама никако не можам да ги најдам се живо пробав а не ми се преинсталира само ради него
Чаре....? :(
Ај Овде провери и направи како што е дадено.
 
П

Паган-др

Гостин
Го форматирав компјутерот и не ми се појавуваат quick launch иконите. Отидов во пропертис, ќе го селектирам тоа, одам apply и пак не се појавуваат. Гледав по интернет некои солуции ама неможам да средам. Немам application manager, а на сите солуции го има. Чаре?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Го форматирав компјутерот и не ми се појавуваат quick launch иконите. Отидов во пропертис, ќе го селектирам тоа, одам apply и пак не се појавуваат. Гледав по интернет некои солуции ама неможам да средам. Немам application manager, а на сите солуции го има. Чаре?
Windows XP?
 
G

GucciMane

Гостин
Може ли да се смени IP адресата, другите да ме гледаат како да сум од Америка?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Нема везе најдов..А иначе ова само ке ми ја скрие, така? Ми треба мене да ми покажува дека сум од Америка..(правам кеш на амазон мтурк и со амерички акаунт има поише за работа и поише плаќаат ;) )
Не знам дали таква опција има софтверов. Не сум го користел но знам пред неколку години користев таков софтвер и имаше опција да одбереш која држава сакаш па така да покажува ip само што не ми текнува името..:/
 
T

tinkerbelll

Гостин
еден рестарт на системот
инсталирај ccleaner, исчисти со него се`, па после кажи.
нејќе... ништо не најде од хром ни трага ни глас
чаре брат земи си мозила или сафари и цепај си. ја незнам зашо воопшто користите хром. толку е добар??
арен е арен, мозила ми кочи многу... :confused:
Ај Овде провери и направи како што е дадено.
пробав и ова не ми помогна ништо прво шо побарав беше делот CLSID ама го немаше никаде. а не најде ништо од хром, вика дека го нема не постои уопште ниедно регистерче, ич ништо а пак нешто смрди за нова инсталација...
Пробај симни google chrome верзија од оваа страница

..... до тука стасав, кај апликејшн дата застана и не најде гоогле внатре :confused:
  • "C:\Documents and Settings\%USERNAME%\Local Settings\Application Data\Google\Update\GoogleUpdate.exe(or GoogleUpdateOnDemand.exe)"
бтв, симнав од хипо страницата, нејќе да тргне само се симна и стои... се гасне само откоа го пуштам, јбг :confused:
Фала на сите за советите, или ќе иде или на преинсталација или ќе си терам со мозила, шта је ту је :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.669
пробав и ова не ми помогна ништо прво шо побарав беше делот CLSID ама го немаше никаде.
не може да го нема CLSID после hkey_classes_root, не си го видел 2000% е таму
ај вака сеа
симни го ова http://www.megaupload.com/?d=GPNDRBR0
и стави го во

C:\Documents and Settings\%USERNAME%\Local Settings\Application Data\Google\Update\
*само %USERNAME%смени го со username-от што ти е на компјутерот

значи треба да биде овде

C:\Documents and Settings\%USERNAME%\Local Settings\Application Data\Google\Update\GoogleUpdate.exe

после отвори notepad
copy paste следново
Код:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2F0E2680-9FF5-43C0-B76E-114A56E93598}\LocalServer32]
@="\"C:\\Documents and Settings\\QuelLa\\Local Settings\\Application Data\\Google\\Update\\GoogleUpdate.exe\""
каде што повторно место QuelLa го ставаш username-от што ти е на компјутерот

потоа одиш file, save as
и кај save as type одбираш all files
и го зачувуваш како chrome.reg

потоа го пушташ chrome.reg, yes, accept/ok блабла
рестартирај компјутер
и пробај пак да инсталираш
 
T

tinkerbelll

Гостин
не може да го нема CLSID после hkey_classes_root, не си го видел 2000% е таму
ај вака сеа
симни го ова http://www.megaupload.com/?d=GPNDRBR0
и стави го во

C:\Users\QuelLa\AppData\Local\Google\Update\
*само QuelLa смени го со username-от што ти е на компјутерот

значи треба да биде овде

C:\Users\QuelLa\AppData\Local\Google\Update\GoogleUpdate.exe

после отвори notepad
copy paste следново
Код:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2F0E2680-9FF5-43C0-B76E-114A56E93598}\LocalServer32]
@="\"C:\\Users\\QuelLa\\AppData\\Local\\Google\\Update\\GoogleUpdate.exe\""
каде што повторно место QuelLa го ставаш username-от што ти е на компјутерот

потоа одиш file, save as
и кај save as type одбираш all files
и го зачувуваш како chrome.reg

потоа го пушташ chrome.reg, yes, accept/ok блабла
рестартирај компјутер
и пробај пак да инсталираш
само шо стартував симнав тоа и еве шо излезе
cannot find file c:\users.... . Make sure the path or internet adress is correct.
одам рачно у ц, нема ништо ни јузерс ни до јузерс све е побркано...
овај салата е направен. пукнав:place:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.669
само шо стартував симнав тоа и еве шо излезе
cannot find file c:\users.... . Make sure the path or internet adress is correct.
одам рачно у ц, нема ништо ни јузерс ни до јузерс све е побркано...
овај салата е направен. пукнав:place:
Јас длабоко се извинувам што избрзав и не те прашав на кој оперативен систем си. На xp си така?
Ако да, провери го повторно мојот пост погоре, сменив некои ствари, пробај повторно.
 
T

tinkerbelll

Гостин
Јас длабоко се извинувам што избрзав и не те прашав на кој оперативен систем си. На xp си така?
Ако да, провери го повторно мојот пост погоре, сменив некои ствари, пробај повторно.
успеавввв :D вака, овој дел шо ми го кажа HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2F0E2680-9FF5-43C0-B76E-114A56E93598}\LocalServer32 го најдов само не беше тој број некои други бројки беа ама го делитнав скроз, на среќа испадна повеќе... после сам од себе си се среди :D фала многу уште еднаш (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom