Реализирај ја твојата бизнис идеја сега!

Член од
8 јуни 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
Startup Weekend во Скопје, 24-26 јуни!!!

Учествувај со својата бизнис идеја, формирај тим и доби стручно советување од 30 експерти за нови бизниси.

Победничкиот тим ќе добие кацеларија во ПСМ Фондација за време од 6 месеци, 4 ХП лаптопи и консултантски услуги.

НЕ ЧЕКАЈТЕ НЕКОЈ ДА ВИ ПОНУДИ РАБОТА, ЗАПОЧНЕТЕ ГО САМИ БИЗНИСОТ ЗА КОЈ СЕКОГАШ СТЕ СОНУВАЛЕ!

повеќе на http://skopje.startupweekend.org/
 
С

сашенко

Гостин
Добиваш работен простор, добиваш компјутери и совети.ОК, а пари? Има некаква "гаранција" дека за таа бизнис идеја можам да добијам кредит?

И после тие 6 месеци ке мораш да го напуштиш тој простор или ке можеш да се договориш да си останеш таму?
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
Добиваш работен простор, добиваш компјутери и совети.ОК, а пари? Има некаква "гаранција" дека за таа бизнис идеја можам да добијам кредит?

И после тие 6 месеци ке мораш да го напуштиш тој простор или ке можеш да се договориш да си останеш таму?
Zdravo,

Blagodaram za interesot, ke se obidam da odgovoram...

Rabotniot prosor (kancelarija), HP laptopi, registracija na firma i konsultacii se raboti bez koj eden biznis ne moze da se startuva.

Kancelarijata vie ja dobivate besplatno ( a za 6 meseci trosocite iznesuvaat 720 evra), 4 HP laptopi vredat 1400 evra (koi ostanuvaat vo postojana sopstvenost na nagradeniot), i koga na toa se dodava registracija na firma, konsultacii vo vrska so zapocnuvanje na biznis, marketing plan i sl. se dobiva suma od nad 2000 evra.
Seto ova go dodeluva PSM Fondacija. Sekako po tie 6 meseci vie ke mozete da ostanate da prodolzite da rabotite (sto sekako e i planot vie da ja razviete uspesna kompanija).

Vo odnos na kredit, PSM Fondacija moze da vi obezbedi vrska za dobivanje kredit, megutoa PSM ne obezbeduva garancija, tuku vie so samiot biznis plan aplicirate za kredit.

Se nadevam deka odgovoriv na prasanjeto :)
 
С

сашенко

Гостин
Да, тоа ме интересираше.Ама на пример ако вие го наградите тој бизнис план со прво место смешно би било да неможе да се добие кредит за него.Не мислев на некаква гаранција на лист, мислев помош со тоа што во банката ке игра некаква улога тоа што кај нас е прво место тој бизнис план и добивам некои награди (6 месеци работен простор без пари и лаптопи) и тоа би му помогнало на "мојот бизнис план" да добие кредит полесно..

Фала
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
Да, тоа ме интересираше.Ама на пример ако вие го наградите тој бизнис план со прво место смешно би било да неможе да се добие кредит за него.Не мислев на некаква гаранција на лист, мислев помош со тоа што во банката ке игра некаква улога тоа што кај нас е прво место тој бизнис план и добивам некои награди (6 месеци работен простор без пари и лаптопи) и тоа би му помогнало на "мојот бизнис план" да добие кредит полесно..

Фала
Pa da, ke igra toa uloga definitvno zatoa sto nie imame sorabotka so Bankata i pod nasa preporaka sirugno deka ke ima razlika :)
 
T

Tetro

Гостин
Зошто има спонзори, а се плаќа учество? Према мое размислување не вреди да се пријавам и да учествувам.
Како "невладина организација" треба да направите систем покрај толку спонзори да не се плаќа учеството на натпревар од ваков карактер. Сигурен сум дека сите ментори ги имате пазарено хонорарно да дојдат и да ги презентираат нивните искуства.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
Зошто има спонзори, а се плаќа учество? Према мое размислување не вреди да се пријавам и да учествувам.
Како "невладина организација" треба да направите систем покрај толку спонзори да не се плаќа учеството на натпревар од ваков карактер. Сигурен сум дека сите ментори ги имате пазарено хонорарно да дојдат и да ги презентираат нивните искуства.
Учеството (кое е минимално) се плаќа поради фактот што ова е настан по лиценца и секаде низ светот се наплаќа котизација. Ние не го измисливме за да заработиме!
Да, ова е непрофитен настан меѓутоа целата организација (локација, интернет, материјали, надворешни спикери и ментори за кои плаќаме сместување, храна и пијалоци за сите учесници за три дена) чини многу.
ПСМ Фондација донира свој простор за вкупно 9 месеци кој чини над 1.000 евра.
Ние мора да ги покриеме трошоците кои ги правиме затоа што не ги вадиме од џеб, меѓутоа треба да биде јасно дека ваква организација чини!
ПСМ ФОНДАЦИЈА НЕМА ДА ГЕНЕРИРА ПРОФИТ ОД НАСТАНОТ!

Колку чинеше предавањето од Котлер? За неколку часа дали добивте некој конкретен совет?

Тука имате шанса на креативен и лесен начин да започнете бизнис без многу вложување.
Менторите ќе поминат по најмалку 2 часа со учесниците и нема да презентираат нивни приказни туку ќе одговараат на сите прашања кои вие ги имате во врска со водење бизнис.
Ве повикувам да ја истражите страната http://skopje.startupweekend.org/ и малку да прочитате за нивното искуство. Спосокот на ментори и спикери ќе се зголемува!

Гласањето е 50% од жири и 50% од останатите учесници, и е 100% транспарентно.
ПСМ во ниту еден случај не влијае на изборот на победници. Во корист на ПСМ е фирмите во инкубаторот да се успешни и просперитетни!

Сепак ваш е изборот да процените дали вреди за 50 евра да пробате да направите нешто корисно, храбро и предизвикувачко со вашиот живот!
 
P

Princ

Гостин
50 учесници, по 3630 (или 4350, ама еве ќе пресметаме според износот 3630) денари = 181.500 денари.
181.500 денари поделено со 61.3 (среден курс на евро) = 2960 евра.
а9ц8е5 рече дека инвестицијата е повеќе од 2000 евра. 960 евра профит.
Одлична бизнис идеја, ми се допаѓа.

Патем, погледнете го мојот аватар.
 
T

Tetro

Гостин
Извинете што испаѓа вака дека ве бодам у очи, ама.... Сум учествувал некогаш некаде на обука преку Бизнис Старт-ап Центарот на УКИМ, кој исто така се организира како натревар секоја година и од година во година расте фондот на награди (оваа година главната награда беше 21.000 евра.), и притоа учесниците не уплаќаат никакви средства за да влезат во игра.
Учеството (кое е минимално) се плаќа поради фактот што ова е настан по лиценца и секаде низ светот се наплаќа котизација. Ние не го измисливме за да заработиме!
Факти, обожавам факти.
Да, ова е непрофитен настан меѓутоа целата организација (локација, интернет, материјали, надворешни спикери и ментори за кои плаќаме сместување, храна и пијалоци за сите учесници за три дена) чини многу.
Дали чини повеќе од сите реклами кои ги имате на сајтот. Побогу, вие сте една невладина организација, не ви личи да го лажете народот да ви носи пари.

ПСМ Фондација донира свој простор за вкупно 9 месеци кој чини над 1.000 евра.
Ние мора да ги покриеме трошоците кои ги правиме затоа што не ги вадиме од џеб, меѓутоа треба да биде јасно дека ваква организација чини!
ПСМ ФОНДАЦИЈА НЕМА ДА ГЕНЕРИРА ПРОФИТ ОД НАСТАНОТ!
Сум учел и математика, Принц ви одговори по оваа точка.

Колку чинеше предавањето од Котлер? За неколку часа дали добивте некој конкретен совет?
Кој е Котлер?

Тука имате шанса на креативен и лесен начин да започнете бизнис без многу вложување.
Менторите ќе поминат по најмалку 2 часа со учесниците и нема да презентираат нивни приказни туку ќе одговараат на сите прашања кои вие ги имате во врска со водење бизнис.
Ве повикувам да ја истражите страната http://skopje.startupweekend.org/ и малку да прочитате за нивното искуство. Спосокот на ментори и спикери ќе се зголемува!
Разгледав пред да напишам. :)

Гласањето е 50% од жири и 50% од останатите учесници, и е 100% транспарентно.
ПСМ во ниту еден случај не влијае на изборот на победници. Во корист на ПСМ е фирмите во инкубаторот да се успешни и просперитетни!
Системот на избор вие го имате направено. Само вие знаете колку е транспарентен, а ние знаеме како функционираат кај нас ваквите системи.

Сепак ваш е изборот да процените дали вреди за 50 евра да пробате да направите нешто корисно, храбро и предизвикувачко со вашиот живот!
Да ви го наполниме џебот уште повеќе? ;)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Не се лажете по вакви организации за крадење на бизнис идеи.

Секоја бизнис идеја индивидуално кошта од почетни 10.000 евра ,па нагоре.

Така да размислете дали ќе се изглупирате за некој си 2000 евра претворени во обични лаптопи,и некакво си канцеларииче да си ја дадете бизнис идејата.

Исто многу битно е што ќе треба вие и уште 50 души да се натпреварувате а добива само еден.

А они ќе бидат побогати за нови 50 бизнис идеи за само 2000 евра.

Да пресметаме- 1 бизнис идеја >10.000 евра:eek: 50 бизнис идеи <2000 евра.​
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Не се лажете по вакви организации за крадење на бизнис идеи.

Секоја бизнис идеја индивидуално кошта од почетни 10.000 евра ,па нагоре.

Така да размислете дали ќе се изглупирате за некој си 2000 евра претворени во обични лаптопи,и некакво си канцеларииче да си ја дадете бизнис идејата.

Исто многу битно е што ќе треба вие и уште 50 души да се натпреварувате а добива само еден.

А они ќе бидат побогати за нови 50 бизнис идеи за само 2000 евра.

Да пресметаме- 1 бизнис идеја >10.000 евра:eek: 50 бизнис идеи <2000 евра.​
извини ама морам да те поправам... нема да бидат побогати со 50 бизнис идеи за 2000 евра туку за ич евра...

иако, има логика во ова што е како идеа напишано, јас лично сум скептик. сепак треба можеби дотичниот член да ме разубеди со одредени факти дека ова што го прават како планирање за старт на бизнис идеите не е само едно обично пљачкосување и крадење на ионака осиромавениот народ. некој погоре напиша 950 евра профит... не верувам во тоа дека толкава организација се прави за неполни 1000 евра фајде... друга е позадината а членот со идејава треба да ме убеди и мене и другите кои имаме некои бизнис идеи да скокнеме во тигањ на такмичење.... или да скокнеме среде унакрсна паљба...
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
Ajde vaka...

ZNACI... koj ekonomist/pravnik/ekspert ke vi posveti 5 min vreme bez da vi naplati...dokolku znaete takvi VE MOLAM DAJTE MI KONTAKT!!!

Ekspertite koi vi gi nosime od stranstvo (poglednete gi nivnite CV-ja na stranata) naplkaat po 500 evra na den.
Ideite nitu planirame nitu imame namera da ja ukrademe!!! Kade edna ideja cini 1.000 evra? Jas kako individualec sakam taka da zarabotam prodavajki gi moite idei!!!

Ajde so sponzoite da resime ednas za sekogas...

Site mediumi samo ni ostapuvaat prostor!
HP i Duna davaat kompjuteri koi nie VAS VI GI DAVAME!
Koma, Kalaplat = dizajni za posteri, flaeri!
Global NET ni ja administrira stranata!
Dobra Voda, Casablanka = voda i jadenje za nastanot, koe VIE KE GO PIETE I JADETE!
Neocom ke sponzorira ucesnici!

Kade gledas zarabotka????

Dokolku imate drugi prasanje i nejasnosti, mozete slobodno da dojdete vo PSM ke vi objasnime naljubezno toa sto ve intereseira!!!
--- надополнето: Jun 13, 2011 11:46 AM ---
50 учесници, по 3630 (или 4350, ама еве ќе пресметаме според износот 3630) денари = 181.500 денари.
181.500 денари поделено со 61.3 (среден курс на евро) = 2960 евра.
а9ц8е5 рече дека инвестицијата е повеќе од 2000 евра. 960 евра профит.
Одлична бизнис идеја, ми се допаѓа.

Патем, погледнете го мојот аватар.
Bidejki otprilika bese stavena vrednosta na nagradata...

Detalno:

4te HP laptopi cinat po 550 evra sekoj ili vkupno 2200 evra.
Vkupno 9 meseci kancelarija e 150 evra po mesec ili vkupno 1350 evra.
Registracija na firma 200 evra.
Konsultantski uslugi vo vrednost od 100 evra.

___________________
Vkupno: 3850 evra!!!
--- надополнето: Jun 13, 2011 11:49 AM ---
Не се лажете по вакви организации за крадење на бизнис идеи.

Секоја бизнис идеја индивидуално кошта од почетни 10.000 евра ,па нагоре.

Така да размислете дали ќе се изглупирате за некој си 2000 евра претворени во обични лаптопи,и некакво си канцеларииче да си ја дадете бизнис идејата.

Исто многу битно е што ќе треба вие и уште 50 души да се натпреварувате а добива само еден.

А они ќе бидат побогати за нови 50 бизнис идеи за само 2000 евра.

Да пресметаме- 1 бизнис идеја >10.000 евра:eek: 50 бизнис идеи <2000 евра.​
Ajde te molam detalno kako toa edna biznis ideja cini 10.000 evra??
Nekoj dava 10.000 za ideja da ja realiziras ili samo ja prodavas idejata za 10.000 evra???

PSM e fondacija/inkubator koj gi razviva novite firmi/idei od mladi luge!
Prasajte dali na nekoj mu bila ukradena idejata?
PSM do sega ima CV od 55 uspesni firmi.

Dokolku nesto ne vi e jasno, slobodno dojdete vo PSM na muabet.
 
Член од
13 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Вака дечки. Точно е дека има историја во нашава држава за крадење на бизнис идеи. И да ви кажам дека кај нас не е така, нема да верувате, али јас да си кажам дека не е така :)
Што се однесува до фондот за награди од NCDIEL (21.000 evra) тоа е целиот фонд за сите награди, односно првиот зема 5000 евра па другите помалце. Али таму треба да имаш бизнис план, а не прототип производ.
Точно е, таму не треба да се инвестира апсолутно ништо, освен време и мозок (не е малку). Тука треба и кеш, али со оглед на еднодневни обуки кои знаат да чинат и по 50 евра и нагоре, ова е смешка (али точно е тешки времиња се, се нема пари, ама ако немате пари како ќе ја претворите вашата идеја во бизнис). Покрај трошоците што треба да се покријат, цената е таа поради зачувување на квалитетот на настанот. Доколку е бесплатно или ниска цена (но и оваа не е висока според мене) може да дојде кој сака и да прави што сака. Нас ни требаат луѓе кои максимално ќе ги искористат тие пари што ќе ги дадат, луѓе кои немаат вишок пари за фрлање и ќе ја сфатат работата сериозно.

Ризикот дека некој ќе ви ја украде идејата е секогаш присутен, без разлика дали ти е идејата дома у фиока или ја презентираш јавно.
Што ќе правите ако имате идеја, сакате да ја остварите, а не дојдете на настанов.
Сами ќе се финансирате??? Супер ако можете.
Ќе чекате бизнис ангели???

Тука се зависи од вас и евентуално од тимот кој ќе го составите таму. Вие сте одговорни за деловните контакти кои ќе ги остварите и степенот до кој ќе ги исцедите спикерите и менторите на лице место. Ние обезбедуваме можност за вакво нешто.

Дека бизнис идеја кошта 10.000 евра, точно, можеби и повеќе, ама како ќе ја продадеш, кој ќе те види, со кој ќе ја изреализираш? Верувајте луѓе ова не се едноставни прашања.

И да се решите да не дојдете на настанов, фурајте ја вашата идеја на друго место, нека не умира у фиока, али бидете свесни дека за да ја продадете или за да направите бизнис верувајте дека мора да ја споделите со некого, без разлика дали е пријател, инвеститор, бизнис инкубатор и сл.

П.С. Јас сум практикант и работам на настанов и верувајте дека сакам да биде квалитетно организиран, бидејќи нема да биде последен ваков настан. Токму поради тоа од интерес на целата организација е да бидеме транспарентни и фер за се, зашто ако не бидеме, пиши му крст на наредниот настан што го организираме.

Поздрав дечки и ако имате прашања, повелете слободно (и хејтање е дозволено) :)
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
Со цел максимална безбедност секој учесник на Startup Weekend Skopje ќе потпише договор дека нема да ги пренесува идеите на останaтите учесници надвор од настанот. Истотака, медиумите нема да бидат присутни во најавниот дел кога идеите ќе бидат презентирани!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom