Помош, софтверски проблеми и совети

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Како го направи бутабилно USB-то?

Симни го програмчево, инсталирај го и преку него направи си бутабилно USB со Windows 7 на него.
Според овој туторијал го направив. Сега ќе прабам и преку ова:cool:

п.с. повторно истата песна, како претходно што пишав. Тука дајте ми во ПП линк за испробан Виндовс, да не си ги фрлам за џабе гигабајтите!
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.201
Поени од реакции
14.514
Се комплет се зачувува кога ќе отидеш на File - Save page as... - Web Page, Complete
Сликите што се позиционирани преку цссот не се симнуваат во тој случај така да ќе гледа изместена страна :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сликите што се позиционирани преку цссот не се симнуваат во тој случај така да ќе гледа изместена страна :)
Дај некој сајт што ти треба, да пробам, ме интересира. Не сум линкувал сајт во ексел некои 14 години :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
п.п.с. Ова веќе станува интересно. Го пробувам усб-то на лаптопот на кој имам вин 7 и си се бутира најнормално, ми дава Install now и се, на десктоп компјутерот каде сеуште имам вин ХП, не ми ги дава тие опции. Инаку одамна не ми е форматиран компјутерот бидејќи и не работам многу не него, но имам чепкано доста по регистри, инсталирано секакви програми, виндовс теми и што уште не. Да не прават тие некаков проблем?

Притоа, пробувам да форматирам со ХП цд, читачот го чита, но кога ми вика Press any key to boot from cd, не можат да стиснам, најверојатно бидејќи тастатурата ми е на УСБ приклучок.

Паметно е да направам формат на Ц со десен клик - формат, па потоа да пробам да инсталирам 7ка?
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.201
Поени од реакции
14.514
Дај некој сајт што ти треба, да пробам, ме интересира. Не сум линкувал сајт во ексел некои 14 години :)
Не е за мене тоа друг дечко праша.
Иначе може и на тој начин да направи ама ќе мора мануелно да ги симне сите слики и да им ја смени патеката во цссот. Тогаш ќе му работи.
--- надополнето: Jun 6, 2011 12:08 PM ---
Паметно е да направам формат на Ц со десен клик - формат, па потоа да пробам да инсталирам 7ка?
Мислам дека ова нема да ти даде самиот виндоус да го направиш. Пробај преку комнадна линија да го форматираш ако веќе сакаш така.
Иначе не би требало ништо од тоа што го имаш инсталирано да прави проблем потшо кога бутираш компјутерот никогаш не стига да го "види" виндоусот туку одма после ПОСТ скранот треба да се префрли на тоа што сакаш да инсталираш.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не е за мене тоа друг дечко праша.
Иначе може и на тој начин да направи ама ќе мора мануелно да ги симне сите слики и да им ја смени патеката во цссот. Тогаш ќе му работи.
--- надополнето: Jun 6, 2011 12:08 PM ---

Мислам дека ова нема да ти даде самиот виндоус да го направиш. Пробај преку комнадна линија да го форматираш ако веќе сакаш така.
Иначе не би требало ништо од тоа што го имаш инсталирано да прави проблем потшо кога бутираш компјутерот никогаш не стига да го "види" виндоусот туку одма после ПОСТ скранот треба да се префрли на тоа што сакаш да инсталираш.
Само што пробав да линкувам сајт во ексел документ, се си работи перфектно, како да го гледаш онлајн.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Е па не сум свесен тогаш што повеќе да му направам, освен ако е проблем до Виндовсот. Еве и тука ќе ја постирам мојата конфигурација:



Имам 32 битен процесор. Кај да видам овој виндовс што го симнав колку битен е?
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Е па не сум свесен тогаш што повеќе да му направам, освен ако е проблем до Виндовсот. Еве и тука ќе ја постирам мојата конфигурација:



Имам 32 битен процесор. Кај да видам овој виндовс што го симнав колку битен е?
Во овој торент ги имаш двете верзии на 7мицата, што значи X86 е 32битен, а X64 е 64 битен, и во овај торент имаш и Интегриран Internet Explorer 9 што значи симниго и направиго бутабилно, и ќе ги имаш сите верзии на 7мицата од Starter до Ultimate X86ки и X64ки во едно цд.... :D
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.201
Поени од реакции
14.514
Само што пробав да линкувам сајт во ексел документ, се си работи перфектно, како да го гледаш онлајн.
Тогаш сајтот нема слики позиционирани преку цссот. 100% ти кажувам дека сликите што се вклучени во цсс-от не се даунлоадираат со саве ас вебпејџ.
Еве пробај кајгана симни ја сликите што се позиционирани преку цсс нема да ги имаш.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Тогаш сајтот нема слики позиционирани преку цссот. 100% ти кажувам дека сликите што се вклучени во цсс-от не се даунлоадираат со саве ас вебпејџ.
Еве пробај кајгана симни ја сликите што се позиционирани преку цсс нема да ги имаш.
Со кајгана пробав и првиот пат, се си стои како што треба. А гледам и дека CSS фајлот си е симнат.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Во овој торент ги имаш двете верзии на 7мицата, што значи X86 е 32битен, а X64 е 64 битен, и во овај торент имаш и Интегриран Internet Explorer 9 што значи симниго и направиго бутабилно, и ќе ги имаш сите верзии на 7мицата од Starter до Ultimate X86ки и X64ки во едно цд.... :D
Па симнато ми е се, бутабилно цд, усб се имам, но на десктоп компјутерот никако не сака да почне да се инсталира, додека на лаптопот се си е во ред.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.201
Поени од реакции
14.514
Со кајгана пробав и првиот пат, се си стои како што треба. А гледам и дека CSS фајлот си е симнат.


Еве ти јас како ја гледам.

Невермајнд изгледа е различно на различни браусери. Сеа го пробав истото и со опера и таму си работи ок
мозилата јас што ја користам (не е 4) ми ја дава горната слика додека тоа од операта си работи супер на овој начин Page -> Save As -> HTML files with images при што самата опера го едитува цсс-от за да линкува директно до сликите на сервер што се :)

едит: сеа ми текна дека така пак нема да работи кога нема нет пошто сликите се уште на сервер.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Па симнато ми е се, бутабилно цд, усб се имам, но на десктоп компјутерот никако не сака да почне да се инсталира, додека на лаптопот се си е во ред.
Наместено е преку БИОС кога бутира да го чита цд-то наместо Хард дискот?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Наместено е преку БИОС кога бутира да го чита цд-то наместо Хард дискот?
Да, да, бутира од ЦД, бутира и од УСБ, покажува Windows is loading components, ја покажува оваа слика:


и толку. Не сака да премине на ова:



Ова е на десктоп компјутерот, на лапотоп си работат и цдто у усб-то. Сега го преинсталирав со виндовс ХП цд не правеше никакви проблеми. Пробувам пак со вин 7 и пак не сака.

I quit!
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
А да почекаше повеќе време, кај еден другар правевме така, едно 15тина мин така седеше во место и продолжи....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom