Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Абе ми треба да инсталирам 98ца... Компјутерот е од 97год мислам:LOL: и има xp,ама нема рам ич,и кочи. е сеа сакам да му ставам 98ца и со тоа да фура.Ама како што гледам, поефтино ќе биде да земам нов,отколку да инсталирам 98ца. :D
97 година.... бутај му вин 95... и средена работа...
... само што ќе работиш со него!?!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Само за да одам на интернет,ништо друго :D
Ќорава работа.... пола и повеќе станици нема ни да ти ги отвори, а другата половина ..се нешто ќе фали...

...испробано..гарант, имам у фирма еден PIII компјутер со вин 98... тој ми е специјалка...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Смена струја... почна Checking Disk Error, потоа кога се подигна Windows-от, почна да зафркава TuneUp-ов а и Kaspersky-иов али него го средив... Но TuneUp-ов понекогаш го отвара (скоро никогаш), понекогаш не... а процесот во позадина си работи -_-

И ко ќе се отвори, не можам ништо да правам со него... едноставно цело време се лоадира у овај стил:


3 саати се мафтам со проблемов од преинсталирање до комплетно бришање, до симнување на постари верзии и слично... но неќит... уште истиот проблем.

... help???
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Смена струја... почна Checking Disk Error, потоа кога се подигна Windows-от, почна да зафркава TuneUp-ов а и Kaspersky-иов али него го средив... Но TuneUp-ов понекогаш го отвара (скоро никогаш), понекогаш не... а процесот во позадина си работи -_-

И ко ќе се отвори, не можам ништо да правам со него... едно ставно цело време се лоадира у овај стил:

3 саати се мафтам со проблемов од преинсталирање до комплетно бришање, до симнување на постари верзии и слично... но неќит... уште истиот проблем.

... help???
Избриши со Revo ќе го избрише софтверот убаво од темел, предпоставувам некои регистри се оштетени па затоа ти прави таков проблем..
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Избриши со Revo ќе го избрише софтверот убаво од темел, предпоставувам некои регистри се оштетени па затоа ти прави таков проблем..
Пробував со Revo Uninstaller Pro и Your Unin-staller, ама тапа... пак исто :/
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Тошиба е, а за серија незнам. Ќе пробам со еверест
Види свртиго одназад од страна, негде пишува, или како сакаш пробај со Еверест, ама полесно е ако ја знаеш марката од официјалниот сајт ги имаш во пакет сите потребни драјвери....
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Види свртиго одназад од страна, негде пишува, или како сакаш пробај со Еверест, ама полесно е ако ја знаеш марката од официјалниот сајт ги имаш во пакет сите потребни драјвери....
Toshiba T9100
Model No. PT910-5XPHN-NL
Serial No. 53873920G

Би било супер ако има цел пакет
 
A

Auditore

Гостин
Да си прашам околу седмицата нешто затоа што сум нов корисник на неа.
Дали некој го користи она Windows DVD Maker и како функционира, затоа што имам Неро 8 и доколку тоа од седмицата е подобро од Неро, тогаш Нерото е непотребно.
И гледам со пакетов драјвери нон стоп ми се инсталира едно Реалтек Етхернет Драјвер, навистина не знам за што служи, но знам после негово инсталирање секогаш Локал Ареа Конекшн цело време е со жолт триаголник(ХП).
Поздрав :)
btw И ова Windows Experience Index ми излезе дека е 5.1, тоа е добро или лошо?
Читав од тоа Хелп, но некако не разбрав, затоа :)
И уште нешто, дали користите лозинка на седмицата, мислам она на ОС, кога се пушта пц да бара лозинка, и дали имам некое фајде од тоа ако имам таква лозинка, пошто само јас и сестра ми го користиме заеднички пц-то.
И дали да направам бек-ап?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Да си прашам околу седмицата нешто затоа што сум нов корисник на неа.
1.Дали некој го користи она Windows DVD Maker и како функционира, затоа што имам Неро 8 и доколку тоа од седмицата е подобро од Неро, тогаш Нерото е непотребно.
2.И гледам со пакетов драјвери нон стоп ми се инсталира едно Реалтек Етхернет Драјвер, навистина не знам за што служи, но знам после негово инсталирање секогаш Локал Ареа Конекшн цело време е со жолт триаголник(ХП).
Поздрав :)
btw И ова 3.Windows Experience Index ми излезе дека е 5.1, тоа е добро или лошо?
Читав од тоа Хелп, но некако не разбрав, затоа :)
4.И уште нешто, дали користите лозинка на седмицата, мислам она на ОС, кога се пушта пц да бара лозинка, и дали имам некое фајде од тоа ако имам таква лозинка, пошто само јас и сестра ми го користиме заеднички пц-то.
И дали да направам бек-ап?
1. Мој предлог користи било кој друг софтвер бидејќи имаш повеќе опции. Но ако си задоволен со што нуди самиот софтвер на оперативниот систем зошто да не го користиш..се зависи од потребите на корисникот.
2.Како мислиш со пакетот драјвери нон стоп се инстлира? Со update или ?
3.Таа оценка што ја имаш на WEI зависи од хардверот. Значи брзината на читање/пишување податоци, брзина на процесор, рам, рафичка = WEI. Оценкава не треба да ти значи ништо но сепак 5.1 е добра оценка.
4.Мислам дека немаш потреба за лозинка бидејќи безбедноста на седмица е на повисоко ниво и плус за секоја акција како инсталирање софтвер, стартување некоја апликација како администратор т.е да има слободен пристап и до системските фајлови итн седмицата бара од тебе потфрда тоа прозорецот што некогаш замара и треба да притиснеш continue или yes. (ова заштитува) Ако ставиш лозинка само ќе те замара со што ќе мораш секогаш да ја пишуваш лозинката.
 
A

Auditore

Гостин
1. Мој предлог користи било кој друг софтвер бидејќи имаш повеќе опции. Но ако си задоволен со што нуди самиот софтвер на оперативниот систем зошто да не го користиш..се зависи од потребите на корисникот.
2.Како мислиш со пакетот драјвери нон стоп се инстлира? Со update или ?
3.Таа оценка што ја имаш на WEI зависи од хардверот. Значи брзината на читање/пишување податоци, брзина на процесор, рам, рафичка = WEI. Оценкава не треба да ти значи ништо но сепак 5.1 е добра оценка.
4.Мислам дека немаш потреба за лозинка бидејќи безбедноста на седмица е на повисоко ниво и плус за секоја акција како инсталирање софтвер, стартување некоја апликација како администратор т.е да има слободен пристап и до системските фајлови итн седмицата бара од тебе потфрда тоа прозорецот што некогаш замара и треба да притиснеш continue или yes. (ова заштитува) Ако ставиш лозинка само ќе те замара со што ќе мораш секогаш да ја пишуваш лозинката.
1.Никогаш не сум го користел затоа и прашувам, отсекогаш сум бил на Неро, но кога веќе има 2, знаеш ако се слични, зошто само да фаќа меморија.
2. Нене, го има во цд-то со драјвери за звук и матична, и кога идеш InstAll и тоа се инсталира.
4. Не мислев на таа лозинка, туку на онаа кога го пушташ компјутерот, не ти се појавува десктоп додека не ја внесеш лозинката.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
1.Никогаш не сум го користел затоа и прашувам, отсекогаш сум бил на Неро, но кога веќе има 2, знаеш ако се слични, зошто само да фаќа меморија.
2. Нене, го има во цд-то со драјвери за звук и матична, и кога идеш InstAll и тоа се инсталира.
4. Не мислев на таа лозинка, туку на онаа кога го пушташ компјутерот, не ти се појавува десктоп додека не ја внесеш лозинката.
Твој избор сакаш бриши сакаш не.
И никогаш не инсталирај драјвери за било кој уред од цд. Бидејќи тие драјвери се така постари верзии и може да прават некои проблеми. Можно е да излегва тоа извичникот дека драјверот е постара верзија и не е баш компатабилен со седмицата или некој друг проблем со драјверот. Воопшто не го инсталирај...мислам за мрежа и онака не ти треба сам си инстлаира седмицата.
А за лозинката, за истото зборуваме. Се разбира освен при стартувањето и во други работи ќе ти бара лозника и ќе замара.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Симнав Виндовс 7, зип фајл, пробувам со Nero burning rom да направам boot DVD, но ми вели дека еден фајл е поголем од 2ГБ и не може да биде исо фајл систем двд-то туку да ставам уфо. Одам на burn ufo file system, ми го реже цд-то со виндовсот, го ставам во пц и ми дава опција да го инсталирам директно оперативниот систем, но не сака да ми бутира преку вака режаното двд. Чаре?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom