Краток ум - долг јазик

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Во природата постои рамнотежа . Штом има прилив(вишок), има и одлив(недостиг) . Па заклучокот би бил, дека во природата се’ се компензира.



Исто е и со краткиот ум, долгиот јазик- хахахах- заради рамнотежата де .Нели нешто треба да натежнува во главата?! И соодветно на тоа суштествува обратната пропорционалност - колку покус ум, толку подолг јазик .

Не за џабе велат „размисли, пред да кажеш!” А изреченото може да се покаже како фатално - кажан збор , фрлен камен .


Има ли вистина во ова?
:toe:
 
Г

Господ

Гостин
Непромисленоста е благодет,се додека размислуваш што и како ќе кажеш,никогаш нема да го кажеш.
Дури и да ме повреди некој со зборови,ќе бидам задоволен да знам дека доаѓаат од срце.
 
П

Пепси_

Гостин
фрлен камен и кажан збор не можиш да вратиш тоа е факт.... е сеа ова размисли пред да кажиш не секој го практикуе (некој како мене ) :pos2: Оти јас се што си мислам си кажувам е сеа на кој не му одговара ако има поголема моќ од мене одма ме кине,што се деси пред 1 недела во школото.Кажав контра мислење од професорката не и одговараше изгледа и ме избрка,а мислењето беше сосема на место само што не беше исто како нејзиното нели секој си има право да даде мислење ама кај нас не е така и тоа професорка по македонски јазик :pos2:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Непромисленоста е благодет,се додека размислуваш што и како ќе кажеш,никогаш нема да го кажеш.
Дури и да ме повреди некој со зборови,ќе бидам задоволен да знам дека доаѓаат од срце.
со самото тоа што некој се с’снал да те повреди (макар и со зборови) - уствари се ранил себеси

--- надополнето ---

фрлен камен и кажан збор не можиш да вратиш тоа е факт.... е сеа ова размисли пред да кажиш не секој го практикуе (некој како мене ) :pos2: Оти јас се што си мислам си кажувам е сеа на кој не му одговара ако има поголема моќ од мене одма ме кине,што се деси пред 1 недела во школото.Кажав контра мислење од професорката не и одговараше изгледа и ме избрка,а мислењето беше сосема на место само што не беше исто како нејзиното нели секој си има право да даде мислење ама кај нас не е така и тоа професорка по македонски јазик :pos2:
тоа не значи дека непромислено си кажал- можеби неа ВИСТИНАТА ја здоболела- си ја погодил у срж- па неможејќи да и’ погледне в очи на вистината =таа паднала уште подолу и те испратила на 45 минутен „одмор“ - :toe:
 
П

Пепси_

Гостин
со самото тоа што некој се с’снал да те повреди (макар и со зборови) - уствари се ранил себеси

--- надополнето ---


тоа не значи дека непромислено си кажал- можеби неа ВИСТИНАТА ја здоболела- си ја погодил у срж- па неможејќи да и’ погледне в очи на вистината =таа паднала уште подолу и те испратила на 45 минутен „одмор“ - :toe:
Епа јас си преферирам се да си кажам оти после да не биде она "пу бе зошто не го кажав "....е сеа кој како ќе го прифате тоа мене ми е сеедно не ме интересира дали бил повреден или не оти знам дека тоа е вистината сакал тој/таа или не.

Патем убаво кажа Маркед оне ако размислуваш многу нема ни да го кажеш нон стоп ќе си премолчуваш
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
незнам.... за мене важи правилото- сто пати мери -еднаш сечи
размислувам пред да кажам - дури и во лутина- внимавам да не навредам некого- нооооооооооо, сум сретнал особи на кои јазикот им е дваметра- а мозокот- зрно грашок :toe:
 
E

elena.

Гостин
Два пати Мери, еднаш сестра и. Kiddin'.
Често се случува да не размислам шо зборувам, и да се каам потоа.
Уште почесто се случува да мислам и да мислам шо да кажам, и на крај ништо не кажувам, и пак се каам.
Се трудам да најдам некоја средина, не знам колку ми успева...
 
P

PewDiePie

Гостин
Јбг од секад сум мразел тактизирање и преќутување така да ако нешто ми лежи на душа ќе ти кажам,ако не се согласувам со тебе пак ќе ти кажам ако си ми ок како личност,ќе приметиш по понашање дека си ми ок. :toe:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.786
Поени од реакции
20.065
Има една постара поговорка вика вака: „Никој не ти го гледа срцето и душата, сите јазикот ти го гледаат“ Значи претежно кај нас луѓето се ценат по она што го зборат и како го праат тоа често знаеме да ги критикуваме оние кои се брзоплети, односно јазикот им е побрз од мозокот, но бар се искрени што на ум тоа на друм, а дур мислиш изрази и како што на кому да кажеш можеш да изгубиш драгоцено време, но се со мерка барем да се има на ум дека не секаде и секогаш се кажува сешто, сепак мора да ја има онаа тронка осет што би рекле.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Има една постара поговорка вика вака: „Никој не ти го гледа срцето и душата, сите јазикот ти го гледаат“ Значи претежно кај нас луѓето се ценат по она што го зборат и како го праат тоа често знаеме да ги критикуваме оние кои се брзоплети, односно јазикот им е побрз од мозокот, но бар се искрени што на ум тоа на друм, а дур мислиш изрази и како што на кому да кажеш можеш да изгубиш драгоцено време, но се со мерка барем да се има на ум дека не секаде и секогаш се кажува сешто, сепак мора да ја има онаа тронка осет што би рекле.
не велам за премолчување- и јас сум за тоа да се каже она што се мисли - но, наместо да зборуваш - да вреѓаш, да се пениш , да се закануваш и слично за мене е еднакво на простотилук -недостиг на култура пред се’ а после и она најважното- ТОЛКУ ИМ стига паметот - толку им дал Бог -тие брзоплети-долгојазни просто се склизнуваат - не знаат да си ги ПОДГОЛТНАТ навредливите зборови .
Прво а и најважно е човек во животот да ИМА контрола над себеси- инаку отиде јабана :salut:

--- надополнето ---

Во природата постои рамнотежа . Штом има прилив(вишок), има и одлив(недостиг) . Па заклучокот би бил, дека во природата се’ се компензира.



Исто е и со краткиот ум, долгиот јазик- хахахах- заради рамнотежата де .Нели нешто треба да натежнува во главата?! И соодветно на тоа суштествува обратната пропорционалност - колку покус ум, толку подолг јазик .

Не за џабе велат „размисли, пред да кажеш!” А изреченото може да се покаже како фатално - кажан збор , фрлен камен .


Има ли вистина во ова?
:toe:
морав да цитирам претходно напишаното - само за да кажам КОООЛКУ МИ Е КЕЈФ што дотичната се пронашла во темава :helou: за која што впрочем и беше наменета :salut:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Долга коса краток ум и не разсмислувам пред нешто да кажам како ми дојде така....
 
E

elena.

Гостин
не велам за премолчување- и јас сум за тоа да се каже она што се мисли - но, наместо да зборуваш - да вреѓаш, да се пениш , да се закануваш и слично за мене е еднакво на простотилук -недостиг на култура пред се’ а после и она најважното- ТОЛКУ ИМ стига паметот - толку им дал Бог -тие брзоплети-долгојазни просто се склизнуваат - не знаат да си ги ПОДГОЛТНАТ навредливите зборови .
Прво а и најважно е човек во животот да ИМА контрола над себеси- инаку отиде јабана :salut:

--- надополнето ---


морав да цитирам претходно напишаното - само за да кажам КОООЛКУ МИ Е КЕЈФ што дотичната се пронашла во темава :helou: за која што впрочем и беше наменета :salut:
ИСКРЕНО се надевам дека ова не се однесуваше на мене. А како што може да видам, сите си ги цитирал, освен мене, така да може да претпоставм дека е за мене. И навистина се чувствувам почестена ако си отворил тема за мене, што е следно? А ако веќе отвораш тема поврзана со искреност и НЕпремолчување можело едноставно да ми кажеш во порака, лично, а не „скриено“ и подло -.-
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Или пак пред да кажеш нешто изброј бар до 5,ама јас ни до 3 не бројам а не пак да збориме за понатаму.
Никогаш не мислам што ке речам,што ке сторам,постојано избрзувам и не мислам што ке кажам.Нормално мозокот и не ми е веке во ред за да мислам и така ги повредувам личностите околу мене.Никогаш не премолчувам,а тоа е лоша особина.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не мора да значи, имам видено многу темпераменти личности без влакна на јазикот кој се генијалци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom