Економски факултет (reloaded)

Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Kolegi, statistika (Kalina) pushtila spisok za kolokvium. Dali kazha neshto za tie shto ne se potpishani i do kade ni e zakluchno materijalot, ima neshto skrateno?
Не рече ништо за тие, тоа било уствари за они екои сакаат на колоквиум, а тие што не се потпишани на испит ко демек сакале. Мислам ништо не им е скратено.
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Ја ке ти кажам од она што ми кажувале. Повеќето прашања требало да се размислат, да го имаш убаво сфатено материјалот. Ако учиш на памет вадиш бодови за 6-7ца.

Е сега мој совет е да отвориш очи додека читаш зашто во книгата има милион грешки. Обрни внимание кај Кејнз повеќе пати има испуштено негација која комплетно ти менува значење на реченица. После има места каде збори за класичари, а уствари се мисли на неокласичари(Фридман и монетаристите). Тоа е од она ја што успеав да најдам грешки, ако си открила нешто ти пиши. Е ај со лесно учење!

едит: што така не се отвара сајтот на економски?
Фала колешке! Ова за Кејнз и јас приметив , а друго не знам не сум видела нешто. Целата книга ми е малце конфузна, така што повеќе од презентациите гледам...Инаку ни сајтот ни студентската берза не се отвараат, не знам зошто...
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
69
Поени од реакции
2
1.Што е глобализација на пазари а што глобализација на производи?
2.Интернационализација наспроти глобализација?
3.Од што зависи продуктивноста на национална економија?
4.Ограничувања кај Хекшер-Олиновата теорија?
5.Видови царини и ефекти од номиналната царинска заштита и ефективните царински стапки?
6.Ефекти од царинската заштита врз благосостојбата на економија со мал пазар?
7.Ефекти од царинската заштита врз благосостојбата на економија со голем пазар?
8.Ефект на доход?
9.Ефект на домашна побарувачка?
10.Разлики и сличности помеѓу доброволна извозна квота и стоковен контингент?
11.Зошто извозниците прифаќаат доброволна извозна квота?
12.Мултифибер спогодба?
13.Зошто е задолжително користење на домашни компоненти?
14.Како се преговарало во ГАТТ '47?
15.Зошто е позната Кенедиевата рунда?
16.По што е позната Уругвајската рунда?
17.Успеси и неуспеси на стариот ГАТТ?
18.ПШто го мачи новиот ГАТТ?
19.Што се по дефиницја регионалните интеграции?
20.Ефекти од создавањето на регионални интеграции?
21.Фази низ кои поминала ЕУ?
22.Наброј и објасни некои од спогодбите на ГАТТ(За ова прашање кажа да ги наброиме сите а да објасниме 2-3)?

Толку. :)
Гледам дека колегава нема спомнато ниту едно прашање за субвенции и дијамантот на предности, јас одев баш на тие предавања и знам дека од таму ќе има нешто...

и имам едно прашање, може некој да каже ШТО ГО МАЧИ НОВИОТ ГАТТ, и за фазите на ЕУ, некој спомна демек всушност кои фази ги прескокнала ЕУ ќе биде прашањето


ај нека одговори некој???
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
76
Поени од реакции
4
Aj nekoj sto bil na probniot kolokvium na Kalina statistika ako moze da kaze sto otpirilika imalo
 
Член од
12 март 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Во четвртокот во комп. лабораторија 1 заборавив полнач за Dell. Случајно некој да го нашол (а да не му е препродаден :toe: ) и да сака да ми го врати?..... :tapp:
гајба пиво....... две......
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
144
Поени од реакции
0
Kolegi moze li nekoj da kaze kako se odgovorite na kejsovite po MCR, od vtorata grupa....jas gi odgovoriv i dvata pos A,a i poveketo gledav deka taka odgovorile,da spodeli nekoj mislenje....fala :)
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
второто беше под б), т.е. ограничување затоа што стареењето на населението за самиот факултет е ограничување, бидејќи му се намалува бројката на целната група, на младото население, поради кое факултетот и функционира.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
144
Поени од реакции
0
mene poveketo mi rekoa deka bilo pod A,isto i na prva grupa im se padnal istiot kejs i poveketo odgovorile pod A,zatoa sto so stareenjeto na naselenieto na fakultetot e moznost za novi vrabotuvanja....taka barem mene mi objasnia :) :)
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
второто беше под б), т.е. ограничување затоа што стареењето на населението за самиот факултет е ограничување, бидејќи му се намалува бројката на целната група, на младото население, поради кое факултетот и функционира.
колега и ја така по аналогија одговарав... Значи 1 група со СВОТ анализата А и Б ми испадна кејсовите али една колешка ми кажа дека било Можност односно под а... али нз најболје да се праша некој асистент ако кажаат...
 
Член од
13 март 2010
Мислења
56
Поени од реакции
8
Koi tipovi na zadaci po statistika treba najmnogu da se vezbaat?
 
V

Viktor g

Гостин
Член од
7 март 2011
Мислења
11
Поени од реакции
8
Боби[Мкд];4147833 напиша:
Океј за заштита на средината, и ја тоа го заокружив, ама нели беше и заштита на земјата, како неекономски фактор на локација?

ОКТА нели е лоцирана во Скопје, каде и е 80% од македонската индустрија?


Ии на пример ако сака агресор стратешки да ја бомбардира Македонија, еден авион може и аеродромот и ОКТА заедно да ги бомбардира.


Ја заокружив и овој одговор, ОКТА требаше во Велес да ја стаат, навикнати се они. :pos:
И јас ги заокружив под а и под б. Ако не е точно кажи заедно ќе идеме да се буниме.
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
256
Поени од реакции
144
колега и ја така по аналогија одговарав... Значи 1 група со СВОТ анализата А и Б ми испадна кејсовите али една колешка ми кажа дека било Можност односно под а... али нз најболје да се праша некој асистент ако кажаат...
Првиот кејс беше под в) факултети и школи, а вториот б) ограничување за ФБА (објаснувањето е тоа што го пиша ehrlich). Сигурно е вака, го прашав асистентот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom