Државата скинува социјална помош - уште колку време остана до банкрот?

Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Од каде интернет тогаш?
Се погоди дека имам добра баба по мајка па таа не прибра да живееме.
400 денари плаќам интеренет.
Многу е нели?

Сфати за да добијаш социјална помош треба сите документи од општина и катастар да ти покажуваат дека ти си финансиски слаб.
Тој посебно од Општина за Нето Приход.
Ако некој имал пари на тој документ не му следува!
Ако некој имал голема квадратура од КАтастар документот дека тие локали автоматски може да ги изнајмува и да прима пари, повторно не му следува.


Земи размисли прочитај закони и види кои документи требаат и што треба да имаш а што да немаш за да примаш било каква помош.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Знам дека си револтиран ама не трескај глупости кој со над 1000 евра месечно би одел да бара 30 еу соцјалка ? па нека бидат и 300 еу месечно ???
Само во Македонија тоа е можно, луѓето гледаат на било каков начин и од било каде да соберат приходи (значи работи на црно за 150-200Е, се води на заводот за 4000 до 5000 денари, плус социјална помош плус работат некое земјоделие уште 200-300Е во месецот), и после оделе во Грчка на одмор или подигнуваат кредити на нивните деца скутери да им купат или возат џипови(има и такви) а се жалат дека немаат леб да јадат. Добро е што се скинува социјалната помош на тие што не им треба ќе останат повеќе пари за тие што им требаат.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Се погоди дека имам добра баба по мајка па таа не прибра да живееме.
400 денари плаќам интеренет.
Многу е нели?

Сфати за да добијаш социјална помош треба сите документи од општина и катастар да ти покажуваат дека ти си финансиски слаб.
Тој посебно од Општина за Нето Приход.
Ако некој имал пари на тој документ не му следува!
Ако некој имал голема квадратура од КАтастар документот дека тие локали автоматски може да ги изнајмува и да прима пари, повторно не му следува.


Земи размисли прочитај закони и види кои документи требаат и што треба да имаш а што да немаш за да примаш било каква помош.
Епа сепак не си без никој никаде и пак сакаш да ти помогне државата, соцјалната помош е 1000 денари бе дете 2,5 твој интернета дај жити се не продавај демагогии

--- надополнето ---

Само во Македонија тоа е можно, луѓето гледаат на било каков начин и од било каде да соберат приходи (значи работи на црно за 150-200Е, се води на заводот за 4000 до 5000 денари, плус социјална помош плус работат некое земјоделие уште 200-300Е во месецот), и после оделе во Грчка на одмор или подигнуваат кредити на нивните деца скутери да им купат или возат џипови(има и такви) а се жалат дека немаат леб да јадат. Добро е што се скинува социјалната помош на тие што не им треба ќе останат повеќе пари за тие што им требаат.
Да бе да поготово оние што собираат пластични шишиња,или оние што одат на гроздобер
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Само во Македонија тоа е можно, луѓето гледаат на било каков начин и од било каде да соберат приходи (значи работи на црно за 150-200Е, се води на заводот за 4000 до 5000 денари, плус социјална помош плус работат некое земјоделие уште 200-300Е во месецот), и после оделе во Грчка на одмор или подигнуваат кредити на нивните деца скутери да им купат или возат џипови(има и такви) а се жалат дека немаат леб да јадат. Добро е што се скинува социјалната помош на тие што не им треба ќе останат повеќе пари за тие што им требаат.
Добро дали прочита дека се скинува помош ради тоа што користеле други социјални програми , поради тоа што имале бавча некаде и зошто збирале старо железо .

И пак ќе прашам каде тоа бре некој да се чепати по институции за 2000 месечно , секој месец треба да се пријавуваш итн
Пак муабетот “ има луѓе по кафани значи не сме сиромашни“

Само во македонија е можно ова

Патем доколку е вистина тоа што го кажуваш до сега во Вечер и Сител ќе имаше стории за тоа како луѓе кои заработуваат по 300 евра месечно земаат социјална помош, а не изјави од типот “ најдовме луѓе со милион денари приход месечно“ без никаков доказ
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Не бе мило се работи за луѓе кој што собирале старо железо а на предавање на истото морат да дадат лична карта и да бидат запишани,или за пластични шишиња собирање па некој од мало ги искодошил кај градоначалникот или некој што бил на гроздобер или берење јаболка еднаш во годината
Тоа сакав да се информирам, оти не сум гледал вести.

Ти знаеш ли што се дешава?

Доволно ти е да имаш нелегален бизнис/непријавен.
Парите ќе ги земаш нели и нема да имаш документ од каде дошле парите.

За да го искористиш тоа доволно е да имаш човек во Социјалното.
Некој социјален работник.
Доколку твоите документи немаат цифри од пари твои ти добијаш социјална помош.
Добија сите по 12.000 за деца ученици? Добија...
А да, за мајмунлукот, епа така прават 20 евра јас 10 евра социјалниот работник.
Да така прават.

Не само тие социјалци туку и работниците кои им помагале треба да се казнат.
Не е баш така. Зависи од влада, нивни инструкции и добра воља на референтите од социјално. Кога дадовме молба за помош пред многу години, не одбија без образложение...а ниту работевме, ниту имавме имот ниту имавме недвижнини. Кога не одбија, се прехранувавме со моето утоварање преку младинска (тогаш бев млад :) ) на 2-3 дена, на 1 недела, со давање кој колку може од родител...битно у муабетов е дека државата ќе ти скине и тие 2000 без око да и трепне без разлика на деца, семејство, многудетство и просперитет.

А што е тоа за 12.000 за ученици? Немам информација.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Скај Дог, поентата е дали мислиш дека сега ти ќе ги добиеш парите кои те следуваат?
Да јас ќе ги добијам, ќе ги добијат и мојот брат и сестра.
Зошто?
Немаме нето приходи, немаме ни еден квадрат на наше име.
Живееме само со една баба.
Порано ги примавме, потоа дојде до незнам што, али сепак пак ќе си го остварам тоа право.

Пак тресеш глупости имаш компјутер 24 / 7 од каде ти пари за тоа ? интернетот не е потреба! не е ни мобилниот а според мене и ти имаш не пријавен бизнис и само сакаш да ќариш некоја пара поише и бесплатен стан
Луксуз е да имаш интернет?
Види што и да пробам да правам тоа е моја работа нели?
Да, моите родители ги нема а ние сме тројца и имаме право и на бесплатен стан.
Што треба да ми љубомориш што немам ни мајка ни татко?
Какво е тоа размислување твое?
Јас не сум крив што незнам како ми изгледаат моите родители.
А државата има закон чен 68 и 69 што ми следува мене.


Кој нормален што заработува добро би се чепател за 20 евра месечно по институции ?

Не е баш така, социјално, детска помош па еј ај имам родител дај за него туѓа нега, кога ќе видиш се собира и цела плата.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Добро дали прочита дека се скинува помош ради тоа што користеле други социјални програми , поради тоа што имале бавча некаде и зошто збирале старо железо .

И пак ќе прашам каде тоа бре некој да се чепати по институции за 2000 месечно , секој месец треба да се пријавуваш итн
Пак муабетот “ има луѓе по кафани значи не сме сиромашни“

Само во македонија е можно ова
Тоа значи дека имаат приходи од кои што може да живеат и они пак бараат социјална помош, што стварно не е логично. Да убаво е уште 1000 денари секој месец, иако имаш приходи од 1000Е.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Мора да се најде механизам за филтрирање и отстранување на лепешкарите и пренасочување на средствата на оние кои се горе-долу без ич.
Системот на социјална помош е подложен на манипулации низ цел свет, не се само кај нас, го гејмаат и се смеат и имигранти и секакви безработници, а оние кои имаат навистина потешкотии примаат помала помош заради нив.
Очигледно е дека е нужна реформа во која социјалната помош ќе биде зголемена, а претходните заевчани санкционирани.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Тоа значи дека имаат приходи од кои што може да живеат и они пак бараат социјална помош, што стварно не е логично. Да убаво е уште 1000 денари секој месец, иако имаш приходи од 1000Е.
Приход се смета и 100 денари месечно, а повеќето не можат да се преранат со тоа што го заработуваат
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Еве линк од мојата тема во Право, таму има и линк од Законот, кои има потреба нека го отвори и нека чита нека се пронајде во некој член и остро нека си ги бара правата!!!


Видете ова што дошло сите овие нерегуларности криви се социјалните работници.
Тие го направиле тој пропуст ради свој лични интереси како што кажав погоре.
Од еден до друг социјалец тие прават повеќе плати месечно.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Да јас ќе ги добијам, ќе ги добијат и мојот брат и сестра.
Зошто?
Немаме нето приходи, немаме ни еден квадрат на наше име.
Живееме само со една баба.
Порано ги примавме, потоа дојде до незнам што, али сепак пак ќе си го остварам тоа право.



Луксуз е да имаш интернет?
Види што и да пробам да правам тоа е моја работа нели?
Да, моите родители ги нема а ние сме тројца и имаме право и на бесплатен стан.
Што треба да ми љубомориш што немам ни мајка ни татко?
Какво е тоа размислување твое?
Јас не сум крив што незнам како ми изгледаат моите родители.
А државата има закон чен 68 и 69 што ми следува мене.





Не е баш така, социјално, детска помош па еј ај имам родител дај за него туѓа нега, кога ќе видиш се собира и цела плата.
Има и многу други што не знаат како им изгледаат родителите и се тепани и малтретирани од истите и се во полоша ситуација од тебе, или имаат само родители на хартија колку да се рече дека има родител никаква подршка ни морална ни финансиска , сепак на нив не им следува стан по кој основ тебе да ти следува ти реков знам луге кој од своја 16 година немаат родители па пак сами се бореле во животот, и трчале на сите страни и сами се снаогале или пак имале болни родители па наместо родителот да се грижи за нив тие ги чувале нив од 13 14 години и пак нив не им следува стан туку на тебе ти следува која е логиката сега ? И да луксуз е да имаш интернет не е животна намирница или потребштина се живеело и без него а и сега можеш да живееш без него и наместо тие 400 денари да ги даваш за тоа ако си сиромав ке и купиш нешто на сестрати со тие пари
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Само во Македонија тоа е можно, луѓето гледаат на било каков начин и од било каде да соберат приходи (значи работи на црно за 150-200Е, се води на заводот за 4000 до 5000 денари, плус социјална помош плус работат некое земјоделие уште 200-300Е во месецот), и после оделе во Грчка на одмор или подигнуваат кредити на нивните деца скутери да им купат или возат џипови(има и такви) а се жалат дека немаат леб да јадат. Добро е што се скинува социјалната помош на тие што не им треба ќе останат повеќе пари за тие што им требаат.
Има инспекција. Зашто не им одат во фирма каде работат на црно и не го казнат газдата со одземање имот и затворање на фирма? Наместо тоа го казнуваат сиромавиот кој ниту е пријавен зема повеќе милостина него плата.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Има инспекција. Зашто не им одат во фирма каде работат на црно и не го казнат газдата со одземање имот и затворање на фирма? Наместо тоа го казнуваат сиромавиот кој ниту е пријавен зема повеќе милостина него плата.
Не ни има такви случаеви
Зошто
Затоа што знам како фунционираат медиумите ако имаше до сега ќе беше на насловни страни на вечер и сител
Што им паѓа во вода целиот аргумент
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Приход се смета и 100 денари месечно, а повеќето не можат да се преранат со тоа што го заработуваат
Во право си и 100 денари е приход, ама има правилник како се добива социјална помош и кој се може да учествува и при какви услови се губи правото на социјална помош. Изгледа се досега овој правилник не се почитувал и како што кажа Lurtz, него стварно му требале пари некогаш аплицирал и не добил без образложение, туку добивале луѓе што не треба затоа што кај на никој нема некое достоинство и ако зимаш социјална помош мислиш дека си херој, а не некој стварно сиромав. Поголемиот дел од стварно сиромашните кај нас не добиваат социјална помош, туку тие што одат на одмори и возат џипови.
Вака треба на странците да им се објасни, Македонија земја во која социјалните случаеви одат на одмор во Грција, а нивните деца возат скутери.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Во право си и 100 денари е приход, ама има правилник како се добива социјална помош и кој се може да учествува и при какви услови се губи правото на социјална помош. Изгледа се досега овој правилник не се почитувал и како што кажа Lurtz, него стварно му требале пари некогаш аплицирал и не добил без образложение, туку добивале луѓе што не треба затоа што кај на никој нема некое достоинство и ако зимаш социјална помош мислиш дека си херој, а не некој стварно сиромав. Поголемиот дел од стварно сиромашните кај нас не добиваат социјална помош, туку тие што одат на одмори и возат џипови.
Вака треба на странците да им се објасни, Македонија земја во која социјалните случаеви одат на одмор во Грција, а нивните деца возат скутери.
Доказ дека тие што земаат социјална помош возат џипови

Пошто кратењево на помош повеќе ми делува како знак за немање пари

Уште колку до банкрот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom