Значењето на Луцифер во окултизмот

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
[/COLOR]"Lucifer represents..Life..Thought..Progress..Civilization..
Liberty..Independence..Lucifer is the Logos..the Serpent, the Savior." on pages 171, 225, 255 (Volume II) -
The Secret Doctrine - Helena Petrovna Blavatsky.
Ако е така тогаш прашањето е кој му е неговата спротивност.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ако е така тогаш прашањето е кој му е неговата спротивност.
Според теозофијата, негова спротивност е богот јахве, богот од стариот завет кој ги лишува луѓето од нивниот интелект забранувајќи им го сознанието.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Сакаш да кажеш дека има повеке богови.
Или да не речам вонземјани.
Овој јахве е креаторот кој ги направил да им служат додека луцифер ги опраил ?
Се поставува прашање кој точно е јахве а кој луцифер.
И како тоа е паднат ангел , и кои се тие нефилим?
Јас ништо не тврдам , само прашања поставувам , пошто се изјасни како компетентен за луцифер(сатанаил).
И друго , дали слугите на луцифер(ако му се стварно слуги) -демоните се на добрата страна ?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Сакаш да кажеш дека има повеке богови.
Или да не речам вонземјани.
Овој јахве е креаторот кој ги направил да им служат додека луцифер ги опраил ?
Се поставува прашање кој точно е јахве а кој луцифер.
И како тоа е паднат ангел , и кои се тие нефилим?
Јас ништо не тврдам , само прашања поставувам , пошто се изјасни како компетентен за луцифер(сатанаил).
И друго , дали слугите на луцифер(ако му се стварно слуги) -демоните се на добрата страна ?
Јас никаде нереков дека сум компетентен за сите окултни правци! И мене подеднакво ме интересираат толкувањата! Јас единствено подетално го познавам и почитувам Сатанизмот на Лавеј, останатото што го посочив се работи на кој сум наишол, имам прочитано по некоја книга од останатите како Блаватска, Регарди и слично.
За тоа што го знам, ќе дадам одговор за останатото доколку има такви кој се поупатени, би сакал да ги чујам нивните мислења.
П.С. Прашањето за "Слугите" на Луцифер, за кој окултен правец се однесува?

--- надополнето ---

Теозофијата како објаснува нешто не значи дека е исто што зборува и Блаватска, Златна зора не е на Регардие,...
И сеуште чекаме линк од книгата каде што е Леви зборува за Луцифер...

И да, едно битно прашање. Ти си инициран во некоја окултна школа, запознаен со симболите и атрибуциите на истите, или компаративни школи, или ова е само од книги што си ги читал?
Бидејќи еднаш засекогаш да се разјасни нешто. Егзотерија (што се толкува тука, по форуми и книги) никогаш не била и нема да биде исто со езотеријата.

Затоа ако може, не вели окултни правци... вели егзотеријата како разгледува некој симбол. Она што е достапно за сите.
Незнам зошто гледаш на темава толку лично! Еве ќе ти одговорам, иако знаеш - Не, не сум инициран во ниедна окултна школа, тоа што го знам е прочитано од книги! Темава ја отворив со намера како останатите така и јас да видиме што значи поимот Луцифер. Ако е напишано нешто што не се совпаѓа со твоите гледишта или со гледиштата на одредениот правец слободно посочи на грешката.
Поздрав.
П.С. Еве ти линк од книгата на Леви - http://www.scribd.com/doc/22588241/Levi-The-Mysteries-of-Magic-1886-Complete
И линк од истата за данлоуд - http://www.4shared.com/document/2gu5B0cd/AE_Waite_-_The_Mysteries_of_Ma.html

--- надополнето ---

Ipsissimus напиша:
Јас никаде нереков дека сум компетентен за сите окултни правци! И мене подеднакво ме интересираат толкувањата! Јас единствено подетално го познавам и почитувам Сатанизмот на Лавеј, останатото што го посочив се работи на кој сум наишол, имам прочитано по некоја книга од останатите како Блаватска, Регарди и слично.
За тоа што го знам, ќе дадам одговор за останатото доколку има такви кој се поупатени, би сакал да ги чујам нивните мислења.
П.С. Прашањето за "Слугите" на Луцифер, за кој окултен правец се однесува?

--- надополнето ---


Незнам зошто гледаш на темава толку лично! Еве ќе ти одговорам, иако знаеш - Не, не сум инициран во ниедна окултна школа, тоа што го знам е прочитано од книги! Темава ја отворив со намера како останатите така и јас да видиме што значи поимот Луцифер. Ако е напишано нешто што не се совпаѓа со твоите гледишта или со гледиштата на одредениот правец слободно посочи на грешката.
Поздрав.
П.С. Еве ти линк од книгата на Леви - http://www.scribd.com/doc/22588241/Levi-The-Mysteries-of-Magic-1886-Complete
И линк од истата за данлоуд - http://www.4shared.com/document/2gu5B0cd/AE_Waite_-_The_Mysteries_of_Ma.html
Една исправка, книгата е од Arthur Edward Waite, и е осврт на пишувањата на Леви! Се извинувам за грешката!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
The vocalist of Dissection, Jon Nödtveidt, was a member of the Misanthropic Luciferian Order founded in 1995,[3]. Contrary to popular belief,[4] he was not its co-creator, but “was introduced [...] by close friends at a quite early stage.”[5] The order has since renamed to Temple of the Black Light. Some members of Dissection were very involved in the group. Former bassist, Haakon Forwald of Disiplin, pulled out of Dissection, saying it was partly in order to concentrate on his esoteric studies.[6] The MLO planned to release Liber Azerate, a grimoire written by MLO Magister Templi Frater Nemidial in 2002.[3] It was released on the internet in Swedish and Norwegian. Azerate is the hidden name of the "eleven Anti-cosmic gods", as described in the book.
The Temple of the Black Light believe in "Chaosophy". They believe that Chaos is the plane and/or power with infinite amounts of space and time, containing all dimensions, in contrast to cosmos, which only has three spatial dimensions and one linear time dimension. Chaos, unlike the cosmos, is ever-changing.
Extreme militant nihilism is taught within the group, and they say the true satanist is not part of the modern society, as it is founded upon lies.
They believe in three forces, three dark veils - chaos, emptiness and darkness, which were expelled from Ain Sof in order to make way for the manifestation of The Black Light in The Outer Darkness that soon became Sitra Ahra. The three forces are the three steps back to a mysterious chaos.
These forces are above the Thaumitan, a two-headed god who allows the connection to the spiritual world. Members of the MLO seek to make that connection and channel the Black Light.
The Temple of the Black Light also believe there are eleven aeons; those of Moloch, Beelzebuth, Lucifuge Rofocale, Astaroth, Asmodeus, Belfegor, Baal, Adramelech, Lilith, Naamah and Satan. Azerate is eleven united as one, and these forces combined are those revered by the MLO/Temple of the Black Light.
Some former members of Dissection have gone on to form other bands, also influenced by their beliefs based on the MLO.[7]
 
P

PoisonLady

Гостин
Според теозофијата, негова спротивност е богот јахве, богот од стариот завет кој ги лишува луѓето од нивниот интелект забранувајќи им го сознанието.
Хмм,јас пак колку што знам Јахве е Единствениот Бог (всушност Исус Христос),само што во Стариот Завет неговото име е Јахве.Не знам колку си го прочитал некогаш Стариот Завет меѓутоа никаде не пишува дека Јахве ги лишува луѓето од нивниот интелект.Баш напротив.Тој им дал интелект за разумно да го користат а Луцифер (отпаднатиот ангел заедно со демоните) го злоупотребуваат интелектот на човекот со тоа што го тераат човекот секогаш да биде против Бог,односно за себе.

--- надополнето ---

Uboo prasanje.Spored citiranoto od strana na Ipsisimus on e se,samo padnat angel ne e-ili popoznat kako Lucifer
До сега така некако испаѓа работава. :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Хмм,јас пак колку што знам Јахве е Единствениот Бог (всушност Исус Христос),само што во Стариот Завет неговото име е Јахве.Не знам колку си го прочитал некогаш Стариот Завет меѓутоа никаде не пишува дека Јахве ги лишува луѓето од нивниот интелект.Баш напротив.Тој им дал интелект за разумно да го користат а Луцифер (отпаднатиот ангел заедно со демоните) го злоупотребуваат интелектот на човекот со тоа што го тераат човекот секогаш да биде против Бог,односно за себе.

--- надополнето ---


До сега така некако испаѓа работава. :)
Тоа што ти го опиша е верзија на библијата, инаку да сум го прочитал стариот завет но овие значења на поимот Луцифер не се од библијата т.е. стариот завет. Во цитатот кој го имаш посочено пишува "Според теозофијата"! Тоа е окултен правец, формиран од Хелена петровна Блаватски!
Инаку не би се сложил ни со тоа дека Јахве им го дал интелектот на луѓето (според стариот завет)! Кој лик им ги отвара очите и им го дава сознанието за доброто и злото? Ај сети се!
Поздрав :smir:
 
Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
23
Тогаш змијата и рече на жената: "Не, вие нема да умрете! 5 Бог знае оти оној ден кога ќе вкусите од него, ќе ви се отворат очите, па ќе станете како богови и ќе знаете што е добро, а што зло."
Тоа што ти го опиша е верзија на библијата, инаку да сум го прочитал стариот завет но овие значења на поимот Луцифер не се од библијата т.е. стариот завет. Во цитатот кој го имаш посочено пишува "Според теозофијата"! Тоа е окултен правец, формиран од Хелена петровна Блаватски!
Инаку не би се сложил ни со тоа дека Јахве им го дал интелектот на луѓето (според стариот завет)! Кој лик им ги отвара очите и им го дава сознанието за доброто и злото? Ај сети се!
Поздрав :smir:

A Satanata ( Lucifer) im gi otvori ocite na lugjeto? I im go dade soznanieto za dobroto i zloto? :uvo:

Seto toa vo 1 Mojseeva treba dobro da se razbere.

Satana gi izlaza lugjeto za tri raboti: 1. Deka nema da umrat; 2. deka BOG gi laze vo vrska so drvoto na poznavanje na dobroto i zloto i negovoto znacenje ; 3. deka lugjeto ke stanat bogovi ako ja prekrsat zabranata od BOG bez posledici.


Eve sto pisuva vo 1 Mojseeva 3 poglavje, stihovi 4, 5 : Тогаш змијата и рече на жената: "Не, вие нема да умрете! 5 Бог знае оти оној ден кога ќе вкусите од него, ќе ви се отворат очите, па ќе станете како богови и ќе знаете што е добро, а што зло."


Drvoto na poznavanje na dobroto i zloto e posegnuvanje po nezavisnost od BOG , i nepocituvanje na moralnite i duhovnite zakoni na Tvorecot koi gi postavil . Toa bilo edinstvena zabrana za prvite lugje. Tie imale se' od BOG.

E mnogu dobar svet im sozdade Satanata na lugjeto , nema sto... :icon_excl

Lugjeto ne stanaa bogovi. Satanata zaedno so Adam i Eva im donesoa na nivnite potomci bolesti, starosti i na krajot smrt .
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Тогаш змијата и рече на жената: "Не, вие нема да умрете! 5 Бог знае оти оној ден кога ќе вкусите од него, ќе ви се отворат очите, па ќе станете како богови и ќе знаете што е добро, а што зло."



A Satanata ( Lucifer) im gi otvori ocite na lugjeto? I im go dade soznanieto za dobroto i zloto? :uvo:

Seto toa vo 1 Mojseeva treba dobro da se razbere.

Satana gi izlaza lugjeto za tri raboti: 1. Deka nema da umrat; 2. deka BOG gi laze vo vrska so drvoto na poznavanje na dobroto i zloto i negovoto znacenje ; 3. deka lugjeto ke stanat bogovi ako ja prekrsat zabranata od BOG bez posledici.


Eve sto pisuva vo 1 Mojseeva 3 poglavje, stihovi 4, 5 : Тогаш змијата и рече на жената: "Не, вие нема да умрете! 5 Бог знае оти оној ден кога ќе вкусите од него, ќе ви се отворат очите, па ќе станете како богови и ќе знаете што е добро, а што зло."


Drvoto na poznavanje na dobroto i zloto e posegnuvanje po nezavisnost od BOG , i nepocituvanje na moralnite i duhovnite zakoni na Tvorecot koi gi postavil . Toa bilo edinstvena zabrana za prvite lugje. Tie imale se' od BOG.

E mnogu dobar svet im sozdade Satanata na lugjeto , nema sto... :icon_excl

Lugjeto ne stanaa bogovi. Satanata zaedno so Adam i Eva im donesoa na nivnite potomci bolesti, starosti i na krajot smrt .
Има соодветна тема за библиските толкувања! Оваа тема е значењето на Луцифер во окултизмот!
Satana gi izlaza lugjeto za tri raboti: 1. Deka nema da umrat; 2. deka BOG gi laze vo vrska so drvoto na poznavanje na dobroto i zloto i negovoto znacenje ; 3. deka lugjeto ke stanat bogovi ako ja prekrsat zabranata od BOG bez posledici.
Еве ти линк, за цитатов - http://forum.kajgana.com/showthread.php?4394-%D0%92%D0%B5%D1%80%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5-%D0%BB%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%93%D0%BE%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%94%D0%B0%D0%BB%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B8&p=3784758&viewfull=1#post3784758
 
P

PoisonLady

Гостин
Тоа што ти го опиша е верзија на библијата, инаку да сум го прочитал стариот завет но овие значења на поимот Луцифер не се од библијата т.е. стариот завет. Во цитатот кој го имаш посочено пишува "Според теозофијата"! Тоа е окултен правец, формиран од Хелена петровна Блаватски!
Инаку не би се сложил ни со тоа дека Јахве им го дал интелектот на луѓето (според стариот завет)! Кој лик им ги отвара очите и им го дава сознанието за доброто и злото? Ај сети се!
Поздрав :smir:
Во Еденската градина каде што живееле Адам и Ева им било дозволено се' освен да се хранат од едно дрво .Но,змијата (Луцифер) ја убедил Ева да касне од плодовите на тоа дрво и од тогаш човекот е тоа што е денес односно од тогаш човекот станал пред се' смртник,а потоа дознал и за срамот,стравот ,злобата..или ти можеби сакаш да кажеш дека Луцифер затоа што е добар и фин дека затоа ја зафркнал Ева? Ај ти размисли сеа малце :smir:
...И уште нешто сеа ме интересира: постојат ли некои докази врз кои се телеми окултизмот како правец?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Во Еденската градина каде што живееле Адам и Ева им било дозволено се' освен да се хранат од едно дрво .Но,змијата (Луцифер) ја убедил Ева да касне од плодовите на тоа дрво и од тогаш човекот е тоа што е денес односно од тогаш човекот станал пред се' смртник,а потоа дознал и за срамот,стравот ,злобата..или ти можеби сакаш да кажеш дека Луцифер затоа што е добар и фин дека затоа ја зафркнал Ева? Ај ти размисли сеа малце :smir:
...И уште нешто сеа ме интересира: постојат ли некои докази врз кои се телеми окултизмот како правец?
Пак ќе ти напоменам дека тоа се религиозни толкувања, а темава е за значењето на Луцифер во окултизмот!
П.С. Луцифер не зафркнал никого! тој ја кажал ВИСТИНАТА! Им ги отворил очите, им посочил дека им е кажана лага! Ако ти тоа го сметаш за "зафркнување", тогаш тоа е твое мислење!
Окултизмот не е правец, туку е поим кој значи скриено знаење! Под овој поим егзистираат многу правци, слично како што поимот религија не е правец туку поим под кој се вбројуваат повеќе правци!
 
P

PoisonLady

Гостин
Пак ќе ти напоменам дека тоа се религиозни толкувања, а темава е за значењето на Луцифер во окултизмот!
П.С. Луцифер не зафркнал никого! тој ја кажал ВИСТИНАТА! Им ги отворил очите, им посочил дека им е кажана лага! Ако ти тоа го сметаш за "зафркнување", тогаш тоа е твое мислење!
Окултизмот не е правец, туку е поим кој значи скриено знаење! Под овој поим егзистираат многу правци, слично како што поимот религија не е правец туку поим под кој се вбројуваат повеќе правци!
Стварта е што темиве се многу заплеткани (религија и окултизам),цело време се надополнуваат или контраат.Како и да е,се трудам да те разберам :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Стварта е што темиве се многу заплеткани (религија и окултизам),цело време се надополнуваат или контраат.Како и да е,се трудам да те разберам :)
Јасно ми е, не си единствена. Многу окултни правци користат термини и симболи кој ги користат и религиите, причината за тоа понекогаш е што се користат истите извори, но поинаку се толкуваат и имаат поинакво значење. На пример во Сатанизмот на Лавеј, Сатаната не е антропоморфно суштество кое има облик и е олицетворение на злото, туку тој поим ја претставува динамичката - темна страна на универзумот до која секој има пристап. Исто така, во овој правец Сатаната е противник, обвинувач на монотеизмот и негова спротивност.
Останатите окултни правци, имаат други значења итн! Но одредени правци во окултизмот имаат системи на иницијации, и вистинското значење на нивните симболи, називи, ритуали и сл. го знаат само Иницираните членови на одредениот окултен правец!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.922
Поени од реакции
11.929
Ј
Останатите окултни правци, имаат други значења итн! Но одредени правци во окултизмот имаат системи на иницијации, и вистинското значење на нивните симболи, називи, ритуали и сл. го знаат само Иницираните членови на одредениот окултен правец!
Вистинското значење нема никогаш да го дознае неинициран, посебно па не тука, на форуми.
Може да се зборува овој вака кажал, оној во таа книга тоа кажал, но некои работи ги нема во книгите.
Темата Значењето на Луцифер во окултното е апсурдна уште од самиот наслов... Окултно нели значеше скриено... штом е скриено од профаните, тешко дека ќе има некакво значење Луцифер за вас, освен егзотерично...
Никој што знае нема да проговори ни трошка за вакви теми, посебно не на форуми...
Така да, напразно муабети не вреди да се тераат... Може попаметно да се троши времето...

Значи ова значење што Ipsissimus го дава е од идеите на Ла Веј, а неговите идеи не се окултно.
Блаватска е исто така иницијант, така да вистинското значење на нејзиниот Луцифер е дискутабилно дали е дадено во нејзините книги.

И да, егзотеријата, Лушпите дадени по книги не е езотерија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom