Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 август 2010
Мислења
84
Поени од реакции
4
Ти за тие ли прашуваш? Епа ако ми текнува како беа, имаше за производи 12, 13, ...., 15, ......, 17. А за цената за сите е иста. Што значи, логично би било тие испуштените да се 14 и 16 и нив само ги помножуваш со цената и ги добиваш тие 2 или 3 крајни залихи што фалеа :):)
Може ќе се снајдеме...данке :)
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
А на испит сметководство колку прашања ќе има знае некој? Со точно/неточно, на заокружување? И пак ке биде само со 1 точен одговор?
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Да да знам...ама нзз дали се разбравме...ги нема дадено крајните залихи...а тие ти се потребни за да најдеш колку ти се продадени добра па потоа да ги најдеш вредноста на крајните залихи и трошоци за продадени добра, ги знам тие, ги работевме и на вежби, ама само ако се дадени крајните залихи : )) Е што е најтрагично имаше и празни полиња од цената и од количината :nesvest::nesvest:
Таму имаше кај продажбите дадено само количина, а требаше да се пресмета цена и вкупно колку изнесува, е сега ти количината ќе ја помножиш по цената по која се набавени, значи ако треба на пр. по ФИФО да сметаш на 10 јуни набавка по цена од 30 парични единици, а на 12 јуни продажба, тогаш цената ќе ти биде продадената количина по 30 парични единици. Така ќе ги најдеш продажбите и после е лесно да пресметаш.
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sakam da se informiram i da prasam dali nekoj znaj kako da se polozi ispit Menadzment? :) so kupuvanje na ispitot ili kako :)
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.339
Разбрав дека денеска давала Англиски 2 оценки ... може да потврди некој? Јас кога и да идам гледам за англиски дали има истакнато нешто ама ништо не забележав...
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.970
Разбрав дека денеска давала Англиски 2 оценки ... може да потврди некој? Јас кога и да идам гледам за англиски дали има истакнато нешто ама ништо не забележав...
Абе како давала оцeнки :O Јас денес на факс нишш не видов Англиски 2 да има истакнато коа ќе се даваат оценките ни па резз од испит имаше ..
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
Слушнав протести нешто во четврток ќе имало. Дали тоа значи дека нема да се полага?
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Резултати англиски 2 од испит имаше истакнато, се вратив од факултет пред 20ина мин. Не го слушам предметот, но случајно видов кај онаа "новата" секција резултати одма до влез дека има истакнато. Сигурно пишувало и кога и каде ќе се дават оценки но не видов.
Инаку, неколку страници наназад имаше дискусија за тоа дали ќе се плаќа нешто додатно освен партиципацијата при заверката на семестар + 50 денари таксени маркици на уплатница, сега да знаете дека за сите студенти (вонредни и редовни) задолжително е плаќањето на 290 денари за оние картичките за присуство на настава/вежби. Не видов дали пишува кога ќе ни ги дават картичките, но прочитав дека освен сега, при упис на секоја наредна нова учебна година ќе се плаќа овој надоместок од 290 денари.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Резултати англиски 2 од испит имаше истакнато, се вратив од факултет пред 20ина мин. Не го слушам предметот, но случајно видов кај онаа "новата" секција резултати одма до влез дека има истакнато. Сигурно пишувало и кога и каде ќе се дават оценки но не видов.
Инаку, неколку страници наназад имаше дискусија за тоа дали ќе се плаќа нешто додатно освен партиципацијата при заверката на семестар + 50 денари таксени маркици на уплатница, сега да знаете дека за сите студенти (вонредни и редовни) задолжително е плаќањето на 290 денари за оние картичките за присуство на настава/вежби. Не видов дали пишува кога ќе ни ги дават картичките, но прочитав дека освен сега, при упис на секоја наредна нова учебна година ќе се плаќа овој надоместок од 290 денари.
Убаво рече еден колега, 100% ќе ни ги наплатат при заверка на семестар. Можеа барем да кажат дека ќе се плати, иако немаше многу да смени тоа ама барем ќе се ценеше актот :)
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Јас да прашам нешто. Не сум многу запознаен. Што значи ова [size= "5"]? Другиот дел го разбрав, уште тоа да го разберам.
п.с. кај го ископа фонтот:)
п.п.с.
Заслужено модераторско место.


Имаш поддршка од мене. Да не си помисли некој дека се зезам, колку и да напнуваш понекогаш барем си од корист за сите членови, за разлика од некои други, поточно, скоро сите други.

Доста е офтопик.
Fala ti kolega,te zeam kaj mene u partija:):):))):pipi:

--- надополнето ---

колега дај кажи друго што имаше? теорија имаше доста или?
A be iskreno ke ti kazam deka go ucev 3 dena,toa gore sto go navedov go nauciv i drugoto taka poise na srekja go zaokruzuvav,i imase 20 prasanja to4no/netocno,ako bide ispitot kako u januari i juni,mislam deka nema da imate problem,ma da slusam deka neso se nalutil Ljubisa,inace jas polagav kaj Zorica i nez dali im se isti testovite,najverojatno se:):):):))))

--- надополнето ---

А на испит сметководство колку прашања ќе има знае некој? Со точно/неточно, на заокружување? И пак ке биде само со 1 точен одговор?
Jas koa polagav ispit u junu imase 20 prasanja tocno/netocno,5 obi4ni prasanja,ne mi teknuva so kolku tocni bea i drugoto zada4ki kako na primer,dadeni podatoci za kamion i da se presmeta neznam nekakva amortizacija,pa druga zadaca so istite podatoci da odredis neso kaj ke se proknizi i slicno:):):)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom