Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 септември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
0
Kje moze nekoj od postarive kolegi da mi pomogne:
Vaka vo ovoj semestar imam management marketing i finansiski management, po logika idam da gi podgotvam management i marketing i finansiski da ostavam za na ispit
PLS HELP
 
Член од
10 март 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
moze nekoj da mi kaze dali angliski 2 ima kniga i sociologija isto taka posto neznam koj da go zemam od niv da i kaj ne mora da se odi na predavanja.ve molam za pomos:)
 

LitButterfly

Малечко
Член од
6 октомври 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
Ne sum treta, cetvrta sum ali imam bankarstvo. =) Na predavanje dojdoa asistentite Kiril i uste eden ne mu go znam imeto. Predavanjata ne se zadolzitelni. Ubavo e da se polozi na kolokviumi bidejki ispitot se sodrzel od 2-3 prasanja i moralo se da ti bide odgovoreno za da polozis. Moze da pravime strucen trud ili seminarska za poviska ocena. Temite ke bile objaveni vo tekot na ovaa nedela, a zemanjeto tema ke bilo na 10 i 11 noemvri samo na ovie dve dati, toa vazese za strucniot trud, a za seminarska ne se sekavam dali bea isti terminite.
Ekonomija na investicii go imav lani.Go poloziv na ispit u juni i lesno pominav, moze zatoa sto mi se padnaa istite prasanja od januari. Predavanjata se zadolzitelni, ako sakas da polagas na kolokvium, pusta domasni koi mora da se vratat naredniot den. Ubavo predava profesorot. Ima teroija i zadaci,prviot kolokvium e lesen, votriot mislam deka e najtezok, barem spored mene, skoro celiot e so zadaci. Toa e toa. Rasporedot ne e smenet.
Ako moze edno prasanje, ako znaes :) Koj predmet e polesen od ovie dva Megjunarodni finansii ili ekonomija na investicii?
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
76
Поени од реакции
8
Kje moze nekoj od postarive kolegi da mi pomogne:
Vaka vo ovoj semestar imam management marketing i finansiski management, po logika idam da gi podgotvam management i marketing i finansiski da ostavam za na ispit
PLS HELP
Da...najubavo ti e da si gi spremas menadzment i marketing...finansiski ostaj go za na ispit...site go ostavaat polesno e taka, zosto nema da moras da ides na predavanja, da pisuvas domasni, da pravis proketna po toj predmet i porelaksirano ke ti bide....
 

LitButterfly

Малечко
Член од
6 октомври 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
Decki, moze li nekoj da mi kaze kolku vkupno pari treba za upis (za treta) bez participacijata, zasto toa neli kaj sekoj razlicno
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Ме интересира мислење од колегите како е на колоквиуми за:

1.Основи на маркетинг
2.Основи на дигитална економија
3.Финансиски менаџмент

треба многу труд, се треба да се учи или не, вашето искуство со овие предмети и слично. Фала
 
Член од
26 септември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
0
eeee..... ova se najcestite prasana.... vaka koleske jas sum vtora....no spored ona sto kazuvaat postarive ........ digitallna e lesen predmet...se ide na ist nacin kako e-biznis(ako si imala prethodno uste polesno kje ti bide), marketing e tezok, i treba da mu posvetis vreme na ovoj predmet, a za finansiski vikaat deka polesno e na ispit......duri znam kolegi koi za 15 dena uspeale da polozat....Dokolku ima nekoj poinakvo mislenje.....BUJRUM :toe:
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Ako moze edno prasanje, ako znaes :) Koj predmet e polesen od ovie dva Megjunarodni finansii ili ekonomija na investicii?
Ne znam. Megunarodni finansii ke imam sega ovaa godina, pa ne znam kako ke bide. :smir:

--- надополнето ---

Јас сум 1 год и го земав како изборен банкарство и те молам колега ако можеш да ми кажеш од која книга треба да се учи и дали се треба, и кој професор предава по овој предмет, бидејки немав можност да отидам на првото предавање.
Predava Ljube Trpeski, knigata vo knizara e 1200 denara, ama moze i od libro da se kupi, bankarstvo se vika valjda :) A dali treba se da se uci ili nesto ke ima skrateno ne kazaa seuste rano e oste. Inace koleska sum. :)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.158
Поени од реакции
885
Ме интересира мислење од колегите како е на колоквиуми за:

1.Основи на маркетинг
2.Основи на дигитална економија
3.Финансиски менаџмент

треба многу труд, се треба да се учи или не, вашето искуство со овие предмети и слично. Фала
Маркетинг треба. Професорката е таква принципиелна и бара доста детали да се знаат.
Треба да ги знаеш сите поделби и се што мислиш дека би можело да се падне како прашање. Игнорирај ја мислата “ај бе ова гарант нема да го има“.
Каде што имаш фази, мораш да знаеш и по кој редослед се (за останатите набројуванки не треба). Моја препорака е да одиш на предавање бидејќи е доста од помош.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
69
Поени од реакции
8
Може ли некој да ми помогне во врска со домашна работа по финансиски менаџмент.

Ни даде да ја проучиме финансиската функција во Алкалоид, Гранит или Макпетрол. Не знам што точно се бара, немам уште учебник, а ми треба за утре.
Фала
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
eeee..... ova se najcestite prasana.... vaka koleske jas sum vtora....no spored ona sto kazuvaat postarive ........ digitallna e lesen predmet...se ide na ist nacin kako e-biznis(ako si imala prethodno uste polesno kje ti bide), marketing e tezok, i treba da mu posvetis vreme na ovoj predmet, a za finansiski vikaat deka polesno e na ispit......duri znam kolegi koi za 15 dena uspeale da polozat....Dokolku ima nekoj poinakvo mislenje.....BUJRUM :toe:
Фала колега за сеопфатноста... отприлика за маркетинг знаев дека е тешко но за другите онака сите различни мислења даваат.

--- надополнето ---

Маркетинг треба. Професорката е таква принципиелна и бара доста детали да се знаат.
Треба да ги знаеш сите поделби и се што мислиш дека би можело да се падне како прашање. Игнорирај ја мислата “ај бе ова гарант нема да го има“.
Каде што имаш фази, мораш да знаеш и по кој редослед се (за останатите набројуванки не треба). Моја препорака е да одиш на предавање бидејќи е доста од помош.
Исто фала и на Тоше, ова со фазиве прв пат го слушам, а се надевам дека ќе им помогне и на другите што слушаат маркетинг.
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ima li zainteresirani kolegi koi sakat da kupat kniga Osnovi na menadzment 6 izdanie, knigata voopsto ne e koristena! Mnogu povolno:vozbud:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Decki, moze li nekoj da mi kaze kolku vkupno pari treba za upis (za treta) bez participacijata, zasto toa neli kaj sekoj razlicno
Ти треба една уплатница од 2500 денари, за книжен фонд, осигурување, интернет и слично.

Една од 750 денари за ИКСА на Економски факултет( културни и спортски манифестации)

Последната е 100 денари за С. Парламент, ама таа не мора да се плаќа (барем така имаше фрки деновиве, и по вести се зборуваше за тоа).

Инаку ги имаш на веб страната на факултетот сите уплатници колку се и како треба да гласат кај цел на дознака.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Ај нека каже некој што се дешаваше денес на менаџмент, пошто не стигнав да влезам... :pipi:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom