Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Леле, овие не се здрави на веб страната што прават :tapp:

За сметководство и ревизија 2ра година, едно време во зимски имаше 2, во летен 4 задолжителни предмети, после сменија и направија 3 со 3, а сега има 4 во зимски, а 2 во летен :vozbud:

Ајде, дај некој од постарите колеги на сметководство нека каже кои предмети се учат во втора година зимски...
И каков изборен е Промоција. :smir:
A што сте запнале се по таа веб страна да се водите? Ако не можете секој ден, барем еднаш можете да појдете на факултет и да видим што е како...се ќе ви биде истакнато.
До лани веб страната беше никаква, па моравме да си одиме на факултет за се што ни требаше па ни беше далеку подобро отколку да чекаме некој да стави нешто на веб страната или да ни одговори на форум.
Бреееее :tapp:

--- надополнето ---

немате маркетинг и менаџмент... ама затоа да ве видам иди положи кај златка 2 предмета... иди положи кај пеце применета на пишување на испит... кај наталија девизна и регинална..... иди положи го економетрија..... економија е еден од потешките смерови
Секој смер си има своја тежина, ниту еден не е најлесен, ниту најтежок. Сите имаат предмети на пишување и комплицирани професори, не е само економија
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
A што сте запнале се по таа веб страна да се водите? Ако не можете секој ден, барем еднаш можете да појдете на факултет и да видим што е како...се ќе ви биде истакнато.
До лани веб страната беше никаква, па моравме да си одиме на факултет за се што ни требаше па ни беше далеку подобро отколку да чекаме некој да стави нешто на веб страната или да ни одговори на форум.
Бреееее :tapp:
Јас колку што знам веб страна служи за тоа - да се информираме од дома. Уште поголем проблем е ако треба да се патува за џабе (не се сите студенти од Скопје, за жал). (Тоа што тие не ја ажурираат веб страната, или ја ажурираат погрешно, тоа е нивни проблем, кој не засега нас). Форумите се за разменување мислења, прашања, одговори. Така да, ако знаеш, кажи, ако не, читај надолу други мислења каде можеш да помогнеш. (Само да знаеш колку работи се променети од лани, а ако сметаш дека страната треба да се укине за да биде подобро (ко што ти било лани), слободно предложи им) :smir:
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
0
Тоа на страната на фак. е хаос. Пред некој ден 2 задолж. предмети во зимски семестар, вчера 3 , денеска па 4 , а на огласна па др. пишува. :vozbud:Не знае човек на што да верува П.С. Ако знае некој нека ми каже тоа за кредитите како оди, дали секој смер има ист бр. на кредити, колку треба за во 1 семестар, колку во 2, дали може избормите предмети да се во еден семестар ?? Btw, 2ра год. сум. :icon_lol: Однапред благодарам.:smir:
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Тоа на страната на фак. е хаос. Пред некој ден 2 задолж. предмети во зимски семестар, вчера 3 , денеска па 4 , а на огласна па др. пишува. :vozbud:Не знае човек на што да верува П.С. Ако знае некој нека ми каже тоа за кредитите како оди, дали секој смер има ист бр. на кредити, колку треба за во 1 семестар, колку во 2, дали може избормите предмети да се во еден семестар ?? Btw, 2ра год. сум. :icon_lol: Однапред благодарам.:smir:

Де бе... аман. Пак ве мрзи да листате уназад.
Него ај, ќе објаснам. Значи у еден семестар не смееш да имаш над 35 кредити, додека во цела година не смееш да имаш под 60 кредити. Ќе си идеш на факултет таму постои нешто што се вика огласна табла на која што има закачено листче или два, на кои пишува кој предмет колку кредити носи, кој изборен во кој семестар е, па си го бираш од таму тоа што највеќе ти одговара. И цело време треба да си играш со кредитите, доколку имаш нешто за презапишување. Еве ако ти остане нешто што е наменето за зимски семестар го презапишуваш сега при упис, а ако ти остане предмет што од оваа година е во летен семестар, сега не презапишуваш ништо и имаш шанса во фебруарска сесија да го преполагаш уште еднаш. Тек ако паднеш знаеш шо следи.
 
Член од
22 август 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
ај некој од постарите колеги нека каже кој е најтежок од овие три задолжителни предмети од втора год менаџмент зошто еден од нив треба да отфрлам :( основи на маркетинг, основи на менаџмент и финансиски менаџмент:smir:[/QUOTEpa
vaka spored mene marketing e tesok i ti bara se od knigata i solidno nauceno,menadment si imam pominato najlesno kaj sulev zabe tolku se plasat pa covekot samo dava podelbi(sega stava i nekoi zamki,ama ako go imas nauceno toa so crno ke pomines ),a saso po finansiski go dava testot sosema sprotivno da go razberes a ne kako so e vo kniga,znaci da go uklucis mozokot na razmisluvanje koga polagas,jas bi ti go preporacala finansiski da ne go ostavas da ne se zafrknes,ni marketing podobro ostavi go menazment za na ispit stvarno dobro ke si pomines od iskustvo.se nadevam deka pomognav;-)
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Јас колку што знам веб страна служи за тоа - да се информираме од дома. Уште поголем проблем е ако треба да се патува за џабе (не се сите студенти од Скопје, за жал). (Тоа што тие не ја ажурираат веб страната, или ја ажурираат погрешно, тоа е нивни проблем, кој не засега нас). Форумите се за разменување мислења, прашања, одговори. Така да, ако знаеш, кажи, ако не, читај надолу други мислења каде можеш да помогнеш. (Само да знаеш колку работи се променети од лани, а ако сметаш дека страната треба да се укине за да биде подобро (ко што ти било лани), слободно предложи им) :smir:
Точно, страната служи за тоа, ама кога гледате дека постојано има промени и не е ажурирана, и тоа како треба да ве засега. Работата не е дали треба да се укине, туку постојано ве читам како сте збунети поради податоците на веб страната, и пак по неа се водите.
За твоја информација, ни јас не сум од Скопје, а со испитите завршив и овде сум колку вас да ви помогнам затоа што имам поголемо искуство. А ако вас ви одговара да бидете збунети повеќе со веб страната отколку да идете еднаш на факултет, слободно повелете.
 
Член од
6 јули 2010
Мислења
52
Поени од реакции
0
Decki ajde pomos malku :) kako sto listav sretnav povekemina so prasanje kako moeto : dali nekoj znae koga ke ima rez od dopolnitelniot matematika i dali e mozno da se polozi so edna, edna i polovina, ili mora striktno dvete zadaci da ti se tocni od dopolnitelniot? pozz :icon_redf
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.261
Поени од реакции
8.376
Да си прашам нешто....

Ај вие што сте поискусниве на економски... Сега кога се упишував имаше да се избере еден изборен предмет (уште не влезени на факултет бираме изборен предмет :pop: ) и набрзина свртев кај другари што студираат и ми предложија Англиски Социологија Етика (нешто такво) и сеуште неможев да се одлучам па од другарите што избираа ми рекоа дека англиски се поминувал лесно ... и јас застанав еден дечко (постар таму учеше) му реков друже помош и ми вика бирај англиски бе... И пишав англиски... е сега проблемот е што еден другар ме премислува демек стручен незнам што (а јас незнам он од каде толку информации кога сме врсниици) и ми кажа дека можело да се смени па да ве прашам за некој да ми кааже/ предложи/ помогне што да направам. Што е „полесно“ (лесно нема никаде само да не заебам работа) :)
Ќе ви бидам благодарен за советите :)
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Decki ajde pomos malku :) kako sto listav sretnav povekemina so prasanje kako moeto : dali nekoj znae koga ke ima rez od dopolnitelniot matematika i dali e mozno da se polozi so edna, edna i polovina, ili mora striktno dvete zadaci da ti se tocni od dopolnitelniot? pozz
:icon_redf
Со една задача цела се поминува, некои поминаа и со двете до пола точни кога јас полагав

--- надополнето ---

Да си прашам нешто....

Ај вие што сте поискусниве на економски... Сега кога се упишував имаше да се избере еден изборен предмет (уште не влезени на факултет бираме изборен предмет :pop: ) и набрзина свртев кај другари што студираат и ми предложија Англиски Социологија Етика (нешто такво) и сеуште неможев да се одлучам па од другарите што избираа ми рекоа дека англиски се поминувал лесно ... и јас застанав еден дечко (постар таму учеше) му реков друже помош и ми вика бирај англиски бе... И пишав англиски... е сега проблемот е што еден другар ме премислува демек стручен незнам што (а јас незнам он од каде толку информации кога сме врсниици) и ми кажа дека можело да се смени па да ве прашам за некој да ми кааже/ предложи/ помогне што да направам. Што е „полесно“ (лесно нема никаде само да не заебам работа) :)
Ќе ви бидам благодарен за советите :)
Не си погрешил со англискиот, убаво ти рекле, не е тешко и лесно се поминува, нормално ако имаш некои познавања, а ако не знаеш ништо од англиски тогаш може тешко да ти биде :) А и тоа е точно дека може да се смени, така да ич без гајле :)
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.261
Поени од реакции
8.376
Не си погрешил со англискиот, убаво ти рекле, не е тешко и лесно се поминува, нормално ако имаш некои познавања, а ако не знаеш ништо од англиски тогаш може тешко да ти биде :) А и тоа е точно дека може да се смени, така да ич без гајле :)
Значи викаш да останам на англиски? Добар сум англиски само знаеш кога некој ќе ти бутне некоја мисла во глава... :/
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
Decki ajde pomos malku :) kako sto listav sretnav povekemina so prasanje kako moeto : dali nekoj znae koga ke ima rez od dopolnitelniot matematika i dali e mozno da se polozi so edna, edna i polovina, ili mora striktno dvete zadaci da ti se tocni od dopolnitelniot? pozz :icon_redf
Jас имав задача ипол и поминав ;)
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Значи викаш да останам на англиски? Добар сум англиски само знаеш кога некој ќе ти бутне некоја мисла во глава... :/
Не заглавил никој англиски, не се секирај :) Знам како е кога прашуваш ваму таму и на крај пак не знаеш што, така е на факултет. Не знам што друго имаш како опција ама и англиски си е таман.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom