Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Не верувам дека Трговско право има 9 кредити, веројатно си гледала на веб страната на факултетот... Уствари само два предмети имаат по 9 кредити а тоа се Основи на Економија и Економика на претпријатијата.
Хмм...на страната на економски во прва година сите задолжителни предмети имаат по 9 кредити, а и некои од изборните. Може да е грешка, кај може половина од предметите по 9 кредити да имаат?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Хмм...на страната на економски во прва година сите задолжителни предмети имаат по 9 кредити, а и некои од изборните. Може да е грешка, кај може половина од предметите по 9 кредити да имаат?
Прва година задолжителните имаат по 9, затоа што се само 5 (еден предмет помалку од другите години)
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
И значи ако во прва година Основи на сметководсто е префрлен во зимски семестар нема да можеме да земеме трговско право. 3 задолжителни х 9 кредити=27 + трговско право исто 9=36 :toe:
Jas,kako sto znam Osnovi na smetkovodstvo minatava godina bese vo zimski semestar:):):):))))))))
 
M

Mario Gómez

Гостин
Јас на е-бизнис кој изборни да ги одберам, хеелп плис. :)

Некој од постариве колеги нека ми помогне.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
Абе да прашам таа некоја изјава што се потпишува дека прифакам да студирам со кофинансирање , еден другар ми вика денес до 2 требало најкасно ( а сеа е 15 за 2 . неам време ) а друг другар рече можело и коа ке се упишуваш... и сеа да не знае некој нешто ?

ne treba sega da odis za izjavata... jas prativ mail to fakultetot bidejki i mene ne mi bese jasno i mi rekoa deka taa izjava se potpisuvala koga ke se upisuvas na fakultet na 30 ili 31
 
Член од
6 јули 2010
Мислења
52
Поени од реакции
0
Колеги објавени биле резултатите по математика ај ПЛС ако оди некој утре на факс од било каква причина, ако не му е проблем нека слика кои се положени или на дополнителен или нека ми пиши ПП за мене : индекс 53302. Ве молам бидејќи сум од Битола,а увидот е понеделник за да знам дали да одам да правам пат од 8 мачни саати или не ....Фала однапред поздрав
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Прва година задолжителните имаат по 9, затоа што се само 5 (еден предмет помалку од другите години)
Jas,kako sto znam Osnovi na smetkovodstvo minatava godina bese vo zimski semestar:):):):))))))))
Епа тогаш значи нема да можеме да земеме трговско право во прва, штом основи на сметководство е во зимски семестар, ќе имаме повеќе кредити од предвидените
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Епа тогаш значи нема да можеме да земеме трговско право во прва, штом основи на сметководство е во зимски семестар, ќе имаме повеќе кредити од предвидените
Напротив, баш можете да земете. :smir:
Основи на сметководство повеќе не е во зимски, преместен е во летен семестар (ако можеме да и веруваме на веб страната). Значи, остануваат само основи на економија и математика со по 9, плус трговско право 9 кредити, еднакво на 27 кредити. Можете да бирате дали другиот изборен ќе ви е во летен или во зимски семестар, и така нема друг изборен освен трговско право со 9 кредити, значи тоа ви остава простор да си бирате било кој друг изборен со 8 или помалку кредити.
 
V

Viktor g

Гостин
Дечки ја налетав на друг проблем......... Како што ми се испланирани семестрите и изборните + бројот на кредити ми испаѓаат 62 кредити наместо 60 проблемот лежи во нивнион тап мозок со ограничувањето од 35 кр во семестар и така мора да го земам изборниот кој носи 8 кредити и испаѓа 62 вкупно.Одам ја да и објаснам пак на таа на студентски но се залуудно ваша идеја
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Дечки ја налетав на друг проблем......... Како што ми се испланирани семестрите и изборните + бројот на кредити ми испаѓаат 62 кредити наместо 60 проблемот лежи во нивнион тап мозок со ограничувањето од 35 кр во семестар и така мора да го земам изборниот кој носи 8 кредити и испаѓа 62 вкупно.Одам ја да и објаснам пак на таа на студентски но се залуудно ваша идеја
Па нели е дозволено по 35 кредити во семестар? 35+35=70 а на страната пак пишува вкупниот збир да е 60. Изгледа ни они не знаат како е правилно...
 
V

Viktor g

Гостин
Па нели е дозволено по 35 кредити во семестар? 35+35=70 а на страната пак пишува вкупниот збир да е 60. Изгледа ни они не знаат како е правилно...
значи цела година ти е вкупно да имаш 60 кредити е сега имаш ограничување минимум 24 кредити во сенместар а максимум 35 и на крај вкупно да ти искочат 60 ма кој им предавал на нив математика и дали воопшто се образовани тие таму
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Ахам, сега ми стана јасно, значи можеме да играме со кредитите, ама на крај пак да добиеме збир 60. Тогаш ако сметководство е во летен се ќе биде океј, ама ако е во зимски тогаш ќе мора да земам некој друг со помалку кредити :S
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Всушност и немаш некој избор, ако се толку изборни, пак те ограничува кредитот
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
така е паметните направиле така тие изборни со повеке кредите да мора да ги земеш
А има па у семестар за едно кредитче, не можеш да земеш предмет плус, на пример збирот ви искача 30 и 5 ви пропаѓаат, до 35 максимумот, а најмал кредит на предмет е 6, и дали е ова така ко што сум сфатила?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom