Белград заговара идеја за размена на територии

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Хе хе хе СДС(М) . Торбеш сум Пикасо Торбеш а Македонец само по државјанство:helou:

--- надополнето ---


Хе хе хе СДС(М) . Торбеш сум Пикасо Торбеш а Македонец само по државјанство:helou:

--- надополнето ---


Хе хе хе СДС(М) . Торбеш сум Пикасо Торбеш а Македонец само по државјанство:helou:
Добро де, извини, еве Торбеш си, не си Македонец. Мене ми е сеедно, веруј ми. :)
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Добро де, извини, еве Торбеш си, не си Македонец. Мене ми е сеедно, веруј ми. :)
Izvineto .... Mene ne mi e seednoo:smir: Ko jas tebe da te narecam Macedonac zatoa sto podobro ja znaes Istorijata na Makedonija i politickata situacija vo Makedonija od bilo koj drug clen na forumov etnicki Makedonac
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.054
Поени од реакции
80.926
Izvineto .... Mene ne mi e seednoo:smir: Ko jas tebe da te narecam Macedonac zatoa sto podobro ja znaes Istorijata na Makedonija i politickata situacija vo Makedonija od bilo koj drug clen na forumov etnicki Makedonac
Ти не си Македонец со исламска вероисповест (како што сум јас со христијанска), туку Торбеш?

Али затоа оние милион (или колку и да се) луѓе у Босна што со векови се изјаснуваат како Срби и Хрвати, не се тоа, туку се Босанци со католичка или православна вероисповест.

Многу јака логика имаш.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Ти не си Македонец со исламска вероисповест (како што сум јас со христијанска), туку Торбеш?

Али затоа оние милион (или колку и да се) луѓе у Босна што со векови се изјаснуваат како Срби и Хрвати, не се тоа, туку се Босанци со католичка или православна вероисповест.

Многу јака логика имаш.
Znaci treba da bidam Makedonac za da ti budes zadovoljan, isto ko Bugarite ke gi zadovolis ako se deklariras ko Bugarin, a Srbite epten merakot ke im go naprais ako stanes Srbin. Bosna e edna celina koja sto postoi najmalku u isto vreme so Srbija i bila i posebna drzjava i kralstvo i narod.

EDIT - нека ти е последно инаку одиш на перманентен бан.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Босна била посебна држава и кралство?
И Торбешија да не била посебна држава и кралство?
Дај не се бламирај, ни босанците ни торбешите немаат свој јазик, немаат историја, немаат традиција освен онаа наметнатата од турците, за разлика од Македонците, Албанците, Србите и Хрватите, а тоа прави еден народ.
 
E

emission

Гостин
Изгледа и ти си од оние торбешлаани што за потомци ги имаат тракијците и за кои Торбешија е постара од Македонија. Македонија ја измислил тито и после два збора Византија, па Самуил па... Се гледа дека имаш поим од историја колку што знаеш да возиш авион.
 
М

Мартин`

Гостин

Ти ако имаш повеќе од 14 години и ако имаш завршено повеќе од 8 оделение јас си го сечам, дај бе научи да пишуваш првен (оди во прво оделение) после дојди тука да ми дискутираш за историја. Знам и вие сеуште неможете да сватите и тешко дека некогаш ќе сватите се направија посебен народ сега бог да чува како само вие сте успеале 80.000 народ а немаат ни оригинални обичаи, народни носии, ора итн.... Никогаш нема да станете посебно како и што и Босанците нема.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
nitu Bugarite nitu Albancite uste pomalku Makedoncite zasluzjuvaat drzjava, nitu Bosancite , Grcite gore dole imaat nekoja Isotrija drzavotvorna i mislam deka imaat kontinuitet, Hrvatite se borat da go dostignat toa nivo ama tesko im ide sve drugo nema ideja za drzava nema istorija a uste pomalku snaga da ja vodi.
Браво Браво .. кај офтопичарите сите .. ама ти ем офтопик ем противдржавен пост .. секоја чест :tapp::tapp:
 
E

emission

Гостин
Абе не се сите дрво без корен како потурчените. Арно си кажав дека си од оние што се торбешо-тракијци и мислат дека се најстар народ а всушност се непостоечки, тоа го знаат самите и не може да се ослободат од комплексот немање историско минато на кое да ја темелат иднината.

Толкаво непознавање на својата „историја“ која е од времето на потурчувањето , а камоли на соседните народи Македонци, Албанци, Бугари, Срби и Бошњаци одамна не сум сретнал.

Сите народи се непостоечки!
Наместо на мене требаше тоа да му го кажеш на Торбешот што ти вели Албанците не заслужувале држава. Јас напротив напишав Албанците и Бошњаците во иста група како Македонците. Не сум јас крив што толку ти сече. Изгледа поимот „потурчен“ ти боде очи а тоа ти е факт јасен ко ден кој никој не го негира освен оној што негираше дека заслужуваш држава.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Наместо на мене требаше тоа да му го кажеш на Торбешот што ти вели Албанците не заслужувале држава. Јас напротив напишав Албанците и Бошњаците во иста група како Македонците. Не сум јас крив што толку ти сече. Изгледа поимот „потурчен“ ти боде очи а тоа ти е факт јасен ко ден кој никој не го негира освен оној што негираше дека заслужуваш држава.
Дете научи, дека нациите се измишљотина, и дека националите обединувања се исто така измишљотина, и дека сепак на крај сите се вештачки, но дека сепак на крај сите имаат корен. ;)

Ако така ве учи Кузман со Поповски и Маркос OK, ама мое е да си кажам, да си знајш. Остај го него, него му е судено да греши и со грешки да си умре. Ти не греши, оти тебе нема да ти се простат гревовите.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Мене лично ме изненади пасивноста на србите околу ова прашање.
Мислев дека србите барем колку ги читам и слушам, јаки се на зборови, ама излегоа лигуши во дело.
Очекував некои акции за попречување на Косовската држава, некои Лазар бригади да направат некој инцидент, ама не излегоа, всушност како што и секогаш биле.
Кукавици.
Мислам за секој човек би било необјасниво никој да не реагира ако му земат дел од држава.
Тоа е што е јас на времето го поздравив нашиот нов сосед, а овие селски обиди на Белград никој не ги зема за сериозно.
Како ќе земаш за сериозно држава која вели дека изгубила нешто кое никогаш го немала?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Мене лично ме изненади пасивноста на србите околу ова прашање.
Мислев дека србите барем колку ги читам и слушам, јаки се на зборови, ама излегоа лигуши во дело.
Очекував некои акции за попречување на Косовската држава, некои Лазар бригади да направат некој инцидент, ама не излегоа, всушност како што и секогаш биле.
Кукавици.
Мислам за секој човек би било необјасниво никој да не реагира ако му земат дел од држава.
Тоа е што е јас на времето го поздравив нашиот нов сосед, а овие селски обиди на Белград никој не ги зема за сериозно.
Како ќе земаш за сериозно држава која вели дека изгубила нешто кое никогаш го немала?
Белград докажа дека созреа, што очекуваше ти, да се обидат да направат етничко чистење ала Милошевиќ?
Србија конечно се одлучи преку дипломатски пат да ја бара правдата, иако кај ја има Америка, правдата ја нема.
 
Член од
11 јули 2010
Мислења
27
Поени од реакции
0
>>Абе не се сите дрво без корен како потурчените. Арно си кажав дека си од оние што се торбешо-тракијци и мислат дека се најстар народ а всушност се непостоечки, тоа го знаат самите и не може да се ослободат од комплексот немање историско минато на кое да ја темелат иднината. <<


bosancite imaat posebna istorija i nacija. Ne se Srbi. Poturceni se zasto verojatno digale mnogu vostanija. Toa bilo generalna taktika na Osmanliite, koj diga mnogu vostanija da go muslimaniziraat, pa posle ne digal vostanija protiv muslimanska vlast. Taka se pomuslimaneti i Bosancite, i Albancite i tie Makedonci sto se pomuslimaneti. Za Makedoncite ima, vidi, nepoznat fakt, posle ilindenskoto vostanie, i tie se polovina poturceni, taka sto mozebi polovinata narod od toj sto bil vo etnickite granici, e turcen. Tie se sega vo Turcija. Toa ne e samo Torbesija kaj nas (tn), lerinsko e, bilo celo berovsko i delcevsko i pehcevsko, samo sto bugarite koga dosle se so sila pravoslavizirale, t.e. vratile vo originalnata vera. Ne e cudo i nie da sme bile komplet muslimanizirani, samo koga se oslobodile srbija i bugarija po nesto da vratile. Znaci, na Balkanot se bilo pravoslavno, muslimanizirani se so sila od Turcite. I kaj sto e muslimanizirano toa e znak deka imalo golemi vostanija, po koi Turcite preventivno pravele taka. I denesnite Albanci, koi izvodat deka se golemi muslimani, bile muslimanizirani po eden takov poraz vo vostanie.

Tie sto se uste tocno ne znaat otkaj im e potekloto se Srbite, ne Bosancite. Vo Sreden vek, 12-ti, 13-ti itn., Srbija i Bosna etnicki nemale nikakva vrska. Bosancite otsekogas bile Sloveni, se razbira, izmesani so lokalnite etnosi sto bile tamu pred Slovenite. I imaat svoja visoko razviena kultura, koj bil vo Saraevo, i voopsto vo Bosna, znae. Ovie so se kaj nas se od Sancak, totalno druga prikazna. Sigurno i samite Srbi nemaat poim koi se i sto se. Iako planirano gi ispratile tuka.

--- надополнето ---

taka, ako nekoj torbes misli deka e posebna nacija, malu se lazit. Prvo ne moze da ima posebna muslimanska kultura na ovie prostori, poso treba da bila prezemena od Turcite, a tie nikogas ne davale kultura. Samo osvojuvale i za da imaat dovolno vojnici, zemale od narodite sto gi porobuvale. Osven gradskata kultura prezemena od Persija, ne ostavile nisto drugo. Ako ima kulturna tradicija, taa e od porano, znaci. Ima torbesi i pomaci, i site tie se poturceni od svoite narodi. Bosna e kompletno poturcena, samo zatoa lici deka e nekoja si zasebna muslimanska kultura. Nema vrska. Se razbira, turcite za da gi drzat pod uzda, kaj poturcenite sproveduvale daleku pojaka muslimanska propaganda. Na pr., na site poturceni iminjata im se arapski bez isklucok, na samite Turci, generalno originalno turski po proizlez. Da receme, nekoj poturcen bosanec ili makedonec ke bide Hafiz ili Aziz, ama Turcinot originalno Burak ili Coskun ili kojznae kako (koi iminja proagaat vo Sheherezada na pr.). Znaci, ne gi bolelo muda mnogu za verata, so izvinenie, i go koristele islamot da gi drzat pod uzda tie sto gi pomuslimanile. Moze i gi mesale so Turci, ama vo 19 v. veke nemale dovolno materijal za toa.

Taka sto ako razocaravme nekoj torbes ili slicno, zal ni e. Taa e prikaznata. Tie moze da se falat deka se najavtenticnite makedonci, toa moze da im projde. Ama deka se zasebna kultura i nacija? Vera si e vera, nacija si e nacija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom