Инџилот

Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
I Tewratot i Zeburot i Indjilot se dadeni na Pratenicite koi vekje gi kazavme povise od milion pati i za vreme na tie pratenici tie knigi bile avtenticni i vistinski no po nivnata smrt tj vozdignuvanjeto na Isa tie knigi poleka poleka so neveruvanjeto na lugjeto pocna nivnata avtenticnost da se izgubi i da se isklrivuva,...
Ок ок, јас не спорам околу тоа дека Тевратот, Зебурот и Инџилот им биле дадени на Мојсеј, Давид и Исус. Но прашувам многу едноставно и јасно прашање веќе 5 страни и никако да го разберете:
Ако овие поранешни Алахови објави се изгубени или изменети, или како што ти сега велиш, ако нивната автентичност е изгубена и искревена, тогаш зошто Мухамед во 7 век ни вели да се придржуваме и да веруваме во овие изгубени, изменете и неавтентични книги? Како е можно да се придржуваш и да веруваш во изгубени, изменети и неавтентични книги? Дали се работи за некоја стапица или што?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Ок ок, јас не спорам околу тоа дека Тевратот, Зебурот и Инџилот им биле дадени на Мојсеј, Давид и Исус. Но прашувам многу едноставно и јасно прашање веќе 5 страни и никако да го разберете:
Ако овие поранешни Алахови објави се изгубени или изменети, или како што ти сега велиш, ако нивната автентичност е изгубена и искревена, тогаш зошто Мухамед во 7 век ни вели да се придржуваме и да веруваме во овие изгубени, изменете и неавтентични книги? Како е можно да се придржуваш и да веруваш во изгубени, изменети и неавтентични книги? Дали се работи за некоја стапица или што?
Не вели Мухаммед с.а.в.с Бог му кажал така. :) Мухаммед ако препишуваше не ќе напишеше така ќе мислеше грешка сум луѓево ќе сфатат дека нема Инџил. Но Бог сакал така да напише во Куранот и напишал. А за тоа каде исчезнал Инџилот и што се случило со него Аллах знае најдобро. Но таа книга верувај е иста како што беше од Мојсеј и од Мухаммед с.а.в.с. Таа книга повикува на верување во 1 Бог, а не во самиот Исус.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Eve vi dokumentarec vo vrska so ova rabota. Tajnata se cuva vo Jerusalem, od samite hristijani, bidejki vo taa kniga Isus a.s. ne se smeta za bog, ni za sin bozji.

 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
А за тоа каде исчезнал Инџилот и што се случило со него Аллах знае најдобро.
Не е важно каде исчезнал, важно е тоа што муслиманите тврдат дека тој исчезнал уште пред да се роди Мухамед. Тогаш се поставува прашањето зошто Мухамед ни вели да се придржуваме до Инџилот, кога нели тој е исчезнат? И зошто ни вели да веруваме во него, кога нели е исчезнат?

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено од Господарот ваш." (Сура 5:68, Кyран)
" О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој и во секоја книга која ја објави порано." (Сура Ен-Нисаа 4:136)
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Не е важно каде исчезнал, важно е тоа што муслиманите тврдат дека тој исчезнал уште пред да се роди Мухамед. Тогаш се поставува прашањето зошто Мухамед ни вели да се придржуваме до Инџилот, кога нели тој е исчезнат? И зошто ни вели да веруваме во него, кога нели е исчезнат?

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено од Господарот ваш." (Сура 5:68, Кyран)
" О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој и во секоја книга која ја објави порано." (Сура Ен-Нисаа 4:136)
Druze, mnogu si uporen. Ja tebe te razbiram, ali ova sto ti go baras od nas e mnogu prosto i nie veke ti gi dadovme odgovorite, no ti nikako da gi razberes.

O sledbenici na knigata (HRISTIJANI), ne preteruvajte vo verata vasa, i za Allah samo vistina zboruvajte! Mesijata, Isus sinot na Merjem (Marija) e pratenik Allahov, zborot Negov, koj On go frli vo Merjem (Marija), duh od Nego. E pa veruvajte vo Allah i vo Negovite proroci, i ne spomnuvajte "TROJCA". Prestanete, toa e podobro za vas! Allah navistina e eden Bog. Neka e sllaven On! Zarem On da ima dete(sin)! Se sto e na nebesata i na Zemjata e Allahovo! A Allah, sekako e dovolen Zastitnik!

Eve kade e greskata vo denesniot Indzil, zosto jasno Allah xh.sh. veli vo gorniot ajet: i ne spomnuvajte "TROJCA"

En Nisa, 171


Eve, i vo samite ovie dva ajeta od Koran ti kazuva:

О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој (Muhammed a.s.) и во секоја книга која ја објави порано

Znaci za da stanes musliman, treba prvo da svedocis deka Ima samo Eden i Edisntven Bog, Allah, deka Muhammed a.s. e negov rob (sluga) i pratenik, da veruvas vo site drugi proroci (Isus a.s., Noa, Mojsej itn), da veruvas vo prethodnite knigi znaci da veruvas deka Allah istotaka im objavi i porano na negovite proroci.

Da bi se pridrzale na Torata, Evangelieto i Koranot sto bea objaveni od nivniot BOG, tie bi imale snabduvanje i bogatstva od neboto i zemjata.
Megu niv (hristijanite) ima grupa koi se pravi (umereni), no losoto e toa sto go rabotat pogolemiot del od niv (hristijanite, evreite)

A onie pak koi veruvaa - Evrei, Hristijani i Sabejci - i onie koi veruvaa vo Allah i vo Sudniot Den, i koi rabotea dobri dela, za niv ima nagrada kaj GOSPODAROT SVOJ, navistina! Oni ne ke stravuvaat i ne ke taguvaat!

(El Bekare, 62)


O vernici, podrzuvajte go All-llah kako sto Isa sinot na Mirjam im rece na negovite havarijuni (Apostoli, pridruznici):

" KOJ KE MI BIDE NA POMOS VO PATOT BOZJI?"

"NIE (Apostoli) SME POMAGATELI VO PATOT BOZJI"

Edna grupa od niv veruvaa, a drugite ne, a NIE im pomognavme na tie sto veruvaa protiv neprijatelot i tie stanaa pobednici.

( Suretu SAFF, 14)
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Druze, mnogu si uporen. Ja tebe te razbiram, ali ova sto ti go baras od nas e mnogu prosto i nie veke ti gi dadovme odgovorite, no ti nikako da gi razberes.
Изгледа не сме на иста фрекфенција. Јас ве прашувам едно, вие ми одговарате нешто сосема друго, нешто што јас не ве прашувам. Мене многу добро ми е познато што Кyранот учи дека Исус проповедал и така натаму. Јас не ве прашувам сега дали Исус проповедал 1, 3 или 5 бога. Јас ве прашувам зошто Мухамед ни вели да се придржуваме до Инџилот, кога нели тој е исчезнат? И зошто ни вели да веруваме во него, кога нели е исчезнат?

Како е можно човек да се придржува и верува во некоја книга што е изчезната?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Изгледа не сме на иста фрекфенција. Јас ве прашувам едно, вие ми одговарате нешто сосема друго, нешто што јас не ве прашувам. Мене многу добро ми е познато што Кyранот учи дека Исус проповедал и така натаму. Јас не ве прашувам сега дали Исус проповедал 1, 3 или 5 бога. Јас ве прашувам зошто Мухамед ни вели да се придржуваме до Инџилот, кога нели тој е исчезнат? И зошто ни вели да веруваме во него, кога нели е исчезнат?

Како е можно човек да се придржува и верува во некоја книга што е изчезната?
Па сигурно ја кријат тие од Ватикан или не знам од каде. Но Мухаммед с.а.в.с. знаел дека постои таа книга. Од каде што како? Нормално Бог му кажал.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Па сигурно ја кријат тие од Ватикан или не знам од каде. Но Мухаммед с.а.в.с. знаел дека постои таа книга. Од каде што како? Нормално Бог му кажал.
Доколку таа била скриена во Ватикан за времето на Мухамед, тогаш зошто Мухамед (или ок Алах преку Мухамед) им рекол на верниците да се придржуваат до таа недостапна книга и да веруваат во неа? Како е можно да се придржуваш и да веруваш во скриена книга?
Зошто Мухамед не им рекол: "О верници, Инџилот е сокриен во Ватикан и недостапен за вас, затоа верувајте само во Кyранот!"
Зошто им рекол да веруваат и да се придржуваат до Инџилот ако знаел дека не им е достапен на верниците?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Доколку таа била скриена во Ватикан за времето на Мухамед, тогаш зошто Мухамед (или ок Алак преку Мухамед) им рекол на верниците да се придржуваат до таа недостапна книга и да веруваат во неа? Како е можно да се придржуваш и да веруваш во скриена книга?
Зошто Мухамед не им рекол: "О верници, Инџилот е сокриен во Ватикан и недостапен за вас, затоа верувајте само во Кyранот!"
Зошто им рекол да веруваат и да се придржуваат до Инџилот ако знаел дека не им е достапен на верниците?
Во Куранот знаеш како пишува. Да се придржуваат на Инџилот, а не на извртените книги.
Зошто пак Мојсеј и Давуд да имаат објава од Бог т.е книга, Иса а.с. не ? Нормално дека има и тој објава од Бог но зошто ја искривија таа книга не знам. :toe:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Во Куранот знаеш како пишува. Да се придржуваат на Инџилот, а не на извртените книги.
Ок, разбирам јас дека во Кyранот пишува да се придржуваме до Инџилот, ама каде е тој? Некои муслиманите велат дека тој е исчезнат, изгубен. Други велат дека е изменет. Еве ти велиш дека можеби бил сокриен во Ватикан. Сепак сите вие едномислено велите дека тој не постоел во времето на Мухамед или барем дека не бил достапен до луѓето.
Тогаш прашањето ми е зошто Мухамед (или Алах преку Мухамед) им рекол на верниците да се придржуваат до Инџилот кога тој не бил достапен за нив? Зошто Алах им рекол да веруваат во Инџилот кога тој не бил достапен за нив? Како можеш да веруваш и да се придржуваш до изгубена, уништена или сокриена книга?
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Доколку таа била скриена во Ватикан за времето на Мухамед, тогаш зошто Мухамед (или ок Алах преку Мухамед) им рекол на верниците да се придржуваат до таа недостапна книга и да веруваат во неа? Како е можно да се придржуваш и да веруваш во скриена книга?
Зошто Мухамед не им рекол: "О верници, Инџилот е сокриен во Ватикан и недостапен за вас, затоа верувајте само во Кyранот!"
Зошто им рекол да веруваат и да се придржуваат до Инџилот ако знаел дека не им е достапен на верниците?

Ете сигурно за нив е Ајетот тие што го сокриле Инџилот.

--- надополнето ---

Ако воопшто го сокриле. Не знаеме.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ок ок, јас не спорам околу тоа дека Тевратот, Зебурот и Инџилот им биле дадени на Мојсеј, Давид и Исус. Но прашувам многу едноставно и јасно прашање веќе 5 страни и никако да го разберете:
Ако овие поранешни Алахови објави се изгубени или изменети, или како што ти сега велиш, ако нивната автентичност е изгубена и искревена, тогаш зошто Мухамед во 7 век ни вели да се придржуваме и да веруваме во овие изгубени, изменете и неавтентични книги? Како е можно да се придржуваш и да веруваш во изгубени, изменети и неавтентични книги? Дали се работи за некоја стапица или што?
Ti znaci ili ne ivozis kako kombanji,ili stvarno nemozes da svatis....
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Очигледно македонскиот јазик не ви е мајчин па не разбирате толку просто и едноставно прашање. Ајде ќе пробам на англиски:
Why does Muhammad commanded us to keep and believe the Injeel if he knew that it's been corrupted, hidden or destroyed? How can u keep or believe an non-existing book?

Jas odlicno go zboram Makedonskiot i odlicno se razbirame dodeka ti mojot jazik ni posle 100 godini ne bi znael da kazes dva zbora,zatoa vkluci ja crpkata barem u kec i razmisli malce...
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Зборот Инџил не е во превод Евангелие?И таа книга всушност е Новиот Завет?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Не е важно каде исчезнал, важно е тоа што муслиманите тврдат дека тој исчезнал уште пред да се роди Мухамед. Тогаш се поставува прашањето зошто Мухамед ни вели да се придржуваме до Инџилот, кога нели тој е исчезнат? И зошто ни вели да веруваме во него, кога нели е исчезнат?

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено од Господарот ваш." (Сура 5:68, Кyран)
" О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој и во секоја книга која ја објави порано." (Сура Ен-Нисаа 4:136)
pozdrav corbadzio evee jas ke mi ti objasnam i da ti bide jasnoo i da ne prasuvas poftornoo surata 5 68 el- maide glasi ;
kazi; o sledbenici na knigata, vie ne ste nisto dodeka ne se pridruzuvate kon tevratot i kon indzilot i kon ona sto vie objaveno od gospodarot vas, ,,,,,,,,,.......

kaziim o MUHAMED.A.S! na evreite i na hristijanite vie nemaete nikakov udel vo verata se dodeka ne rabotite spored ona stoe objaveno vo tevratot i indzilot i spored ona sto vi dojde muhamed.s.a.v.s,, potoa prodolzuvaa
kuranot objavuvanjeto na kuranot do tebe kaj mnogu od sledbenicite na knigata samo ke go zgolemi nasilstvoto i negiranjeto , tie vsusnost ti zaviduvaat bidiiki Allah te isprati so ovaa konecna poraka vo koja se objasnati nivnite poroci , neka ne te zagrizuva o muhamed!toa sto smetaat deka gi laziz.

znacii se zboruvaa za sledneicite na knigata t.e evreite i hristijanite deka nese nisto dodeka ne se pridrzuvaat kon tevratot i indzilot , dodeka ne veruvate celoscno vo site knigi koi na vas vi se objveniod Allah ,dz.s. preku negovite verovesnici i dodeka ne go praktikuvatee ona sto sodrzi vo taa knigaa (tevrat i indzil) a megu ona sto sodrzi vo niv e i veruvanjeto na muhamed.a.s., vo vasite knigi veli deka muhamed.a.s e ocekuvaniot verovesnik, potocno vaka veli;;

o slednenici na knigata evreii i hristijani zosto gi poreknuvate ajetite na allah objaveni na negovite verovesnici a koi se vo vasite knigi, vo niv stoi deka muhamed, e ocekuvaniot verovesnik i deka ona sto sto ke vi dojde e vistina vie ste svedoci na toa , no vie go negirate toaa,
vakticki go iskrivuvate ona stoe od boga . k*ran nas ni tvrdi deka vo vasite knigi postoi deka muhamed a ocekuvaniot verovesnik,, zosto toa go negirate i ja iskrivuvate nivnata sodrzina ; kade veli kaziim od muhamed ako veruvate vo ona sto vi go objavi allah togas zosto i porano gi ubivavte verovesnicite na allah.
nie navistina vi prativme pratenik za da svedoci protiv vaz isto onaka kako sto mu prativme pratenik na faraonot'73;15;
potoa surata prodilzuva
i veli ; onie koi veruvaa i koi stanaa evrei i sabijci i hristijani koi veruvaa vo allah i vo denot suden i koi rabotea dobri dela ta ne ke stravuvaat i ne ke taguvaat!.
ovde stanuva zbor za onie koi veruvaa everie sabijci toa e narod koj ostanal vo svojata priridna religija , a nemaat utvrdena vera koja bi sledele, hristjanite tie se onie ko go sledat isa koi veruvaat celoacno vo allah so toa sto go potvrduva ona sto mue objaveno na muhamed .a.s koi veruvaa vo sudniot den i koi rabotea dobro tie nema da se plasat od storaotitee na sudniot den i nema da taguvaat ,spasot ne znavisi od clenstvo ili odredena vesrka zaednica, tuku se bara pravo veruvanje ili iman'', a pravo veruvanje e ona koe e vo soglasnost, so bozjata objava, vo princip nema razlika megi verovesnicite, koga e vo prasanje iman ,posledniot verovesnik . muhamed.a.s gi poducuvase so istiod iman , so istoto veruvanje, koi i drugite verovecnici gi poducuvale, pred nego.
znaci corbadzio ovde ne stanuva zbor za denesnata biblija star zavet nov zavet tuku za onie koi se sledbenici na tevratot i indzilot da se pridrzuvaat do indzilot a takvi bile onie vo koi ti navedov gore koi imalo i evreii i sabijci i hristijani koi veruvale vo pravo veruvanje vo soglasnost so bozjata objava ,tie ne veruvale vo sin sveti duh ili potovno receno vo trojstvo , isus nee onoj kako sto go opisuvate koi se odalecivte od negovite ubeduvanja , koi integriraa protiv nego i negovata majka toje daleku od onie koi poveruvaa vo drug bog, a ne vo Allah dz.s. od onie sto na nego mu prepisuvaat drugar e mnogu daleku od onie koi veruvaa deka toj e ubien i raspnat.
i da vi bide jasno vie denesni hristijani i evrei ne ste sledbenici na tevratot i indzilot zasto;
tevratot i indzilot koi denes se naogaat vo raceete na lugeto ne se takvi kako sto gi ispratil Allah dz.s. preku verovesnicite mojsej i isus .a.s oviee knigi pretpelee izmeni zameni , adaptiranje i razni dodatoci i poradi ova pricina se polni so greski i protivrecnosti so naukata , prirodnata i logicna vistina vo ovie knigi ima povik za idolatrija , nacionalizam i potcenuvanje na bozjite verovesnici ,.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom