Инџилот

Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
:pos2: Со должна почит чорбаџијо дали ти тераш инает ? Можеби сум грешка. Дали јас кажав во претходните постови дека Куранот е исто што и Инџилот и Тевратот ? Кога ќе се придржиш до Куранот и до другите книги се придржуваш.
Ти можеш да кажеш што сакаш. Ти можеш да кажеш и дека Библијата и Кyранот се едно исто, но тоа не значи дека си во право.
Во Кyранот јасно се разграничени тие книги. Едно си е Теврат, друго си е Инџил, трето си е Зебур, четврто си е Кyран.

" О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој и во секоја книга која ја објави порано." (Сура Ен-Нисаа 4:136)

Ете во овој ајет јасно се гледа дека тие се различни книги (книги а не книга). Ако предходните книги беа исто што и Кyранот, тогаш немало потреба Мухамед да им вика на верниците да веруваат во предходните книги, туку ќе им речел да веруваат само во Кyранот.
Доколку предходните книги се содржеле во Кyранот т.е. биле дел од него, тогаш немало потреба Мухамед да им вели на верниците да веруваат и во предходните книги, туку ќе им речел само да веруваат во последната книга - Кyранот.
Очигледно нешто не штима тука :)
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Ти можеш да кажеш што сакаш. Ти можеш да кажеш и дека Библијата и Кyранот се едно исто, но тоа не значи дека си во право.
Во Кyранот јасно се разграничени тие книги. Едно си е Теврат, друго си е Инџил, трето си е Зебур, четврто си е Кyран.

" О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој и во секоја книга која ја објави порано." (Сура Ен-Нисаа 4:136)

Ете во овој ајет јасно се гледа дека тие се различни книги (книги а не книга). Ако предходните книги беа исто што и Кyранот, тогаш немало потреба Мухамед да им вика на верниците да веруваат во предходните книги, туку ќе им речел да веруваат само во Кyранот.
Доколку предходните книги се содржеле во Кyранот т.е. биле дел од него, тогаш немало потреба Мухамед да им вели на верниците да веруваат и во предходните книги, туку ќе им речел само да веруваат во последната книга - Кyранот.
Очигледно нешто не штима тука :)

Да, имал потреба да им каже дека постоеле и други Божји книги пред Куранот, исто така имал потреба да им каже дека верувајќи и придржувајќи се до Куранот и во другите книги исто веруваат и се придржуваат.
Повторно се радуваш дека си ја открил Америка, ама не :pipi: Истото и за тебе важи, ти можеш да мислиш по твое, ама тоа не значи дека си во право.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Да, имал потреба да им каже дека постоеле и други Божји книги пред Куранот, исто така имал потреба да им каже дека верувајќи и придржувајќи се до Куранот и во другите книги исто веруваат и се придржуваат.
Не е точно. Во Кyранот никаде не пишува дека придржувајќи се до Кyранот и верувајќи во Кyрнаот ние автоматски се придржуваме и веруваме во останатите книги. Во Кyранот никаде не пишува да ги баталиме останатите книги и да веруваме само во Кyранот и демек со тоа ние автоматски би верувале и во останатите книги.
Напротив, во Кyранот пишува:

" О верници, верувајте во Аллах, и во пејгамберот Негов и во Книгата која ја објави на пејгамберот Свој и во секоја книга која ја објави порано." (Сура Ен-Нисаа 4:136)

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено од Господарот ваш."
(Сура 5:68, Кyран)
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Прво да те поправам во лапсузот кој го напиша на претходните страни дека Зебурот (Псалмите) му се објавени на Сулејман а.с. (Соломон). Тоа не е точно, Зебурот (Псалмите) му се објавени на Давуд а.с. ( Давид), а потоа во контекст на погорното, ѕирни го мојот пост во почетните страници кога пишував накратко податоци за светите книги. Тоа не случајно го направиви бидејќи знаев каде ќе ја насочуваш водата. :toe:

И запамети дека во основите на исламското верување кои се викаат имански шартови под реден бро 3. од сите 6. влегува и верувањето во Аллаховите Објавени Книги. Од тоа пропизлегува дека ние веруваме во тие книги дека вистински им се објавени на овие Божји Пратеници, но исто така веруваме дека со текот на времето тие претрпеле битни промени.

И на крајот, читај го Кур'анот повторно и повторно, се додека не го разбереш како што треба, а патем кажи ни колку книги ја сочинуваат Католичката, Протестантската и Православната Библија, за да имаме подобар увид во темата.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Фала на поправката Омер, не обрнав внимание на Зебурот.
Кyранот не ви заповедува само да верувате дека некогаш биле објавени Тевратот и Инџилот, туку ви заповедува да верувате во нив и да се придржувате до нив. Прочитај ги уште еднаш горните ајети и ќе се увериш во тоа. Но се чудам како би верувале и како би се придржувале до нив кога велите дека се уништени или изменети (ни самите не сте сложни по ова прашање, бидејќи очигледно нагаѓате без никакви аргументи :)
Очигледно Мухамед не верувал дека тие биле изменети или уништени ;)
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Фала на поправката Омер, не обрнав внимание на Зебурот.
Кyранот не ви заповедува само да верувате дека некогаш биле објавени Тевратот и Инџилот, туку ви заповедува да верувате во нив и да се придржувате до нив. Прочитај ги уште еднаш горните ајети и ќе се увериш во тоа. Но се чудам како би верувале и како би се придржувале до нив кога велите дека се уништени или изменети (ни самите не сте сложни по ова прашање, бидејќи очигледно нагаѓате без никакви аргументи :)
Очигледно Мухамед не верувал дека тие биле изменети или уништени ;)
Последен коментар на оваа тема. Придржувајќи се до Куранот се придржуваш и до другите книги, зашто тоа е една иста книга. И секако дека во Куранот има Ајет кој што вика дека се изменети и искривени Тората и Библијата, ама ми кочи нетот не можам да отворам и да го извадам Ајетот, нека го извадат другите.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Иса а.с бил Муслиман. Муслиман значи верник во Бога. И проповедал Ислам, Ислам занчи покорност кон Бога. А вие не сте негови следбеници, вие верувате во многубоштво. Иса а.с на судниот ден ќе се срами од вас. Тој е наш Пејгамбер не ваш. Вие за него сте само следбеници на Павле кои биле изманипулирани.
Тоа дека сме биле измапулирани само ваше мислење, не наше...кога почнавме веќе со поделби. Ние веруваме во само еден Бог, затоа сме најголема монотеистичка религија во светот. Тоа што не можете да ја сфатите догмата на христијантвото е ваш проблем, не наш.

Инџџилот не е книга која му била дадена на Исус од Бога, таа книга не постои и никогаш не постоела. Тоа Чорбаџија ви го докажува на најпрост начин, но вие пак продолжувате со истото.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Тоа дека сме биле измапулирани само ваше мислење, не наше...кога почнавме веќе со поделби. Ние веруваме во само еден Бог, затоа сме најголема монотеистичка религија во светот. Тоа што не можете да ја сфатите догмата на христијантвото е ваш проблем, не наш.

Инџџилот не е книга која му била дадена на Исус од Бога, таа книга не постои и никогаш не постоела. Тоа Чорбаџија ви го докажува на најпрост начин, но вие пак продолжувате со истото.
Ако беше монотеистичка не ќе беа три Богови. Бог не ствара Бог. :tv:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ако беше монотеистичка не ќе беа три Богови. Бог не ствара Бог. :tv:
Christianity (from the Greek word Xριστός, Khristos, "Christ", literally "anointed one") is a monotheistic religion based on the life and teachings of Jesus of Nazareth as presented in the New Testament.
Christians believe Jesus is the son of God, God having become man and the savior of humanity. Christians, therefore, commonly refer to Jesus as Christ or Messiah.
:toe:

Ова е светски официјален став ...
Тоа шо Тројството не е сватено ... иако многумина се потрудија да го објаснат е друга работа ..

ПС: Темава е за Инџилот
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Тоа дека сме биле измапулирани само ваше мислење, не наше...кога почнавме веќе со поделби. Ние веруваме во само еден Бог, затоа сме најголема монотеистичка религија во светот. Тоа што не можете да ја сфатите догмата на христијантвото е ваш проблем, не наш.

Инџџилот не е книга која му била дадена на Исус од Бога, таа книга не постои и никогаш не постоела. Тоа Чорбаџија ви го докажува на најпрост начин, но вие пак продолжувате со истото.

Мислам дека и ние многу пати објасниве за Инџилот. Некој намерно не сака да сфати и мисли дека ако продолжи истото прашање да го поставува ќе постигне нешто.
Иначе не сакам никој да навредам, ама како што спомна Ерасер,ако се прикрива до некаде податокот дека за тројството беше одлучувано во 4 век, очигледен е тој од неодамна за Богородица. Изманипулирани и те како.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Фала на поправката Омер, не обрнав внимание на Зебурот.
Кyранот не ви заповедува само да верувате дека некогаш биле објавени Тевратот и Инџилот, туку ви заповедува да верувате во нив и да се придржувате до нив. Прочитај ги уште еднаш горните ајети и ќе се увериш во тоа. Но се чудам како би верувале и како би се придржувале до нив кога велите дека се уништени или изменети (ни самите не сте сложни по ова прашање, бидејќи очигледно нагаѓате без никакви аргументи :)
Очигледно Мухамед не верувал дека тие биле изменети или уништени ;)
Не само нам, туку и вам ви заповеда. Ние и те како се придржуваме до нив и нивната оригинална порака која е репетирана како суштинско учење на овие две све Свети Книги во Кур'анот, а вие?

Патем не одговори на прашањето во контекст на темава:

... а патем кажи ни колку книги ја сочинуваат Католичката, Протестантската и Православната Библија, за да имаме подобар увид во темата.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Кyранот не ви заповедува само да верувате дека некогаш биле објавени Тевратот и Инџилот, туку ви заповедува да верувате во нив и да се придржувате до нив.

Vie ili nesakateda razberete,ili ispod normala vi e razmisluvanjeto.... znaci 100 dushi po 100 pati vi objasnuvaat a vie nikako da razberete..

I Tewratot i Zeburot i Indjilot se dadeni na Pratenicite koi vekje gi kazavme povise od milion pati i za vreme na tie pratenici tie knigi bile avtenticni i vistinski no po nivnata smrt tj vozdignuvanjeto na Isa tie knigi poleka poleka so neveruvanjeto na lugjeto pocna nivnata avtenticnost da se izgubi i da se isklrivuva,no blagodarenie na Gospodarot na svetovite Vo Kur'anot ni kazuva za lugeto od posle Adem a.s do Muhammed a.s.

Primer: Kako bi znael jas sto se sluci za vremto na Salih a.s (ne znam kako go vikate vie) Koga negoviot narod pobaral od nego od karpata da izleze Kamila koja e najgolemata i nikogas nema da postoi pogolema,so dolga kosa,so bremenost od ne znam kolku meseci i togas toa Allah im go ovozmozuva no oni pak ne veruvaat.

Drug primer:Kako bi znael jas deka Suleman a.s (solomon) zborel so site zivotni.

Uste eden primer: Deka Jusuf a.s (josif) znael da tolkuva sonista.

Znaci: (konkretno za Indjilot) On bil iskrivuvan od luge posle vozdignuvanjeto na Isa,no Allah ni dade del od ubavite pouki na Isa a.s da se okoristime od negovata bogobojasnost,poniznost i tn.

Poprosto zdravje :toe:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Дајте линк од инџилот , да видиме што пишува таму , ако може?
 
T

Tetro

Гостин
Оф-топик

Vie ili nesakateda razberete,ili ispod normala vi e razmisluvanjeto.... znaci 100 dushi po 100 pati vi objasnuvaat a vie nikako da razberete..
:eek:ftopic: за да те разбере некој, треба добро да му објасниш. Џабе ти е, ако мислиш дека ќе те разберат по напишаното, ако лажеш. постот на темата ти е 72-ри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom