Проблеми со Epson

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
не најдов слична тема ... па ќе ја отворам оваа како Општа за сите корисници на Епсон штампачи, за проблеми околу нив.

Еве да почнам ...
При скенирање, ми губи контакт ... ми блокира и паѓа скенот ..
треба да ресетирам цел PC пак да пробам .. и ако пак не ми успее да скенира од прва ... морам пак ресет ... ако пак успеам еден скан да напраам ... втор нема шанси мора пак ресет ..

користам Epson Stylus DX 7450 .. оние all in one ...
Помош? :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
И јас не сум задоволен од Епсон. Имам Epson Stylus C42UX (постар модел) на кој му истече мастилото и се исуши, па сега не можам да печатам. Се поправа тоа или да барам друго чаре?
 
T

Tetro

Гостин
И јас не сум задоволен од Епсон. Имам Epson Stylus C42UX (постар модел) на кој му истече мастилото и се исуши, па сега не можам да печатам. Се поправа тоа или да барам друго чаре?
со чистење на главата ќе си пробаш, на сервис


не најдов слична тема ... па ќе ја отворам оваа како Општа за сите корисници на Епсон штампачи, за проблеми околу нив.

Еве да почнам ...
При скенирање, ми губи контакт ... ми блокира и паѓа скенот ..
треба да ресетирам цел PC пак да пробам .. и ако пак не ми успее да скенира од прва ... морам пак ресет ... ако пак успеам еден скан да напраам ... втор нема шанси мора пак ресет ..

користам Epson Stylus DX 7450 .. оние all in one ...
Помош? :)
пробај анинстал/инстал на драјверите
 
T

Tetro

Гостин
При скенирање, ми губи контакт ... ми блокира и паѓа скенот ..
ако тука мислиш да кажеш дека снемува напон, дека се гупи струјата, тогаш кабелот од штеќер до принтерот пробај да го замениш,

ако ти дава дека е дисконектиран од пц-то, тогаш треба да го смениш кабелот за поврзување на принтерот со компјутерот.

п.с. и двата начина ќе те коштаат не повеќе од 150 ден. поединечно. :smir:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
ако тука мислиш да кажеш дека снемува напон, дека се гупи струјата, тогаш кабелот од штеќер до принтерот пробај да го замениш,

ако ти дава дека е дисконектиран од пц-то, тогаш треба да го смениш кабелот за поврзување на принтерот со компјутерот.

п.с. и двата начина ќе те коштаат не повеќе од 150 ден. поединечно. :smir:
не се губи струја .. напон не паѓа ..
туку да .. ми се дисконектира од PC .. го губи контактот со ПЦто ..
викаш до кабелот е?
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Имам Epson Stylus DX4450 (скенер,копер,принтер) и кога копирам копијата е мн. бледа. Дали и како може да ја направам подобра? Знам дека може да ја скенирам и после да ја принтам преку ПЦ ама повеќе работа е тоа :helou:.
 
T

Tetro

Гостин
Имам Epson Stylus DX4450 (скенер,копер,принтер) и кога копирам копијата е мн. бледа. Дали и како може да ја направам подобра? Знам дека може да ја скенирам и после да ја принтам преку ПЦ ама повеќе работа е тоа :helou:.
Мислам дека се правеше тоа во Settings (е сега, ова ќе го најдеш во Control Panel и зависи од тоа, кој оперативен го користиш, како и моделот на принтерот)
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
116
Поени од реакции
1
имам епсон принтер од тие принтер копир и скенер и му ставив не оргинал бои и сеа пред секое печатење треба да му цистам глава до што е проблемот?
 
T

Tetro

Гостин
имам епсон принтер од тие принтер копир и скенер и му ставив не оргинал бои и сеа пред секое печатење треба да му цистам глава до што е проблемот?
кажи ми која серија на принтер и ознаки на кертриџите, ако сакаш.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
116
Поени од реакции
1
па модел е epson DX8400 mastila koristi crna TO711 plava TO712 crvena TO713 zolta TO714

--- надополнето ---

кажи ми која серија на принтер и ознаки на кертриџите, ако сакаш.
па модел е epson DX8400 mastila koristi crna TO711 plava TO712 crvena TO713 zolta TO714
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
116
Поени од реакции
1
зашто неке да ми принта имам црна боја а другите бои ги немам ми се потросија и неке да ми принта црн текст казете помос се работи за модел DX8400 хитно ми е фала ви
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Јас имам Епсон c40UX, бојата во боја одамна отиде и нејќе да штампа тоа, али црна пичи, едино што му правам чистење на главата на 1 месец или кога ќе зариба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom