Се за религијата на Евреите

Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Чекајте бе ништо не разбирам навистина.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Е па кој е фараонот што е пронајден во црвеното море ?
Па пишав прееска.Можеби е тој Мернептах,еден од синовите на Рамзес валда.

Crusader дали во библијата е спомнато дека Муса а.с убил човек и дали е спомнато како го убил, кога, кого, зошто и каде ?​
’’Уништувај ги сите народи што Господ, твојот Бог, ќе ти ги предаде. Нека не ги сожалува твоето око. Не клањај им се на нивните богови, зашто тоа ќе биде стапица.”
’’И ќе ги предаде нивните цареви во твои раце, за да го сотреш нивното име под небото. Ниеден не ќе се одржи пред тебе додека не ги уништиш.’’(Второзаконие 7:16,24)

@BlackWolf
Еве некои стихови во кои Бог му наредува на Мојсеј да убива египќани,но дали лично тој има убиено некого незнам.

--- надополнето ---

Чекајте бе ништо не разбирам навистина.
Што не разбираш?
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7

Кај пишува дека требало Христијаните да го прифатат Мухамед?Колку што знам Исус е Алфа и Омега и рекол дека тој е последен пророк.
Ова Алфа и Омега како го кажал на арамејски?

Рекол дека е последен пророк? а бог?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Јудеизмот е директно произлезен од Египетската религија и култура! Евреите како египетски робови превзеле многу нешта од нивните господари, вклучително и религијата! На пример самото име Израел се претпоставува дека е симбиоза од имињата "ISIS", "RA" i "EL". Еве неколку паралели и објаснувања -
http://the-red-thread.net/IS-RA-EL.html
http://www.aldokkan.com/religion/creation.htm
http://home.austarnet.com.au/calum/egypt.html
http://the-red-thread.net/IS-RA-EL.html
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Јудеизмот е директно произлезен од Египетската религија и култура! Евреите како египетски робови превзеле многу нешта од нивните господари, вклучително и религијата! На пример самото име Израел се претпоставува дека е симбиоза од имињата "ISIS", "RA" i "EL". Еве неколку паралели и објаснувања -
http://the-red-thread.net/IS-RA-EL.html
http://www.aldokkan.com/religion/creation.htm
http://home.austarnet.com.au/calum/egypt.html
http://the-red-thread.net/IS-RA-EL.html
Во ова веруваш ????? Оф Господе Боже собери не време е!
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Фала му на Аллах што ме просветлил колку толку, па не може секој да ме прелаже.
Благодарноста ти припаѓа тебе, Господару на световите. Амин
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Фала му на Аллах што ме просветлил колку толку, па не може секој да ме прелаже.
Благодарноста ти припаѓа тебе, Господару на световите. Амин
А според кој критериум одлучи дека некој сакал да те прелаже? Ај "просветлине" и нас да видиме каде е лагата? :icon_bigg
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Патем да спомнам за Евреиве, дека имаат шанса за спас. Бидејќи веруваат чисто во Бога, не му припишуваат здруженик, син и тн. Не му даваат човечки лик. Значи ги почитуваат првите два заповеди.
Додека за Христијаните они се единствени заедно со неверниците кои немаат шанса за спас, бидејќи ги прават единствените 2 неопростливи гревови, припишување здруженик и неверство.
За ова следува вечна и болна казна и на ваквите луѓе воопшто нема да им се суди.
Секој грев е можно да се прости освен овие 2.
Евреите имаат шанаса за спас да ама на другиот свет, тука немаат :helou:

--- надополнето ---

А според кој критериум одлучи дека некој сакал да те прелаже? Ај "просветлине" и нас да видиме каде е лагата? :icon_bigg

Ниту знам премногу за да можам да просветлувам, знам онолку колку ме надарил Бог.
Ама до толку веќе би можел да сфатам, нема смисла и веќе претерано треба да се биде заостанат за да не се сфати дека постои Еден Креатор, кој е отсекогаш, а се друго после него настанало. Него никој не го создал. Се е толку уметнички изведено, се што гледаме и се што слушаме, така да нема шанси да е се случајно.
И секако дека Тој Креаторот, кој заслужува само тој да се обожава, преку пратениците ни кажувал и не потсеќал дека тој е нашиот Креатор и Господар на се.
Да немало пратеници, би земале сонца и месечини за Богови и би ги обожавале.
И секако дека тој Господарот Единствен би поставил закони за да се има ред и регула.
За се постои закон знаеш и сам не морам да ти кажувам.
Затоа овие лаги кои кружат наоколу, а од кои има некој корист се премногу лесни за да се поверува во нив.
Како религиите се измислени за да се манипулира простата маса, како ова, како она.
А многу добро знаеме кој ја манипулира масата и од кои причини.
Ти можеби веруваш во се што ќе прочиташ ама како што реков, Фала му на Аллах што не и јас.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Патем да спомнам за Евреиве, дека имаат шанса за спас. Бидејќи веруваат чисто во Бога, не му припишуваат здруженик, син и тн. Не му даваат човечки лик. Значи ги почитуваат првите два заповеди.
Додека за Христијаните они се единствени заедно со неверниците кои немаат шанса за спас, бидејќи ги прават единствените 2 неопростливи гревови, припишување здруженик и неверство.
За ова следува вечна и болна казна и на ваквите луѓе воопшто нема да им се суди.
Секој грев е можно да се прости освен овие 2.
Евреите имаат шанаса за спас да ама на другиот свет, тука немаат :helou:
Кога би дознале во каква заблуда живеете живи би се јаделе од мака! Ама за среќа (ваша) незнаете, па си живеете во некој ваш свет, каде вистина е тоа што вие сакате да биде!
Дури и да има такви особини креаторот на световите какви што вие му ги припишувате, без двоумење би одбрал било која друга алтернатива одколку да се наречам себеси роб
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Кога би дознале во каква заблуда живеете живи би се јаделе од мака! Ама за среќа (ваша) незнаете, па си живеете во некој ваш свет, каде вистина е тоа што вие сакате да биде!
Дури и да има такви особини креаторот на световите какви што вие му ги припишувате, без двоумење би одбрал било која друга алтернатива одколку да се наречам себеси роб

Грешка си голема, во заблуда живеете вие, зошто секој ден ви се пласираат лаги кои ги голтате без проблем.
Знаеме многу добро кој пласира лаги за да го владее светот и кој држи организации за пречекување на еврејскиот лажен месија кој ќе стигне кога ќе се исполни уште едно пророштво.
И нема потреба да се наречеш роб, роб си на денешницата на посилните од тебе, тие што те имаат за корист и разни манипулации.
Роб си на тие што плукаат по тебе.
Јас и да бидам роб, роб сум на тој што ме создал.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Грешка си голема, во заблуда живеете вие, зошто секој ден ви се пласираат лаги кои ги голтате без проблем.
Знаеме многу добро кој пласира лаги за да го владее светот и кој држи организации за пречекување на еврејскиот лажен месија кој ќе стигне кога ќе се исполни уште едно пророштво.
И нема потреба да се наречеш роб, роб си на денешницата на посилните од тебе, тие што те имаат за корист и разни манипулации.
Роб си на тие што плукаат по тебе.
Јас и да бидам роб, роб сум на тој што ме создал.
Епа добро де, ако живееме во лаги зошто не ги посочиш, јас убаво приложив аргументи и очекувам кога некој сака да ги демантира на ист начин да го направи тоа! - Со аргументи! Велиш дека некој сакал да те прелаже! Како го заклучи тоа? Каде е лагата во тоа што го приложив како мое видување, кое патем речено е засновано од истражувања археолошки, историски, културолошки...! Докажи дека е невистина и ќе се согласам со тебе! нема проблем!
П.С. Ти можеш да се сметаш за било што, јас за мене си кажав никому нема да се потчинувам и сметам за роб! Никому не поднесов барање да ме создаде посебно не како негов роб!
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Епа добро де, ако живееме во лаги зошто не ги посочиш, јас убаво приложив аргументи и очекувам кога некој сака да ги демантира на ист начин да го направи тоа! - Со аргументи! Велиш дека некој сакал да те прелаже! Како го заклучи тоа? Каде е лагата во тоа што го приложив како мое видување, кое патем речено е засновано од истражувања археолошки, историски, културолошки...! Докажи дека е невистина и ќе се согласам со тебе! нема проблем!
Која вистина бе аман ? Кој ја докажал оваа измислица, кои историчари ? Појма немаат ни од теологија а се обидуваат на секој можен начин да го поврзат Јудаизмот со старите египетски верувања.
Доказ дека не е точно, мумијата на човелот што го уби Муса а.с е пронајдена и докажано дека е од времето на Муса а.с !
Во Библијата не е спомнато како е убиен со стап по глава иако Куранот така вика, дека е убиен со стап по глава.
Од кај знаел Мухамммед с.а.в.с дека така е убиен ?
Докази имате полно ама мака ми е веќе да се повторувам, досадно стана.

--- надополнето ---

П.С. Ти можеш да се сметаш за било што, јас за мене си кажав никому нема да се потчинувам и сметам за роб! Никому не поднесов барање да ме создаде посебно не како негов роб!
Ок, никој не поднесовме барање за да бидеме создадени, посебно не како робови.
Ама замисли ти да постоиш отсекогаш и пред тебе да нема ништо, ќе создадеш што ти се сака или не ?

--- надополнето ---

И твоето тело го раководиш според твојот разум, па сега да се буни ли ?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Која вистина бе аман ? Кој ја докажал оваа измислица, кои историчари ? Појма немаат ни од теологија а се обидуваат на секој можен начин да го поврзат Јудаизмот со старите египетски верувања.
Доказ дека не е точно, мумијата на човелот што го уби Муса а.с е пронајдена и докажано дека е од времето на Муса а.с !
Во Библијата не е спомнато како е убиен со стап по глава иако Куранот така вика, дека е убиен со стап по глава.
Од кај знаел Мухамммед с.а.в.с дека така е убиен ?
Докази имате полно ама мака ми е веќе да се повторувам, досадно стана.

--- надополнето ---



Ок, никој не поднесовме барање за да бидеме создадени, посебно не како робови.
Ама замисли ти да постоиш отсекогаш и пред тебе да нема ништо, ќе создадеш што ти се сака или не ?
Јас никаде неспомнав ништо за никакво убиство на некојси муса! Коментарите беа за овие три линка -
http://the-red-thread.net/IS-RA-EL.html
http://www.aldokkan.com/religion/creation.htm
http://home.austarnet.com.au/calum/egypt.html
На кој се изнесени тези кој укажуваат на фактот дека еврејската и египетската религија и култура имаат премногу сличности! Е сега каде заклучи ти дека некој сакал да те прелаже со ова незнам! Ако мислиш дека се невистина, дека се нелогични или било што слично кажи! Ама аргументирај го кажаното!
Да одговорам и на твоето прашање! Прашуваш што би направил во улога на бог и дали би можел да правам што сакам? Одговорот е едноставен, да! би можел да правам што сакам, ама тоа не би ме направило праведен...само моќен! Силата и моќта не се мерило за правдина!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Site vikat nie ke se spasime vie nema (k s t) kako ne, nikoj nema da se spasi, gledas zemjotres i dzamija i crkva i musliman i ateist site bez nikakov red ginat. Nema nisto od toa, gola voda, POST MORTEM NIHIL EST kazale use ehee pred nasa era, a ova sve e glupost, vikaat klasnite razliki se od Bog, aha znaci toj bog dopusta nepravdi, umiraat nasi bliski bozja volja aha znaci bog ic ne mu e gajle sto ne razzalostuva dlaboko koja prirodna katastrofa da se sluci se visa sila koj znaci bog epa sto tolku go falite. Svetot bil ubav za gledanje idi vidi u pakistan sto im se pravi ili Etiopija, bolesti smrt unistuvanje, sea ke recat e coekot e toa kriv, covekot? Koj covek? Toa bebe sto umira toa li e krivo? Zosto lugeto se zli zosto se zluradi? Zosto ne e se raj ako na kraj se ke bilo raj i nemalo da e dosadno. Ma lugevo se ovci nevideni, na vladeackite strukturi im trebaat podanici i zatoa od mali im pikaat u glava sekakvi gluposti i posle ne znaat da mislat logicno i dosledno so otvoren um.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Site vikat nie ke se spasime vie nema (k s t) kako ne, nikoj nema da se spasi, gledas zemjotres i dzamija i crkva i musliman i ateist site bez nikakov red ginat. Nema nisto od toa, gola voda, POST MORTEM NIHIL EST kazale use ehee pred nasa era, a ova sve e glupost, vikaat klasnite razliki se od Bog, aha znaci toj bog dopusta nepravdi, umiraat nasi bliski bozja volja aha znaci bog ic ne mu e gajle sto ne razzalostuva dlaboko koja prirodna katastrofa da se sluci se visa sila koj znaci bog epa sto tolku go falite. Svetot bil ubav za gledanje idi vidi u pakistan sto im se pravi ili Etiopija, bolesti smrt unistuvanje, sea ke recat e coekot e toa kriv, covekot? Koj covek? Toa bebe sto umira toa li e krivo? Zosto lugeto se zli zosto se zluradi? Zosto ne e se raj ako na kraj se ke bilo raj i nemalo da e dosadno. Ma lugevo se ovci nevideni, na vladeackite strukturi im trebaat podanici i zatoa od mali im pikaat u glava sekakvi gluposti i posle ne znaat da mislat logicno i dosledno so otvoren um.
За време на холокаустот група евреи решаваат да го стават бог на судење, затоа што го дозволил сето тоа страдање! Прашуваш каков е тој бог? дали е праведен? погледај како самите евреи пред да бидат убиени го доживеале!
Еве колку е "праведен" богот опишан во монотеизмот! Сите работи кажани во видеово кое е извадок од филмот "God on trial", се дел од библијата!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom