Волја - позитивен или негативен фактор?

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Имавме дебата на тема волунтаризам (конкретно за Шопенхауер) која ме натера да се подзамислам за тоа што е всушност волјата во нашите животи.

Според Шопенхауер, како и делумно според логичкото размислување, волјата е онаа која на човекот му создава маки и психички товар. Односно, доколку постои волјата таа може да ни претставува една лажна надеж која полека, но сигурно ќе нè толчи и уништува.

Од друга страна пак (нешто со кое го бранам позитивниот ефекет на волјата) стои нејзината моќ да го натера човекот да се надоградува и да се усовршува. Доколку не би постоела таа човештвото денес не би било она што е. Односно, волјата е онаа која во принцип го придвижува развојот на човекот како родовско но и општествено суштество.

Што мислите вие?
Кој фактор е поизразен кај волјата и дали таа дејствува позитивно или негативно врз нас луѓето?
 
A

ateist

Гостин
Имавме дебата на тема волунтаризам (конкретно за Шопенхауер) која ме натера да се подзамислам за тоа што е всушност волјата во нашите животи.

Според Шопенхауер, како и делумно според логичкото размислување, волјата е онаа која на човекот му создава маки и психички товар. Односно, доколку постои волјата таа може да ни претставува една лажна надеж која полека, но сигурно ќе нè толчи и уништува.

Од друга страна пак (нешто со кое го бранам позитивниот ефекет на волјата) стои нејзината моќ да го натера човекот да се надоградува и да се усовршува. Доколку не би постоела таа човештвото денес не би било она што е. Односно, волјата е онаа која во принцип го придвижува развојот на човекот како родовско но и општествено суштество.

Што мислите вие?
Кој фактор е поизразен кај волјата и дали таа дејствува позитивно или негативно врз нас луѓето?
волунтаризам (лат. voluntas волја) 1. фил. филозофија според која волјата е темел на се што постои (Шопенхауер, Ниче); 2. во психологијата: учење што и придава на волјата главна улога во душевниот живот (Вунд, Минштерберг); 3. екон. произволно и неодговорно однесување на управувачките структури што не води сметка ни за научната заснованост ни за исплатливоста и корисноста на некој потфат.

1) требало уште малце да дообјасниш

2) мое лично видување е : ( ДЕКА НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ СО КАЖАНОТО од Гладиус )

Дефиниција :
Волјата е нагон за Успех

волјата е нагон-желба за Успешна реализација на нешто што е зацртано - замислено кое си има поента свој епилог .Со тоа волјата нее дел од инстиктивното туку дел од СВЕСНИОТ дел на личноста .

Волјата сама по себе нее ниту негативна ниту позитивна без разлика што се користат термини од типот " да се добра волја ".
Волјата не го придвижува развојот на човекот .

Ова произлегува од таму што и самата волја може но немора да постои во одделни случаи . А причината за тоа е што за воопшто да има волја прво мора да има стимул МОТИВАЦИЈА -ИИ (доволно добри причини ) која ќе ја ПРИДВИЖАТ ВОЛЈАТА .
Инаку волјата сама по себе никогаш нема да се придвижи ниту пак таа нешто ќе придвижи - ќе го направи активно - дејствувачко .

Прв услов за стартирање на волјата е да има мотивации .Нели ако нешто немора да се сработи значи нема мотивации тогаш ниту волјата ќе се активира а со тоа ниту човекот ќе дејствува да ја заврши работата .

Волјата се засилува или слабее колку повеќе има почетни мотивации во кој е содржано личното наоѓање на поединецот во некоја работа (интересот) и дали и какви бенефиции ќе му донесе успешнота реализација на некоја работа (крајниот исход ) . Немора секогаш да биде материјалната награда има случаи кога и убавото чуство , убави емоции се исто така доволно мотивирачки за да се придвижи волјата .
(иако може да биде и обратно .........нанесувањето некому зло да донесе задоволство па ете и тоа е мотивација која ќе ја придвижи волјата )

Волјата не дава надеж .Неа ја придвижуваат мотивации кој носат надеж - претпоставка за поволен исход , па така волјата се активира . А самата волја нема ниту надеж ниту безнадеж .

Исто така волјата не го тера човекот да се усовршува или надоградува туку тоа го прават мотивациите и идеалите кој ја придвижуваат волјата практично да ги реализира .

итн
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Зависи во кој однос. Ако зборуваме за волјата да бидеме подобри луѓе, да се надоградуваме душевно и во однос на позитивна енергија, како и ако се работи за волјата која го тера човекот да се издигне од дното и депресијата, тогаш волјата игра итекако позитивна улога и не е само позитивен, туку е и одлучувачки фактор. Од друга страна, ако зборуваме за волјата како непремостлива амбиција и глад за што повеќе материјални работи, волја да се прегази другиот и волја да се уништи се што ни пречи во животот... тогаш волјата е деструктивен и крајно негативен фактор.

Волјата е многу релативна работа. Може да се употреби и во двата правци, кога би се користела во правилниот (според мене) позитивен правец, тогаш би ја играла најважната и најпозитивната улога во човековиот систем.

За жал, волјата е поделена. Затоа и не можам да кажам дека е исклучиво позитивна/негативна. Не е така црно/бело.

Во зависност од ситуацијата и човекот, таква е и волјата... такво влијание има и такви последици носи.
 
A

ateist

Гостин
Кој фактор е поизразен кај волјата и дали таа дејствува позитивно или негативно врз нас луѓето?
Волјата нема врска со дејствување врз луѓето било позитивно или негативно

Очигледно под исти термини поимаме различни нешта .
Или некој ги побркал лончињата .

Ако ме демантираш .....повели !
Јас стојам натоа што го реков ..НАПИСМЕНО напишав .
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Убаво објасни Атеист некои работи ..
Крејзи нема волјата два правци ..
Волја е Волја ...
Зависи каква е личноста ... деструктивец или позитивец, врз основа на тоа ќе има деструктивни/позитивни цели во живот, а спрема тоа и таква волја :toe:

се е до личноста колку е совесен и каква цел има .. сходно на тоа таква волја ...

едит: ете ме претркал и веднаш ти бара дуел :)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
ateist, полека со агресијата.

Од она кое јас го имам како информација и поради што ја отворив темата е дека волјата ИМА влијание врз луѓето. Па според тоа размислување дека таа ВЛИЈАЕ врз нас, сакав да видам како мислат другите, дали е позитивно или негативно.

За секој друг муабет, пролистај низ останатите теми. Не ми требаа дефиниции за волја. Ти ако сакаш и легни си на тоа што го напиша, мене друго ме интересираше, но нејсе.
 
A

ateist

Гостин
Убаво објасни Атеист некои работи ..
Крејзи нема волјата два правци ..
Волја е Волја ...
Зависи каква е личноста ... деструктивец или позитивец, врз основа на тоа ќе има деструктивни/позитивни цели во живот, а спрема тоа и таква волја :toe:

се е до личноста колку е совесен и каква цел има .. сходно на тоа таква волја ...

едит: ете ме претркал и веднаш ти бара дуел :)
ехехех

ок

не учествувам више на темава .
(кажи бе друг пат дека сакаш прв да реплицираш нема проблем )

ateist, полека со агресијата.

Од она кое јас го имам како информација и поради што ја отворив темата е дека волјата ИМА влијание врз луѓето. Па според тоа размислување дека таа ВЛИЈАЕ врз нас, сакав да видам како мислат другите, дали е позитивно или негативно.

За секој друг муабет, пролистај низ останатите теми. Не ми требаа дефиниции за волја. Ти ако сакаш и легни си на тоа што го напиша, мене друго ме интересираше, но нејсе.
ок :smir:

(инаку дефиницијата е закон оти прецизира работа за која понатаму немора да се полемизира ...доколку претходно е ставена и издржи јавна критика ..разбира се )
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Убаво објасни Атеист некои работи ..
Крејзи нема волјата два правци ..
Волја е Волја ...
Зависи каква е личноста ... деструктивец или позитивец, врз основа на тоа ќе има деструктивни/позитивни цели во живот, а спрема тоа и таква волја :toe:

се е до личноста колку е совесен и каква цел има .. сходно на тоа таква волја ...

едит: ете ме претркал и веднаш ти бара дуел :)
Јас би рекла дека човековиот ум ја прави волјата, и тој ја гради... тоа да, но човекот не е или-или. Човекот може да биде и добар и лош, во зависност од ситуацијата, тука и волјата негова има пресудна улога. Дали волјата да направи лоша работа (ете пример за негативен ефект на волјата), ќе ја надвлада волјата да остане човек и да не повреди намерно некого (ете пример за волјата како позитивен ефект). Дали ќе направи добро или лошо зависи од неговата волја во овој случај и од тоа што е посилно од него. Затоа што реално најчесто волјата не' контролира нас, а не ние неа.

волја или има или нема
неможе да биде поделена
Е де. Па има или нема. Не се согласувам. Секој човек има волја за нешто, ама за некои работи не е толку изразена и е минимална, а за некои е поистакната. Е сега истата таа волја би можела да биде како негативен фактор или позитивен, како што реков во зависност од човекот и ситуациите во кој се нашол.
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
definitivniot najpozitivniot dvigatel za site nesto e voljata
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
нема негативна и позитивна волја ... има само Волја
има негативни луѓе и позитивни луѓе со Волја ...
каков е чоекот зависи каков исход ќе има (позитивен или негативен кон останатите, но за него е напредок, Да, затоа шо ја остварил целта и имал Волја за тоа)

според мене заклучок ... е позитивен фактор ... (неможе никогаш да биде негативен фактор)
затоа шо Ако имаш Волја (без разлика каков човек си) ќе ја оствариш целта :toe: (тоа за тебе е позитивен фактор, тоа е муабетот, без разлика дали ќе влијаеш Ти како личност негативно или позитивно кон другите со таа Волја која ја имаш)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не можеш се да посматраш како единка. Човекот живее опкружен со други луѓе, кои го сакаат или ги сака и ако поради неговата волја повреди некој близок, некој што го сакал намерно, тоа значи дека волјата Е негативен фактор.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
definitivniot najpozitivniot dvigatel za site nesto e voljata
Дека е двигател е , ама дека е позитивен не би рекол.
А до кога ке биде ке видиме , ама се ми се чини и иде крајот.
 
A

ateist

Гостин
Не можеш се да посматраш како единка. Човекот живее опкружен со други луѓе, кои го сакаат или ги сака и ако поради неговата волја повреди некој близок, некој што го сакал намерно, тоа значи дека волјата Е негативен фактор.
намерата - мотивацијата во случајот била негативна а волјата само ја спровела

може во друг случај да има добра намера кон друг човек и да му направи добрина а волјата само практично ја спровела во дело таквата намера

волјата ниту е позитивна ниту негативна туку ПРАКТИЧНА таа е нагон за успех

ако проценката е дека има доволен - критичен број на мотивации таа ќе се придвижи ќе ги реализира мотивациите и намерата какви да се .

нема негативна и позитивна волја ... има само Волја
има негативни луѓе и позитивни луѓе со Волја ...
така е
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не можеш се да посматраш како единка. Човекот живее опкружен со други луѓе, кои го сакаат или ги сака и ако поради неговата волја повреди некој близок, некој што го сакал намерно, тоа значи дека волјата Е негативен фактор.
Ама темата е тоа ... Волјата како фактор .... кого сакаш стави го како пример, дали како единка дали како група со исти интерес исто е ...

Деструктивец со голема Волја за деструктивни работи (иако тие се разбрани како негативен Ефект од сите други сепак) прави деструктивни ствари но големата волја која ја има за тоа да го прави за него е позитивен Фактор кон остварување на своите цели
Исто и позитивец кој прави позитивни работи (сватени од сите други како позитивен ефект кој го направил) има Голема волја и ги остварува тие позитивни работи .. за него е тоа позитивен фактор ...

да не мешаме ефект со волја
Значи без разлика како ќе се одрази твојата остварена цел кон останатите сепак за тебе Волјата е Позитивен фактор затоа шо Големата Волја ти помага во остварување на целта (без разлика каква е таа цел и каков ефект ќе даде Волјата ти влијае позитивно Тебе за да ја оствариш таа цел)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom